Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

Hokkaido: niepozorny pogromca niedźwiedzi

28 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Hokkaido to stara japońska rasa myśliwych i stróżów. Na polowaniu są zacięte i szaleńczo odważne. W domu potrafią być spokojne i zazwyczaj dobrze dogadują się z ludźmi i zwierzętami. Wymagają jednak starannego ułożenia. Czy hokkaido to odpow

Hokkaido – historia rasy

Hokkaido to jedna z sześciu rdzennie japońskich ras szpiców. Uważa się, że psy te przywędrowały na wyspę Hokkaido w XII w. wraz z migrującym z Honsiu ludem Ajnów. Tam, w górzystych ostępach, w czasie mroźnych zim, wykształciła się znana dziś postać rasy hokkaido – niezwykle wytrzymałe i silne psy, wykorzystywane przede wszystkim do polowania i stróżowania.

Hokkaido to niestrudzony myśliwy, polujący zwłaszcza na lisy, a w sforze także na dziki, a nawet niedźwiedzie. To inteligentny pies, potrafiący podejmować samodzielnie decyzje, oceniać ryzyko i niebezpieczeństwo, współpracować z człowiekiem i innymi psami. Hokkaido hodowane z myślą o polowaniach na niedźwiedzie są szczególnie odważne i zaciekłe, trudne w ułożeniu, ale niezastąpione w pracy.

W 1937 r. rząd Japonii uznał psy hokkaido za narodowy skarb i nadał rasie specjalny status. Od tego czasu ściśle przestrzega się czystości rasowej tych psów. Hokkaido jest jedną z sześciu chronionych w ten sposób rdzennie japońskich ras psów. Pozostałe to akita, shiba, shikoku, kishu i kai. Ochroną tych ras i nadzorem nad hodowlami oraz eksportem zajmuje się specjalna organizacja – Nihon Ken Hozonkai, czyli Towarzystwo Ochrony Psa Japońskiego, działające od 1928 r.

W czasie II wojny światowej hokkaido wykorzystywano w armii do przenoszenia meldunków, a także tropienia.

W 1964 r. psy hokkaido zostały zarejestrowane jako rdzenna japońska rasa przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI).

Dziś psy hokkaido to bardzo rzadka rasa, prawie niespotykana poza Japonią, za to nadal chętnie wykorzystywana na swej rodzinnej wyspie do polowań i pilnowania dobytku. Japońskie służby leśne używają psów hokkaido do kontrolowania populacji dzików i niedźwiedzi. Co roku rejestruje się ok. 1000 nowych szczeniąt.

Jak wygląda hokkaido?

Hokkaido to średnich rozmiarów szpic. Osiąga 52 cm wysokości w kłębie i masę ok. 20 kg.

Hokkaido: budowa ciała

Hokkaido ma silne, krępe ciało, o mocnym kośćcu, bardzo wytrzymałe i zdolne do wytężonego wysiłku.

Pies ma trójkątną głowę, klinowatą kufę z łagodnym stopem i suche wagi. Zdarza się, że język hokkaido ma barwę czarno-niebieską. Oczy są nieduże, migdałowate, niemal trójkątne, w odcieniach brązu, z czarnymi powiekami. Uszy są nieduże, trójkątne i sterczące do góry, lekko pochylone ku przodowi, typowe dla szpiców.

Hokkaido ma mocną szyję, prosty i sprężysty grzbiet, głęboką pierś, lekko podkasany brzuch, silne lędźwie, mocne kończyny. Ogon jest dość długi, gruby i obficie porośnięty sierścią, najczęściej wygięty sierpowato nad grzbietem.

Hokkaido: typ sierści

Sierść hokkaido jest gęsta i twarda, średniej długości (nieco dłuższa na ogonie), z podszerstkiem. Zapewnia psu dobrą ochronę przed zimnem i wilgocią.

Hokkaido: umaszczenie

Umaszczenie hokkaido jest najczęściej jednolicie białe, rude lub czarne, także czarne podpalane. Zdarzają się psy o maści sezamowej i pręgowanej.

U białych hokkaido trufla nosowa może mieć czerwone zabarwienie.

Jaki charakter ma hokkaido? Pan i rodzina

Hokkaido to psy w dużej mierze samodzielne, dumne, często uparte. Jednocześnie są dość towarzyskie, choć rzadko bywają wylewne. Zwierzęta hodowane do polowania są bardziej zażarte i dzikie, ale są też linie hokkaido przeznaczone na pupile domowe, o łagodniejszym charakterze.

Hokkaido są szalenie wierne swemu panu. Dom staje się ich terytorium, którego odważnie strzegą, a pan wodzem, którego słuchają bez zastrzeżeń (choć wiele komend wykonują raczej po swojemu niż wedle instrukcji). Silne przywiązanie do pana i domu sprawia, że hokkaido, podobnie jak inne japońskie szpice, nie nadają się na psy stricte wojskowe ani ratunkowe, ponieważ po zmianie opiekuna często uciekają, by odnaleźć swego pierwszego pana – jedynego, którego uznają.

Hokkaido nie są typowymi domowymi pieszczochami. Szybko nudzą się typowymi psimi zabawami, nie zabiegają stale o uwagę i uznanie ludzi, choć lubią brać udział w życiu rodzinnym, nawet jeśli często z pewnej odległości. Od leżenia na miękkiej kanapie wolą polowanie, tropienie i sport. Wymagają aktywnego opiekuna o silnej osobowości i umiejętności podporządkowywania sobie niesfornych szpiców.

Hokkaido najlepiej czują się w wiejskim domu z ogrodem i podwórkiem. Nie nadają się do życia w bloku.

Jaki charakter ma hokkaido? Dzieci

Hokkaido nieźle dogadują się z dziećmi, zwłaszcza starszymi, które nauczono, jak należy obchodzić się z psem. Małe dzieci mogą działać hokkaido na nerwy, a zirytowany pies sam przerwie zabawę i odejdzie na bok. Starsze dzieci jednak mogą znaleźć w psie wiernego towarzysza włóczęg i wycieczek.

Jaki charakter ma hokkaido? Inne zwierzęta

Hokkaido lubi polować w sforze, jest więc dość towarzyskim psem, który toleruje obecność innych zwierząt, a nawet często zaprzyjaźnia się z nimi. Ma jednak silny instynkt łowiecki, który sprawia, że może rzucić się w pogoń za mniejszymi zwierzątkami, np. za kotem.

Jaki charakter ma hokkaido? Obcy

Wobec obcych hokkaido zachowuje dystans. Nawet gdy widzi, że nie stanowią zagrożenia, nie podchodzi zbyt blisko i trzeba czasu, by zyskać jego zaufanie.

Hokkaido jest zawsze czujny i gotów do obrony swego pana. Umie ocenić sytuację i nie reaguje agresją bez dobrego powodu. Jeśli jednak uzna, że nieznajomy zagraża jego panu, zaatakuje z wielką zajadłością. Nic nie jest w stanie przestraszyć hokkaido – jego przodkowie polowali przecież na niedźwiedzie pięćdziesiąt razy cięższe od nich samych. Gdy pies rzuci się do ataku, bardzo trudno go odciągnąć – nie pomagają nawet komendy jego pana.

Nic dziwnego, że psy te wieków wykorzystywane są w Japonii do pilnowania myśliwskich chat i obejść.

Hokkaido na treningu

Hokkaido dość szybko się uczą, bywają jednak uparte i przekorne. Trudno skłonić je do posłuszeństwa, tym bardziej do powtarzania tych samych czynności. Szybko się nudzą, wolą wykonywać komendy po swojemu, czasem wręcz ignorują trenera. Trenowanie psa hokkaido nie należy więc do łatwych zadań.

Na samym początku procesu układania psa należy wpoić mu, że posłuszeństwo popłaca, prezentując system nagród. Kiedy pies pojmie tę podstawową zasadę, łatwo podda się wychowaniu.

Trening hokkaido, jak każdego psa, wymaga staranności i cierpliwości – to od wychowania i prawidłowej socjalizacji szczeniaka zależy, na ile dorosły pies będzie posłuszny komendom i zdolny do zgodnego współżycia z innymi zwierzakami. Warto się postarać – odpowiednio wytrenowany hokkaido to nieoceniony stróż, a do tego wierny towarzysz całej rodziny.

Hokkaido: socjalizacja

Trening hokkaido powinien zacząć się wcześnie, gdy szczeniak nie ma jeszcze utrwalonych złych nawyków. Początkowe wychowanie powinno objąć nauczenie psa reagowania na własne imię i podstawowe komendy, zwłaszcza na przywołanie. Szczeniak musi też poznać jasne zasady panujące w domu i swoje miejsce w hierarchii rodzinnej.

Należy nauczyć psa zasad dobrego współżycia z ludźmi i innymi zwierzętami, zaznajamiając go z różnymi sytuacjami i zachowaniami oraz przyzwyczajając do różnych dźwięków i zapachów.

Dobrze też przyzwyczaić psa od małego do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czesanie, kąpanie, czyszczenie uszu i zębów, obcinanie pazurów, a także do chodzenia na smyczy i w kagańcu, zwłaszcza jeśli hokkaido ma być wyprowadzany w mieście.

Im więcej sytuacji i zjawisk pozna szczeniak w okresie socjalizacji, tym lepiej będzie sobie z nimi radził jako dorosły pies. Umiejętność odpowiedniego reagowania na sytuacje, bodźce i komendy zapewnia psu dobre samopoczucie i niski poziom stresu w codziennym życiu.

Hokkaido: metody treningowe

Trenując hokkaido, należy okazywać łagodne zdecydowanie i uzbroić się w cierpliwość. Pies powinien być nagradzany za każdym razem, gdy poprawnie wykona polecenie. Nagrodą może być przysmak, pochwała lub chwila ulubionej zabawy. Jeśli pies nie wykona polecenia, możesz go skarcić, ale nie podnoś głosu. Krzyk stresuje psa i zraża go do dalszego treningu.

Dobrze jest trenować psa w krótkich, urozmaiconych sesjach, tak by zwierzak nie znudził się wykonywaniem komend. Pokój przeznaczony na trening psa powinien być możliwie wolny od wszelkich czynników rozpraszających.

Jeśli nie masz czasu na samodzielne początkowe wychowanie hokkaido, możesz powierzyć go profesjonalnemu trenerowi lub oddać do psiego przedszkola, gdzie nauczy się niezbędnych umiejętności pod okiem fachowych opiekunów i będzie mógł socjalizować się z innymi psami.

Nie wolno zaniedbać solidnej socjalizacji i treningu psa. Bez nich zwierzęta stają się nieposłuszne i nieprzewidywalne. Trening to nie łamanie charakteru psa. Bez jasnych reguł i wzorców postępowania psy odczuwają stres i są nieszczęśliwe.

Hokkaido: praca i sport

Po zakończeniu podstawowego treningu, można przystąpić do szkolenia psa do prac myśliwskich, obronnych lub zawodów sportowych.

Nawet jeśli nie planujesz wystawiać go do żadnego konkursu, trening nowych umiejętności to dla hokkaido świetna zabawa i okazja do zażycia ruchu w towarzystwie opiekuna.

Hokkaido dobrze radzą sobie w konkurencjach sportowych wymagających siły i wytrzymałości, jak dogtrekking i canicross. Lubią także agility i flyball.

Ponieważ hokkaido są dość niezależne, niełatwo je skłonić do wykonywania poleceń, lepiej więc nie liczyć na medale i laury w konkursach sportowych. Liczy się jednak czas spędzony przez nas aktywnie na zabawie z psem.

Hokkaido na spacerze

Hokkaido czuje się najlepiej na wsi, gdzie ma do dyspozycji ogródek przydomowy lub podwórko, a na spacery może wychodzić na łąki, do lasu czy nad potok. Od biedy przyzwyczai się też do życia w mieszkaniu, ale tylko pod warunkiem, że jest codziennie wyprowadzany na długie spacery do parku.

Należy poświęcać hokkaido odpowiednio dużo uwagi i dbać o to, by był wybiegany. Hokkaido kocha długie spacery, szczególnie na łąkę lub do lasu – wszędzie tam, gdzie może swobodnie badać otoczenie i podążać za ciekawymi zapachami.

Hokkaido lubią eksplorować otoczenie, choć rzadko oddalają się od swego przewodnika. Czasem jednak mogą rzucić się w pogoń za przyuważoną wiewiórką czy ptakiem, w mieście też za samochodem i rowerzystą. Dlatego należy jak najszybciej nauczyć szczeniaka reagowania na komendę powrotu i zostawania w miejscu. W mieście hokkaido należy wyprowadzać na elastycznej smyczy, przytwierdzonej do szerokiej obroży lub dopasowanych szelek. Dobrze też założyć psu fizjologiczny kaganiec, który nie utrudnia ziajania.

Nie należy się zbytnio martwić, jeśli hokkaido zniknie nam z oczu podczas spaceru (o ile nie pognał za kotem sąsiadów). Psy te mają doskonałą orientację w terenie i zawsze odnajdują drogę powrotną do domu.

Hokkaido źle znosi upały. W gorące dni dobrze jest raczej pozwolić mu odpoczywać w cieniu, a na spacer zabierać rano i wieczorem, kiedy jest chłodniej. Dwuwarstwowa sierść hokkaido zapewnia mu za to dobrą ochronę przed zimnem.

Hokkaido może mieszkać w budzie, o ile jest odpowiednio ocieplona. Pies powinien mieć jednak nieograniczony dostęp do domu, na wypadek gdyby zatęsknił za towarzystwem ludzi.

Hokkaido sam w domu

Hokkaido to dumny i niezależny pies. Dobrze radzi sobie z czasowym osamotnieniem, zwłaszcza jeśli wcześniej się wybiegał.

Zbyt długa rozłąka i nuda może jednak skłonić hokkaido do podjęcia próby ucieczki i ruszenia na poszukiwanie swego pana. Dlatego teren, po którym hasa pies hokkaido, powinien być ogrodzony wysokim parkanem lub solidną siatką. Nuda może też wyzwolić w psie zachowania destrukcyjne – hokkaido zacznie gryźć meble i poduszki.

Dlatego tak ważne jest, by pies zażywał codziennie odpowiednio dużo ruchu i miał w pobliżu kogoś, kto w razie czego dotrzyma mu towarzystwa. Z pewnością nie jest to pupil dla zapracowanych singli.

Co je hokkaido? Kupna karma

Hokkaido powinien dostawać wysokiej jakości karmę dla aktywnych psów, bogatą w pełnowartościowe białka zwierzęce (mięso mięśniowe i podrobowe), z dodatkiem naturalnych olejów, warzyw i owoców.

Nie należy podawać psu karmy zawierającej konserwanty, barwniki, spulchniacze, słodziki, aromatyzery, wszelkiego rodzaju zboża i niezidentyfikowane „resztki zwierzęce”. Te resztki to najczęściej nie soczyste mięsiwo, które nie zmieściło się do innych puszek, tylko odpady – zmielone kopyta, wargi, wymiona itp. „specjały” – które bardzo obciążają układ trawienny psa.

Hokkaido ma spory apetyt, ale nie przejawia skłonności do tycia. Mimo to należy bardzo starannie dobrać psu dietę i porcjowanie w zależności od jego płci, masy, wieku, stanu zdrowia i trybu życia. Pomoże Ci w tym weterynarz lub psi dietetyk. Dobrą praktyką jest podawanie pracującemu psu jednego posiłku w ciągu dnia, najlepiej wieczorem, tak by rano był gotów do akcji bez przepełnionego żołądka.

Co je hokkaido? Dieta BARF

Hokkaido najchętniej będzie się odżywiał surowizną. Podawaj mu świeże, surowe mięso (unikaj wieprzowiny, bo może zwierać pasożyty), ryby i oleje rybne, od czasu do czasu także surowe jajko, otręby, gotowany makaron lub ryż. Niektóre psy lubią owoce, np. jagody – wystarczą dwie jako dodatek do posiłku. Wiele psów lubi chrupać różnego rodzaju kości i kurze łapki, które dodatkowo ścierają im kamień nazębny.

Stosując dietę BARF trzeba pamiętać o suplementowaniu psu niektórych witamin i minerałów oraz substancji chroniących stawy, jak glukozamina i chondroityna. Posłużą do tego specjalne preparaty, dostępne w sklepach zoologicznych.

Zdrowy hokkaido

Hokkaido to silne i odporne psy. Właściwie nie występują u nich choroby genetyczne. Zdarza się sporadycznie dysplazja stawów biodrowych i typowe psie choroby oczu. Rasę cechuje też stosunkowo wysoki odsetek zachorowalności na tzw. CEA – anomalię oczu collie.

Każdy pies powinien przynajmniej raz w roku odwiedzać weterynarza na przegląd stanu zdrowia. Takie badanie powinno objąć pobranie psu krwi, osłuchanie serca i płuc, sprawdzenie stanu zębów, oczu, uszu i pazurów, konsultacje dotyczące diety. Dzięki takim kontrolnym wizytom można w porę wykryć różnego rodzaju choroby i dolegliwości, a wczesna diagnoza bardzo ułatwia leczenie.

Zadbany hokkaido żyje przeciętnie od 10 do 15 lat.

Czysty hokkaido: czesanie

Hokkaido to pies z natury czysty. Podobnie jak wiele innych azjatyckich szpiców, hokkaido regularnie wylizuje swoje futro w sposób nieco podobny do kota.

Sierść hokkaido nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Trzeba ją jednak regularnie czesać z użyciem szczotki lub grzebienia z regulowanym rozstawem zębów. Psy dość obficie linieją i regularne czesanie pomaga zmniejszyć ilość wypadających włosów.

Pamiętaj, by wyczesać psu sierść na uszach i za uszami, w pachwinach i pod pachami – w tych miejscach szczególnie często tworzą się kołtuny. Przed czesaniem dobrze jest spryskać włos okrywowy zwierzaka emulsją antystatyczną.

Czysty hokkaido: kąpanie

Hokkaido rzadko wymaga kąpieli, z reguły wystarczy otrzepać go po spacerze lub przetrzeć wilgotnym ręcznikiem. Po powrocie z wyprawy do lasu lub polowania należy przejrzeć skórę psa (przynajmniej w okolicach uszu, ogona, pach i pachwin), by upewnić się, że nie ma w niej kleszczy.

Kiedy już przeprowadzasz pełną kąpiel hokkaido, pamiętaj, by użyć specjalnego szamponu dla psów długowłosych, który nie podrażnia skóry, nie wywołuje alergii i nie rozmiękcza sierści. Na dno wanny lub podłogę prysznica połóż ręcznik albo gumową matę, żeby pies nie ślizgał się w czasie kąpieli.

Po zakończeniu mycia dokładnie wysusz psa, bo mokra skóra i sierść to ulubione środowisko rozwoju dla grzybów i bakterii. Zwróć szczególną uwagę na dokładne wysuszenie wnętrz jego oklapłych uszu.

Czysty hokkaido: uszy, oczy i nos

Należy regularnie czyścić uszy hokkaido za pomocą wacika nasączonego specjalnym środkiem samoczyszczącym dla zwierząt.

W podobny sposób możesz w miarę potrzeby czyścić psu truflę nosa i kąciki oczu, jeśli zobaczysz w nich zabrudzenia lub zaschnięte łzy. Do czyszczenia kącików oczu psa najlepiej użyć szmatki nasączonej solami fizjologicznymi lub po prostu ciepłą wodą.

Czysty hokkaido: zęby

Hokkaido powinny mieć regularnie czyszczone zęby za pomocą szczoteczki i pasty enzymatycznej. Warto też podawać im od czasu do czasu smakołyki dentystyczne. To różnego rodzaju kości, krokiety i gryzaki, które usuwają kamień nazębny, zapobiegają chorobom dziąseł i usuwają przykry zapach oddechu psa.

Czysty hokkaido: pazury

Podobnie jak innym psom, hokkaido należy w miarę potrzeby przycinać pazury, bo zbyt długie utrudniają chodzenie i powodują ból.

Możesz obciąć psu pazury samodzielnie lub zaprowadzić go na obcięcie do weterynarza albo groomera. Pamiętaj, że należy obcinać tylko same koniuszki pazurów, bo pozostała ich część jest unerwiona i ukrwiona.

Dla kogo hokkaido to idealny pies?

Hokkaido to specyficzny pies, nie dla każdego. Ma swój charakter, potrzebuje mnóstwa ruchu, woli pracować niż się bawić. To pies dla osób o silnym charakterze, które mają czas i umiejętności potrzebne do wytrenowania upartego szpica, a także zapewnienia mu odpowiedniej dawki ruchu.

Japońskie szpice nie są dobrymi psami dla początkujących przewodników, osób starszych ani zbyt zapracowanych, by odpowiednio zająć się psem. O wiele lepiej też żyje im się na wsi niż w mieście.

Hokkaido z dobrej hodowli

Hokkaido, jak wszystkie rasowe psy, powinien pochodzić od doświadczonych, odpowiedzialnych hodowców. Profesjonalna hodowla gwarantuje, że psy były umiejętnie krzyżowane, przez co szczenięta nie są obciążone zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób genetycznych. Najlepiej, by hodowla była zarejestrowana w którejś z krajowych lub międzynarodowych organizacji kynologicznych.

Dobry hodowca dba o warunki bytowania swych psów, troszczy się o szczenięta w najwcześniejszym okresie ich życia i pilnuje, by psy przeszły wszystkie niezbędne badania, szczepienia i zabiegi odrobaczania.

Odpowiedzialny hodowca nie tylko będzie umiał odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania dotyczące rasy i opieki nad hokkaido, ale też sam zada Ci kilka pytań, by upewnić się, że będziesz umiał zaspokoić potrzeby psa.

Ponieważ hokkaido to rasa praktycznie nie występująca w Polsce, szczenięta najczęściej trzeba zamawiać w hodowlach zagranicznych, swoje odczekać i opłacić transport.

Hokkaido: dokumentacja

Rasowy hokkaido powinien posiadać dwa dokumenty:

  1. książeczkę zdrowia, odnotowującą szczepienia i zabiegi odrobaczenia, może także wszczepienie czipu (każda czynność medyczna musi być potwierdzona podpisem weterynarza i naklejką), oraz

  2. metrykę lub rodowód, który poświadcza, że szczeniak spełnia standard rasy, a więc może być w przyszłości wystawiany do zawodów i konkursów.

Ile kosztuje hokkaido?

Rasowy hokkaido z hodowli zarejestrowanej w FCI może kosztować kilka tysięcy dolarów. Potomstwo rodziców czempionów oraz psy przeznaczone do dalszego rozrodu będą jeszcze droższe.

Dokładnej ceny w złotówkach nie sposób podać, bo to bardzo rzadka rasa, i szczenięta najczęściej trzeba zamawiać w samej Japonii.

Miesięczny koszt utrzymania hokkaido wynosi ok. 150 zł.

Podobne artykuły

facebook/Samuel Flores

Psy

Pies strzegł swojego umierającego przyjaciela. Pozostał u jego boku do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
robaki u psa

Psy

Zabezpiecz swojego psa (i siebie) przed robakami!

Czytaj więcej >
Pies porzucony w worku

Psy

Wrzucił psa do worka i obciążył gruzem. Seryjny oprawca zwierząt pilnie poszukiwany

Czytaj więcej >
Potrącony pies

Psy

Kierowca śmiertelnie potrącił psa i uciekł z miejsca zdarzenia. Czy odpowie za swoje czyny?

Czytaj więcej >
diesel śmierć

Psy

Diesel zachorował na raka. Właściciel towarzyszył mu do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >