Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

Gryfonik brukselski: Twój domowy Ewok

25 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Gryfonik brukselski to miniaturka, ale bardzo energiczna. Lubi zabawy, psoty i eksplorację. Szalenie mocno przywiązuje się do swej ludzkiej rodziny, a pana najchętniej nie odstępowałby na krok. Czy gryfonik brukselski to odpowiedni pies dla Ciebie? Dowied

Gryfonik brukselski – historia rasy

Gryfonik brukselski to rasa miniaturowych piesków do towarzystwa, wyhodowana w końcu XIX w. na bazie pinczera małpiego, sznaucera miniaturowego i yorkshire terriera. Niektórzy wskazują też na domieszkę krwi king charles spanieli i mopsów.

Gryfoniki początkowo wykorzystywano na wsiach do tępienia myszy i szczurów w stodołach i zagrodach. Tym zajmowali się ich przodkowie – popularne w Belgii pieski zwane smousje. Nieodparty urok gryfoników sprawił jednak, że szybko znalazły dla siebie miejsce w sercach zamożnych mieszczuchów.

Gryfoniki występują w trzech odmianach, różniących się od siebie umaszczeniem i typem sierści: belgijskiej (czarna sierść), brukselskiej (płowa sierść) i barbanckiej (gładkowłosej). Najstarsza jest odmiana brukselska, popularna swego czasu zwłaszcza wśród pań z wyższych sfer. Żywe, radosne pieski o przyjacielskim usposobieniu stanowiły znakomite pupile rodzinne i efektowne akcesoria modowe. Ich popularność wzrosła jeszcze po wielkim triumfie jednego z gryfoników na wystawie psów w Brukseli w r. 1880. Maria Henrietta, królowa Belgów, stała się gorącą entuzjastką gryfoników belgijskich i rozpropagowała modę na te małe pieski wśród koronowanych głów Europy.

Ok. 1900 r. stworzono odmianę barbancką, a mniej więcej pięć lat później popularność zyskały gryfoniki belgijskie.

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) zarejestrowała trzy typy gryfoników jako osobne rasy. W praktyce wszystkie gryfoniki to jedna wielka rodzina, a w hodowli często krzyżuje się przedstawicieli różnych ras, tak że w jednym miocie mogą urodzić się zarówno pieski w typie belgijskim, brukselskim jak i barbanckim.

Do Polski gryfoniki belgijskie trafiły w latach 90. XX w., nie zdobyły jednak szerszej popularności. Jest to u nas rasa mało znana.

Jak wygląda gryfonik brukselski?

Gryfonik brukselski to pies-miniaturka w typie dogowatym. Osiąga 35 cm wysokości w kłębie i masę ok. 6 kg.

Gryfonik brukselski: budowa ciała

Gryfonik brukselski ma krępe ciało o kwadratowej sylwetce, drobnych łapkach i średniej długości ogonie, noszonym nad grzbietem.

Pies ma okrągłą głowę z wysklepionym czołem, o spłaszczonej kufie, porośniętej wąsami i brodą, z krzaczastymi brwiami. Żuchwa jest lekko wysunięta. Oczy są duże, okrągłe, czarne. Uszy są nieduże, trójkątne, sterczą do góry, a ich koniuszki delikatnie przechylają się ku przodowi. Zwyczajowo przycinano je, co jednak dziś jest nielegalne.

Gryfonik brukselski: typ sierści

Sierść gryfonika brukselskiego jest średniej długości, szorstka, z podszerstkiem. Włos bywa pofalowany, ale nigdy nie skręca się w loki, raczej nastroszony niż przylegający do ciała. Może tworzyć delikatne frędzle na brzuchu i niewielkie piórka na łapach.

Gryfonik brukselski: umaszczenie

Gryfonik brukselski jest koloru jednolicie rudego w różnych odcieniach, od płowego po pszeniczny, z dopuszczalną czarną maską na pyszczku.

Jaki charakter ma gryfonik brukselski? Pan i rodzina

Gryfoniki brukselskie to bardzo towarzyskie psy, które uwielbiają towarzystwo ludzi i zabawę z nimi. Przywiązują się szczególnie do swego pana, ale też do całej ludzkiej rodziny. Najchętniej nie odstępowałyby swego ulubionego człowieka ani na krok, a wieczór spędzony na kolanach pana to dla nich ulubiona forma odpoczywania po ciężki dniu bycia uroczym.

Gryfoniki brukselskie garną się do pieszczot i chętnie bawią się z dziećmi. Nie są też przesadnie szczekliwe, nie potrzebują długich spacerów i potrafią dopasować się do trybu życia rodziny. Wszystkie te cechy czynią z nich wyjątkowo wdzięczne pupile domowe.

Jaki charakter ma gryfonik brukselski? Dzieci

Gryfoniki brukselskie wykazują dużo entuzjazmu do wszelkich zabaw i cierpliwość do dzieci, zwłaszcza takich, z którymi dorastały, i które zostały nauczone, jak należy obchodzić się z psem. Ponieważ są to bardzo małe psy, to raczej dziecko musi uważać, by nie uszkodzić zwierzaka, a nie odwrotnie.

Dziecko powinno rozumieć, że pies to nie zabawka, tylko towarzysz zabaw, i choć lubi figle, to należy traktować go z szacunkiem i dobrze się z nim obchodzić. Psa nie należy ciągnąć za uszy ani ogon, popychać ani brać na siłę na ręce. Psy nie lubią też, gdy przeszkadza się im w spaniu lub jedzeniu.

Jaki charakter ma gryfonik brukselski? Inne zwierzęta

Odpowiednio zsocjalizowany gryfonik brukselski dobrze dogaduje się z innymi psami. Jest towarzyski i ciekawski, nie wykazuje agresji ani dążenia do dominacji nad innymi psami. To bezkonfliktowy, radosny mikrus.

Gryfonik brukselski dość dobrze dogaduje się też z kotami. Tylko niewielkie gryzonie mogą rozbudzić w nim instynkt łowiecki nie należy więc dopuszczać psa w pobliże klatki z chomikiem.

Jaki charakter ma gryfonik brukselski? Obcy

Wobec obcych gryfonik brukselski zachowuje się początkowo nieufnie, ale dość szybko przekonuje się do niemal wszystkich napotkanych osób. Stale zachowuje czujność, a przed zbliżaniem się nieznajomego ostrzega szczekaniem. Nada się więc na psa alarmującego.

Gryfonik brukselski na treningu

Gryfoniki brukselskie szybko się uczą i lubią podobać się swemu panu. Są pojętne, bywają jednak uparte. Dlatego na samym początku procesu układania psa należy wpoić mu, że posłuszeństwo popłaca, prezentując system nagród. Kiedy pies pojmie tę podstawową zasadę, łatwo podda się wychowaniu.

Trening gryfonika brukselskiego, jak każdego psa, wymaga staranności i cierpliwości – to od wychowania i prawidłowej socjalizacji szczeniaka zależy, na ile dorosły pies będzie posłuszny komendom i zdolny do zgodnego współżycia z innymi zwierzakami. Warto się postarać – odpowiednio wychowany gryfonik brukselski to bezproblemowy, radosny towarzysz całej rodziny, uczestnik zabaw i wycieczek.

Gryfonik brukselski: socjalizacja

Trening gryfonika brukselskiego powinien zacząć się wcześnie, gdy szczeniak nie ma jeszcze utrwalonych złych nawyków. Początkowe wychowanie powinno objąć nauczenie psa reagowania na własne imię i podstawowe komendy, zwłaszcza na przywołanie.

Należy nauczyć psa zasad dobrego współżycia z ludźmi i innymi zwierzętami, zaznajamiając go z różnymi sytuacjami i zachowaniami oraz przyzwyczajając do różnych dźwięków i zapachów.

Dobrze też przyzwyczaić psa od małego do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czesanie, trymowanie i strzyżenie, kąpanie, czyszczenie uszu i zębów, obcinanie pazurów, a także do chodzenia na smyczy i w kagańcu, zwłaszcza jeśli gryfonik brukselski ma być wyprowadzany w mieście.

Im więcej sytuacji i zjawisk pozna szczeniak w okresie socjalizacji, tym lepiej będzie sobie z nimi radził jako dorosły pies. Umiejętność odpowiedniego reagowania na sytuacje, bodźce i komendy zapewnia psu dobre samopoczucie i niski poziom stresu w codziennym życiu.

Gryfonik brukselski: metody treningowe

Trenując gryfonika brukselskiego, należy okazywać łagodne zdecydowanie i uzbroić się w cierpliwość. Pies powinien być nagradzany za każdym razem, gdy poprawnie wykona polecenie. Jeśli pies nie wykona polecenia, możesz go skarcić, ale nie podnoś głosu. Krzyk stresuje psa i zraża go do dalszego treningu.

Dobrze jest trenować psa w krótkich, urozmaiconych sesjach, tak by zwierzak nie znudził się wykonywaniem komend. Pokój przeznaczony na trening psa powinien być możliwie wolny od wszelkich czynników rozpraszających.

Jeśli nie masz czasu na samodzielne początkowe wychowanie gryfonika brukselskiego, możesz powierzyć go profesjonalnemu trenerowi lub oddać do psiego przedszkola, gdzie nauczy się niezbędnych umiejętności pod okiem fachowych opiekunów i będzie mógł socjalizować się z innymi psami.

Nie wolno zaniedbać solidnej socjalizacji i treningu psa. Bez nich zwierzęta stają się nieposłuszne i nieprzewidywalne. Trening to nie łamanie charakteru psa. Bez jasnych reguł i wzorców postępowania psy odczuwają stres i są nieszczęśliwe.

Gryfonik brukselski: sport i praca

Po zakończeniu podstawowego treningu, można przystąpić do szkolenia sportowego psa. Nawet jeśli nie planujesz wystawiać go do żadnego konkursu, trening nowych umiejętności to dla gryfonika brukselskiego świetna zabawa i okazja do zażycia ruchu w towarzystwie opiekuna. Gryfoniki brukselskie dobrze radzą sobie w konkurencjach sportowych, takich jak miniagility i tropienie.

Gryfoniki brukselskie mają wprawdzie szczątkowy instynkt łowiecki, ale nie są to psy pracujące, a ich zdolności myśliwskie ograniczają się do znajdowania miski z karmą. Nadają się jednak do innej pracy. Ich sympatyczne usposobienie sprawia, że gryfoniki brukselskie bywają wykorzystywane w dogoterapii w szkołach i szpitalach.

Gryfonik brukselski na spacerze

Gryfonik brukselski świetnie czuje się w mieszkaniu, o ile jest regularnie wyprowadzany na spacery. Spacery z gryfonikiem brukselskim nie muszą być długie, ale im dłuższe, tym lepsze. Gryfonik będzie wniebowzięty mogąc eksplorować swoją okolicę i poznawać coraz to nowe zakamarki osiedla czy dzielnicy.

Spacery z psem powinny być urozmaicane zabawami. Gryfonik brukselski uwielbia zabawy węchowe, chętnie też pobiega za piłką. Nie nada się jednak na towarzysza joggingu, bo jego krótkie łapki i spłaszczona kufa uniemożliwiają psu podejmowanie dłuższego, intensywnego wysiłku.

Gryfoniki brukselskie lubią eksplorować otoczenie, ale rzadko oddalają się od swego przewodnika. W mieście należy jednak wyprowadzać psy na elastycznej smyczy, przytwierdzonej do szerokiej obroży lub dopasowanych szelek.

Gryfonik brukselski dobrze znosi zimno – jego dwuwarstwowa sierść zapewnia mu ochronę przed chłodem, chociaż w siarczysty mróz lepiej założyć mu ocieplające ubranko.

Psy brachycefaliczne (ze spłaszczonymi pyszczkami) źle znoszą upały. Gorąco powoduje u gryfonika brukselskiego problemy z oddychaniem i termoregulacją. Latem należy wyprowadzać psa rankiem i wieczorem, kiedy jest chłodniej, a w środku dnia pozwolić mu wypoczywać. Jeśli pies przegrzeje się i zacznie ciężko, spazmatycznie dyszeć, należy go schłodzić, np. owijając w wilgotny ręcznik lub polewając całego wodą ze szlaucha.

Gryfonik brukselski sam w domu

Gryfonik brukselski dobrze znosi czasowy brak towarzystwa ludzi, o ile wcześniej wybiegał się i wybawił. Znudzony i niewybiegany, pies może zacząć niszczyć otoczenie i głośno wyć.

By zapobiec wykształceniu się u psa lęku separacyjnego, należy przyzwyczajać go do spędzania kilku godzin w samotności już na etapie socjalizacji. Jeśli pies szczególnie źle znosi rozstania ze swoim panem, można złagodzić jego stres, pozostawiając mu do dyspozycji przed wyjściem ulubione zabawki, częstując smakołykiem, lub zostawiając włączony telewizor, tak by wydobywające się z odbiornika ludzkie głosy działały na pupila kojąco.

Jeśli gryfonik brukselski przeżywa bardzo silny lęk separacyjny, należy zaprowadzić go do psiego behawiorysty, który pomoże zidentyfikować i zwalczyć przyczyny lęku u zwierzęcia.

Co je gryfonik brukselski? Kupna karma

Gryfonik brukselski powinien dostawać wysokiej jakości karmę dla małych psów, bogatą w pełnowartościowe białka zwierzęce (mięso mięśniowe i podrobowe), z dodatkiem naturalnych olejów, warzyw i owoców.

Nie należy podawać psu karmy zawierającej konserwanty, barwniki, spulchniacze, słodziki, aromatyzery, wszelkiego rodzaju zboża i niezidentyfikowane „resztki zwierzęce”. Te resztki to najczęściej nie soczyste mięsiwo, które nie zmieściło się do innych puszek, tylko odpady – zmielone kopyta, wargi, wymiona itp. „specjały” – które bardzo obciążają układ trawienny psa.

Gryfonik brukselski ma spory apetyt, a do tego przejawia skłonność do tycia. Dlatego należy bardzo starannie dobrać psu dietę i porcjowanie w zależności od jego płci, masy, wieku, stanu zdrowia i trybu życia. Pomoże Ci w tym weterynarz lub psi dietetyk.

Pamiętaj, by po jedzeniu przetrzeć brodę gryfonika brukselskiego wilgotną ściereczką, tak by usunąć z niej resztki pokarmu.

Co je gryfonik brukselski? Dieta BARF

Gryfonik brukselski chętnie będzie się odżywiał surowizną. Podawaj mu świeże, surowe mięso (unikaj wieprzowiny, bo może zwierać pasożyty), ryby i oleje rybne, od czasu do czasu także surowe jajko, otręby, gotowany makaron lub ryż. Niektóre psy lubią owoce, np. jagody – wystarczą dwie jako dodatek do posiłku. Wiele psów lubi chrupać różnego rodzaju kości i kurze łapki, które dodatkowo ścierają im kamień nazębny.

Stosując dietę BARF trzeba pamiętać o suplementowaniu psu niektórych witamin i minerałów. Posłużą do tego specjalne preparaty, dostępne w sklepach zoologicznych.

Pamiętaj też, że gryfonik brukselski ma bardzo mały pyszczek i wszelką surowiznę należy rozdrabniać mu na odpowiednio małe kawałki.

Zdrowy gryfonik brukselski

Gryfoniki brukselskie cieszą się zasadniczo dobrym zdrowiem. Mogą jednak zapaść na choroby typowe dla ras brachycefalicznych. Szczególnie często występują u nich choroby oczu, jak podwinięcie powieki, dwurzędowość rzęs, zanik siatkówki, najczęściej jednak nadmierne łzawienie, wywołane podrażnieniem kanalików łzowych.

Zdarzają się, choć rzadko, przypadki dysplazji stawów biodrowych i łokciowych oraz zwichnięcia rzepki.

Porody bywają dużym wyzwaniem dla suczek gryfoników brukselskich. Niewielkie rozmiary ich miednicy sprawiają, że trudno im wydać na świat potomstwo w sposób naturalny i wiele miotów rodzi się przez cesarskie cięcie.

Budowa pyszczka powoduje, że gryfoniki brukselskie często chrapią. Chrapanie samo w sobie nie stanowi jednak zagrożenia dla zdrowia psa, a wielu właścicieli uważa je za urocze.

Każdy pies powinien przynajmniej raz w roku odwiedzać weterynarza na przegląd stanu zdrowia. Takie badanie powinno objąć pobranie psu krwi, osłuchanie serca i płuc, sprawdzenie stanu zębów, uszu i pazurów, konsultacje dotyczące diety. Dzięki takim kontrolnym wizytom można w porę wykryć różnego rodzaju choroby i dolegliwości, a wczesna diagnoza bardzo ułatwia leczenie.

Zadbany gryfonik brukselski żyje nawet 15 lat.

Czysty gryfonik brukselski: czesanie

Sierść gryfonika brukselskiego nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Trzeba ją jednak regularnie czesać z użyciem szczotki lub grzebienia z regulowanym rozstawem zębów. Pamiętaj, by wyczesać psu sierść na uszach i za uszami, w pachwinach i pod pachami – w tych miejscach szczególnie często tworzą się kołtuny.

Od czasu do czasu trzeba też wytrymować psa ręcznie lub za pomocą specjalnej szczotki lub furminatora, który usuwa martwy podszerstek. Wytrymowany gryfonik niemal nie linieje.

Mniej więcej dwa razy do roku dobrze jest zabrać psa do groomera na przycięcie włosów. Jeśli pies ma startować w konkursie piękności, należy przygotować go ściśle według regulaminu imprezy, a często skomplikowane zabiegi higieniczne lepiej powierzyć profesjonalnym psim fryzjerom.

Czysty gryfonik brukselski: kąpanie

Gryfonik brukselski rzadko wymaga kąpieli, z reguły wystarczy otrzepać go po spacerze lub przetrzeć wilgotnym ręcznikiem. Po powrocie z wyprawy do lasu lub polowania należy przejrzeć skórę psa (przynajmniej w okolicach uszu, ogona, pach i pachwin), by upewnić się, że nie ma w niej kleszczy.

Kiedy kąpiesz gryfonika brukselskiego, pamiętaj, by użyć specjalnego szamponu dla psów szorstkowłosych, który nie podrażnia skóry, nie wywołuje alergii i nie rozmiękcza sierści. Na dno wanny lub podłogę prysznica połóż ręcznik albo gumową matę, żeby pies nie ślizgał się w czasie kąpieli.

Po zakończeniu mycia dokładnie wysusz psa, bo mokra skóra i sierść to ulubione środowisko rozwoju dla grzybów i bakterii. Zwróć szczególną uwagę na dokładne wysuszenie wnętrz jego uszu.

Czysty gryfonik brukselski: uszy, oczy i nos

Należy regularnie czyścić uszy gryfonika brukselskiego za pomocą wacika nasączonego specjalnym środkiem samoczyszczącym dla zwierząt.

W podobny sposób możesz w miarę potrzeby czyścić psu truflę nosa i kąciki oczu, jeśli zobaczysz w nich zabrudzenia lub zaschnięte łzy. Do czyszczenia kącików oczu psa najlepiej użyć szmatki nasączonej solami fizjologicznymi lub po prostu ciepłą wodą.

Jeśli zauważysz, że włosy wchodzą psu do oczu, utrudniając mu widzenie lub drażniąc gałkę oczną, ostrożnie przytnij je, tak by zwierzak mógł swobodnie patrzeć na świat. Na pierwsze przycięcie możesz zaprowadzić psa do profesjonalnego groomera, który pokaże Ci, w jaki sposób szybko i łatwo doprowadzić psią sierść do pożądanego stanu.

Pamiętaj też, by przemywać solami fizjologicznymi bruzdę nosową psa – to zmarszczka tworząca się na spłaszczonej kufie u ras brachycefalicznych. Regularne przemywanie tego miejsca zapobiegnie odparzeniom.

Czysty gryfonik brukselski: zęby

Gryfoniki brukselskie powinny mieć regularnie czyszczone zęby za pomocą szczoteczki i pasty enzymatycznej. Warto też podawać im od czasu do czasu smakołyki dentystyczne. To różnego rodzaju kości, krokiety i gryzaki, które usuwają kamień nazębny, zapobiegają chorobom dziąseł i usuwają przykry zapach oddechu psa.

Czysty gryfonik brukselski: pazury

Podobnie jak innym psom, gryfonikom brukselskim należy w miarę potrzeby przycinać pazury, bo zbyt długie utrudniają chodzenie i powodują ból.

Możesz obciąć psu pazury samodzielnie lub zaprowadzić go na obcięcie do weterynarza albo groomera. Pamiętaj, że należy obcinać tylko same koniuszki pazurów, bo pozostała ich część jest unerwiona i ukrwiona.

Dla kogo gryfonik brukselski to idealny pies?

Gryfonik brukselski to idealny pies rodzinny, radosny towarzysz zabaw o oryginalnym wyglądzie i czujny stróż. Jest dość łatwy w szkoleniu, nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji i najczęściej cieszy się dobrym zdrowiem. Nadaje się więc na psa dla początkujących przewodników i osób starszych.

Gryfonik brukselski potrzebuje stałego towarzystwa, nie jest więc dobrym wyborem dla zapracowanych singli.

Gryfonik brukselski z dobrej hodowli

Gryfonik brukselski, jak wszystkie rasowe psy, powinien pochodzić od doświadczonych, odpowiedzialnych hodowców. Najlepiej, by hodowla gryfoników była zarejestrowana w którejś z krajowych lub międzynarodowych organizacji kynologicznych.

Profesjonalna hodowla gwarantuje, że psy były umiejętnie krzyżowane, przez co szczenięta nie są obciążone zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób genetycznych. Doświadczony hodowca umie bezpiecznie przyjąć trudny nieraz poród gryfoników brukselskich i nie kombinuje z miniaturyzacją i tak już małych piesków, co może prowadzić do poważnych wad u zwierząt – np. karłowatości i wodogłowia.

Dobry hodowca dba o warunki bytowania swych psów, troszczy się o szczenięta w najwcześniejszym okresie ich życia i pilnuje, by psy przeszły wszystkie niezbędne badania, szczepienia i zabiegi odrobaczania.

Odpowiedzialny hodowca nie tylko będzie umiał odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania dotyczące rasy i opieki nad gryfonikiem brukselskim, ale sam zada Ci kilka pytań, by upewnić się, że będziesz umiał zaspokoić potrzeby psa.

Gryfonik brukselski: dokumentacja

Rasowy gryfonik brukselski musi posiadać dwa dokumenty:

  1. książeczkę zdrowia, odnotowującą szczepienia i zabiegi odrobaczenia, może także wszczepienie czipu (każda czynność medyczna musi być potwierdzona podpisem weterynarza i naklejką), oraz

  2. metrykę lub rodowód, który poświadcza, że szczeniak spełnia standard rasy, a więc może być w przyszłości wystawiany do zawodów i konkursów.

Ile kosztuje gryfonik brukselski?

Rasowy gryfonik brukselski z hodowli zarejestrowanej w FCI może kosztować ok. 3000 zł. Szczenięta z rodziców czempionów oraz psy przeznaczone do dalszego rozrodu będą droższe, zaś te „na kolanka”, czyli na pupile domowe, mogą być tańsze.

Miesięczny koszt utrzymania gryfonika brukselskiego wynosi ok. 100 zł.

Gryfonik brukselski w anegdocie

George Lucas, twórca filmowej sagi „Gwiezdne Wojny”, posiadał pieska rasy gryfonik brukselski. Na podstawie pyszczka tego właśnie zwierzaka artysta Stuart Freeborn zaprojektował wygląd Ewoków – rasy leśnych wojowników, których Luke spotyka w „Powrocie Jedi”.

Podobne artykuły

piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >
pies i robbie

Psy

Adoptowany chłopiec postanowił ocalić psy w podeszłym wieku. "Wiem, jak to jest być niekochanym”

Czytaj więcej >
Nagranie z monitoringu

Psy

Bezczelnie ukradł yorka, gdy właściciel był na zakupach. Wszystko uchwyciła kamera

Czytaj więcej >
Łatek

Psy

Starsi państwo poprosili o pomoc w transporcie pieska. Zgłosił się wicemarszałek Sejmu

Czytaj więcej >
Golden retriever i króliczki

Psy

Golden retriever adoptował zagubione króliczki. Zajął się nimi w najczulszy sposób

Czytaj więcej >
Jan Błachowicz

Psy

Jan Błachowicz o obowiązkach właścicieli zwierząt. Ma ważny apel do fanów

Czytaj więcej >