Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

Grand basset griffon vendéen: radosny kumpel, skuteczny łowca

25 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Grand basset griffon vendéen to świetny towarzysz rodziny, skory do pieszczot i zabawy. Przede wszystkim to jednak łowca i niezmordowany tropiciel zajęcy, który do szczęścia potrzebuje gonitwy za zwierzyną po łące lub kniei. Czy grand basset

Grand basset griffon vendéen – historia rasy

Grand basset griffon vendéen, czyli duży basset wandejski w typie gryfona (szorstkowłosy), to rasa wyhodowana w drugiej połowie XIX w. przez francuskiego arystokratę, hrabiego Christiana d’Elve z Maxenne w regionie Wandei. Bezpośrednim przodkiem tej rasy był pierwotny, duży, wysokonożny gryfon wandejski. W 1947 r. wydzielono mniejsze psy do osobnej kategorii, tworząc rasę petit basset griffon vendéen.

Wytrzymały i zwinny, grand basset griffon vendéen nadaje się świetnie do polowań na zające i króliki w gęstych chaszczach okolic Wandei, któremu to zajęciu pies oddaje się zresztą aż do dziś. Grand basset griffon vendéen nie zabija, lecz płoszy zwierzynę i ściga ją, póki zając nie wpadnie pod lufę myśliwego. Pies pracuje sam lub – bardzo chętnie – w sforze, z którą radośnie szczeka, wyje, skowycze i porykuje.

Współcześnie grand basset griffon vendéen to dość popularna rasa w kręgach francuskich myśliwych. Grand basset griffon vendéen odnosi też coraz częściej sukcesy na wystawach psów, czemu zawdzięcza rosnącą popularność w Wielkiej Brytanii. Ponieważ grand basset griffon vendéen ma przyjazny, energiczny charakter i lubi się bawić, bywa wykorzystywany do dogoterapii w szkołach i szpitalach. Staje się też coraz popularniejszym pupilem domowym.

Jak wygląda grand basset griffon vendéen?

Grand basset griffon vendéen to średnich rozmiarów pies myśliwski. Osiąga 42 cm wysokości w kłębie i masę ok. 20 kg.

Grand basset griffon vendéen: budowa ciała

Grand basset griffon vendéen jest smukły i muskularny. Jego ciało jest wydłużone, ale nie tak bardzo jak u jamnika. Pies ma podłużną głowę, kufę ze słabo zaznaczonym stopem, bez fafli. Oczy są nieduże, okrągłe, w odcieniach brązu. Uszy są średniej wielkości (powinny sięgać końca nosa), szerokie i zwisające, nieco odstające od głowy i porośnięte gęstym włosiem.

Grand basset griffon vendéen ma mocny i sprężysty grzbiet, podłużną pierś, silne lędźwie, dość krótkie, ale mocne kończyny ze sporymi stopami i średniej długości ogon, noszony nisko lub wygięty szablasto nad grzbietem.

Grand basset griffon vendéen: typ sierści

Sierść grand basset griffon vendéena jest dwuwarstwowa. Włos okrywowy jest szorstki, ale dość miękki w dotyku, średniej długości. Na głowie psa tworzy brwi, brodę i wąsy. W połączeniu z gęstym podszerstkiem zapewnia psu dobrą ochronę przed zimnem i deszczem.

Grand basset griffon vendéen: umaszczenie

Umaszczenie grand basset griffon vendéena najczęściej jest białe ze znaczeniami w kolorze cytrynowym, czarnym siwym lub sobolowym, czasem z podpalaniem. Końcówka ogona psa zawsze jest czarna, dzięki czemu myśliwy może go łatwo wypatrzeć w chaszczach. Zdarzają się też psy dwu- i trzykolorowe, u których plamy barwne zajmują znacznie więcej miejsca, np. tworzą siodło na grzbiecie lub płaszcz na bokach psa.

Jaki charakter ma grand basset griffon vendéen? Pan i rodzina

Grand basset griffon vendéeny to bardzo towarzyskie psy, które uwielbiają towarzystwo ludzi i zabawę z nimi. Przywiązują się do swego pana i całej ludzkiej rodziny. Garną się do pieszczot i chętnie bawią się z dziećmi. Dlatego, choć nie są to klasyczne kanapowe pieszczochy, basset griffon vendéeny nieźle sprawdzają się jako psy domowe.

Grand basset griffon vendéeny to psy myśliwskie. Uwielbiają tropienie, a gonitwa za zającem czy ptakiem to ich żywioł i pasja. Grand basset griffon vendéeny potrzebują mnóstwa ruchu na swobodzie. Nie nadają się do życia w mieście – najlepszy dla nich jest wiejski dom myśliwego z dużym podwórkiem.

Jaki charakter ma grand basset griffon vendéen? Dzieci

Grand basset griffon vendéeny wykazują dużo entuzjazmu do wszelkich zabaw i cierpliwość do dzieci, zwłaszcza takich, z którymi dorastały, i które zostały nauczone, jak należy obchodzić się z psem.

Dziecko powinno rozumieć, że pies to nie zabawka, tylko towarzysz zabaw, i choć lubi figle, to należy traktować go z szacunkiem i dobrze się z nim obchodzić. Psa nie należy ciągnąć za uszy ani ogon, popychać, dosiadać ani brać na siłę na ręce.

Zabawy grand basset griffon vendéenów z dziećmi powinny być zawsze nadzorowane przez dorosłych, bo energiczny pies może niechcący np. przewrócić szkraba.

Jaki charakter ma grand basset griffon vendéen? Inne zwierzęta

Odpowiednio zsocjalizowany grand basset griffon vendéen dobrze dogaduje się z innymi psami.

Grand basset griffon vendéen ma silny instynkt łowny, więc może rzucić się w pogoń np. za kotem, o czym trzeba szczególnie pamiętać, jeśli pies wyprowadzany jest na spacery po mieście. Grand basset griffon vendéeny mogą dogadać się i z kotami, pod warunkiem jednak, że mają odpowiednio dużo czasu na zapoznanie się z nimi. Ich tolerancja ogranicza się jednak najczęściej tylko do zapoznanego kota domowego i nie obejmuje obcych zwierząt, które podejrzanie przypominają gryfonom lisy lub wiewiórki.

Jaki charakter ma grand basset griffon vendéen? Obcy

Wobec obcych grand basset griffon vendéen zachowuje się początkowo nieufnie, szybko jednak przekonuje się niemal do każdej napotkanej osoby czy zwierzaka. Czasem obszczeka obcego, równie często jednak wybiegnie mu na spotkanie, żeby się połasić. W oczywisty sposób nie nadaje się więc na psiego stróża.

Grand basset griffon vendéen na treningu

Grand basset griffon vendéeny szybko się uczą i lubią podobać się swemu panu. Są pojętne, bywają jednak niezależne i uparte – czasem trzeba się postarać, by skłonić je choćby do zwrócenia uwagi na trenera. Dlatego na samym początku procesu układania psa należy wpoić mu, że posłuszeństwo popłaca, prezentując system nagród. Kiedy pies pojmie tę podstawową zasadę, łatwo podda się wychowaniu.

Trening grand basset griffon vendéena, jak każdego psa myśliwskiego, wymaga staranności i cierpliwości – to od wychowania i prawidłowej socjalizacji szczeniaka zależy, na ile dorosły pies będzie posłuszny komendom i zdolny do zgodnego współżycia z innymi zwierzakami. Warto się postarać – odpowiednio wytrenowany grand basset griffon vendéen to nieoceniony pomocnik myśliwego, niezmordowany tropiciel o dużej inteligencji i samodzielności, a do tego radosny towarzysz całej rodziny, uczestnik zabaw i wycieczek.

Grand basset griffon vendéen: socjalizacja

Trening grand basset griffon vendéena powinien zacząć się wcześnie, gdy szczeniak nie ma jeszcze utrwalonych złych nawyków. Początkowe wychowanie powinno objąć nauczenie psa reagowania na własne imię i podstawowe komendy, zwłaszcza na przywołanie.

Należy nauczyć psa zasad dobrego współżycia z ludźmi i innymi zwierzętami, zaznajamiając go z różnymi sytuacjami i zachowaniami oraz przyzwyczajając do różnych dźwięków i zapachów.

Dobrze też przyzwyczaić psa od małego do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czesanie, trymowanie i strzyżenie, kąpanie, czyszczenie uszu i zębów, obcinanie pazurów, a także do chodzenia na smyczy i w kagańcu, zwłaszcza jeśli grand basset griffon vendéen ma być wyprowadzany w mieście.

Im więcej sytuacji i zjawisk pozna szczeniak w okresie socjalizacji, tym lepiej będzie sobie z nimi radził jako dorosły pies. Umiejętność odpowiedniego reagowania na sytuacje, bodźce i komendy zapewnia psu dobre samopoczucie i niski poziom stresu w codziennym życiu.

Grand basset griffon vendéen: metody treningowe

Trenując grand basset griffon vendéena, należy okazywać łagodne zdecydowanie i uzbroić się w cierpliwość. Pies powinien być nagradzany za każdym razem, gdy poprawnie wykona polecenie. Jeśli pies nie wykona polecenia, możesz go skarcić, ale nie podnoś głosu. Krzyk stresuje psa i zraża go do dalszego treningu.

Dobrze jest trenować psa w krótkich, urozmaiconych sesjach, tak by zwierzak nie znudził się wykonywaniem komend. Pokój przeznaczony na trening psa powinien być możliwie wolny od wszelkich czynników rozpraszających.

Jeśli nie masz czasu na samodzielne początkowe wychowanie grand basset griffon vendéena, możesz powierzyć go profesjonalnemu trenerowi lub oddać do psiego przedszkola, gdzie nauczy się niezbędnych umiejętności pod okiem fachowych opiekunów i będzie mógł socjalizować się z innymi psami.

Nie wolno zaniedbać solidnej socjalizacji i treningu psa. Bez nich zwierzęta stają się nieposłuszne i nieprzewidywalne. Trening to nie łamanie charakteru psa. Bez jasnych reguł i wzorców postępowania psy odczuwają stres i są nieszczęśliwe.

Grand basset griffon vendéen: praca i sport

Po zakończeniu podstawowego treningu, można przystąpić do szkolenia psa do prac myśliwskich lub zawodów sportowych.

Nawet jeśli nie planujesz wystawiać go do żadnego konkursu, trening nowych umiejętności to dla grand basset griffon vendéena świetna zabawa i okazja do zażycia ruchu w towarzystwie opiekuna. Gryfon, który nie poluje, musi mieć zapewnioną odpowiednią (czyli bardzo dużą) dawkę ćwiczeń i rozrywek.

Grand basset griffon vendéeny dobrze radzą sobie w konkurencjach sportowych sprawdzających węch, takich jak tropienie i mantrailing.

Grand basset griffon vendéen na spacerze

Grand basset griffon vendéen czuje się najlepiej na wsi, gdzie ma do dyspozycji ogródek przydomowy lub podwórko, a na spacery może wychodzić na łąki, do lasu czy nad potok. Psy te z zasady czują się lepiej na łonie natury niż w mieście.

Należy poświęcać grand basset griffon vendéenowi odpowiednio dużo uwagi i dbać o to, by był wybiegany. Grand basset griffon vendéen kocha długie spacery, szczególnie dalsze wyprawy na łąkę, do lasu czy nad jezioro – wszędzie tam, gdzie może swobodnie biegać, badać otoczenie i podążać za ciekawymi zapachami. Uwielbia zabawy węchowe, np. tropienie smakołyków, zabawek czy osób, a także aportowanie. Pies chętnie będzie towarzyszył swemu panu w czasie joggingu lub na wycieczce rowerowej.

Grand basset griffon vendéeny lubią eksplorować otoczenie, choć rzadko oddalają się od swego przewodnika. Mogą jednak stracić głowę, gdy złapią trop zwierzyny, i rzucić się w pogoń. Dlatego należy jak najszybciej nauczyć szczeniaka reagowania na komendę powrotu i zostawania w miejscu. W mieście grand basset griffon vendéeny należy wyprowadzać na elastycznej smyczy, przytwierdzonej do szerokiej obroży lub dopasowanych szelek. Dobrze też założyć psu fizjologiczny kaganiec, który nie utrudnia ziajania. Wyprowadzając grand basset griffon vendéena, należy zachować czujność i gotowość do przywołania psa lub odciągnięcia go, jeśli rzuci się w pogoń za przyuważoną wiewiórką, ptakiem czy kotem sąsiadów.

Grand basset griffon vendéen nieźle znosi upały, choć w wyjątkowo gorące dni dobrze jest raczej pozwolić mu odpoczywać w cieniu, a na spacer zabierać rano i wieczorem, kiedy jest chłodniej. Dwuwarstwowa sierść grand basset griffon vendéena zapewnia mu ochronę przed zimnem, choć w wyjątkowe mrozy dobrze jest założyć psu ocieplające ubranko.

Grand basset griffon vendéen sam w domu

Grand basset griffon vendéen dobrze znosi czasowy brak towarzystwa ludzi, o ile wcześniej wybiegał się i wybawił. Znudzony i niewybiegany, pies może zacząć niszczyć otoczenie i głośno wyć. Pies może też podjąć próbę ucieczki, dlatego teren, po którym hasa grand basset griffon vendéen, powinien być ogrodzony wysokim parkanem lub porządną, dobrze zamocowaną siatką.

By zapobiec wykształceniu się u psa lęku separacyjnego, należy przyzwyczajać go do spędzania kilku godzin w samotności już na etapie socjalizacji. Jeśli pies szczególnie źle znosi rozstania ze swoim panem, można złagodzić jego stres, pozostawiając mu do dyspozycji przed wyjściem ulubione zabawki, częstując smakołykiem, lub zostawiając włączony telewizor, tak by wydobywające się z odbiornika ludzkie głosy działały na pupila kojąco.

Jeśli grand basset griffon vendéen przeżywa bardzo silny lęk separacyjny, należy zaprowadzić go do psiego behawiorysty, który pomoże zidentyfikować i zwalczyć przyczyny lęku u zwierzęcia.

Co je grand basset griffon vendéen? Kupna karma

Grand basset griffon vendéen powinien dostawać wysokiej jakości karmę dla aktywnych psów, bogatą w pełnowartościowe białka zwierzęce (mięso mięśniowe i podrobowe), z dodatkiem naturalnych olejów, warzyw i owoców.

Nie należy podawać psu karmy zawierającej konserwanty, barwniki, spulchniacze, słodziki, aromatyzery, wszelkiego rodzaju zboża i niezidentyfikowane „resztki zwierzęce”. Te resztki to najczęściej nie soczyste mięsiwo, które nie zmieściło się do innych puszek, tylko odpady – zmielone kopyta, wargi, wymiona itp. „specjały” – które bardzo obciążają układ trawienny psa.

Grand basset griffon vendéen ma spory apetyt, a do tego przejawia skłonność do tycia. Dlatego należy bardzo starannie dobrać psu dietę i porcjowanie w zależności od jego płci, masy, wieku, stanu zdrowia i trybu życia. Pomoże Ci w tym weterynarz lub psi dietetyk. Dobrą praktyką jest podawanie polującemu psu jednego posiłku w ciągu dnia, najlepiej wieczorem, tak by rano był gotów do pracy bez przepełnionego żołądka.

Co je grand basset griffon vendéen? Dieta BARF

Grand basset griffon vendéen chętnie będzie się odżywiał surowizną. Podawaj mu świeże, surowe mięso (unikaj wieprzowiny, bo może zwierać pasożyty), ryby i oleje rybne, od czasu do czasu także surowe jajko, otręby, gotowany makaron lub ryż. Niektóre psy lubią owoce, np. jagody – wystarczą dwie jako dodatek do posiłku. Wiele psów lubi chrupać różnego rodzaju kości i kurze łapki, które dodatkowo ścierają im kamień nazębny.

Stosując dietę BARF trzeba pamiętać o suplementowaniu psu niektórych witamin i minerałów. Posłużą do tego specjalne preparaty, dostępne w sklepach zoologicznych.

Zdrowy grand basset griffon vendéen

Grand basset griffon vendéeny cieszą się dobrym zdrowiem. Zdarzają się, choć rzadko, przypadki dysplazji stawów biodrowych i łokciowych oraz choroby oczu – typowe dla psów tropiących mechaniczne urazy, odnoszone w czasie buszowania z nosem w krzakach, trawach, korzeniach i wszelkich zakamarkach.

Jak u wszystkich psów z opadającymi uszami, u grand basset griffon vendéenów występuje zwiększone ryzyko infekcji przewodów słuchowych, której można zapobiec poprzez odpowiednią higienę.

Każdy pies powinien przynajmniej raz w roku odwiedzać weterynarza na przegląd stanu zdrowia. Takie badanie powinno objąć pobranie psu krwi, osłuchanie serca i płuc, sprawdzenie stanu zębów, uszu i pazurów, konsultacje dotyczące diety. Dzięki takim kontrolnym wizytom można w porę wykryć różnego rodzaju choroby i dolegliwości, a wczesna diagnoza bardzo ułatwia leczenie.

Zadbany grand basset griffon vendéen żyje przeciętnie ok. 12, choć rekordzista dociągnął do 17 lat!

Czysty grand basset griffon vendéen: czesanie

Sierść grand basset griffon vendéena nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Trzeba ją jednak regularnie czesać z użyciem szczotki lub grzebienia z regulowanym rozstawem zębów. Pamiętaj, by wyczesać psu sierść na uszach i za uszami, w pachwinach i pod pachami – w tych miejscach szczególnie często tworzą się kołtuny.

Od czasu do czasu trzeba też wytrymować psa za pomocą specjalnej szczotki lub furminatora, który usuwa martwy podszerstek. Wytrymowany gryfon niemal nie linieje.

Mniej więcej dwa razy do roku dobrze jest zabrać psa do groomera na przycięcie włosów. Jeśli pies ma startować w konkursie piękności, należy przygotować go ściśle według regulaminu imprezy, a często skomplikowane zabiegi higieniczne lepiej powierzyć profesjonalnym psim fryzjerom.

Czysty grand basset griffon vendéen: kąpanie

Grand basset griffon vendéen rzadko wymaga kąpieli, z reguły wystarczy otrzepać go po spacerze lub przetrzeć wilgotnym ręcznikiem. Po powrocie z wyprawy do lasu lub polowania należy przejrzeć skórę psa (przynajmniej w okolicach uszu, ogona, pach i pachwin), by upewnić się, że nie ma w niej kleszczy.

Kiedy kąpiesz grand basset griffon vendéena, pamiętaj, by użyć specjalnego szamponu dla psów szorstkowłosych, który nie podrażnia skóry, nie wywołuje alergii i nie rozmiękcza sierści. Na dno wanny lub podłogę prysznica połóż ręcznik albo gumową matę, żeby pies nie ślizgał się w czasie kąpieli.

Po zakończeniu mycia dokładnie wysusz psa, bo mokra skóra i sierść to ulubione środowisko rozwoju dla grzybów i bakterii. Zwróć szczególną uwagę na dokładne wysuszenie wnętrz jego oklapłych uszu.

Czysty grand basset griffon vendéen: uszy, oczy i nos

Szczególnej uwagi wymagają uszy grand basset griffon vendéena. Ich kanały słuchowe nie są należycie wentylowane, co może prowadzić do infekcji grzybicznych i bakteryjnych. Należy regularnie czyścić uszy grand basset griffon vendéena za pomocą wacika nasączonego specjalnym środkiem samoczyszczącym dla zwierząt.

W podobny sposób możesz w miarę potrzeby czyścić psu truflę nosa i kąciki oczu, jeśli zobaczysz w nich zabrudzenia lub zaschnięte łzy. Do czyszczenia kącików oczu psa najlepiej użyć szmatki nasączonej solami fizjologicznymi lub po prostu ciepłą wodą.

Jeśli zauważysz, że włosy wchodzą psu do oczu, utrudniając mu widzenie lub drażniąc gałkę oczną, ostrożnie przytnij je, tak by zwierzak mógł swobodnie patrzeć na świat. Na pierwsze przycięcie możesz zaprowadzić psa do profesjonalnego groomera, który pokaże Ci, w jaki sposób szybko i łatwo doprowadzić psią sierść do pożądanego stanu.

Czysty grand basset griffon vendéen: zęby

Grand basset griffon vendéeny powinny mieć regularnie czyszczone zęby za pomocą szczoteczki i pasty enzymatycznej. Warto też podawać im od czasu do czasu smakołyki dentystyczne. To różnego rodzaju kości, krokiety i gryzaki, które usuwają kamień nazębny, zapobiegają chorobom dziąseł i usuwają przykry zapach oddechu psa.

Czysty grand basset griffon vendéen: pazury

Podobnie jak innym psom, grand basset griffon vendéenom należy w miarę potrzeby przycinać pazury, bo zbyt długie utrudniają chodzenie i powodują ból. Na szczęście u psów bardzo aktywnych, takich jak grand basset griffon vendéen, pazury najczęściej w wystarczającym stopniu ścierają się same w czasie chodzenia i biegania. Mimo to nie należy ich zaniedbywać – konieczne są regularne inspekcje.

Możesz obciąć psu pazury samodzielnie lub zaprowadzić go na obcięcie do weterynarza albo groomera. Pamiętaj, że należy obcinać tylko same koniuszki pazurów, bo pozostała ich część jest unerwiona i ukrwiona.

Dla kogo grand basset griffon vendéen to idealny pies?

Grand basset griffon vendéen to pies dla myśliwych lub bardzo aktywnych rodzin, które zdołają zaspokoić jego duże potrzeby ruchowe.

Jego przyjazna natura i stosunkowo łatwe poddawanie się szkoleniu sprawiają, że jest to pies nadający się dla początkujących przewodników, ale tylko pod warunkiem, że są oni gotowi poświęcić czas i energię na odpowiednie ułożenie pupila i zapewnianie mu mnóstwa ruchu.

Grand basset griffon vendéen z dobrej hodowli

Grand basset griffon vendéen, jak wszystkie rasowe psy, powinien pochodzić od doświadczonych, odpowiedzialnych hodowców. Profesjonalna hodowla gwarantuje, że psy były umiejętnie krzyżowane, przez co szczenięta nie są obciążone zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób genetycznych. Najlepiej, by hodowla była zarejestrowana w którejś z krajowych lub międzynarodowych organizacji kynologicznych.

Dobry hodowca dba o warunki bytowania swych psów, troszczy się o szczenięta w najwcześniejszym okresie ich życia i pilnuje, by psy przeszły wszystkie niezbędne badania, szczepienia i zabiegi odrobaczania.

Odpowiedzialny hodowca nie tylko będzie umiał odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania dotyczące rasy i opieki nad grand basset griffon vendéenem, ale sam zada Ci kilka pytań, by upewnić się, że będziesz umiał zaspokoić potrzeby psa.

Grand basset griffon vendéen: dokumentacja

Rasowy grand basset griffon vendéen musi posiadać dwa dokumenty:

  1. książeczkę zdrowia, odnotowującą szczepienia i zabiegi odrobaczenia, może także wszczepienie czipu (każda czynność medyczna musi być potwierdzona podpisem weterynarza i naklejką), oraz

  2. metrykę lub rodowód, który poświadcza, że szczeniak spełnia standard rasy, a więc może być w przyszłości wystawiany do zawodów i konkursów.

Ile kosztuje grand basset griffon vendéen?

Rasowy grand basset griffon vendéen z hodowli zarejestrowanej w FCI może kosztować nieco poniżej 1000 euro. Potomstwo rodziców czempionów oraz psy przeznaczone do dalszego rozrodu będą droższe, zaś te do użytku własnego bywają tańsze.

Nie sposób podać dokładnej ceny w złotówkach, bo psy te tylko sporadycznie pojawiają się w ofertach polskich hodowli. Kto chce polować z grand basset griffon vendéenem, najczęściej musi zamówić szczeniaka zagranicą, odczekać swoje na miot i opłacić transport.

Miesięczny koszt utrzymania grand basset griffon vendéena wynosi ok. 150 zł.

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >