Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Grand basset griffon vendéen: radosny kumpel, skuteczny łowca
Emil Hoff
Emil Hoff 25.01.2021 01:00

Grand basset griffon vendéen: radosny kumpel, skuteczny łowca

Piesek przed
Piesek przed

Grand basset griffon vendéen – historia rasy

Grand basset griffon vendéen, czyli duży basset wandejski w typie gryfona (szorstkowłosy), to rasa wyhodowana w drugiej połowie XIX w. przez francuskiego arystokratę, hrabiego Christiana d’Elve z Maxenne w regionie Wandei. Bezpośrednim przodkiem tej rasy był pierwotny, duży, wysokonożny gryfon wandejski. W 1947 r. wydzielono mniejsze psy do osobnej kategorii, tworząc rasę petit basset griffon vendéen.

Wytrzymały i zwinny, grand basset griffon vendéen nadaje się świetnie do polowań na zające i króliki w gęstych chaszczach okolic Wandei, któremu to zajęciu pies oddaje się zresztą aż do dziś. Grand basset griffon vendéen nie zabija, lecz płoszy zwierzynę i ściga ją, póki zając nie wpadnie pod lufę myśliwego. Pies pracuje sam lub – bardzo chętnie – w sforze, z którą radośnie szczeka, wyje, skowycze i porykuje.

Współcześnie grand basset griffon vendéen to dość popularna rasa w kręgach francuskich myśliwych. Grand basset griffon vendéen odnosi też coraz częściej sukcesy na wystawach psów, czemu zawdzięcza rosnącą popularność w Wielkiej Brytanii. Ponieważ grand basset griffon vendéen ma przyjazny, energiczny charakter i lubi się bawić, bywa wykorzystywany do dogoterapii w szkołach i szpitalach. Staje się też coraz popularniejszym pupilem domowym.

Jak wygląda grand basset griffon vendéen?

Grand basset griffon vendéen to średnich rozmiarów pies myśliwski. Osiąga 42 cm wysokości w kłębie i masę ok. 20 kg.

Grand basset griffon vendéen: budowa ciała

Grand basset griffon vendéen jest smukły i muskularny. Jego ciało jest wydłużone, ale nie tak bardzo jak u jamnika. Pies ma podłużną głowę, kufę ze słabo zaznaczonym stopem, bez fafli. Oczy są nieduże, okrągłe, w odcieniach brązu. Uszy są średniej wielkości (powinny sięgać końca nosa), szerokie i zwisające, nieco odstające od głowy i porośnięte gęstym włosiem.

Grand basset griffon vendéen ma mocny i sprężysty grzbiet, podłużną pierś, silne lędźwie, dość krótkie, ale mocne kończyny ze sporymi stopami i średniej długości ogon, noszony nisko lub wygięty szablasto nad grzbietem.

Grand basset griffon vendéen: typ sierści

Sierść grand basset griffon vendéena jest dwuwarstwowa. Włos okrywowy jest szorstki, ale dość miękki w dotyku, średniej długości. Na głowie psa tworzy brwi, brodę i wąsy. W połączeniu z gęstym podszerstkiem zapewnia psu dobrą ochronę przed zimnem i deszczem.

Tagi: Polska