Swiatzwierzat.pl
Gorączka u psa: jak ją rozpoznać i zbić?

Pixabay.com

Gorączka u psa: jak ją rozpoznać i zbić?

7 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Gorączka u psa działa tak samo jak u ludzi: to mechanizm obronny i objaw wielu chorób. Skąd jednak wiadomo, kiedy pies ma gorączkę? Jak zmierzyć mu temperaturę i jak ją zbić, jeśli pupil faktycznie gorączkuje? Dowiedz się, co oznacza gorączka u psa

Gorączka u psa: kiedy pies „ma temperaturę”?

Psy mają wyższą od ludzi prawidłową temperaturę ciała. Dokładne wskazanie zależy od rasy i wieku psa (szczeniaki, rasy małe i suki w ciąży są cieplejsze). Z reguły normalna psia temperatura mieści się w przedziale od 37,5 do 39 stopni Celsjusza. Nowo narodzone szczenięta dopiero rozwijają u siebie termoregulację i są nieco chłodniejsze od dorosłych psów. To normalnie i nie powinno niepokoić. Normalną dla swej rasy temperaturę szczenięta osiągają i utrzymują około czwartego tygodnia życia. W utrzymaniu optymalnej ciepłoty ciała pomaga psom ich sierść oraz termoregulacja – ziajanie, pocenie się, chłodzenia języka.

Jak się dowiedzieć, jaka jest normalna temperatura naszego psa? Możemy ją samodzielnie zmierzyć (zob. niżej) lub też poprosić weterynarza przy badaniu ogólnym o zmierzenie zdrowemu pupilowi temperatury i podanie wartości.

Podobnie jak u ludzi, wzrost temperatury ciała u psa, czyli gorączka, to oznaka choroby. Temperatura powyżej 39,5 stopnia to gorączka normalna, od 40 stopni to już wysoka gorączka, a temperatura ciała powyżej 42 stopni Celsjusza to dla psa groźba śmierci. Utrzymująca się wysoka gorączka może prowadzić do uszkodzenia serca i nerek psa, a także wprowadzić pupila w stan śpiączki.

Gorączka u psa: objawy podwyższonej temperatury

Gorączce u psa towarzyszy często apatia, utrata apetytu, chęci do zabawy i spacerowania. Bywa, że pies ma dreszcze i gwałtownie dyszy. Czasem jego oczy są zaczerwienione, a małżowiny uszne wyraźnie cieplejsze niż zazwyczaj.

Ponieważ gorączka to często jeden z objawów choroby, towarzyszą jej także inne dolegliwości, jak biegunka i wymioty. Gorączce u psa często towarzyszy odwodnienie, co można poznać po wyschnięciu trufli nosowej i zmniejszeniu się objętości kału.

Pamiętaj jednak, że samo zbadanie trufli nie wystarczy, by stwierdzić, czy pies ma gorączkę, czy nie. Czasem trufla wysusza się u zdrowych psów, gdy akurat przebywają na słońcu, czasem też trufla pozostaje wilgotna u psów gorączkujących. By się upewnić, należy po prostu zmierzyć psu temperaturę.

Gorączka u psa: jak zmierzyć psu temperaturę?

Temperaturę mierzy się psu przy użyciu elektronicznego termometru, którego końcówkę umieszcza się w odbycie zwierzęcia. Należy przedtem zwilżyć ją np. oliwką z oliwek, parafiną lub wazeliną. Końcówkę umieszcza się na mniej więcej 2,5 cm w głąb psiego zadka, skierowaną nieco na bok, tak by stykała się ze ścianą jelita. Odczyt będzie gotowy po ok. dwóch minutach.

W czasie mierzenia temperatury należy przytrzymywać psa i jednocześnie unosić nieco jego brzuch i tylne łapy, tak by nie usiadł na termometrze. Dobre mieć przy tym do pomocy drugą osobę.

U psów szczególnie źle znoszących sprawdzanie temperatury w taki sposób można stosować droższe, ale łatwiejsze w użyciu termometry mierzące temperaturę w uchu lub w ogóle bezdotykowo. Taki pomiar nie sprawia psu dyskomfortu i trwa tylko kilka sekund. Bezdotykowy termometr dla zwierząt może kosztować mniej więcej 200-500 zł.

Gorączka u psa: co może oznaczać?

Zdarza się, że pies ma podwyższoną temperaturę po szczepieniu, po podaniu antybiotyków i niektórych leków, czasem też po szczególnie intensywnej zabawie albo walce, i po jedzeniu. Jest wtedy nieco cieplejszy niż zwykle, nie powinien jednak mieć gorączki.

Z reguły gorączka jest u psa oznaką choroby. Może to być infekcja wirusowa, bakteryjna lub grzybiczna, choroba odkleszczowa (babeszjoza), nosówka, nowotwory, zatrucia pokarmowe, stany zapalne. Gorączka to zarazem wstępny mechanizm obronny – wyższa temperatura hamuje rozwój niektórych bakterii i pobudza organizm do walki z chorobą.

Wszelkie nagłe zmiany zachowania u psa powinny stanowić dla nas sygnał ostrzegawczy i skłonić do uważnej obserwacji pupila. Jakiekolwiek objawy chorobowe są dobrym pretekstem, by sprawdzić psu temperaturę i w razie stwierdzenia gorączki, zaprowadzić go szybko do weterynarza.

Gorączka u psa: może to przegrzanie?

Pies może się też przegrzać w wyniku intensywnego wysiłku lub długiego przebywania w upale, np. na słońcu czy w zamkniętym samochodzie. Jego ciało wytwarza wtedy więcej ciepła niż jest w stanie wypromieniować na zewnątrz. Mówimy wtedy o tzw. hipertermii. Hipertermia prowadzić może do udaru cieplnego. Jest szczególnie groźna dla brachycefalicznych ras psów, które z natury mają kłopoty z wydajnym oddychaniem i termoregulacją.

Należy dbać, by psy – wszystkie, ale zwłaszcza te ze spłaszczonymi pyszczkami – nie przemęczały się latem, nie szalały zbyt długo w ostrym słońcu i miały zawsze pod dostatkiem dużo świeżej wody do picia.

Gorączka u psa: jak ją zbić?

Po wizycie u weterynarza, określeniu przyczyny gorączki u psa i sposobu leczenia, możemy przystąpić do zbijania temperatury u naszego zwierzaka. Weterynarz może na miejscu podać psu lub polecić służące do tego leki (np. metamizol), najskuteczniejszym jednak domowym sposobem walki z gorączką u psa jest schłodzenie go za pomocą kompresów.

Kompresy dla psa mogą mieć formę owinięcia całego zwierzaka ręcznikiem nasączonym zimną wodą lub przemywania gąbką jego pyska, brzucha i pachwin. Można też zastosować nasączone zimną wodą okłady ze szmatek lub specjalne kompresy z apteki. Ważne, by schładzane miejsca wysuszyć po zdjęciu kompresów, tak by pies się nie przeziębił.

Tego rodzaju chłodzenie jest skuteczne zarówno przy zbijaniu temperatury u psów gorączkujących, jak i przegrzanych latem ras brachycefalicznych. W przypadku tych ostatnich bardzo skutecznym sposobem jest też polanie psa chłodną wodą ze szlauchu – to zatrzyma objawy przegrzania na czas potrzebny, by dostarczyć psa do weterynarza.

Psa można także chłodzić na sucho, przy użyciu odpowiednio silnych wentylatorów.

Ważne, by podawać gorączkującemu psu chłodną, ale nie zimną wodę, w małych ilościach, za to często.

Tak prowadzona kuracja – połączenie kompresów, owiewów i podawania chłodnej wody – powinna szybko sprowadzić temperaturę ciała psa do normy.

Podobne artykuły

pies i robbie

Psy

Adoptowany chłopiec postanowił ocalić psy w podeszłym wieku. "Wiem, jak to jest być niekochanym”

Czytaj więcej >
Nagranie z monitoringu

Psy

Bezczelnie ukradł yorka, gdy właściciel był na zakupach. Wszystko uchwyciła kamera

Czytaj więcej >
Łatek

Psy

Starsi państwo poprosili o pomoc w transporcie pieska. Zgłosił się wicemarszałek Sejmu

Czytaj więcej >
Golden retriever i króliczki

Psy

Golden retriever adoptował zagubione króliczki. Zajął się nimi w najczulszy sposób

Czytaj więcej >
Jan Błachowicz

Psy

Jan Błachowicz o obowiązkach właścicieli zwierząt. Ma ważny apel do fanów

Czytaj więcej >
Screen z programu na żywo

Psy

Wpadka z pogodą w rosyjskiej telewizji. Golden retriever też chciał zostać prezenterem

Czytaj więcej >