Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

Gończy istryjski krótkowłosy: wróg lisów, przyjaciel ludzi

15 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Gończy istryjski krótkowłosy to pies silnie przywiązujący się do swego pana i rodziny. Lubi towarzystwo, zabawy i pieszczoty. Ponad wszystko jednak kocha węszyć i polować. Potrzebuje mnóstwa ruchu. Czy gończy istryjski krótkowłosy to

Gończy istryjski krótkowłosy – historia rasy

Gończy istryjski krótkowłosy to rasa psa myśliwskiego, wyspecjalizowanego w tropieniu i ściganiu małej zwierzyny po śladach farby, czyli krwi – to tzw. posokowiec.

Gończe istryjskie krótkowłose mają historię podobną do innych chorwackich psów gończych. Wyhodowano prawdopodobnie w XVIII w. na terenie Istrii, Chorwackiego Pomorza i Dalmacji. Tamtejsi hodowcy pragnęli uzyskać wytrzymałe i samodzielne psy myśliwskie, zdolne do tropienia zwierzyny na skalistym, pagórkowatym terenie. Pierwszy opis typu psa, który pasuje do gończego istryjskiego krótkowłosego (ale i do innych ras chorwackich gończych), dał Petar Bakić, biskup Đakova w Slawonii, w 1719 r. Niektórzy badacze historii rasy wskazują, że podobne psy dostrzec można także na freskach z XV w.

Krótkowłose psy gończe z Istrii wywodzą się prawdopodobnie od starszej rasy gończy istryjski szorstkowłosy. Księgi rodowodowe współczesnych gończych istryjskich krótkowłosych sięgają jednak tylko 1924 r.

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) zarejestrowała rasę w 1949 r., ale pierwszy standard rasy dla gończego istryjskiego krótkowłosego ogłoszono dopiero w 1973 r.

Gończy istryjski krótkowłosy nadal bywa w Chorwacji wykorzystywany do polowań na zające i lisy. To uparty i wytrzymały pies, obdarzony wspaniałym węchem i donośnym głosem, którego z wielkim entuzjazmem używa, głosząc zwierzynę.

Gończy istryjski krótkowłosy to rzadka rasa, prawie niespotykana poza granicami Chorwacji. Te przyjazne ludziom i łagodnie usposobione psy mogą jednak mieć przed sobą przyszłość jako nietypowe pupile domowe, choć w samej Chorwacji niemal zawsze są to psy myśliwych, regularnie pracujące przy łowach, a nie domowe pieszczochy.

Jak wygląda gończy istryjski krótkowłosy?

Gończy istryjski krótkowłosy to średnich rozmiarów pies myśliwski. Osiąga 50 cm wysokości w kłębie i masę ok. 18 kg, jest więc nieco mniejszy od swego krewniaka, gończego istryjskiego szorstkowłosego.

Gończy istryjski krótkowłosy: budowa ciała

Gończy istryjski krótkowłosy ma umięśnione, smukłe ciało o szlachetnych proporcjach. Jego sylwetka wpisuje się w prostokąt.

Pies ma kształtną, nieco spłaszczoną głowę z lekko wypukłym czołem, wyczuwalnym guzem potylicznym, i podłużną kufą z łagodnym stopem. Oczy są dość duże, migdałowatego kształtu, w odcieniach ciemnego brązu. Uszy są stosunkowo małe jak na psa gończego, w kształcie trójkątów o zaokrąglonych wierzchołkach, dość cienkie, ale mięsiste, zawieszone nieco powyżej linii oczu i skierowane trochę do przodu.

Gończy istryjski krótkowłosy ma smukłą, suchą szyję, prosty grzbiet, głęboką pierś, muskularne, długie kończyny z łapami wyposażonymi w grube opuszki i średniej długości ogon, zazwyczaj noszony szablasto i prostujący się do poziomu w czasie pracy.

Gończy istryjski krótkowłosy: typ sierści

Sierść gończego istryjskiego krótkowłosego jest gęsta, gładka i bardzo krótka. Dwie warstwy – podszerstek i włos okrywowy – zapewniają psu niezłą ochronę przed zimnem i wilgocią, umożliwiając polowanie także w niekorzystnych warunkach pogodowych.

Gończy istryjski krótkowłosy: umaszczenie

Umaszczenie gończego istryjskiego krótkowłosego jest jednolicie białe z pomarańczowymi plamami wokół oczu i – czasem – gwiazdką na czole, tworzącymi efektowną maskę, takimiż uszami i pojedynczymi cętkami na ciele.

Jaki charakter ma gończy istryjski krótkowłosy? Pan i rodzina

Gończe istryjskie krótkowłose to bardzo towarzyskie psy, które uwielbiają towarzystwo ludzi i zabawę z nimi. Przywiązują się do swego pana i całej ludzkiej rodziny. Garną się do pieszczot i chętnie bawią się z dziećmi. Dlatego, choć nie są to klasyczne kanapowe pieszczochy, gończe istryjskie krótkowłose nieźle sprawdzają się jako psy domowe.

Gończe istryjskie krótkowłose to psy myśliwskie. Uwielbiają tropienie, a gonitwa za lisem lub zającem to ich żywioł i pasja. Gończe istryjskie krótkowłose potrzebują mnóstwa ruchu na swobodzie. Nie nadają się do życia w mieście – najlepszy dla nich jest wiejski dom myśliwego z dużym podwórkiem.

Jaki charakter ma gończy istryjski krótkowłosy? Dzieci

Gończe istryjskie krótkowłose wykazują dużo entuzjazmu do wszelkich zabaw i cierpliwości do dzieci, zwłaszcza takich, z którymi dorastały, i które zostały nauczone, jak należy obchodzić się z psem.

Dziecko powinno rozumieć, że pies to nie zabawka, tylko towarzysz zabaw, i choć lubi figle nie gorzej od innych dzieciaków, to należy traktować go z szacunkiem i dobrze się z nim obchodzić. Psa nie należy ciągnąć za uszy ani ogon, popychać, dosiadać ani brać na siłę na ręce.

Zabawy gończych istryjskich krótkowłosych z dziećmi powinny być zawsze nadzorowane przez dorosłych, bo energiczny i całkiem spory pies może niechcący np. przewrócić szkraba lub smagnąć go boleśnie ogonem.

Jaki charakter ma gończy istryjski krótkowłosy? Inne zwierzęta

Odpowiednio zsocjalizowany gończy istryjski krótkowłosy dobrze dogaduje się z innymi psami, ale ma silny instynkt łowny, więc może rzucić się w pogoń np. za kotem, o czym trzeba szczególnie pamiętać, jeśli pies wyprowadzany jest na spacery po mieście. Gończe istryjskie krótkowłose mogą dogadać się i z kotami, pod warunkiem jednak, że mają odpowiednio dużo czasu na zapoznanie się z nimi.

Jaki charakter ma gończy istryjski krótkowłosy? Obcy

Wobec obcych gończy istryjski krótkowłosy zachowuje się początkowo nieufnie, ale bardzo szybko przekonuje się niemal do wszystkich napotkanych ludzi i zwierząt i łatwo jest zdobyć jego zaufanie. Z reguły ostrzega o zbliżaniu się nieznajomych głośnym szczekaniem, może więc pełnić funkcję psiego stróża. Nie nada się jednak na psa obronnego, bo nie bywa agresywny, chyba że uzna, że jego pan lub któryś z członków rodziny są zagrożeni.

Gończy istryjski krótkowłosy na treningu

Gończe istryjskie krótkowłose szybko się uczą i lubią podobać się swemu panu. Są pojętne, a trening traktują jak zabawę, dlatego szkolenie gończego istryjskiego krótkowłosego najczęściej przebiega szybko i sprawnie.

Trening gończego istryjskiego krótkowłosego, jak każdego psa myśliwskiego, wymaga jednak staranności i cierpliwości – to od wychowania i prawidłowej socjalizacji szczeniaka zależy, na ile dorosły pies będzie posłuszny komendom i zdolny do zgodnego współżycia z innymi zwierzakami. Warto się postarać – odpowiednio wytrenowany gończy istryjski krótkowłosy to nieoceniony pomocnik myśliwego, niezmordowany tropiciel o dużej inteligencji i samodzielności, a do tego radosny towarzysz całej rodziny, uczestnik zabaw i wycieczek.

Gończy istryjski krótkowłosy: socjalizacja

Trening gończego istryjskiego krótkowłosego powinien zacząć się wcześnie, gdy szczeniak nie ma jeszcze utrwalonych złych nawyków. Początkowe wychowanie powinno objąć nauczenie psa reagowania na własne imię i podstawowe komendy, zwłaszcza na przywołanie.

Należy nauczyć psa zasad dobrego współżycia z ludźmi i innymi zwierzętami, zaznajamiając go z różnymi sytuacjami i zachowaniami oraz przyzwyczajając do różnych dźwięków i zapachów.

Dobrze też przyzwyczaić psa od małego do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czesanie, kąpanie, czyszczenie uszu i zębów, obcinanie pazurów, a także do chodzenia na smyczy i w kagańcu, zwłaszcza jeśli gończy istryjski krótkowłosy ma być wyprowadzany w mieście. Ponieważ gończy istryjski krótkowłosy bardzo dużo szczeka, niemal z każdego powodu i bez powodu, warto także nauczyć go zachowywania ciszy, zwłaszcza jeśli ma mieszkać w sąsiedztwie innych domów.

Im więcej sytuacji i zjawisk pozna szczeniak w okresie socjalizacji, tym lepiej będzie sobie z nimi radził jako dorosły pies. Umiejętność odpowiedniego reagowania na sytuacje, bodźce i komendy zapewnia psu dobre samopoczucie i niski poziom stresu w codziennym życiu.

Gończy istryjski krótkowłosy: metody treningowe

Trenując gończego istryjskiego krótkowłosego, należy okazywać łagodne zdecydowanie i uzbroić się w cierpliwość. Pies powinien być nagradzany za każdym razem, gdy poprawnie wykona polecenie. Jeśli pies nie wykona polecenia, możesz go skarcić, ale nie podnoś głosu. Krzyk stresuje psa i zraża go do dalszego treningu.

Dobrze jest trenować psa w krótkich, urozmaiconych sesjach, tak by zwierzak nie znudził się wykonywaniem komend. Pokój przeznaczony na trening psa powinien być możliwie wolny od wszelkich czynników rozpraszających.

Jeśli nie masz czasu na samodzielne początkowe wychowanie gończego istryjskiego krótkowłosego, możesz powierzyć go profesjonalnemu trenerowi lub oddać do psiego przedszkola, gdzie nauczy się niezbędnych umiejętności pod okiem fachowych opiekunów i będzie mógł socjalizować się z innymi psami.

Nie wolno zaniedbać solidnej socjalizacji i treningu psa. Bez nich zwierzęta stają się nieposłuszne i nieprzewidywalne. Trening to nie łamanie charakteru psa. Bez jasnych reguł i wzorców postępowania psy odczuwają stres i są nieszczęśliwe.

Gończy istryjski krótkowłosy: praca i sport

Po zakończeniu podstawowego treningu, można przystąpić do szkolenia psa do prac myśliwskich lub zawodów sportowych.

Nawet jeśli nie planujesz wystawiać go do żadnego konkursu, trening nowych umiejętności to dla gończego istryjskiego krótkowłosego świetna zabawa i okazja do zażycia ruchu w towarzystwie opiekuna. Pies gończy, który nie poluje, musi mieć zapewnioną odpowiednią (czyli bardzo dużą) dawkę ćwiczeń i rozrywek.

Gończe istryjskie krótkowłose dobrze radzą sobie w konkurencjach sportowych, takich jak agility i tropienie. W rozładowaniu energii pomogą im konkurencje typu canicross, a węch wyćwiczyć mogą np. uprawiając mantrailing.

Gończy istryjski krótkowłosy na spacerze

Gończy istryjski krótkowłosy czuje się najlepiej na wsi, gdzie ma do dyspozycji ogródek przydomowy lub podwórko, a na spacery może wychodzić na łąki, do lasu czy nad potok. Psy te z zasady czują się lepiej na łonie natury niż w mieście.

Należy poświęcać gończemu istryjskiemu krótkowłosemu odpowiednio dużo uwagi i dbać o to, by był wybiegany. Gończy istryjski krótkowłosy kocha długie spacery, szczególnie dalsze wyprawy na łąkę, do lasu czy nad jezioro – wszędzie tam, gdzie może swobodnie biegać, badać otoczenie i podążać za ciekawymi zapachami. Uwielbia zabawy węchowe, np. tropienie smakołyków, zabawek czy osób, a także aportowanie. Pies chętnie będzie towarzyszył swemu panu w czasie joggingu lub na wycieczce rowerowej.

Gończe istryjskie krótkowłose lubią eksplorować otoczenie i często oddalają się od swego przewodnika. Mogą do tego zupełnie stracić głowę, gdy złapią trop zwierzyny, i rzucić się w pogoń. Dlatego należy jak najszybciej nauczyć szczeniaka reagowania na komendę powrotu. W mieście gończe istryjskie krótkowłose należy wyprowadzać na elastycznej smyczy, przytwierdzonej do szerokiej obroży lub dopasowanych szelek. Dobrze też założyć psu fizjologiczny kaganiec, który nie utrudnia ziajania. Wyprowadzając gończego istryjskiego krótkowłosego, należy zachować czujność i gotowość do przywołania psa lub odciągnięcia go, jeśli rzuci się w pogoń za przyuważoną wiewiórką, ptakiem czy kotem sąsiadów.

Gończy istryjski krótkowłosy nieźle znosi upały, choć w wyjątkowo gorące dni dobrze jest raczej pozwolić mu odpoczywać w cieniu, a na spacer zabierać rano i wieczorem, kiedy jest chłodniej. Dwuwarstwowa sierść gończego istryjskiego krótkowłosego zapewnia mu do pewnego stopnia ochronę przed zimnem, choć w wyjątkowe mrozy dobrze jest założyć psu ocieplające ubranko.

Pies może spędzać dużo czasu na zewnątrz, a nawet sypiać w budzie, pod warunkiem, że jest ona odpowiednio ocieplona. Gończy istryjski krótkowłosy powinien mieć też stały nieograniczony dostęp do wnętrza domu, aby nie czuł się odizolowany od ludzi.

Gończy istryjski krótkowłosy sam w domu

Gończy istryjski krótkowłosy dobrze znosi czasowy brak towarzystwa ludzi, o ile wcześniej wybiegał się i wybawił. Znudzony i niewybiegany, pies może zacząć niszczyć otoczenie i głośno wyć. Pies może też podjąć próbę ucieczki, dlatego teren, po którym hasa gończy istryjski krótkowłosy, powinien być ogrodzony wysokim parkanem lub porządną, dobrze zamocowaną siatką.

By zapobiec wykształceniu się u psa lęku separacyjnego, należy przyzwyczajać go do spędzania kilku godzin w samotności już na etapie socjalizacji. Jeśli pies szczególnie źle znosi rozstania ze swoim panem, można złagodzić jego stres, pozostawiając mu do dyspozycji przed wyjściem ulubione zabawki, częstując smakołykiem, lub zostawiając włączony telewizor, tak by wydobywające się z odbiornika ludzkie głosy działały na pupila kojąco.

Jeśli gończy istryjski krótkowłosy przeżywa bardzo silny lęk separacyjny, należy zaprowadzić go do psiego behawiorysty, który pomoże zidentyfikować i zwalczyć przyczyny lęku u zwierzęcia.

Co je gończy istryjski krótkowłosy? Kupna karma

Gończy istryjski krótkowłosy powinien dostawać wysokiej jakości karmę dla aktywnych psów, bogatą w pełnowartościowe białka zwierzęce (mięso mięśniowe i podrobowe), z dodatkiem naturalnych olejów, warzyw i owoców.

Nie należy podawać psu karmy zawierającej konserwanty, barwniki, spulchniacze, słodziki, aromatyzery, wszelkiego rodzaju zboża i niezidentyfikowane „resztki zwierzęce”. Te resztki to najczęściej nie soczyste mięsiwo, które nie zmieściło się do innych puszek, tylko odpady – zmielone kopyta, wargi, wymiona itp. „specjały” – które bardzo obciążają układ trawienny psa.

Gończy istryjski krótkowłosy ma spory apetyt, ale nie przejawia tendencji do tycia, o ile jest odpowiednio karmiony. Należy starannie dobrać psu dietę i porcjowanie w zależności od jego płci, masy, wieku, stanu zdrowia i trybu życia. Pomoże Ci w tym weterynarz lub psi dietetyk. Dobrą praktyką jest podawanie psu jednego posiłku w ciągu dnia, najlepiej wieczorem, tak by rano był gotów do pracy bez przepełnionego żołądka.

Co je gończy istryjski krótkowłosy? Dieta BARF

Gończy istryjski krótkowłosy chętnie będzie się odżywiał surowizną. Podawaj mu świeże mięso (unikaj wieprzowiny, bo może zwierać pasożyty), ryby i oleje rybne, od czasu do czasu także surowe jajko, otręby, gotowany makaron lub ryż. Niektóre psy lubią owoce, np. jagody – wystarczą dwie jako dodatek do posiłku. Wiele psów lubi chrupać różnego rodzaju kości i kurze łapki, które dodatkowo ścierają im kamień nazębny.

Stosując dietę BARF trzeba pamiętać o suplementowaniu psu niektórych witamin i minerałów. Posłużą do tego specjalne preparaty, dostępne w sklepach zoologicznych.

Co je duży gończy istryjski krótkowłosy? Skręt żołądka

Gończy istryjski krótkowłosy, jak inne psy gończe, znajduje się w grupie średniego ryzyka wystąpienia skrętu żołądka. To bardzo poważna przypadłość, która bez interwencji chirurgicznej może szybko zabić psa.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skrętu, należy stosować się do kilku zasad.

  1. Przede wszystkim trzeba pilnować, by pies odpoczywał mniej więcej przez godzinę przed i po posiłku.

  2. Należy też dzielić mu jedzenie na mniejsze porcje, by nie jadł zbyt szybko i łapczywie, np. śniadanie może składać się z podawanych kolejno trzech mniejszych porcji, zamiast jednej dużej. Możesz spowolnić jedzenie u psa, podając mu karmę w misce interaktywnej, która odciąga uwagę pupila od pokarmu, albo stosować matę węchową, w której poukrywane są smakołyki. W ten sposób czworonóg będzie jadł wolniej i mniej łapczywie.

  3. Psy narażone na skręt żołądka nie powinny zbyt często chodzić po schodach. W bloku należy raczej wozić je windą, ale należy znowu podkreślić, że gończy istryjski krótkowłosy nie nadaje się na psa do mieszkania.

Zdrowy gończy istryjski krótkowłosy

Gończe istryjskie krótkowłose cieszą się dobrym zdrowiem. Zdarzają się, choć rzadko, przypadki dysplazji stawów biodrowych i łokciowych oraz choroby oczu – typowe dla psów tropiących mechaniczne urazy, odnoszone w czasie buszowania z nosem w krzakach, trawach, korzeniach i wszelkich zakamarkach.

Jak u wszystkich psów z opadającymi uszami, u gończych istryjskich krótkowłosych występuje zwiększone ryzyko infekcji przewodów słuchowych, której można zapobiec poprzez odpowiednią higienę.

Każdy pies powinien przynajmniej raz w roku odwiedzać weterynarza na przegląd stanu zdrowia. Takie badanie powinno objąć pobranie psu krwi, osłuchanie serca i płuc, sprawdzenie stanu zębów, uszu i pazurów, konsultacje dotyczące diety. Dzięki takim kontrolnym wizytom można w porę wykryć różnego rodzaju choroby i dolegliwości, a wczesna diagnoza bardzo ułatwia leczenie.

Zadbany gończy istryjski krótkowłosy żyje przeciętnie od 12 do 14 lat.

Czysty gończy istryjski krótkowłosy: czesanie

Krótka sierść gończego istryjskiego krótkowłosego nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Trzeba ją jednak regularnie czesać, zwłaszcza w okresie linienia, z użyciem miękkiej szczotki lub rękawicy z gumowymi wypustkami, które zbierają martwy włos. Czesanie z użyciem rękawicy jest bardzo przyjemne dla psa, który odbiera je trochę jak głaskanie i masaż.

Czysty gończy istryjski krótkowłosy: kąpanie

Gończy istryjski krótkowłosy rzadko wymaga kąpieli, z reguły wystarczy otrzepać go po spacerze lub przetrzeć wilgotnym ręcznikiem albo ściereczką z irchy. Po powrocie z wyprawy do lasu lub polowania należy przejrzeć skórę psa, by upewnić się, że nie ma w niej kleszczy.

Kiedy kąpiesz gończego istryjskiego krótkowłosego, pamiętaj, by użyć specjalnego szamponu dla psów krótkowłosych, który nie podrażnia skóry, nie wywołuje alergii i nie rozmiękcza sierści. Na dno wanny lub podłogę prysznica połóż ręcznik albo gumową matę, żeby pies nie ślizgał się w czasie kąpieli.

Po zakończeniu mycia dokładnie wysusz psa, bo mokra skóra i sierść to ulubione środowisko rozwoju dla grzybów i bakterii. Zwróć szczególną uwagę na dokładne wysuszenie wnętrz jego oklapłych uszu.

Czysty gończy istryjski krótkowłosy: uszy, oczy i nos

Szczególnej uwagi wymagają uszy gończego istryjskiego krótkowłosego. Ich kanały słuchowe nie są należycie wentylowane, co może prowadzić do infekcji grzybicznych i bakteryjnych. Należy regularnie czyścić uszy gończego istryjskiego krótkowłosego za pomocą wacika nasączonego specjalnym środkiem samoczyszczącym dla zwierząt.

W podobny sposób możesz w miarę potrzeby czyścić psu truflę nosa i kąciki oczu, jeśli zobaczysz w nich zabrudzenia lub zaschnięte łzy. Do czyszczenia kącików oczu psa najlepiej użyć szmatki nasączonej solami fizjologicznymi lub po prostu ciepłą wodą.

Czysty gończy istryjski krótkowłosy: zęby

Gończe istryjskie krótkowłose powinny mieć regularnie czyszczone zęby za pomocą szczoteczki i pasty enzymatycznej. Warto też podawać im od czasu do czasu smakołyki dentystyczne. To różnego rodzaju kości, krokiety i gryzaki, które usuwają kamień nazębny, zapobiegają chorobom dziąseł i usuwają przykry zapach oddechu psa.

Czysty gończy istryjski krótkowłosy: pazury

Podobnie jak innym psom, gończym istryjskim krótkowłosym należy w miarę potrzeby przycinać pazury, bo zbyt długie utrudniają chodzenie i powodują ból. Na szczęście u psów bardzo aktywnych, takich jak gończy istryjski krótkowłosy, pazury najczęściej w wystarczającym stopniu ścierają się same w czasie chodzenia i biegania. Mimo to nie należy ich zaniedbywać – konieczne są regularne inspekcje.

Możesz obciąć psu pazury samodzielnie lub zaprowadzić go na obcięcie do weterynarza albo groomera. Pamiętaj, że należy obcinać tylko same koniuszki pazurów, bo pozostała ich część jest unerwiona i ukrwiona.

Dla kogo gończy istryjski krótkowłosy to idealny pies?

Gończy istryjski krótkowłosy to pies dla myśliwych lub bardzo aktywnych rodzin, które zdołają zaspokoić jego duże potrzeby ruchowe.

Jego przyjazna natura i łatwe poddawanie się szkoleniu sprawiają, że jest to pies nadający się dla początkujących przewodników, ale pod warunkiem, że są oni gotowi poświęcić czas i energię na odpowiednie ułożenie pupila i zapewnianie mu mnóstwa ruchu.

Gończy istryjski krótkowłosy z dobrej hodowli

Gończy istryjski krótkowłosy, jak wszystkie rasowe psy, powinien pochodzić od doświadczonych, odpowiedzialnych hodowców. Profesjonalna hodowla gwarantuje, że psy były umiejętnie krzyżowane, przez co szczenięta nie są obciążone zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób genetycznych. Najlepiej, by hodowla była zarejestrowana w którejś z krajowych lub międzynarodowych organizacji kynologicznych.

Dobry hodowca dba o warunki bytowania swych psów, troszczy się o szczenięta w najwcześniejszym okresie ich życia i pilnuje, by psy przeszły wszystkie niezbędne badania, szczepienia i zabiegi odrobaczania.

Odpowiedzialny hodowca nie tylko będzie umiał odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania dotyczące rasy i opieki nad gończym istryjskim krótkowłosym, ale sam zada Ci kilka pytań, by upewnić się, że będziesz umiał zaspokoić potrzeby psa.

Gończy istryjski krótkowłosy: dokumentacja

Rasowy gończy istryjski krótkowłosy musi posiadać dwa dokumenty:

  1. książeczkę zdrowia, odnotowującą szczepienia i zabiegi odrobaczenia, może także wszczepienie czipu (każda czynność medyczna musi być potwierdzona podpisem weterynarza i naklejką), oraz

  2. metrykę lub rodowód, który poświadcza, że szczeniak spełnia standard rasy, a więc może być w przyszłości wystawiany do zawodów i konkursów.

Ile kosztuje gończy istryjski krótkowłosy?

Rasowy gończy istryjski krótkowłosy z hodowli zarejestrowanej w FCI może kosztować ok. 3500 zł. Potomstwo rodziców czempionów oraz psy przeznaczone do dalszego rozrodu będą droższe, zaś te do użytku własnego bywają tańsze.

Nie sposób podać dokładnej ceny w złotówkach, bo psy te tylko sporadycznie pojawiają się w ofertach polskich hodowli. Kto chce polować z gończym istryjskim krótkowłosym, najczęściej musi zamówić szczeniaka zagranicą, odczekać swoje na miot i opłacić transport.

Miesięczny koszt utrzymania gończego istryjskiego krótkowłosego wynosi ok. 150 zł.

Podobne artykuły

facebook/Samuel Flores

Psy

Pies strzegł swojego umierającego przyjaciela. Pozostał u jego boku do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
robaki u psa

Psy

Zabezpiecz swojego psa (i siebie) przed robakami!

Czytaj więcej >
Pies porzucony w worku

Psy

Wrzucił psa do worka i obciążył gruzem. Seryjny oprawca zwierząt pilnie poszukiwany

Czytaj więcej >
Potrącony pies

Psy

Kierowca śmiertelnie potrącił psa i uciekł z miejsca zdarzenia. Czy odpowie za swoje czyny?

Czytaj więcej >
diesel śmierć

Psy

Diesel zachorował na raka. Właściciel towarzyszył mu do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >