Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

Gończy francuski biało-pomarańczowy: ryży wojownik

14 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Gończy francuski biało-pomarańczowy tryska energią i entuzjazmem do polowania. Kocha węszyć i podążać za tropem. Trudno ujarzmić jego temperament. Czy gończy francuski biało-pomarańczowy to odpowiedni pies dla Ciebie? Dowiedz się, jaki jest i czego potrze

Gończy francuski biało-pomarańczowy – historia rasy

Rewolucja Francuska z końca XVIII w. doprowadziła do wyginięcia wiele starych ras psów myśliwskich, wcześniej wykorzystywanych do polowań, będących ulubioną rozrywką arystokracji. Taki los spotkał między innymi ogara z Saintonge, jednego z flagowych francuskich psów myśliwskich, odważnego, silnego i niezwykle sprawnego w polowaniu na dużą zwierzynę.

Kiedy jednak czasy stały się lepsze dla szlachty i myśliwych, niedobitki tych ogarów wykorzystał książę Joseph de Carayon-Latour do stworzenia nowej rasy psa gończego. Tak powstał gascon saintongeois, wyhodowany w połowie XIX w. Te psy z kolei skrzyżowano w końcu stulecia z poitevinami, tworząc jeszcze inną rasę – gończego francuskiego biało-czarnego.

Gończy francuski biało-pomarańczowy to odmiana rasy biało-czarnej. Powstał już w XX w. ze skrzyżowania tych psów z popularną we Francji rasą billy.

Gończy francuski biało-pomarańczowy to znakomity łowca, polujący na dużą zwierzynę w sforach, ściśle według komend myśliwego. To wytrzymałe zwierzę, bardzo odważne i uparte, świetnie sprawdzające się w łowach na jelenie, sarny i dziki. Gończy francuski biało-pomarańczowy ma znakomity węch i donośny głos, którego chętnie używa w czasie gonitwy.

Gończy francuski biało-pomarańczowy został zarejestrowany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) jako osobna rasa w 1982 r. To bardzo rzadkie psy, praktycznie niespotykane poza Francją.

Jak wygląda gończy francuski biało-pomarańczowy?

Gończy francuski biało-pomarańczowy to imponującej postury pies gończy. Osiąga 70 cm wysokości w kłębie i masę ok. 30 kg. Jest z reguły odrobinę mniejszy od odmiany biało-czarnej.

Gończy francuski biało-pomarańczowy: budowa ciała

Gończy francuski biało-pomarańczowy to pies o silnej, lecz smukłej budowie ciała i eleganckich proporcjach, typowych dla francuskich ras.

Pies ma podłużną, lekko wysklepioną głowę, sporą lecz proporcjonalną, oraz kufę z niedużymi faflami i dość łagodnym stopem. Trufla nosowa jest spora, o wyraźnym kształcie, czarna. Oczy są dość duże, okrągłe, w odcieniach brązu, łuki brwiowe wyraźnie zaznaczone. Uszy, zawieszone nieco poniżej poziomu oczu i skierowane lekko ku przodowi, są średnich rozmiarów, szerokie i zwisające, trochę pofałdowane, przylegające krawędziami do policzków.

Gończy francuski biało-pomarańczowy ma mocny i sprężysty grzbiet, głęboką pierś, muskularne lędźwie i średniej długości ogon, noszony dość wysoko, prostujący się w czasie pracy, lekko zawinięty na końcu ku górze. Łapy są długie, smukłe, silne i giętkie.

Gończy francuski biało-pomarańczowy: typ sierści

Sierść gończego francuskiego biało-pomarańczowego jest krótka i gładka. Nie zapewnia psu należytej ochrony przed zimnem ani deszczem, co trzeba brać pod uwagę, zabierając go na polowanie lub dłuższą wyprawę do lasu.

Gończy francuski biało-pomarańczowy: umaszczenie

Umaszczenie gończego francuskiego biało-pomarańczowego jest – jak można domyślić się po nazwie – białe z pomarańczowym płaszczem, siodłem i znaczeniami na łapach i ogonie. Kolor pomarańczowy jest dość blady, nigdy nie wydaje się rudy. Jego intensywność zwiększa nieco kolor skóry, który jest biały pod białymi włosami i pomarańczowy pod włosami pomarańczowymi.

Głowa psa jest pomarańczowa z białą strzałką i kufą. Biała jest też szyja, pierś, część grzbietu i brzuch, a także większa cześć łap. Na płaszczu występuje często ticking w ciemniejszy odcieniu. Pies ma także podpalane znaczenia pod oczami, uszami, ogonem oraz na policzkach, czasem występujące też na górnej części ud.

Dopuszczalny jest też biało-cytrynowy wariant umaszczenia.

Jaki charakter ma gończy francuski biało-pomarańczowy? Pan i rodzina

Gończe francuskie biało-pomarańczowe to psy myśliwskie, najchętniej pracujące w sforze. Potrzebują mnóstwa ruchu na swobodzie. Nie nadają się do życia w mieście – najlepszy dla nich jest wiejski dom myśliwego z dużym podwórkiem.

Gończe francuskie biało-pomarańczowe przywiązują się do swego pana, okazują też uczucia całej rodzinie. Nie są to jednak typowe pieszczochy. Powinny regularnie polować, a jeśli tego nie robią, potrzebują długich spacerów urozmaiconych zabawą w tropienie.

Jaki charakter ma gończy francuski biało-pomarańczowy? Dzieci

Gończe francuskie biało-pomarańczowe to dość duże i energiczne psy. Wykazują pewną cierpliwość do dzieci, zwłaszcza takich, z którymi dorastały, i które zostały nauczone, jak należy obchodzić się z psem.

Dziecko powinno rozumieć, że pies to nie zabawka, tylko towarzysz zabaw, i choć lubi figle nie gorzej od innych dzieciaków, to należy traktować go z szacunkiem i dobrze się z nim obchodzić. Psa nie należy ciągnąć za uszy ani ogon, popychać, dosiadać ani brać na siłę na ręce.

Zabawy gończych francuskich biało-pomarańczowych z dziećmi powinny być zawsze nadzorowane przez dorosłych, bo energiczny pies może niechcący np. przewrócić szkraba lub smagnąć go boleśnie swym długim ogonem.

Jaki charakter ma gończy francuski biało-pomarańczowy? Inne zwierzęta

Gończy francuski biało-pomarańczowy dobrze dogaduje się z innymi psami, zwłaszcza po odpowiedniej socjalizacji, ale ma też silny instynkt łowny, więc może rzucić się w pogoń np. za kotem, o czym trzeba szczególnie pamiętać, jeśli pies wyprowadzany jest na spacery po mieście.

Jaki charakter ma gończy francuski biało-pomarańczowy? Obcy

Wobec obcych gończy francuski biało-pomarańczowy jest nieufny i ostrzega przed zbliżaniem się nieznajomych donośnym szczekaniem. Ma instynkt terytorialny, nada się więc na stróża. Nie jest jednak z natury agresywny ani skłonny do atakowania. Stosunkowo łatwo przekonuje się do nowych osób. Jeśli jednak uzna, że jego pan lub rodzina są zagrożeni, może zaatakować.

Gończy francuski biało-pomarańczowy na treningu

Gończe francuskie biało-pomarańczowe są z natury niezależne. Lubią jednak pracować z człowiekiem i dość łatwo naginają się do jego woli, o ile zostały do tego odpowiednio wcześnie przeszkolone.

Trening gończego francuskiego biało-pomarańczowego wymaga więc staranności i cierpliwości – to od wychowania i socjalizacji szczeniaka zależy, na ile dorosły pies będzie posłuszny komendom i zdolny do zgodnego współżycia z innymi zwierzakami.

Gończy francuski biało-pomarańczowy: socjalizacja

Trening gończego francuskiego biało-pomarańczowego powinien zacząć się wcześnie, gdy szczeniak nie ma jeszcze utrwalonych złych nawyków. Początkowe wychowanie powinno objąć nauczenie psa reagowania na własne imię i podstawowe komendy, zwłaszcza na przywołanie. Należy nauczyć psa zasad dobrego współżycia z ludźmi i innymi zwierzętami, zaznajamiając go z różnymi sytuacjami i zachowaniami oraz przyzwyczajając do różnych dźwięków i zapachów.

Dobrze też przyzwyczaić psa od małego do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czesanie, kąpanie, czyszczenie uszu i zębów, obcinanie pazurów, a także do chodzenia na smyczy i w kagańcu, zwłaszcza jeśli gończy francuski biało-pomarańczowy ma być wyprowadzany w mieście.

Im więcej sytuacji i zjawisk pozna szczeniak w okresie socjalizacji, tym lepiej będzie sobie z nimi radził jako dorosły pies. Umiejętność odpowiedniego reagowania na sytuacje, bodźce i komendy zapewnia psu dobre samopoczucie i niski poziom stresu w codziennym życiu.

Gończy francuski biało-pomarańczowy: metody treningowe

Trenując gończego francuskiego biało-pomarańczowego, należy okazywać łagodne zdecydowanie oraz konsekwencją, a także uzbroić się w cierpliwość. Pies powinien być nagradzany za każdym razem, gdy poprawnie wykona polecenie. Jeśli pies nie wykona polecenia, możesz go skarcić, ale nie podnoś głosu. Krzyk stresuje psa i zraża go do dalszego treningu.

Dobrze jest trenować psa w krótkich, urozmaiconych sesjach, tak by zwierzak nie znudził się wykonywaniem komend. Pokój przeznaczony na trening psa powinien być możliwie wolny od wszelkich czynników rozpraszających.

Jeśli nie masz czasu na początkowe wychowanie gończego francuskiego biało-pomarańczowego, możesz powierzyć go profesjonalnemu trenerowi lub oddać do psiego przedszkola, gdzie nauczy się niezbędnych umiejętności pod okiem fachowych opiekunów i będzie mógł socjalizować się z innymi psami.

Gończy francuski biało-pomarańczowy: praca i sport

Po zakończeniu podstawowego treningu, można przystąpić do szkolenia psa do prac myśliwskich lub zawodów sportowych.

Nawet jeśli nie planujesz wystawiać go do żadnego konkursu, trening nowych umiejętności to dla gończego francuskiego biało-pomarańczowego świetna zabawa i okazja do zażycia ruchu w towarzystwie opiekuna. Gończe francuskie biało-pomarańczowe dobrze radzą sobie w konkurencjach takich jak agility i tropienie, a także wymagających wielkiej wytrzymałości sportach typu canicross czy dogtrekking.

Przejście prób pracy jest konieczne, by gończy francuski biało-pomarańczowy otrzymał dyplom użytkowości, który pozwala wystawiać psa do międzynarodowych konkursów piękności. Okazją do przejścia przez psa prób pracy są konkursy, organizowane przez Polski Związek Łowiecki. Warunkiem dopuszczenia do konkursu jest posiadanie rodowodu. Próby pracy, a po nich trudniejsze zawody konkursowe, sprawdzają u psa umiejętność tropienia, zachowanie przy zwierzynie i posłuszeństwo.

Gończy francuski biało-pomarańczowy na spacerze

Gończy francuski biało-pomarańczowy czuje się najlepiej na wsi, gdzie ma do dyspozycji ogródek przydomowy lub podwórko, a na spacery może wychodzić na łąki, do lasu czy nad potok. Psy te z zasady czują się lepiej na łonie natury niż w mieście. Gończy francuski biało-pomarańczowy nie nadaje się do życia w mieszkaniu, nie powinien też być sam – najlepiej trzymać przynajmniej parkę psów, by wzajemnie zapewniały sobie towarzystwo.

Należy poświęcać gończemu francuskiemu biało-pomarańczowemu odpowiednio dużo uwagi i dbać o to, by był wybiegany. Gończy francuski biało-pomarańczowy kocha długie spacery, szczególnie dalsze wyprawy na łąkę, do lasu czy nad jezioro – wszędzie tam, gdzie może swobodnie biegać, badać otoczenie i podążać za ciekawymi zapachami. Uwielbia zabawy węchowe, np. tropienie smakołyków, zabawek czy osób. Pies chętnie będzie towarzyszył swemu panu w czasie joggingu lub na wycieczce rowerowej. Nic jednak nie zastąpi mu prawdziwego polowania w sforze.

Gończe francuskie biało-pomarańczowe lubią eksplorować otoczenie, dlatego odbiegają daleko od swego pana w czasie spaceru, a kiedy jeszcze złapią trop, tracą głowę i rzucają się w pogoń, nie zwracając uwagi na komendy właściciela. W mieście należy je więc wyprowadzać na elastycznej smyczy, przytwierdzonej do szerokiej obroży lub dopasowanych szelek. Dobrze też założyć psu fizjologiczny kaganiec, który nie utrudnia ziajania. Wyprowadzając gończego francuskiego biało-pomarańczowego, należy zachować czujność i gotowość do przywołania psa lub odciągnięcia go, jeśli rzuci się w pogoń za przyuważoną wiewiórką, ptakiem czy kotem sąsiadów.

Gończy francuski biało-pomarańczowy nieźle znosi upały, choć w wyjątkowo gorące dni dobrze jest raczej pozwolić mu odpoczywać w cieniu, a na spacer zabierać rano i wieczorem, kiedy jest chłodniej. Cienka sierść gończego francuskiego biało-pomarańczowego zapewnia mu tylko ograniczoną ochronę przed zimnem, dlatego w wyjątkowe mrozy dobrze jest założyć mu ocieplające ubranko. Żadna pogoda nie powstrzyma gończego francuskiego biało-pomarańczowego przed wyprawą w teren, więc właściciel musi pod tym względem myśleć za psa.

Gończy francuski biało-pomarańczowy może mieszkać w budzie lub kojcu z innymi psami. Musi mieć jednak swobodny dostęp do wnętrza domu, na wypadek gdyby zatęsknił za towarzystwem ludzi. Należy też zapewnić psu legowisko domowe, w którym może ukryć się przed zimnem.

Gończy francuski biało-pomarańczowy sam w domu

Gończy francuski biało-pomarańczowy dość dobrze znosi tymczasowy brak towarzystwa ludzi, o ile ma sforę, z którą może spędzać czas, i o ile jego potrzeby ruchowe zostały wcześniej zaspokojone.

Znudzony i niewybiegany, pies może zacząć niszczyć otoczenie i głośno wyć, a do tego podejmować próby ucieczki. Podwórko lub ogród, po którym hasa gończy francuski biało-pomarańczowy, musi być odpowiednio ogrodzone wysokim parkanem lub solidną, porządnie zamocowaną siatką.

By zapobiec wykształceniu się u psa lęku separacyjnego, należy przyzwyczajać go do spędzania kilku godzin w samotności już na etapie socjalizacji. Jeśli pies szczególnie źle znosi rozstania ze swoim panem, można złagodzić jego stres, pozostawiając mu do dyspozycji przed wyjściem ulubione zabawki, częstując smakołykiem, lub zostawiając włączony telewizor, tak by wydobywające się z odbiornika ludzkie głosy działały na pupila kojąco.

Jeśli gończy francuski biało-pomarańczowy przeżywa bardzo silny lęk separacyjny, należy zaprowadzić go do psiego behawiorysty, który pomoże zidentyfikować i zwalczyć przyczyny lęku u zwierzęcia.

Co je gończy francuski biało-pomarańczowy? Kupna karma

Gończy francuski biało-pomarańczowy powinien dostawać wysokiej jakości karmę dla psów, bogatą w pełnowartościowe białka zwierzęce (mięso mięśniowe i podrobowe), z dodatkiem naturalnych olejów, warzyw i owoców.

Nie należy podawać psu karmy zawierającej konserwanty, barwniki, spulchniacze, słodziki, aromatyzery, wszelkie zboża i niezidentyfikowane „resztki zwierzęce”. Te resztki to najczęściej nie soczyste mięsiwo, które nie zmieściło się do innych puszek, tylko odpady – zmielone kopyta, wargi, wymiona itp. „specjały” – które bardzo obciążają układ trawienny psa.

Gończy francuski biało-pomarańczowy ma spory apetyt, ale nie przejawia tendencji do tycia. Należy starannie dobrać psu dietę i porcjowanie w zależności od jego płci, masy, wieku, stanu zdrowia i trybu życia. Pomoże Ci w tym weterynarz lub psi dietetyk.

Dobrą praktyką jest podawanie pracującym psom jednego posiłku dziennie, najlepiej wieczorem. W ten sposób pies będzie rano gotowy do polowania bez przepełnionego brzucha, co zmniejsza ryzyko wystąpienia skrętu żołądka. Posiłek dobrze jest podzielić na mniejsze porcje, tak by pies nie jadł zbyt łapczywie.

Co je gończy francuski biało-pomarańczowy? Dieta BARF

Gończy francuski biało-pomarańczowy chętnie będzie się odżywiał surowizną. Podawaj mu świeże mięso (unikaj wieprzowiny, bo może zwierać pasożyty), ryby i oleje rybne, od czasu do czasu także surowe jajko. Niektóre psy lubią owoce, np. jagody – wystarczą dwie jako dodatek do posiłku. Wiele psów lubi chrupać różnego rodzaju kości i kurze łapki, które dodatkowo ścierają im kamień nazębny.

Stosując dietę BARF trzeba pamiętać o suplementowaniu psu niektórych witamin i minerałów. Posłużą do tego specjalne preparaty, dostępne w sklepach zoologicznych.

Co je gończy francuski biało-pomarańczowy? Skręt żołądka

Gończy francuski biało-pomarańczowy to spory i jednocześnie aktywny pies. Narażony jest na skręt żołądka. To bardzo poważna przypadłość, która bez interwencji chirurgicznej może szybko zabić psa.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skrętu, należy stosować się do kilku zasad.

  1. Przede wszystkim trzeba pilnować, by pies odpoczywał mniej więcej przez godzinę przed i po posiłku.

  2. Należy też dzielić mu jedzenie na mniejsze porcje, by nie jadł zbyt szybko i łapczywie, np. posiłek może składać się z podawanych kolejno trzech mniejszych porcji, zamiast jednej dużej. Możesz spowolnić jedzenie u psa, podając mu karmę w misce interaktywnej, która odciąga uwagę pupila od pokarmu, albo stosować matę węchową, w której poukrywane są smakołyki. W ten sposób czworonóg będzie jadł wolniej i mniej łapczywie.

  3. Psy narażone na skręt żołądka nie powinny zbyt często chodzić po schodach. W bloku należy raczej wozić je windą, ale należy znowu podkreślić, że gończy francuski biało-pomarańczowy nie nadaje się na psa do mieszkania.

Zdrowy gończy francuski biało-pomarańczowy

Gończe francuskie biało-pomarańczowe cieszą się dobrym zdrowiem. Zdarzają się, choć rzadko, przypadki dysplazji stawów biodrowych i łokciowych oraz choroby oczu – najczęściej mechaniczne urazy, bo gończy francuski biało-pomarańczowy z natury lubi węszyć w krzakach, trawach, korzeniach i wszelkich zakamarkach. Zanieczyszczenie oczu może prowadzić do zapalenia spojówek.

Jak u wszystkich psów z opadającymi uszami, u rasy tej występuje zwiększone ryzyko infekcji przewodów słuchowych, której można zapobiec poprzez odpowiednią higienę.

Każdy pies powinien przynajmniej raz w roku odwiedzać weterynarza na przegląd stanu zdrowia. Takie badanie powinno objąć pobranie psu krwi, osłuchanie serca i płuc, sprawdzenie stanu zębów, uszu i pazurów, konsultacje dotyczące diety. Dzięki takim kontrolnym wizytom można w porę wykryć różnego rodzaju choroby i dolegliwości, a wczesna diagnoza bardzo ułatwia leczenie.

Zadbany gończy francuski biało-pomarańczowy żyje przeciętnie od 10 do 12 lat.

Czysty gończy francuski biało-pomarańczowy: czesanie

Krótka sierść gończego francuskiego biało-pomarańczowego nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Trzeba ją jednak regularnie czesać, zwłaszcza w okresie linienia, z użyciem miękkiej szczotki lub rękawicy z gumowymi wypustkami, które zbierają martwy włos. Czesanie z użyciem rękawicy jest bardzo przyjemne dla psa, który odbiera je trochę jak głaskanie i masaż.

Czysty gończy francuski biało-pomarańczowy: kąpanie

Gończy francuski biało-pomarańczowy rzadko wymaga kąpieli, z reguły wystarczy otrzepać go po spacerze lub przetrzeć wilgotnym ręcznikiem.

Kiedy kąpiesz gończego francuskiego biało-pomarańczowego, pamiętaj, by użyć specjalnego szamponu dla psów krótkowłosych, który nie podrażnia skóry, nie wywołuje alergii i nie rozmiękcza sierści. Na dno wanny lub podłogę prysznica połóż ręcznik albo gumową matę, żeby pies nie ślizgał się w czasie kąpieli.

Po zakończeniu mycia dokładnie wysusz psa, bo mokra skóra i sierść to ulubione środowisko rozwoju dla grzybów i bakterii. Zwróć szczególną uwagę na dokładne wysuszenie jego oklapłych uszu.

Czysty gończy francuski biało-pomarańczowy: uszy, oczy i nos

Szczególnej uwagi wymagają uszy gończego francuskiego biało-pomarańczowego. Ich kanały słuchowe nie są należycie wentylowane, co może prowadzić do infekcji grzybicznych i bakteryjnych. Należy regularnie czyścić uszy gończego francuskiego biało-pomarańczowego za pomocą wacika nasączonego specjalnym środkiem samoczyszczącym dla zwierząt.

W podobny sposób możesz w miarę potrzeby czyścić psu truflę nosa i kąciki oczu, jeśli zobaczysz w nich zabrudzenia lub zaschnięte łzy. Do czyszczenia kącików oczu psa najlepiej użyć szmatki nasączonej solami fizjologicznymi lub po prostu ciepłą wodą.

Czysty gończy francuski biało-pomarańczowy: zęby

Gończe francuskie biało-pomarańczowe powinny mieć regularnie czyszczone zęby za pomocą szczoteczki i pasty enzymatycznej. Warto też podawać im smakołyki dentystyczne. To różnego rodzaju kości, krokiety i gryzaki, które usuwają kamień nazębny, zapobiegają chorobom dziąseł i usuwają przykry zapach oddechu psa.

Czysty gończy francuski biało-pomarańczowy: pazury

Podobnie jak innym psom, gończym francuskim biało-pomarańczowym należy w miarę potrzeby przycinać pazury, bo zbyt długie utrudniają chodzenie i powodują ból. Na szczęście u psów bardzo aktywnych, takich jak gończy francuski biało-pomarańczowy, pazury najczęściej w wystarczającym stopniu ścierają się same w czasie chodzenia i biegania. Mimo to nie należy ich zaniedbywać – konieczne są regularne inspekcje.

Możesz obciąć psu pazury samodzielnie lub zaprowadzić go na obcięcie do weterynarza albo groomera. Pamiętaj, że należy obcinać tylko same koniuszki pazurów, bo pozostała ich część jest unerwiona i ukrwiona.

Dla kogo gończy francuski biało-pomarańczowy to idealny pies?

Gończy francuski biało-pomarańczowy to pies dla myśliwych lub bardzo aktywnych rodzin, które zdołają zaspokoić jego duże potrzeby ruchowe. Nie nadaje się więc dla osób starszych i zbyt zapracowanych, by poświęcić psu odpowiednio dużo uwagi.

Chociaż gończy francuski biało-pomarańczowy jest z natury dość przyjazny, a jego trening przebiega najczęściej sprawnie, tak aktywny pies raczej nie nadaje się dla początkujących przewodników. Wymaga doświadczonego właściciela, który rozumie potrzeby psów myśliwskich i umie poskromić ich temperament.

Gończy francuski biało-pomarańczowy z dobrej hodowli

Gończy francuski biało-pomarańczowy, jak wszystkie rasowe psy, powinien pochodzić od doświadczonych, odpowiedzialnych hodowców. Profesjonalna hodowla gwarantuje, że psy były umiejętnie krzyżowane, przez co szczenięta nie są obciążone zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób genetycznych.

Dobry hodowca dba o warunki bytowania swych psów, troszczy się o szczenięta w najwcześniejszym okresie ich życia i pilnuje, by psy przeszły wszystkie niezbędne badania, szczepienia i zabiegi odrobaczania.

Odpowiedzialny hodowca nie tylko będzie umiał odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania dotyczące rasy i opieki nad gończym francuskim biało-pomarańczowym, ale sam zada Ci kilka pytań, by upewnić się, że będziesz umiał zaspokoić potrzeby psa.

Gończy francuski biało-pomarańczowy: dokumentacja

Rasowy gończy francuski biało-pomarańczowy musi posiadać dwa dokumenty:

  1. książeczkę zdrowia, odnotowującą szczepienia i zabiegi odrobaczenia, może także wszczepienie czipu (każda czynność medyczna musi być potwierdzona podpisem weterynarza i naklejką), oraz

  2. rodowód, który poświadcza, że szczeniak spełnia standard rasy, a więc może być w przyszłości wystawiany do zawodów i konkursów.

Ile kosztuje gończy francuski biało-pomarańczowy?

Rasowy gończy francuski biało-pomarańczowy może kosztować kilka tysięcy euro. Nie sposób podać dokładnej ceny w złotówkach, bo psy te nie są hodowane w Polsce. Kto chce polować z gończym francuskim biało-pomarańczowym, musi zamówić szczeniaka zagranicą, odczekać swoje na miot i opłacić transport.

Miesięczny koszt utrzymania gończego francuskiego biało-pomarańczowego wynosi ok. 150-200 zł.

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >