Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

Gończy bośniacki szorstkowłosy: piorun z Bośni

22 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Gończy bośniacki szorstkowłosy ma efektowny wygląd, niewyczerpane pokłady energii i wielki zapał do polowania. Kocha ludzi i zabawy z nimi, ale niełatwo jest sprostać jego potrzebom ruchowym. Czy gończy bośniacki szorstkowłosy to odpowiedni pies dla Ciebi

Gończy bośniacki szorstkowłosy – historia rasy

Gończy bośniacki szorstkowłosy to pies myśliwski rodem z Bośni i Hercegowiny. Rasę wyhodowano w końcu XIX w., krzyżując różne rasy rdzennie bośniackich psów myśliwskich, a prawdopodobnie także gończe istryjskie krótkowłose. Efektem starań hodowców jest dziarski, wytrzymały pies gończy z charakterystycznym szorstkim włosem.

Gończy bośniacki szorstkowłosy został zarejestrowany jako osobna rasa przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) w 1965 r., początkowo pod nazwą gończy illiryjski. Nazwę zmieniono w 1973 r,, tak by lepiej oddawała kraj pochodzenia psa – dumną Bośnię. W swej ojczyźnie gończy bośniacki szorstkowłosy nazywany jest popularnie barakiem, a nazwa ta wywodzi się od tureckiego słowa oznaczającego psa gończego, które z kolei pochodzi od identycznego arabskiego wyrazu na oznaczenie pioruna. Tak też brzmi oficjalna nazwa rasy według Amerykańskiego United Kennel Club. Poza FCI i UKC, żadne inne organizacje kynologiczne nie uznają rasy gończy bośniacki szorstkowłosy.

Współcześnie gończy bośniacki szorstkowłosy to bardzo rzadki pies, prawie niespotykany poza Bośnią i Hercegowiną. Wykorzystywany jest przez myśliwych do polowania na małą i średnią zwierzynę. Pracuje sam, wytrwale tropi i głośni ofiarę donośnym szczekaniem. Ponieważ pies ma przyjazne usposobienie, lubi zabawy i pieszczoty, staje się też coraz popularniejszym pupilem rodzinnym.

Jak wygląda gończy bośniacki szorstkowłosy?

Gończy bośniacki szorstkowłosy to średnich rozmiarów pies myśliwski. Osiąga 56 cm wysokości w kłębie i masę ok. 27 kg.

Gończy bośniacki szorstkowłosy: budowa ciała

Gończy bośniacki szorstkowłosy ma zwinne ciało o rozwiniętej muskulaturze.

Pies ma kształtną głowę z wyraźnym guzem potylicznym i podłużną kufę o suchych wargach, z widocznym stopem. Oczy są duże, okrągłe, w odcieniach brązu. Uszy są średnich rozmiarów, w kształcie trójkątów o zaokrąglonych wierzchołkach, dość grube, mięsiste, porośnięte gęstym włosiem.

Gończy bośniacki szorstkowłosy ma mocną szyję, prosty grzbiet, głęboką pierś, muskularne kończyny z dużymi łapami wyposażonymi w grube opuszki i gęsto owłosiony ogon średniej długości, najczęściej sierpowato wygięty.

Gończy bośniacki szorstkowłosy: typ sierści

Sierść gończego bośniackiego szorstkowłosego jest – jak wskazuje nazwa – szorstka, średniej długości, czasem lekko kręcona, z gęstym podszerstkiem. Na głowie psa tworzy brwi, brodę i wąsy.

Gończy bośniacki szorstkowłosy: umaszczenie

Gończy bośniacki szorstkowłosy najczęściej jest żółtawy, w różnych odcieniach, od pszennego po czerwony, zdarzają się także psy o szarym futrze. Sierść na plecach często jest ciemniejsza, tworząc siodło. Pies może też mieć białe znaczenia, głównie na czole i łapach, czasem na koniuszku ogona.

Jaki charakter ma gończy bośniacki szorstkowłosy? Pan i rodzina

Gończe bośniackie szorstkowłose to bardzo towarzyskie psy, które uwielbiają towarzystwo ludzi i zabawę z nimi. Przywiązują się do swego pana i całej ludzkiej rodziny. Garną się do pieszczot i chętnie bawią się z dziećmi. Dlatego, choć nie są to klasyczne kanapowe pieszczochy, gończe bośniackie szorstkowłose nieźle sprawdzają się jako psy domowe.

Gończe bośniackie szorstkowłose to psy myśliwskie. Uwielbiają tropienie, a gonitwa za lisem lub zającem to ich żywioł i pasja. Gończe bośniackie szorstkowłose potrzebują mnóstwa ruchu na swobodzie. Nie nadają się do życia w mieście – najlepszy dla nich jest wiejski dom myśliwego z dużym podwórkiem.

Jaki charakter ma gończy bośniacki szorstkowłosy? Dzieci

Gończe bośniackie szorstkowłose wykazują dużo entuzjazmu do wszelkich zabaw i cierpliwość do dzieci, zwłaszcza takich, z którymi dorastały, i które zostały nauczone, jak należy obchodzić się z psem.

Dziecko powinno rozumieć, że pies to nie zabawka, tylko towarzysz zabaw, i choć lubi figle, to należy traktować go z szacunkiem i dobrze się z nim obchodzić. Psa nie należy ciągnąć za uszy ani ogon, popychać, dosiadać ani brać na siłę na ręce.

Zabawy gończych bośniackich szorstkowłosych z dziećmi powinny być zawsze nadzorowane przez dorosłych, bo energiczny pies może niechcący np. przewrócić szkraba lub smagnąć go boleśnie ogonem.

Jaki charakter ma gończy bośniacki szorstkowłosy? Inne zwierzęta

Odpowiednio zsocjalizowany gończy bośniacki szorstkowłosy dobrze dogaduje się z innymi psami, ale ma silny instynkt łowny, więc może rzucić się w pogoń np. za kotem, o czym trzeba szczególnie pamiętać, jeśli pies wyprowadzany jest na spacery po mieście. Gończe bośniackie szorstkowłose mogą dogadać się i z kotami, pod warunkiem jednak, że mają odpowiednio dużo czasu na zapoznanie się z nimi. Ich tolerancja ogranicza się jednak najczęściej tylko do zapoznanego kota domowego i nie obejmuje obcych zwierząt, które podejrzanie przypominają gończym lisy lub wiewiórki.

Jaki charakter ma gończy bośniacki szorstkowłosy? Obcy

Wobec obcych gończy bośniacki szorstkowłosy zachowuje się początkowo nieufnie, ale bardzo szybko przekonuje się niemal do wszystkich napotkanych osób i zwierzaków. Nie bywa agresywny. Może ostrzegać przed zbliżaniem się nieznajomych głośnym szczekaniem, nie jest to jednak reguła, dlatego gończy bośniacki szorstkowłosy nie nadaje się na psiego stróża.

Gończy bośniacki szorstkowłosy na treningu

Gończe bośniackie szorstkowłose szybko się uczą i lubią podobać się swemu panu. Są pojętne, bywają jednak uparte i czasem trzeba się postarać, by skłonić je choćby do zwrócenia uwagi na trenera. Dlatego na samym początku procesu układania psa należy wpoić mu, że posłuszeństwo popłaca, prezentując system nagród. Kiedy pies pojmie tę podstawową zasadę, łatwo podda się wychowaniu.

Trening gończego bośniackiego szorstkowłosego, jak każdego psa myśliwskiego, wymaga staranności i cierpliwości – to od wychowania i prawidłowej socjalizacji szczeniaka zależy, na ile dorosły pies będzie posłuszny komendom i zdolny do zgodnego współżycia z innymi zwierzakami. Warto się postarać – odpowiednio wytrenowany gończy bośniacki szorstkowłosy to nieoceniony pomocnik myśliwego, niezmordowany tropiciel o dużej inteligencji i samodzielności, a do tego radosny towarzysz całej rodziny, uczestnik zabaw i wycieczek.

Gończy bośniacki szorstkowłosy: socjalizacja

Trening gończego bośniackiego szorstkowłosego powinien zacząć się wcześnie, gdy szczeniak nie ma jeszcze utrwalonych złych nawyków. Początkowe wychowanie powinno objąć nauczenie psa reagowania na własne imię i podstawowe komendy, zwłaszcza na przywołanie.

Należy nauczyć psa zasad dobrego współżycia z ludźmi i innymi zwierzętami, zaznajamiając go z różnymi sytuacjami i zachowaniami oraz przyzwyczajając do różnych dźwięków i zapachów.

Dobrze też przyzwyczaić psa od małego do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czesanie, kąpanie, czyszczenie uszu i zębów, obcinanie pazurów, a także do chodzenia na smyczy i w kagańcu, zwłaszcza jeśli gończy bośniacki szorstkowłosy ma być wyprowadzany w mieście.

Im więcej sytuacji i zjawisk pozna szczeniak w okresie socjalizacji, tym lepiej będzie sobie z nimi radził jako dorosły pies. Umiejętność odpowiedniego reagowania na sytuacje, bodźce i komendy zapewnia psu dobre samopoczucie i niski poziom stresu w codziennym życiu.

Gończy bośniacki szorstkowłosy: metody treningowe

Trenując gończego bośniackiego szorstkowłosego, należy okazywać łagodne zdecydowanie i uzbroić się w cierpliwość. Pies powinien być nagradzany za każdym razem, gdy poprawnie wykona polecenie. Jeśli pies nie wykona polecenia, możesz go skarcić, ale nie podnoś głosu. Krzyk stresuje psa i zraża go do dalszego treningu.

Dobrze jest trenować psa w krótkich, urozmaiconych sesjach, tak by zwierzak nie znudził się wykonywaniem komend. Pokój przeznaczony na trening psa powinien być możliwie wolny od wszelkich czynników rozpraszających.

Jeśli nie masz czasu na samodzielne początkowe wychowanie gończego bośniackiego szorstkowłosego, możesz powierzyć go profesjonalnemu trenerowi lub oddać do psiego przedszkola, gdzie nauczy się niezbędnych umiejętności pod okiem fachowych opiekunów i będzie mógł socjalizować się z innymi psami.

Nie wolno zaniedbać solidnej socjalizacji i treningu psa. Bez nich zwierzęta stają się nieposłuszne i nieprzewidywalne. Trening to nie łamanie charakteru psa. Bez jasnych reguł i wzorców postępowania psy odczuwają stres i są nieszczęśliwe.

Gończy bośniacki szorstkowłosy: praca i sport

Po zakończeniu podstawowego treningu, można przystąpić do szkolenia psa do prac myśliwskich lub zawodów sportowych.

Nawet jeśli nie planujesz wystawiać go do żadnego konkursu, trening nowych umiejętności to dla gończego bośniackiego szorstkowłosego świetna zabawa i okazja do zażycia ruchu w towarzystwie opiekuna. Pies gończy, który nie poluje, musi mieć zapewnioną odpowiednią (czyli bardzo dużą) dawkę ćwiczeń i rozrywek.

Gończe bośniackie szorstkowłose dobrze radzą sobie w konkurencjach sportowych, takich jak agility i tropienie. W rozładowaniu energii pomogą im konkurencje typu canicross, a węch wyćwiczyć mogą np. uprawiając mantrailing.

Gończy bośniacki szorstkowłosy na spacerze

Gończy bośniacki szorstkowłosy czuje się najlepiej na wsi, gdzie ma do dyspozycji ogródek przydomowy lub podwórko, a na spacery może wychodzić na łąki, do lasu czy nad potok. Psy te z zasady czują się lepiej na łonie natury niż w mieście.

Należy poświęcać gończemu bośniackiemu szorstkowłosemu odpowiednio dużo uwagi i dbać o to, by był wybiegany. Gończy bośniacki szorstkowłosy kocha długie spacery, szczególnie dalsze wyprawy na łąkę, do lasu czy nad jezioro – wszędzie tam, gdzie może swobodnie biegać, badać otoczenie i podążać za ciekawymi zapachami. Uwielbia zabawy węchowe, np. tropienie smakołyków, zabawek czy osób, a także aportowanie. Pies chętnie będzie towarzyszył swemu panu w czasie joggingu lub na wycieczce rowerowej.

Gończe bośniackie szorstkowłose lubią eksplorować otoczenie i często oddalają się od swego przewodnika. Mogą do tego zupełnie stracić głowę, gdy złapią trop zwierzyny, i rzucić się w pogoń. Dlatego należy jak najszybciej nauczyć szczeniaka reagowania na komendę powrotu i zostawania w miejscu. W mieście gończe bośniackie szorstkowłose należy wyprowadzać na elastycznej smyczy, przytwierdzonej do szerokiej obroży lub dopasowanych szelek. Dobrze też założyć psu fizjologiczny kaganiec, który nie utrudnia ziajania. Wyprowadzając gończego bośniackiego szorstkowłosego, należy zachować czujność i gotowość do przywołania psa lub odciągnięcia go, jeśli rzuci się w pogoń za przyuważoną wiewiórką, ptakiem czy kotem sąsiadów.

Gończy bośniacki szorstkowłosy nieźle znosi upały, choć w wyjątkowo gorące dni dobrze jest raczej pozwolić mu odpoczywać w cieniu, a na spacer zabierać rano i wieczorem, kiedy jest chłodniej. Dwuwarstwowa sierść gończego bośniackiego szorstkowłosego zapewnia mu do pewnego stopnia ochronę przed zimnem, choć w wyjątkowe mrozy dobrze jest założyć psu ocieplające ubranko.

Pies może spędzać dużo czasu na zewnątrz, a nawet sypiać w budzie, pod warunkiem, że jest ona odpowiednio ocieplona. Gończy bośniacki szorstkowłosy powinien mieć też stały nieograniczony dostęp do wnętrza domu, aby nie czuł się odizolowany od ludzi.

Gończy bośniacki szorstkowłosy sam w domu

Gończy bośniacki szorstkowłosy dobrze znosi czasowy brak towarzystwa ludzi, o ile wcześniej wybiegał się i wybawił. Znudzony i niewybiegany, pies może zacząć niszczyć otoczenie i głośno wyć. Pies może też podjąć próbę ucieczki, dlatego teren, po którym hasa gończy bośniacki szorstkowłosy, powinien być ogrodzony wysokim parkanem lub porządną, dobrze zamocowaną siatką.

By zapobiec wykształceniu się u psa lęku separacyjnego, należy przyzwyczajać go do spędzania kilku godzin w samotności już na etapie socjalizacji. Jeśli pies szczególnie źle znosi rozstania ze swoim panem, można złagodzić jego stres, pozostawiając mu do dyspozycji przed wyjściem ulubione zabawki, częstując smakołykiem, lub zostawiając włączony telewizor, tak by wydobywające się z odbiornika ludzkie głosy działały na pupila kojąco.

Jeśli gończy bośniacki szorstkowłosy przeżywa bardzo silny lęk separacyjny, należy zaprowadzić go do psiego behawiorysty, który pomoże zidentyfikować i zwalczyć przyczyny lęku u zwierzęcia.

Co je gończy bośniacki szorstkowłosy? Kupna karma

Gończy bośniacki szorstkowłosy powinien dostawać wysokiej jakości karmę dla aktywnych psów, bogatą w pełnowartościowe białka zwierzęce (mięso mięśniowe i podrobowe), z dodatkiem naturalnych olejów, warzyw i owoców.

Nie należy podawać psu karmy zawierającej konserwanty, barwniki, spulchniacze, słodziki, aromatyzery, wszelkiego rodzaju zboża i niezidentyfikowane „resztki zwierzęce”. Te resztki to najczęściej nie soczyste mięsiwo, które nie zmieściło się do innych puszek, tylko odpady – zmielone kopyta, wargi, wymiona itp. „specjały” – które bardzo obciążają układ trawienny psa.

Gończy bośniacki szorstkowłosy ma spory apetyt, ale nie przejawia tendencji do tycia, o ile jest odpowiednio karmiony. Należy starannie dobrać psu dietę i porcjowanie w zależności od jego płci, masy, wieku, stanu zdrowia i trybu życia. Pomoże Ci w tym weterynarz lub psi dietetyk. Dobrą praktyką jest podawanie polującemu psu jednego posiłku w ciągu dnia, najlepiej wieczorem, tak by rano był gotów do pracy bez przepełnionego żołądka.

Co je gończy bośniacki szorstkowłosy? Dieta BARF

Gończy bośniacki szorstkowłosy chętnie będzie się odżywiał surowizną. Podawaj mu świeże, surowe mięso (unikaj wieprzowiny, bo może zwierać pasożyty), ryby i oleje rybne, od czasu do czasu także surowe jajko, otręby, gotowany makaron lub ryż. Niektóre psy lubią owoce, np. jagody – wystarczą dwie jako dodatek do posiłku. Wiele psów lubi chrupać różnego rodzaju kości i kurze łapki, które dodatkowo ścierają im kamień nazębny.

Stosując dietę BARF trzeba pamiętać o suplementowaniu psu niektórych witamin i minerałów. Posłużą do tego specjalne preparaty, dostępne w sklepach zoologicznych.

Co je duży gończy bośniacki szorstkowłosy? Skręt żołądka

Gończy bośniacki szorstkowłosy, jak inne psy gończe, znajduje się w grupie średniego ryzyka wystąpienia skrętu żołądka. To bardzo poważna przypadłość, która bez interwencji chirurgicznej może szybko zabić psa. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skrętu, należy stosować się do kilku zasad.

  1. Przede wszystkim trzeba pilnować, by pies odpoczywał mniej więcej przez godzinę przed i po posiłku.

  2. Należy też dzielić mu jedzenie na mniejsze porcje, by nie jadł zbyt szybko i łapczywie, np. śniadanie może składać się z podawanych kolejno trzech mniejszych porcji, zamiast jednej dużej. Możesz spowolnić jedzenie u psa, podając mu karmę w misce interaktywnej, która odciąga uwagę pupila od pokarmu, albo stosować matę węchową, w której poukrywane są smakołyki. W ten sposób czworonóg będzie jadł wolniej i mniej łapczywie.

  3. Psy narażone na skręt żołądka nie powinny zbyt często chodzić po schodach. W bloku należy raczej wozić je windą, ale należy znowu podkreślić, że gończy bośniacki szorstkowłosy nie nadaje się na psa do mieszkania.

Zdrowy gończy bośniacki szorstkowłosy

Gończe bośniackie szorstkowłose cieszą się dobrym zdrowiem. Zdarzają się, choć rzadko, przypadki dysplazji stawów biodrowych i łokciowych oraz choroby oczu – typowe dla psów tropiących mechaniczne urazy, odnoszone w czasie buszowania z nosem w krzakach, trawach, korzeniach i wszelkich zakamarkach.

Jak u wszystkich psów z opadającymi uszami, u gończych bośniackich szorstkowłosych występuje zwiększone ryzyko infekcji przewodów słuchowych, której można zapobiec poprzez odpowiednią higienę.

Każdy pies powinien przynajmniej raz w roku odwiedzać weterynarza na przegląd stanu zdrowia. Takie badanie powinno objąć pobranie psu krwi, osłuchanie serca i płuc, sprawdzenie stanu zębów, uszu i pazurów, konsultacje dotyczące diety. Dzięki takim kontrolnym wizytom można w porę wykryć różnego rodzaju choroby i dolegliwości, a wczesna diagnoza bardzo ułatwia leczenie.

Zadbany gończy bośniacki szorstkowłosy żyje przeciętnie od 11 do 13 lat.

Czysty gończy bośniacki szorstkowłosy: czesanie

Sierść gończego bośniackiego szorstkowłosego nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Trzeba ją jednak przynajmniej raz w tygodniu czesać, zwłaszcza w okresie linienia, z użyciem szczotki lub grzebienia z regulowanym rozstawem zębów. Pamiętaj, by wyczesać psu sierść na uszach i za uszami, w pachwinach i pod pachami – w tych miejscach szczególnie często tworzą się kołtuny.

Czysty gończy bośniacki szorstkowłosy: kąpanie

Gończy bośniacki szorstkowłosy rzadko wymaga kąpieli, z reguły wystarczy otrzepać go po spacerze lub przetrzeć wilgotnym ręcznikiem. Po powrocie z wyprawy do lasu lub polowania należy przejrzeć skórę psa (przynajmniej w okolicach uszu, ogona, pach i pachwin), by upewnić się, że nie ma w niej kleszczy.

Kiedy kąpiesz gończego bośniackiego szorstkowłosego, pamiętaj, by użyć specjalnego szamponu dla psów szorstkowłosych, który nie podrażnia skóry, nie wywołuje alergii i nie rozmiękcza sierści. Na dno wanny lub podłogę prysznica połóż ręcznik albo gumową matę, żeby pies nie ślizgał się w czasie kąpieli.

Po zakończeniu mycia dokładnie wysusz psa, bo mokra skóra i sierść to ulubione środowisko rozwoju dla grzybów i bakterii. Zwróć szczególną uwagę na dokładne wysuszenie wnętrz jego oklapłych uszu.

Czysty gończy bośniacki szorstkowłosy: uszy, oczy i nos

Szczególnej uwagi wymagają uszy gończego bośniackiego szorstkowłosego. Ich kanały słuchowe nie są należycie wentylowane, co może prowadzić do infekcji grzybicznych i bakteryjnych. Należy regularnie czyścić uszy gończego bośniackiego szorstkowłosego za pomocą wacika nasączonego specjalnym środkiem samoczyszczącym dla zwierząt.

W podobny sposób możesz w miarę potrzeby czyścić psu truflę nosa i kąciki oczu, jeśli zobaczysz w nich zabrudzenia lub zaschnięte łzy. Do czyszczenia kącików oczu psa najlepiej użyć szmatki nasączonej solami fizjologicznymi lub po prostu ciepłą wodą.

Jeśli zauważysz, że włosy wchodzą psu do oczu, utrudniając mu widzenie lub drażniąc gałkę oczną, ostrożnie przytnij je, tak by zwierzak mógł swobodnie patrzeć na świat. Na pierwsze przycięcie możesz zaprowadzić psa do profesjonalnego groomera, który pokaże Ci, w jaki sposób szybko i łatwo doprowadzić psią sierść do pożądanego stanu.

Czysty gończy bośniacki szorstkowłosy: zęby

Gończe bośniackie szorstkowłose powinny mieć regularnie czyszczone zęby za pomocą szczoteczki i pasty enzymatycznej. Warto też podawać im od czasu do czasu smakołyki dentystyczne. To różnego rodzaju kości, krokiety i gryzaki, które usuwają kamień nazębny, zapobiegają chorobom dziąseł i usuwają przykry zapach oddechu psa.

Czysty gończy bośniacki szorstkowłosy: pazury

Podobnie jak innym psom, gończym bośniackim należy w miarę potrzeby przycinać pazury, bo zbyt długie utrudniają chodzenie i powodują ból. Na szczęście u psów bardzo aktywnych, takich jak gończy bośniacki szorstkowłosy, pazury najczęściej w wystarczającym stopniu ścierają się same w czasie chodzenia i biegania. Mimo to nie należy ich zaniedbywać – konieczne są regularne inspekcje.

Możesz obciąć psu pazury samodzielnie lub zaprowadzić go na obcięcie do weterynarza albo groomera. Pamiętaj, że należy obcinać tylko same koniuszki pazurów, bo pozostała ich część jest unerwiona i ukrwiona.

Dla kogo gończy bośniacki szorstkowłosy to idealny pies?

Gończy bośniacki szorstkowłosy to pies dla myśliwych lub bardzo aktywnych rodzin, które zdołają zaspokoić jego duże potrzeby ruchowe.

Jego przyjazna natura i stosunkowo łatwe poddawanie się szkoleniu sprawiają, że jest to pies nadający się dla początkujących przewodników, ale tylko pod warunkiem, że są oni gotowi poświęcić czas i energię na odpowiednie ułożenie pupila i zapewnianie mu mnóstwa ruchu.

Gończy bośniacki szorstkowłosy z dobrej hodowli

Gończy bośniacki szorstkowłosy, jak wszystkie rasowe psy, powinien pochodzić od doświadczonych, odpowiedzialnych hodowców. Profesjonalna hodowla gwarantuje, że psy były umiejętnie krzyżowane, przez co szczenięta nie są obciążone zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób genetycznych. Najlepiej, by hodowla była zarejestrowana w którejś z krajowych lub międzynarodowych organizacji kynologicznych.

Dobry hodowca dba o warunki bytowania swych psów, troszczy się o szczenięta w najwcześniejszym okresie ich życia i pilnuje, by psy przeszły wszystkie niezbędne badania, szczepienia i zabiegi odrobaczania.

Odpowiedzialny hodowca nie tylko będzie umiał odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania dotyczące rasy i opieki nad gończym bośniackim, ale sam zada Ci kilka pytań, by upewnić się, że będziesz umiał zaspokoić potrzeby psa.

Gończy bośniacki szorstkowłosy: dokumentacja

Rasowy gończy bośniacki szorstkowłosy musi posiadać dwa dokumenty:

  1. książeczkę zdrowia, odnotowującą szczepienia i zabiegi odrobaczenia, może także wszczepienie czipu (każda czynność medyczna musi być potwierdzona podpisem weterynarza i naklejką), oraz

  2. metrykę lub rodowód, który poświadcza, że szczeniak spełnia standard rasy, a więc może być w przyszłości wystawiany do zawodów i konkursów.

Ile kosztuje gończy bośniacki szorstkowłosy?

Rasowy gończy bośniacki szorstkowłosy z hodowli zarejestrowanej w FCI może kosztować nieco poniżej 1000 euro. Potomstwo rodziców czempionów oraz psy przeznaczone do dalszego rozrodu będą droższe, zaś te do użytku własnego bywają tańsze.

Nie sposób podać dokładnej ceny w złotówkach, bo psy te tylko sporadycznie pojawiają się w ofertach polskich hodowli. Kto chce polować z gończym bośniackim szorstkowłosym, najczęściej musi zamówić szczeniaka zagranicą, odczekać swoje na miot i opłacić transport.

Miesięczny koszt utrzymania gończego bośniackiego szorstkowłosego wynosi ok. 150 zł.

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >
Pies w Poznaniu

Psy

Pies biegał po skrzyżowaniu w samym centrum miasta. Służby nie miały litości dla właściciela

Czytaj więcej >