Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Gazy u kota: kiedy się zaniepokoić?
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:36

Gazy u kota: kiedy się zaniepokoić?

Gazy u kota: kiedy się zaniepokoić?
Pixabay.com/kissu

Czy koty puszczają bąki? Nie da się ukryć, że tak. Kto ma jelita, ten pierdzi – jest to prawo uniwersalne. Dotyczy ono nawet kotów, choć to dumne stworzenia i lubią udawać, że pierdzenie ich nie dotyczy. Co zrobić w sytuacji, gdy mruczek nagle zaczyna bardzo intensywnie smrodzić? Nadmierne gazy powinny wzbudzić Twoją czujność.

Gazy u kota: czy koty pierdzą? Bąki oznaką zdrowia

Kocie gazy najczęściej wydobywają się bezdźwięcznie – koty puszczają podstępne cichacze i udają, że to nie one. Na szczęście zapach kocich gazów najczęściej jest niewyczulany dla ludzi. Zdarza się jednak, że kocięta boją się własnych bąków i uciekają, zaalarmowane przykrym zapachem. Dorosłe koty jednak wolą zachowywać się jak gdyby nigdy nic lub zwalić wszystko na psa.

Gazy to produkt uboczny trawienia. Powstają w żołądku i wraz z pokarmem trafiają do jelit. Nawet całkiem zdrowy kot wytwarza nieco gazów, które od czasu do czasu wydostają się z niego najbliższym końcem przewodu pokarmowego, czyli przez odbyt. Zdarza się też, że kot je zbyt łapczywie, a wtedy do jego przewodu pokarmowego wraz z jedzeniem trafia sporo powietrza – to kolejna naturalna przyczyna powstawania gazów u kota.

Nadmierne gazy u kota: bąki oznaką choroby

Gazy u kota to normalne zjawisko, o ile ich nasilenie pozostaje w granicach normy. Kocie pierdzenie samo w sobie nie jest więc powodem do niepokoju. Dopiero, gdy kot puszcza bąki nadmiernie, należy zacząć przyglądać się zachowaniu pupila.

Nadmierne gazy u kota oznaczają wzdęcie i mogą być jednym z objawów mniej lub bardziej poważnych kocich dolegliwości. Może być kilka przyczyn, dla których kot cierpi na wzdęcie. Zjawisko to może nasilać się w określonych okolicznościach. Męczące gazy pojawiają się także na skutek połykania zbyt dużej ilości powietrza w trakcie przyjmowania pokarmów. Najlepszym rozwiązaniem problemu uporczywych wzdęć będzie zapewnienie pupilowi kilkunastu minut aktywności fizycznej każdego dnia. Nie zapomnij również przyjrzeć się jadłospisowi pupila - wysoce prawdopodobnym jest, że źródło dolegliwości leży w kociej diecie. 

Nadmierne gazy u kota: zła dieta

Najczęstszą bodaj przyczyną występowania nadmiernych gazów u kota jest zła dieta. Nie każda kocia karma jest rzeczywiście odpowiednio zbilansowaną mieszanką, która da pupilowi zdrowie i siłę. Nagminną wadą kupnych karm dla kotów jest ich nieodpowiedni skład – zbyt mało mięsa, zbyt dużo węglowodanów, warzyw i chemicznych zapychaczy. Tanie karmy często powodują powstawanie nadmiernych ilości gazów u kota.

Nawet droga karma może wywołać u kota wzdęcia, jeśli jest nieświeża. Należy dbać o to, by karma dla kota przechowywana była zgodnie z instrukcją na opakowaniu, w suchym i chłodnym miejscu, tak by się nie zepsuła.

Może się też zdarzyć, że kot reaguje wzmożonymi gazami na zbyt szybką zmianę karmy. Kiedy przenosimy kota z jednej diety na inną (z karmy dla kociąt na karmę dla dorosłych kotów lub kastratów, seniorów, diabetyków itp., z karmy kupnej na surowiznę), powinniśmy stopniowo zmieniać skład posiłków naszego pupila. W pierwszym tygodniu należy wymieszać mu tylko ¼ objętości nowej karmy z ¾ objętości starej karmy. W drugim tygodniu nowa karma może stanowić połowę posiłku, w trzecim już ¾, a po miesiącu może całkowicie wyprzeć stary pokarm. W ten sposób kot uniknie problemów trawiennych, mogących owocować wzmożonym wydzielaniem gazów.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?