Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Fryzury dla psów. 8 najpiękniejszych i praktycznych fryzur dla psów długowłosych
Łucja Jureczko
Łucja Jureczko 18.09.2019 19:27

Fryzury dla psów. 8 najpiękniejszych i praktycznych fryzur dla psów długowłosych

fryzury dla psów

Fryzury dla psów czy istnieją? Czy wolno nam przycinać swojego psa i zafundować mu wizytę u grommera, czyli psiego fryzjera? Czy obcinanie sierści jest dobre, czy raczej krzywdzące dla zwierząt? Jaka jest odpowiednia fryzura dla np. yorka czy maltańczyka? Odpowiadamy!

Fryzury dla psów to temat bardzo burzliwy. Z jednej strony wiele właścicieli psów obcina swoje psiaki np. na lato, aby było im, nieco chłodniej, z drugiej strony wiele osób krytykuje te metody pielęgnacji. Jak w końcu jest? Czy możemy obcinać swojego psa? Jaką fryzurę możemy mu zafundować?

Fryzury dla psów – głupi wymysł czy zabieg pielęgnacyjny?

Warto zacząć od bardzo ważnej kwestii. Psy takie jak Yorkshire terrier czy shih tzu, wcale nie mają włosów, tak jak się zapewne wielu osobom wydaje. Te rasy psów nadal mają sierść, jest ona jedynie inaczej zbudowana, przez co nie powoduje zazwyczaj uczulenia u ludzi. Yorki są często polecane jako psiaki, dla osób czy dzieci z alergią, jednak niestety przez mylne patrzenie na te małe psiaki, wiele osób funduje im fryzury dla psów, a także kokardki czy sukieneczki, zapominając przy tym, że jest to terrier, który wcale nie należy do psiaków kanapowych.

Jak to jest z tym obcinaniem sierści? Wolno nam to robić czy raczej absolutnie tego unikać? Weźmy na przykład owczarka niemieckiego, tym bardziej długowłosego, który tej sierści ma od groma. Fakt, będzie ona dosłownie wszędzie, na naszym ubraniu, butach, pościeli, kanapie czy nawet w świeżo ugotowanej przez nas zupie. Jak to się dzieje? Nie mamy pojęcia, jednak posiadając psa, należy się z tym liczyć. Wiele osób obcina swoje psy na krótko podczas okresu letniego, łudząc się, że sprawiają im tym przyjemność, jednak rzeczywistość jest nieco bardziej brutalna.

Zanim odpowiemy na pytanie – „Czy można obcinać psu sierść?”, warto sięgnąć głębiej i zastanowić się czym właściwie jest sierść. Sierść – okrywa włosowa większości ssaków, zarazem ich cecha charakterystyczna. Jaką funkcję pełni sierść? Przede wszystkim chroni ona przed mechanicznymi urazami skóry, ale także, co ważne przed termoregulacją. Sierść zapobiega utracie ciepła lub przegrzaniu, co pozwala zwierzęciu na utrzymanie stałej temperatury ciała. Jeśli więc obetniemy psu sierść, myśląc, że będzie mu wygodniej latem, możemy za chwilę bardzo pożałować swojej decyzji.

Fryzura dla yorka

Yorkshire terrier należy do jednej z ras psów, które możemy obciąć, nie narażając przy tym ich zdrowia, a nawet życia. Szata yorka jest dość specyficzna, ponieważ rośnie przez całe życie i nie wypada. W ich przypadku wizyta u groomera jest nawet wymagana. Warto pamiętać, aby nie strzyc od razu małego szczeniaka, a poczekać do około 10 miesiąca życia, kiedy pozbędzie się on już szczenięcego puchu. Psiego fryzjera z dorosłym psiakiem możemy odwiedzać nawet raz w miesiącu.

fryzury dla psów

Warto także pamiętać, aby oprócz obcinania sierści na ciele, nie zapomnieć także o uszach i oczach, ponieważ nieusunięte sierść może doprowadzić do groźnych infekcji i chorób. Jaką możemy zaproponować fryzurę dla Yorka? Fryzurę powinniśmy dopasować do psiaka, York to wciąż terrier, który ma w sobie wiele, naprawdę wiele energii. Na pewno świetnie będzie się czuł w krótkiej fryzurce, która nie będzie mu przeszkadzać w zabawie. Najważniejszy jest rozsądek. Inaczej stylizuje się psy wystawowe, a inaczej te, które mamy w domu. Popularna jest fryzura na tzw. szczeniaka, czyli dość krótka i przewiewna.

Fryzura dla maltańczyka

Maltańczyk także należy do ras psów, które można obcinać. Wiele osób mylnie sądzi, że maltańczyki mają „włosy”, jednak nie jest to prawda. To nadal sierść, jednak o innej strukturze. Maltańczyk, choć ma piękną sierść, jest ona bardzo wymagająca. Wyczesuje się ją już od 3 miesiąca życia psiaka. Wraz ze wzrostem sierści należy przejść do papilotowania. Jakie są dobre fryzury dla Maltańczyków? Jak nasz psiak będzie się czuł w takiej stylizacji?

fryzury dla psów

Maltańczyki najczęściej strzyżone są na krótko lub średnio. Jeśli sierść nie jest profesjonalnie zabezpieczana i pielęgnowana, powinna zostać obcięta. Fajna fryzura dla maltańczyka to średniej długości sierść, przystrzyżone „włosy” na pyszczku, równo przycięte na łapkach oraz lekko rozczochrane uszka. Popularna jest także fryzura Teddy Bear, czyli krótka sierść na uszkach, delikatnie na pyszczku, ma to sprawić, że maltańczyk nabiera szczenięcego wyglądu. Krótkie strzyżenie dla maltańczyka jest polecane dla osób, które mają problem z pielęgnacją, ponieważ wtedy staje się ona znacznie łatwiejsza.

Fryzura dla shih tzu

A jak to jest w przypadku Shih Tzu? Podobnie jak u Yorków czy Maltańczyków, inną fryzurę zafundujemy psiakowi, który jest psem wystawowym. Styl azjatycki: czyli koreański i japoński to długi włos na uszach, łapkach i głowie. Shih Tzu możemy także zapleść warkoczyki lub spiąć włosy gumeczką, jednak musimy to robić z rozwagą, aby nie skrzywdzić naszego psiaka.

fryzury dla psów

Pamiętajcie, fryzury dla psów mogą być fajne, ale także mogą być krzywdzące. Zanim wybierzecie się do psiego fryzjera, upewnijcie się, że was pies należy do rasy, którą można obcinać i nie zrobicie mu tym zabiegiem krzywdy. Jest to bardzo ważne, ponieważ nieumiejętne obcięcie sierści może skończyć się w sposób tragiczny i doprowadzić nawet do zgonu psa.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Niesamowity pies. Potrafi wyczuć i znaleźć pieniądze niemal wszędzie
  2. York skrzyżowany z pudlem wygląda jak pluszak. Szczeniaczki są maleńkie i niezwykle piękne
  3. Kobieta uratowała maleństwo na ulicy. Myślała, że to zwykły kotek, gdy odkryła prawdę, zemdlała
  4. Psa i chłopca łączy wyjątkowa więź. Rodzicom udało się uchwycić niezwykły moment
  5. Kara za maltretowanie zwierząt. Ten sędzia wymyślił nietypowy sposób
  6. Rodzice byli zaskoczeni, kiedy zobaczyli, co pies robi z ich dzieckiem. Udało im się wszystko nagrać
  7. Kot śpi z Tobą w łóżku? Mamy dla Ciebie ważną informację