Swiatzwierzat.pl Koty Fontanna dla kota - czy warto zainwestować w to urządzenie?
pixabay.com

Fontanna dla kota - czy warto zainwestować w to urządzenie?

14 lutego 2021

Fontanna dla kota - ile wody powinien pić kot?

Ilość wypijanej przez kota wody jest często powodem zmartwień jego właściciela. Wypełniona po brzegi miseczka potrafi stać nietknięta przez długi czas, rodząc podejrzenia, że nasz pupil w ogóle nie pije. Rzeczywiście, domowe koty nie są zwolennikami picia stojącej wody prosto z miseczki, jednak nie jest to jeszcze wielki powód do niepokoju.

Dawka wody, którą powinien przyjmować dziennie kot o przeciętnej wadze, czyli około 4-5 kilogramów, równa się pojemności jednej szklanki. Jednak większość wody kot przyjmuje z pokarmem. Jej zawartość w mokrej karmie wynosi około 80% i w dużym stopniu pokrywa zapotrzebowanie naszego mruczka na płyny.

Fontanna dla kota - dlaczego kot nie chce pić wody z miski?

Tak niskie zapotrzebowanie na płyny jest pozostałością ewolucyjną, związaną z historycznym pochodzeniem kotów. Przodkowie dzisiejszych kotów domowych żyli głównie na terenach półpustynnych, które nie były obfite w wodę. Dzikie koty przyjmowały płyny przede wszystkim razem z upolowanym pokarmem, a jeśli już piły wodę, to najczęściej prosto ze strumienia lub rzeki, czyli taką, która była czysta i wartko płynęła. Dlatego nawet współcześnie koty nie mają upodobania do picia stojącej wody, która może wydawać się im mniej świeża i ma dziwny smak lub zapach. Dlatego koty często próbują pić wodę prosto z kranu. Niektóre z nich są nawet na tyle sprytne, że potrafią same odkręcić kurki i chłeptać cieknącą z niego wodę.

Fontanna dla kota - co grozi kotu, który za mało pije?

Co jednak zrobić w przypadku, kiedy kot je tylko suchą karmę i pije mało wody? Pamiętajmy, że wilgotność suchej karmy wynosi jedynie od 10 do 15% i w żadnym stopniu nie wystarcza, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie kota na wodę. Konsekwencje mogą być poważne, ponieważ kot, który przyjmuje za mało wody, jest narażony na groźne powikłania. Mocz, który wytwarzają nerki, robi się zbyt gęsty, co może prowadzić do powstania kryształów lub kamieni w układzie moczowym kota i skończyć się zaczopowaniem cewki moczowej, a nawet niewydolnością nerek. Jak zatem spowodować, żeby kot pił więcej wody i nie był narażony na tego rodzaju dolegliwości i schorzenia? Jedną z opcji, która może nam pomóc w zachęceniu naszego pupila do picia wody, jest zainstalowanie fontanny dla kota.

Fontanna dla kota - co to za urządzenie?

Koty lubią zimną wodę, którą powinniśmy najpierw przefiltrować, a nie podawać prosto z kranu. Urządzeniem, które posiada własny filtr, jest właśnie fontanna dla kota. Czym jest fontanna dla kota i jak wygląda takie urządzenie?

Fontanna dla kota rzeczywiście przypomina prawdziwą fontannę jednak nie taką, która tryska wodą w górę, jak wiele takich urządzeń stawianych w ostatnich latach w polskich miastach. Fontanna dla kota może posiadać progi, po których spływa woda lub swobodnie płynący pojedynczy strumień. Istotne jest, żeby woda była w ruchu i swobodnie spływała, dzięki czemu imituje przepływ w naturalnym strumieniu. Woda w poidle najczęściej zbiera się w dolnej misie, z której kot również może ją pić. Fontanny dla kota mają różnorodne formy i są zrobione z różnych materiałów, abyśmy mogli wybrać taki, który nam oraz naszemu kotu będzie odpowiadał. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze fontanny dla kota?

Obserwuj nas w
autor
Tomasz Miecznikowski

Tomasz Miecznikowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy