Swiatzwierzat.pl
Fontanna dla kota - czy warto zainwestować w to urządzenie?

pixabay.com

Fontanna dla kota - czy warto zainwestować w to urządzenie?

14 Lutego 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Pomysł na fontannę dla kota, z której zwierzę może pić wodę, wydaje się ekstrawagancki. W rzeczywistości urządzenie tego typu może znacznie poprawić komfort naszego pupila i zachęcić go do picia większej ilości wody.

Fontanna dla kota - ile wody powinien pić kot?

Ilość wypijanej przez kota wody jest często powodem zmartwień jego właściciela. Wypełniona po brzegi miseczka potrafi stać nietknięta przez długi czas, rodząc podejrzenia, że nasz pupil w ogóle nie pije. Rzeczywiście, domowe koty nie są zwolennikami picia stojącej wody prosto z miseczki, jednak nie jest to jeszcze wielki powód do niepokoju.

Dawka wody, którą powinien przyjmować dziennie kot o przeciętnej wadze, czyli około 4-5 kilogramów, równa się pojemności jednej szklanki. Jednak większość wody kot przyjmuje z pokarmem. Jej zawartość w mokrej karmie wynosi około 80% i w dużym stopniu pokrywa zapotrzebowanie naszego mruczka na płyny. 

Fontanna dla kota - dlaczego kot nie chce pić wody z miski?

Tak niskie zapotrzebowanie na płyny jest pozostałością ewolucyjną, związaną z historycznym pochodzeniem kotów. Przodkowie dzisiejszych kotów domowych żyli głównie na terenach półpustynnych, które nie były obfite w wodę. Dzikie koty przyjmowały płyny przede wszystkim razem z upolowanym pokarmem, a jeśli już piły wodę, to najczęściej prosto ze strumienia lub rzeki, czyli taką, która była czysta i wartko płynęła. Dlatego nawet współcześnie koty nie mają upodobania do picia stojącej wody, która może wydawać się im mniej świeża i ma dziwny smak lub zapach. Dlatego koty często próbują pić wodę prosto z kranu. Niektóre z nich są nawet na tyle sprytne, że potrafią same odkręcić kurki i chłeptać cieknącą z niego wodę.

Fontanna dla kota - co grozi kotu, który za mało pije?

Co jednak zrobić w przypadku, kiedy kot je tylko suchą karmę i pije mało wody? Pamiętajmy, że wilgotność suchej karmy wynosi jedynie od 10 do 15% i w żadnym stopniu nie wystarcza, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie kota na wodę. Konsekwencje mogą być poważne, ponieważ kot, który przyjmuje za mało wody, jest narażony na groźne powikłania. Mocz, który wytwarzają nerki, robi się zbyt gęsty, co może prowadzić do powstania kryształów lub kamieni w układzie moczowym kota i skończyć się zaczopowaniem cewki moczowej, a nawet niewydolnością nerek. Jak zatem spowodować, żeby kot pił więcej wody i nie był narażony na tego rodzaju dolegliwości i schorzenia? Jedną z opcji, która może nam pomóc w zachęceniu naszego pupila do picia wody, jest zainstalowanie fontanny dla kota.

Fontanna dla kota - co to za urządzenie?

Koty lubią zimną wodę, którą powinniśmy najpierw przefiltrować, a nie podawać prosto z kranu. Urządzeniem, które posiada własny filtr, jest właśnie fontanna dla kota. Czym jest fontanna dla kota i jak wygląda takie urządzenie? 

Fontanna dla kota rzeczywiście przypomina prawdziwą fontannę jednak nie taką, która tryska wodą w górę, jak wiele takich urządzeń stawianych w ostatnich latach w polskich miastach. Fontanna dla kota może posiadać progi, po których spływa woda lub swobodnie płynący pojedynczy strumień. Istotne jest, żeby woda była w ruchu i swobodnie spływała, dzięki czemu imituje przepływ w naturalnym strumieniu. Woda w poidle najczęściej zbiera się w dolnej misie, z której kot również może ją pić. Fontanny dla kota mają różnorodne formy i są zrobione z różnych materiałów, abyśmy mogli wybrać taki, który nam oraz naszemu kotu będzie odpowiadał. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze fontanny dla kota?

Fontanna dla kota - najważniejsze właściwości urządzenia

Fontanny dla kota mogą być zasilane baterią lub posiadać kabel, którym podłącza się urządzenie do prądu. W przypadku tej drugiej opcji należy upewnić się, że kabel jest wystarczająco długi i czy pozwala na umieszczenie poidła w wybranym przez nas lub preferowanym przez kota miejscu. Urządzenie na prąd nie pobiera go zbyt wiele, więc nie powinniśmy martwić się o wzrost rachunków za energię, wybierając fontannę z kablem.

Istotna jest również stabilność urządzenia. Dobrze, jeśli ma ono antypoślizgowe nóżki lub taką samą spodnią powierzchnię, która przeciwdziała przemieszczaniu się fontanny. Koty mogą próbować poruszać urządzeniem, umieszczając łapę w strumieniu, a nawet próbować wejść do poidła, więc tego typu zabezpieczenia pomagają uniknąć sytuacji, w której fontanna się przewróci.

Szerokość lustra wody w dolnej części urządzenia powinna być jak największa. Koty, pijąc i jedząc, preferują szerokie i jak najbardziej płaskie powierzchnie, które w mniejszym stopniu narażają na dotyk wrażliwe wibrysy mruczków.

W zależności od preferencji naszego kota, możemy wybrać fontannę, z której można pić na różne sposoby. Jeżeli na przykład zaobserwowaliśmy, że nasz kot lubi pić wodę z kranu, można wybrać fontannę z pojedynczym strumieniem, który imituje wodę cieknącą strużką. Są również fontanny kaskadowe, w których woda spływa przez kilka progów i to kot wybierze, z którego będzie mu najłatwiej pić.

Fontanna powinna posiadać filtr, który zatrzymuje zanieczyszczenia z nieustannie przemieszczającej się wody. Są do kupienia fontanny bez filtra, ale warto zdecydować się na większą kwotę za poidło w imię zdrowia naszego pupila.

Na sposób pracy fontanny składa się hałas, który może wytwarzać. Niektóre osoby może drażnić odgłos cieknącej nieustannie wody, dla innych wprost przeciwnie, może to być kojący dźwięk. Bardziej hałasować może pompka w mechanizmie fontanny, która nieustannie pompuje wodę i może wydawać dźwięk o różnym natężeniu. Powinniśmy wybrać taką fontannę, która wytwarza dźwięki najmniej inwazyjne dla naszych uszu.

Regulator prędkości wody jest ciekawym urozmaiceniem pracy fontanny. Możemy za jego pośrednictwem zwiększać lub zmniejszać prędkość wody w zależności od upodobań naszego mruczka. Trzeba pamiętać, że praca regulatora może wpływać na poziom hałasu generowanego przez urządzenie. 

Przy wyborze fontanny może być istotne, w jaki sposób ją czyścimy i konserwujemy. Z reguły są to urządzenia, w których łatwo utrzymuje się czystość, ale ich stopień skomplikowania może sprzątanie w niektórych przypadkach utrudniać.

Wskaźnik zainstalowany na fontannie pomoże nam ocenić, czy napełniliśmy ją w maksymalnym stopniu lub czy poziom wody spadł do minimum i trzeba ją uzupełnić. 

Fontannę dla kota powinniśmy wybrać, kierując się jej praktycznymi właściwościami, czasami jednak zwracamy szczególną uwagę na jej wygląd i wybieramy sprzęt, który będzie wizualnie pasował do otoczenia. Pamiętajmy, że fontanna powinna ułatwiać kotu życie, a nie zaspokajać nasze estetyczne doznania.

Fontanna dla kota - jej najważniejsze zalety

Czy rzeczywiście fontanna dla kota jest niezbędnym gadżetem w jego życiu? Rzecz jasna, jeśli nasz pupil nie ma problemów z piciem wody z miski, nie ma potrzeby instalowania w domu fontanny. Warto jednak wypróbować to urządzenie, ponieważ kotom jest po prostu wygodniej pić z niego wodę. Stała cyrkulacja sprawia, że woda w fontannie jest dobrze napowietrzona i bardziej świeża niż zbierająca zanieczyszczenia woda stojąca. Poza tym to zawsze jakieś urozmaicenie w życiu naszego kota, dla którego picie wody z fontanny może być również formą rozrywki. A jeśli w ten sposób dbamy jeszcze o zdrowie naszego pupila, zapewniając mu stały dostęp do świeżej, filtrowanej wody, warto zainwestować w to rozwiązanie i wypróbować nowy rodzaj poidła. 

undefinedundefined

Podobne artykuły

Zdjęcie podglądowe - kot

Koty

Szarpał małego kotka, rzucał nim o ziemię. Policjanci przechwycili drastyczne nagranie

Czytaj więcej >
"Dom grozy"

Koty

Drastyczne odkrycie pod Warszawą. Wolontariusze uratowali koty z "domu grozy"

Czytaj więcej >
Pam Pam

Koty

Kot urodził się z niezwykle rzadką wadą. Przecieramy oczy ze zdumienia, prawdziwy unikat

Czytaj więcej >
kotek

Koty

Myśleli, że uratowali niewidomego kota. Prawda ich zaskoczyła

Czytaj więcej >
Zaniedbany kot

Koty

Schorowany, bezdomny kot zapukał do okna kobiety. Była jego jedynym ratunkiem

Czytaj więcej >
Ulla u weterynarza

Koty

Kotka dowiedziała się, że jest w ciąży. Jej reakcja jest bezcenna (WIDEO)

Czytaj więcej >