Swiatzwierzat.pl Koty Fontanna dla kota – czy warto ją kupić?
https://pixabay.com

Fontanna dla kota – czy warto ją kupić?

24 marca 2022
Autor tekstu: Bartosz Simiński

Koty też piją wodę!

Wbrew różnym opiniom, koty potrzebują regularnie uzupełniać płyny w organizmie. Jak często to robią, zależy głównie od rodzaju pokarmu, który im podajemy. Kot karmiony surowym mięsem lub mięsnymi saszetkami z charakterystycznym „sosikiem” będzie miał mniejszą potrzebę picia niż zwierzę na diecie z przewagą suchej karmy. Szacuje się, że kot na zdrowej, zbilansowanej diecie pobiera od 70 do 80% płynów z pokarmu, resztę musi zatem uzupełniać. Musimy zatem zapewnić zwierzęciu wodę w misce. Sprawdzić może się w tej funkcji też specjalna fontanna dla kota.

Czy warto kupić fontannę dla kota?

Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań naszych zwierząt. Kota należy na początku obserwować w sytuacjach, w których ma kontakt z płynącą wodą. Dużo tych zwierząt nie lubi pryskającej lub płynącej wody, wiele kotów wręcz się jej boi. W tych przypadkach kupno fontanny dla kota będzie zbędnym, nietrafionym wydatkiem (nadal jednak obowiązkowo zapewniamy zwierzęciu stały dostęp do wody w misce). Jeżeli jednak widzimy, że nasz kot chętnie zagląda do łazienki, gdy bierzemy prysznic lub bawi się strumieniem wody w umywalce, a nawet próbuje pić taką wodę – wtedy fontanna dla kota będzie trafioną inwestycją.

Fontanna dla kota – jaki materiał wybrać?

Kupując fontannę dla kota musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana. Na rynku dostępne są urządzenia z plastiku, ceramiki, drewna, a nawet kamienia. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety, które trzeba wziąć pod uwagę gdy decydujemy się na zakup.

Plastikowa fontanna dla kota to najpopularniejszy rodzaj produktu tego typu ze względu na niską cenę i niewielką wagę. Należy jednak uważać na jakość tworzywa i staranność wykonania produktu. Najtańsze modele często mają wiele wad fizycznych, takich jak ostre krawędzie, o które zwierzę może się przez nieuwagę zranić. Złej jakości plastik uwalnia też do wody cząsteczki mikroplastiku, które odkładają się w organizmie i chociaż przy sporadycznym używaniu nie powodują problemów zdrowotnych, w perspektywie lat mogą przyczynić się do powstania różnych stanów chorobowych. Podobny problem występuje w przypadku chemicznych barwników używanych do barwienia tworzyw – jeżeli nie posiadają odpowiedniego certyfikatu bezpieczeństwa, najprawdopodobniej zaszkodzą naszemu podopiecznemu. Zwracajmy więc uwagę na to, czy kupowany produkt posiada odpowiedni certyfikat jakości. Zwróćmy też wagę na sprawy praktyczne – plastikowa fontanna dla kota zazwyczaj jest też bardzo lekka i zwierzę łatwo może ją przewrócić.

W przypadku ceramicznej i kamiennej fontanny dla kota w większości przypadków nikniemy problemu związanego z ewentualną szkodliwością użytych do ich wykonania materiałów. Są też dużo solidniejsze i masywniejsze, dzięki czemu stabilnie stoją na podłożu i zwierzę nie powinno ich przewrócić. Niestety łatwo je uszkodzić, jeżeli upuścimy je nawet z niedużej wysokości na przykład podczas czyszczenia. W porównaniu do plastikowych fontann, te wykonane z ceramiki i kamienia są zdecydowanie droższe.

Z jeszcze innymi problemami możemy spotkać się jeżeli zdecydujemy się na zakup drewniane fontanny dla kota lub takie z drewnianymi elementami. Drewno to pozornie zdrowy, naturalny materiał, który jest przyjazny środowisku, ale jeżeli ma mieć stały kontakt z wodą, musi zostać odpowiednio zabezpieczony, najczęściej odpowiednim lakierem lub inną substancją. Pokrycie takie z czasem ulega uszkodzeniom – zadrapaniom, pęknięciom, odpryskiwaniu. W powstałych załamaniach i szczelinach w kontakcie z wodą łatwo rozmnażają się zarazki i grzyby, które mogą następnie zatruć wodę, którą pije kot. Z tego względu drewniana fontanna dla kota nie będzie najlepszym pomysłem, chyba, że będziemy ją stosunkowo często wymieniać lub odpowiednio konserwować, co jest zarówno czasochłonne, jak i wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Czyszczenie kociej fontanny

Niezależnie od tego z jakiego materiału jest wykonana kupiona przez nas fontanna dla kota, wymaga ona regularnego czyszczenia. Łatwo gromadzą się w niej różnego rodzaju zanieczyszczenia. Przede wszystkim jak każdy sprzęt, fontanna zbiera kurz i drobne zanieczyszczenia, które pojawiają się w każdym domu na podłodze. Na ściankach i w rurkach odkłada się osad z wody, a także nasi podopieczni czasami zatykają niektóre elementy urządzenia swoją sierścią. W zależności od sposobu działania i typu urządzenia, należy odpowiednio rozłożyć je na części – te, które mogą mieć kontakt z wilgocią umyć trzeba pod bieżącą wodą, najlepiej przy użyciu myjki lub gąbki, a następnie wytrzeć czystą, suchą ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Mokra powierzchnia zanim wyschnie może z łatwością „schwytać” nowe zanieczyszczenia. Pozostałe elementy wycieramy suchą lub lekko zwilżoną ścierką lub ręcznikiem papierowym. Raczej unikajmy inwazyjnych substancji czyszczących – przez niedopatrzenie ich resztki mogą zostać w niektórych trudno dostępnych wgłębieniach urządzenia i później mieć kontakt z wodą, którą pije kot. Środki czyszczące mogą zostawiać też zapach, który chociaż dla nas zazwyczaj niedostrzegalny, zwierzęta może zniechęcać z korzystania z fontanny.

Obserwuj nas w
autor
Bartosz Simiński

Bartosz Simiński

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy