Swiatzwierzat.pl
Foksterier - pies o ognistym temperamencie

pixabay.com

Foksterier - pies o ognistym temperamencie

2 Lutego 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Foksterier to niewielki, ale wyjątkowo energiczny, zacięty i pewny siebie pies. Występuje zarówno w odmianie szorstkowłosej, jak i krótkowłosej.

Historia foksteriera

Historia foksteriera zaczęła się w Wielkiej Brytanii, a sama jego nazwa wskazuje na jego dawne, użytkowe właściwości, wystarczy zamienić człon foks na angielskie fox. I rzeczywiście, jednym z jego myśliwskich zadań było polowanie na lisy, które potrafił tropić bez wytchnienia i zapędzać do nor, czekając na pojawienie się myśliwego.

Pierwsze foksteriery pojawiły się w Anglii już około XIV wieku, a ich przodkami były psy, które dały początek podobnym rasom, takim jak Manchester terier i, szczególnie popularny w naszej współczesności, bulterier. Do XIX wieku foksteriery występowały jedynie w postaci krótkowłosej, dopiero praca nad rasą słynnego pastora Jacka Russella przyniosła rezultat w postaci pojawienia się odmiany szorstkowłosej. 

Foksterier był przede wszystkim psem myśliwskim i te umiejętności w niezwykły sposób rozwijał w XIX wieku. Podczas polowań na lisy towarzyszył większym od niego foxhoundom, ale też znakomicie spisywał się w odmianie konnego pościgu za zwierzyną, czyli parfors. W tej dyscyplinie foksteriery były w równym stopniu niezmordowane i niezawodne, co - szczególnie osobom znającym tę rasę psów z książki Karela Capka i krótkich filmów o sympatycznej suczce Daszeńce - może wydawać się nie do pomyślenia.

W połowie XIX wieku, kiedy zaczęło pojawiać się coraz więcej szorstkowłosych foksterierów, początkowo wielu hodowców lekceważyło tę odmianę. Kiedy w 1876 roku powstał w Anglii oficjalny klub foksteriera, uznawał jedynie odmianę krótkowłosą. Z tego roku pochodzi również pierwszy wzorzec rasy. Jednak już w 1883 roku odbyła się wystawa, na której pokazano obie odmiany foksteriera i nie trzeba było specjalnie długo czekać, aby to właśnie ta nowsza, szorstkowłosa przeskoczyła w popularności odmianę gładkowłosą. 

Foksterier w XX wieku

W 1913 roku powstał klub foksteriera szorstkowłosego i właśnie od tego momentu datuje się wzmożone zainteresowanie tą odmianą. Bardzo ważnym akcentem w statucie klubu było zalegalizowanie trymowania, dzięki czemu foksterier szorstkowłosy zaczął się dużo lepiej prezentować. Dodatkowo wyjątkowo szorstka sierść lepiej chroniła foksteriera przed zimnem i atakiem innych zwierząt. Dzięki tym właściwościom popularność rasy rosła błyskawicznie, o czym może świadczyć moda na nią w Polsce międzywojennej. 

Pełny rozkwit popularności przypadł na lata sześćdziesiąte XX wieku, kiedy to psy tej rasy były częstym widokiem na polskich ulicach. Współcześnie to wciąż rasa popularna, ale już nie tak powszechna. Foksterier to obecnie przede wszystkim pies do towarzystwa, który jest jednak niełatwy w wychowaniu i głównie ten aspekt przekłada się na obecny, mniejszy stopień popularności tej rasy.

Najważniejsze cechy wyglądu foksteriera

Pomimo niewielkich rozmiarów, foksterier to pies silny, zbudowany na mocnym kośćcu. Ma wyjątkowo proporcjonalną i wyważoną sylwetkę. Wysokość foksteriera w kłębie wynosi 33-35 cm u samic i 35-39 cm u samców, a waga odpowiednio 6-8 kg i 7-9 kg.

Głowa foksteriera jest średniej wielkości, z płaską czaszką zwężającą się ku oczom. Stop jest bardzo delikatnie zaznaczony. Kufa jest odpowiednio rzeźbiona, nie klinowata. Oczy są ciemne, małe, głęboko osadzone i zaokrąglone. Charakteryzują się żywym, inteligentnym spojrzeniem. Uszy są małe, mają kształt litery V i są zagięte w ten sposób, że opadają do przodu przylegając do policzków. 

Na tułów składają się krótki, prosty i mocny grzbiet, głęboka, lecz nie szeroka klatka piersiowa i lekko wysklepione, mocne i krótkie lędźwie. Kończyny są proste i mocne, łapy małe, okrągłe i zwarte. Ogon w dawniejszych czasach był kopiowany, obecnie jest prosty, radośnie noszony nad grzbietem, średniej długości proporcjonalnej do ciała.

W umaszczeniu foksteriera dominuje biel. Najczęściej maść jest biała z brązowymi lub rudymi łatami, biała z czarnymi podpalanymi łatami lub biała z czarnymi łatami.

Sierść w przypadku odmiany krótkowłosej jest gładka, prosta, obfita i dobrze przylega do ciała. Natomiast u odmiany szorstkowłosej sierść jest bardzo szorstka, gęsta i twarda. Podszerstek jest krótki i miękki. Sierść szczególnie szorstka jest na grzbiecie i zadzie, na kończynach zaś gęsta i kędzierzawa. Charakterystyczną cechą foksteriera szorstkowłosego są też porośnięte długim, kędzierzawym włosem broda i wąsy.

Charakter i szkolenie foksteriera

Foksterier to pies o bardzo dużym temperamencie, który reaguje praktycznie na każdą prowokację. Mimo swoich niewielkich rozmiarów zachowuje się jak całkiem duży pies i słynie ze swojej odwagi. Uważany jest za psa upartego, ale tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak go wychowamy. Poprowadzony właściwie jest czułym, kochającym psem, oddanym swojej ludzkiej rodzinie. 

Jego szkolenie należy rozpocząć we wczesnym wieku psa. Potrzebna będzie wyjątkowa konsekwencja ze strony przewodnika. Warto przy psie tej rasy skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże nam ustalić wszystkie granice i zasady, których powinien przestrzegać foksterier. Właściwie wyszkolony foksterier staje się psem zrównoważonym i posłusznym. Aby to osiągnąć, nie możemy jednak prowadzić szkolenia twardą ręką, tylko postarać się o odpowiednią motywację. Przyda się nam na pewno kliker, który powinien ułatwić szkolenie.

Aktywności foksteriera

Powiedzieć, że foksterier jest psem aktywnym, to mało powiedzieć. To prawdziwy wulkan energii, z którym powinniśmy chodzić codziennie na długie, intensywne i urozmaicone spacery. Można z nim ćwiczyć agility, flyball, canicross czy zabawę w tropienie. W każdej z tych dyscyplin powinien się świetnie sprawdzić.

Wspólne życie z foksterierem

Foksterier nie jest dobrym wyborem na pierwszego psa w rodzinie. Nad jego temperamentem potrafi zapanować jedynie bardzo  doświadczony właściciel. Nie powinien też wychowywać się w rodzinie z małymi dziećmi, które często drażnią go swoim nieprzewidywalnym zachowaniem, za to dobrze odnajduje się w interakcjach ze starszymi dziećmi. To nie jest pies dla starszej osoby, której będzie bardzo trudno sprostać jego zapotrzebowaniu na ruch..

Foksterier najlepiej będzie czuł się w wiejskich warunkach w domu z ogrodem. Jeżeli miałby mieszkać w mieszkaniu w bloku, w dużym mieście, to od małego trzeba go przyzwyczajać do niewygód związanych z trybem miejskiego życia. Poza tym, może denerwować szczekaniem sąsiadów.

Podczas nieobecności właściciela pies może dokonać sporo zniszczeń, zarówno w domu, jaki i w ogrodzie. Jedynie wystarczająca ilość ruchu na co dzień jest gwarancją, że pozostawiony sam, będzie cierpliwie czekał na właściciela - najlepiej w otoczeniu swoich zabawek.

Pamiętajmy, że to pies z myśliwskim instynktem, który może rzucić się do nagłej pogoni, kiedy wyczuje świeży trop. Dlatego od małego trzeba uczyć go reakcji na komendę przywołania i jak najczęściej uprawiać aktywność polegająca na zabawie w tropienie. Instynkt myśliwski może być również problemem przy wspólnym mieszkaniu z kotem. Także wspólne życie pod jednym dachem z drugim psem bywa problemowe. Zarówno w przypadku kota, jak i drugiego psa, konieczna jest socjalizacja od jak najwcześniejszego wieku foksteriera.

To pies należący do szczekliwych czworonogów. W domu z ogrodem może pełnić funkcję psa alarmującego, natomiast w mieszkaniu jego szczekliwość może być problematyczna.

W stosunku do obcych jest z początku pełen rezerwy, lecz po bliższym zapoznaniu powinien reagować już pozytywnie na nową osobę w otoczeniu.

Teoretycznie podróż z tym niewielkich rozmiarów psem powinna przebiegać bez przeszkód, jednak foksterierowi trudno jest wysiedzieć w jednym miejscu przez dłuższy czas, co może być uciążliwe.

Pielęgnacja i zdrowie foksteriera

Jak możemy się domyślać, pielęgnacja foksteriera szorstkowłosego będzie bardziej wymagająca niż krótkowłosego. Tego drugiego wystarczy regularnie szczotkować, raz na tydzień. Natomiast foksterier szorstkowłosy powinien być szczotkowany około trzech razy w tygodniu. Oprócz tego powinno się go trzy razy w roku trymować, a następnie wykąpać. Linienie w przypadku foksteriera jest umiarkowane.

Psy tej rasy cieszą się dobrym zdrowiem i odpornością. Są jednak pewne schorzenia na które są szczególnie narażone. Wśród nich trzeba wymienić  problemy alergiczne, schorzenia dotykające wzroku, jak zaćma, jaskra lub zwichnięcie soczewki, wrodzone rozszerzenie przełyku, padaczka, problemy z sercem.

W kwestii żywienia pies powinien jeść karmę wysokiej jakości z dużą zawartością mięsa i małą ilością produktów zbożowych. Foksteriery cieszą się dobrym apetytem, bywają nawet żarłoczne, wszystko dlatego, że szybko spalają energię. Dobrym pomysłem w takim przypadku jest odpowiednie porcjowanie karmy. Można na przykład podawać mu mniejsze porcje z większą częstotliwością. Miesięczny koszt utrzymania to około 150 zł.

Jeżeli myślimy o kupnie psa tej rasy, musimy przygotować się na wydatek rzędu 1500 - 5000 zł. Najwyższy próg cenowy dotyczy najlepszych osobników z udokumentowanym rodowodem.

W optymalnych warunkach średnia długość życia foksteriera wynosi od 12 do 15 lat.

undefinedundefinedundefined

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >