Swiatzwierzat.pl
Fila brasileiro: wierny mastif z Brazylii

pixabay.com

Fila brasileiro: wierny mastif z Brazylii

2 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Fila brasileiro to pies szalenie wierny, silny i odważny. Jest znakomitym stróżem, pasterzem i łowcą dużej zwierzyny. Jego temperament wymaga jednak umiejętnego poskromienia i niejednego może przerosnąć. Czy fila brasileiro to pupil odpowiedni dla

Fila brasileiro – historia rasy

Początki rasy fila brasileiro, czyli brazylijskiego mastifa, nie są znane. Najpewniej psy te są efektem krzyżówek różnych ras, przywiezionych do Ameryki Południowej przez osadników z Europy. Znawcy kynologii wskazują, że wśród przodków fila brasileiro ma zapewne mastifa angielskiego i neapolitańskiego, niemieckiego doga, angielskiego buldoga i bloodhounda. Ukształtowanie się rasy nastąpiło już w XV lub XVI w.

Fila brasileiro ukształtowały się więc w Brazylii jako potomstwo ras europejskich, a z Ameryki Południowej trafiły z kolei z powrotem do Europy, przywiezione przez wracających z podbojów konkwistadorów.

Dawniej psy fila brasileiro używane były przez brazylijskich plantatorów do pilnowania gospodarstw, zaganiania bydła, polowania, a w XVIII w. także do wyłapywania zbiegłych niewolników. Nazwa fila brasileiro oznacza dosłownie „brazylijski łapacz” i nawiązuje do metody ataku i obezwładnienia, stosowanej przez te wielkie mastify, polegającej na pochwyceniu ofiary za kark i przytrzymaniu aż do nadejścia pana.

Przez wieki w psach fila brasileiro ceniono siłę i zwinność, nieustępliwość w pogoni, talent do tropienia, lwią odwagę w walce. Psy fila brasileiro, mimo dużych rozmiarów nie są ociężałe, potrafią błyskawicznie zrywać się do biegu, a silnie kątowane nogi pozwalają im swobodnie zmieniać kierunek pogoni. Poruszają się z dużą gracją tzw. inochodem, tzn. kroczą jak wielbłądy: najpierw stawiają obie prawe łapy, potem obie lewe.

Planowa hodowla psów fila brasileiro rozpoczęła się w połowie XX w. w brazylijskim stanie Sao Paulo. W 1946 r. ustanowiono pierwszy standard rasy. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) zarejestrowała fila brasileiro w 1960 r.

Dziś fila brasileiro hoduje się w Brazylii według trzech różnych standardów. Najpopularniejszy standard, sporządzony przez organizację Brazilian Confederation of Cynophilia (CBKC), uwzględnia większą domieszkę krwi europejskich ras, z którymi krzyżowano fila brasileiro od lat 70. XX w. Ten standard jest uznawany także przez FCI.

Dziś fila brasileiro to nadal najczęściej psy stróżujące. Uchodzą za potencjalnie niebezpieczną rasę, wymagającą starannej socjalizacji, umiejętnego ułożenia i treningu. W wielu krajach posiadanie psa rasy fila brasileiro jest nielegalne – tak jest np. w Wielkiej Brytanii i Norwegii. W Australii obowiązują ścisłe ograniczenia na posiadanie i hodowanie tych psów.

W Polsce rasa ta występuje bardzo rzadko, choć nie figuruje na ministerialnej liście ras uznawanych za agresywne.

Jak wygląda fila brasileiro?

Fila brasileiro to duży molos, który może występować w dwóch typach: szczuplejszym dogowatym i masywniejszym mastifowatym. Osiąga 75 cm wysokości w kłębie i masę ponad 50 kg.

Fila brasileiro: budowa ciała

Głowa fila brasileiro jest masywna, ale proporcjonalna, z wyraźnym guzem potylicznym. Kufa jest średniej długości z łagodnym stopem i sporymi faflami przy wargach. Oczy mają kształt migdałów i ciemną barwę, która powinna pasować od umaszczenia. Uszy są średniej wielkości, trójkątne, wysoko osadzone i oklapnięte. Wyraz pyska powinien być poważny i czujny. Charakterystyczną cechą psa jest duży fałd skórny zwisający u podgardla.

Ciało psa jest muskularne, o mocnym kośćcu, grzbiet prosty, kończyny silne i sprężyste, dobrze kątowane, zad nieco uniesiony. Skóra na całym ciele jest gruba i dość luźna, zwłaszcza w okolicach szyi. Ogon jest średniej długości, zazwyczaj noszony nisko, w chwilach aktywności psa unoszony nieco nad grzbiet.

Fila brasileiro: typ sierści

Sierść fila brasileiro jest krótka, przylegająca, dość gruba, matowa, bez podszerstka.

Fila brasileiro: umaszczenie

Umaszczenie fila brasileiro może mieć różne barwy z wyjątkiem białej, niebieskiej, czarnej podpalanej, łaciatej i marmurkowej. Biel nie powinna zajmować więcej niż ćwierć powierzchni sierści. Najczęstsze kolory to płowy, czarny i pręgowany. U niektórych psów może występować czarna maska na pysku.

Jaki charakter ma fila brasileiro? Pan i rodzina

Mimo budzącego respekt wyglądu, fila brasileiro to zazwyczaj spokojny zwierzak o zrównoważonym charakterze. Silnie przywiązuje się do swego pana, ale jest też niezależny, zwłaszcza przy pracy. Miewa swoje humory, ale łatwo daje się szkolić. Rodzinę traktuje jak swoje stado, o które się troszczy, a dom i najbliższą okolicę jako swój teren, którego broni. Lubi pieszczoty i do pewnego stopnia – zabawy.

Fila brasileiro nie jest psem sportowym, ale potrzebuje sporo ruchu. Najlepiej czuje się na łonie przyrody, zwłaszcza na otwartej przestrzeni. Lubi spacerować po łące, polu lub lesie. Z racji swych rozmiarów i upodobania do swobody fila brasileiro nie powinien żyć w mieszkaniu, tym bardziej, że jego donośne szczekanie może działać na nerwy zarówno domownikom, jak i sąsiadom. Fila brasileiro powinien mieszkać w wiejskim domu z ogrodem i/lub dużym podwórkiem, które czworonóg może patrolować.

Jaki charakter ma fila brasileiro? Dzieci

Fila brasileiro lubi dzieci, zwłaszcza takie, które nauczono, jak należy obchodzić się z psem. Ma do nich dużo cierpliwości i lubi się z nimi pobawić – od czasu do czasu. Znudzony lub zirytowany, odejdzie na bok, ale nigdy nie zaatakuje dziecka. Mimo to zabawy dzieci z psami fila brasileiro muszą być zawsze nadzorowane przez dorosłych, bo duże zwierzę może niechcący np. przewrócić szkraba lub chlasnąć go boleśnie ogonem.

Jaki charakter ma fila brasileiro? Obcy

Obcym pies pokazuje zupełnie inną twarz niż swojej rodzinie.

Fila brasileiro jest z natury czujny i podejrzliwy wobec obcych. To znakomity stróż i obrońca, zarówno ludzi, zwierząt, jak i terenu. O zbliżaniu się nieznajomych informuje donośnym, przeciągłym szczekaniem. Jeśli uzna, że obcy stanowi zagrożenie dla jego pana lub rodziny, fila brasileiro zaatakuje i odpędzi intruza. Nigdy jednak nie okazuje agresji bez potrzeby, umie ocenić poziom zagrożenia i uważnie obserwuje reakcje swego pana. Jeśli on wita gościa, to i fila brasileiro opuści nieco gardę i zacznie odnosić się do nowo poznanej osoby z ciekawością, choć nigdy do końca nie porzuca chłodnego dystansu.

Poza swoim terenem charakter fila brasileiro łagodnieje, pies staje się bardziej zrównoważony i mniej skłonny do okazywania wrogości obcym.

To, jak fila brasileiro odnosi się do obcych ludzi i zwierząt, zależy w dużej mierze od jego socjalizacji w młodym wieku. Nawet najdokładniejsza socjalizacja nie usunie jednak naturalnej u tych psów podejrzliwości wobec nieznajomych.

Jaki charakter ma fila brasileiro? Inne zwierzęta

Fila brasileiro nie jest z natury towarzyski i nie garnie się do innych zwierząt. Wobec psów bywa dominujący, co może generować konflikty. Sam wprawdzie nie wszczyna bójek i ma sporo cierpliwości do zaczepek ze strony mniejszych psów. Trzeba jednak zawsze zachowywać czujność, gdy fila brasileiro poznaje nowe zwierzaki.

Fila brasileiro nie ma instynktu łowieckiego. Nie przeszkadza mu więc towarzystwo kotów, zwłaszcza takich, do których się przyzwyczaił.

Fila brasileiro podczas treningu

Fila brasileiro wymaga starannej socjalizacji i wczesnego treningu. Jest dość samodzielny, bywa nieco uparty, ale wystarczy przekonać go, że posłuszeństwo popłaca, a szybko podda się treningowi.

Jeśli nie masz czasu na samodzielne trenowanie fila brasileiro, możesz powierzyć go profesjonalnemu trenerowi. Szczenięta dobrze jest też oddać do psiego przedszkola, gdzie nabędą ogłady i wszelkich psich umiejętności, a także będą socjalizować się z innymi czworonogami. Nie wolno zaniedbać wczesnego wychowania psa – takie zaniedbania fatalnie potem rzutują na całe dorosłe życie czworonoga. Zdziczały fila brasileiro może przejawiać zachowania agresywne.

Fila brasileiro podczas treningu: socjalizacja

Socjalizacja jest bardzo ważna u psów fila brasileiro. To od niej zależy, czy czworonóg będzie zachowywał się spokojnie wobec obcych ludzi i zwierząt. W Brazylii psów przeznaczonych do stróżowania często umyślnie nie poddaje się socjalizacji, by były bardzo podejrzliwe i agresywne. Takie zwierzęta jednak trudno jest okiełznać nawet ich własnemu panu.

Początkowy trening powinien objąć nauczenie psa reagowania na własne imię i komendy. Trzeba wpoić fila brasileiro zasady dobrego współżycia z ludźmi i zwierzętami, także obcymi, poprzez zapoznawanie go z rożnymi sytuacjami i zachowaniami. Socjalizacja szczeniaka jest bardzo ważna – uczy go poprawnych interakcji ze światem i jego mieszkańcami, co oszczędza psu sporo kłopotów w przyszłości.

Trzeba też wcześnie przyzwyczaić czworonoga do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czesanie, kąpanie, czyszczenie uszu i zębów, obcinanie pazurów, a także do chodzenia na smyczy i w kagańcu. Wczesne szkolenie to też dobry moment na przygotowanie fila brasileiro do spędzania kilku godzin samotnie i na oduczenie go częstego szczekania, co może być niezbędne do utrzymania dobrych relacji z sąsiadami.

Fila brasileiro podczas treningu: metody treningowe

Kluczem do udanego wychowania fila brasileiro – i każdego innego psa - są cierpliwość i łagodna stanowczość. Komendy należy wydawać jasno i wyraźnie. Za każdym razem, gdy fila brasileiro zareaguje zgodnie z oczekiwaniami, trzeba go nagrodzić. Kiedy coś pomyli lub się poleni, możesz go skarcić, ale nie podnoś głosu. Krzyk tylko zestresuje psa, który może się przez to zrazić do treningu w ogóle.

Dobrze jest trenować psa w krótkich, ale częstych sesjach i stosować urozmaicony program ćwiczeń. Monotonne powtarzanie jednej komendy nudzi zwierzaka, który przestaje się uczyć. Odpowiednio dobrany zestaw różnorodnych ćwiczeń będzie jednak zabawą zarówno dla psa, jak i jego pana.

Fila brasileiro podczas treningu: sport i praca

Po zakończeniu podstawowego szkolenia, można zacząć uczyć fila brasileiro kolejnych sztuczek, oddać go na szkolenie do pracy (np. obronne) lub przygotować go do zawodów sportowych. Psy fila brasileiro nie są może urodzonymi sportowcami, pamiętaj jednak, że trening to dla nich świetna zabawa i okazja do aktywnego spędzenia czasu ze swym panem – nawet jeśli ostatecznie nie masz zamiaru wystawiać psa do żadnych zawodów.

Pamiętaj, że szczenięta dużych ras psów nie powinny zbytnio się przemęczać w okresie wzrostu, czyli przez pierwsze 2-3 lata życia. Nadmierny wysiłek może doprowadzić do zaburzeń w rozwoju ich układu kostno-mięśniowego. Pamiętaj o tym, planując trening i zabawy z fila brasileiro. Szczeniak powinien być wybawiony, ale nie zmordowany. Jeśli sam zapomni się w zabawie, przerwij ją na kilka chwil, by pies odpoczął.

Fila brasileiro na spacerze

Fila brasileiro czuje się najlepiej na spacerze ze swoim panem, kiedy może się wybiegać, nawąchać i naszperać. Wybiegany pies jest spokojniejszy i mniej hałasuje. Fila brasileiro chętnie pobiega po lesie czy łące, czasem pobawi się w aport, chowanego lub wyszukiwanie smakołyków.

W mieście fila brasileiro powinien być wyprowadzany na długiej smyczy o mocnych karabińczykach, przymocowanej do szerokiej obroży lub dopasowanych szelek. Musi też nosić kaganiec fizjologiczny, który nie utrudnia ziajania. W ten sposób można zminimalizować ryzyko ewentualnej scysji między czworonogami. W mieście żyje wiele psów i nigdy nie wiadomo, na jakiego trafi Twój pupil.

Fila brasileiro powinien być wyprowadzany przez osoby dorosłe i w dobrej formie, nigdy przez dzieci, którym duże i silne zwierzę łatwo się wyrwie.

Fila brasileiro jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne, nawet mimo braku podszerstka. Powinien jednak mieszkać w domu. Musi mieć odpowiednio duże i miękkie legowisko, bo od leżenia na twardej podłodze mogą mu się porobić modzele na łapach.

Fila brasileiro sam w domu

Fila brasileiro źle znosi samotność. Zbyt długa rozłąka z właścicielem może wywołać u niego silny stres, który pies rozładuje, demolując dom. Do pewnego stopnia można go przyzwyczaić do spędzania kilku godzin samotnie na etapie wczesnego treningu. Tak przygotowany fila brasileiro, nakarmiony i wybiegany, powinien znosić w miarę spokojnie Twoje wyjścia do pracy. Jego głównym zajęciem w czasie nieobecności członków rodziny jest patrolowanie swego terytorium, czyli najczęściej pilnowanie domu i obejścia.

Jeśli jednak fila brasileiro wyjątkowo źle znosi samotność, można zastosować kilka sztuczek, na przykład zostawić włączony na cały dzień telewizor, tak by pupil stale słyszał ludzkie głosy i nie martwił się panującą w mieszkaniu nienaturalną ciszą. Możesz też tuż przed wyjściem do pracy poczęstować psa jego ulubionym smakołykiem, pamiętaj jednak, by wliczyć go do dziennego planu żywieniowego, żeby pupil się nie roztył. Warto pozostawić psu do dyspozycji ulubione zabawki, takie jak piłeczki, gryzaki czy sznury do szarpania, by miał się czym zająć przed twoim powrotem.

Co je fila brasileiro? Kupna karma

Fila brasileiro powinien dostawać wysokiej jakości karmę dla psów dużych ras. Nie ma sensu oszczędzać pieniędzy przy wyborze odpowiedniej karmy, bo to od pożywienia w głównej mierze zależy ogólny stan zdrowia psa. Psie jedzenie powinno zawierać przede wszystkim białko zwierzęce, do tego naturalne oleje, warzywa i owoce. Karma nie powinna mieć w składzie barwników, konserwantów, słodzików ani spulchniaczy.

Szczenięta fila brasileiro muszą dostawać karmę przeznaczoną specjalnie dla rosnących psów dużych ras. Taka karma dostarcza im odpowiedniej ilości składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego wzrostu, który u tych psów przebiega dość gwałtownie. Zaniedbania żywieniowe na etapie wczesnego rozwoju psa mogą mieć bardzo poważne konsekwencje w całym jego dorosłym życiu.

Fila brasileiro ma skłonność do tycia. Dlatego dieta i porcjowanie powinny być starannie dobrane do płci, masy, wieku, stanu zdrowia i trybu życia fila brasileiro. W doborze odpowiedniej diety pomoże Ci psi dietetyk lub weterynarz.

Co je fila brasileiro? Dieta BARF

Fila brasileiro chętnie będzie żywił się surowizną w ramach tzw. diety BARF. Podawaj psu świeże mięso, ryby i oleje rybne, czasem jajko i jakiś owoc, jeśli lubi. Psy chętnie pałaszują kurze łapki, które mogą chrupać i które dodatkowo zdejmują im kamień nazębny. Nie podawaj psu surowej wieprzowiny, bo może zawierać pasożyty, które na niego przejdą. Stosując dietę BARF, pamiętaj, by podawać fila brasileiro suplementy niektórych witamin i minerałów oraz kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Warto też podawać psu substancje chroniące stawy, jak glukozamina i chondroityna.

Co je fila brasileiro? Skręt żołądka

Fila brasileiro, jak inne duże rasy, narażony jest na skręt żołądka. To bardzo poważna przypadłość, która bez interwencji chirurgicznej może szybko zabić psa. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skrętu, należy stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim trzeba pilnować, by pies odpoczywał mniej więcej przez godzinę przed posiłkiem i zaraz po nim. Należy też dzielić mu jedzenie na mniejsze porcje, by nie jadł zbyt szybko i łapczywie, np. śniadanie może składać się z podawanych kolejno trzech mniejszych porcji, zamiast jednej dużej. Możesz spowolnić jedzenie u psa, podając mu karmę w misce interaktywnej, która odciąga uwagę pupila od pokarmu, albo stosować matę węchową, w której poukrywane są smakołyki. W ten sposób czworonóg będzie jadł wolniej i mniej łapczywie. Fila brasileiro nie powinien też schodzić po schodach, bo to zwiększa ryzyko wystąpienia skrętu żołądka – w miarę możliwości należy raczej przewozić go windą.

Zdrowy fila brasileiro

Fila brasileiro ma żelazne zdrowie. Jak każdy duży pies, może jednak wykształcić dysplazję stawów biodrowych, starsze psy miewają też czasem kataraktę w oczach.

Każdy fila brasileiro powinien przynajmniej raz w roku odwiedzać weterynarza na ogólny przegląd stanu zdrowia. Takie badanie można wykonać przy okazji corocznych szczepień. Powinno objąć pobranie krwi, osłuch serca i płuc, sprawdzenie stanu zębów, oczu, uszu i pazurów. Kontrolne wizyty u weterynarza pozwalają wcześnie wykryć wszelkiego rodzaju choroby i dolegliwości, a wczesna diagnoza zawsze pomaga w skutecznym i szybkim leczeniu.

Zadbany fila brasileiro żyje od 9 do 11 lat.

Czysty fila brasileiro: czesanie

Fila brasileiro jest łatwy w pielęgnacji. Wystarczy od czasu do czasu wyczesać mu sierść z pomocą miękkiej szczotki lub rękawicy z gumowymi wypustkami, zbierającymi martwe włosie. Zazwyczaj wystarczy czesać pupila dwa razy w tygodniu, ale w okresie linienia (na wiosnę i jesień) trzeba to robić codziennie. Jeśli pies pobrudzi się na spacerze, można przetrzeć go wilgotnym ręcznikiem.

Czysty fila brasileiro: kąpanie

Kąpiele z reguły nie są konieczne, wystarczy kąpać fila brasileiro raz na kwartał. Przed kąpielą połóż na dnie wanny lub podłodze prysznica ręcznik albo gumową matę, żeby pies się nie ślizgał. Do mycia sierści użyj specjalnego szamponu dla zwierząt, który nie powoduje reakcji alergicznych i nie rozmiękcza włosów. Po zakończeniu mycia dokładnie wysusz psa, bo w wilgotnej sierści i skórze szybko rozwijają się bakterie i grzyby. Pamiętaj, by wysuszyć także małżowiny uszne.

Czysty fila brasileiro: uszy, oczy i nos

Należy regularnie czyścić psu uszy za pomocą wacika nasączonego specjalnym środkiem samoczyszczącym dla zwierząt. W ten sam sposób można przetrzeć fila brasileiro truflę nosową i kąciki oczu, jeśli zobaczysz w nich zanieczyszczenia lub zaschnięte łzy.

Należy także od czasu do czasu przemywać psu skórę w fałdkach na pysku, co zapobiegnie odparzeniom.

Po posiłku dobrze jest wytrzeć psu fafle i fałdę na podgardlu, gdzie zbierać się mogą resztki jedzenia.

Czysty fila brasileiro: pazury

Dorosłym fila brasileiro należy obcinać zbyt długie pazury – możesz to zrobić samodzielnie lub zaprowadzić psa na obcięcie pazurów do weterynarza albo groomera. Jeśli pies biega na swobodzie, pazury w dużej mierze powinny mu się ścierać same, nie należy jednak zaniedbywać ich regularnej kontroli.

Czysty fila brasileiro: zęby

Szczególną uwagę należy zwrócić na zęby fila brasileiro. Wymagają regularnego mycia szczotką z pastą enzymatyczną.

Dobrym pomysłem jest też regularne podawanie psu smakołyków dentystycznych – specjalnych gryzaków, kości i krokietów, które ścierają kamień nazębny, zapobiegają chorobom dziąseł i usuwają nieprzyjemny zapach oddechu.

Dla kogo fila brasileiro to idealny pies?

Fila brasileiro to zwierzak przyjazny dla rodziny, inteligentny, dość łatwy w treningu i pielęgnacji. Dla obcych jednak może być potencjalnie niebezpieczny, dlatego wymaga starannego ułożenia. Nie nadaje się na psa dla początkujących przewodników. Wymaga doświadczone opiekuna, który umie poskromić temperament tak dużych i silnych zwierząt.

Fila brasileiro z dobrej hodowli

Fila brasileiro powinien pochodzić z dobrej hodowli, której właściciel dba o zdrowie zwierząt i odpowiedzialnie je rozmnaża, tak by szczenięta nie były obciążone zwiększonym ryzykiem chorób genetycznych.

Opinie o hodowli można poczytać na forach internetowych, zawsze jednak dobrze jest odwiedzić wybranego hodowcę osobiście, by na własne oczy przekonać się, jak wyglądają szczenięta oferowane na sprzedaż.

W przypadku rzadkich ras, takich jak fila brasileiro, odwiedziny w hodowli mogą nie być możliwe - tym bardziej należy zrobić dokładne rozeznanie w Internecie i na forach poświęconych psom.

Fila brasileiro: dokumentacja

Rasowy fila brasileiro musi posiadać dwa dokumenty: książeczkę zdrowia, odnotowującą szczepienia i zabiegi odrobaczenia, może także wszczepienie czipu, oraz rodowód, który poświadcza, że szczeniak spełnia standard rasy, a więc może być w przyszłości wystawiany do zawodów i konkursów.

Ile kosztuje fila brasileiro?

Rasowy fila brasileiro może kosztować kilka tysięcy euro lub nawet 4500 zł. W Polsce działa kilka hodowli tych psów, ale mioty są rzadkie i na zamówionego szczeniaka trzeba swoje odczekać.

Miesięczne utrzymanie fila brasileiro kosztuje ok. 200-300 zł.

Podobne artykuły

pies i robbie

Psy

Adoptowany chłopiec postanowił ocalić psy w podeszłym wieku. "Wiem, jak to jest być niekochanym”

Czytaj więcej >
Nagranie z monitoringu

Psy

Bezczelnie ukradł yorka, gdy właściciel był na zakupach. Wszystko uchwyciła kamera

Czytaj więcej >
Łatek

Psy

Starsi państwo poprosili o pomoc w transporcie pieska. Zgłosił się wicemarszałek Sejmu

Czytaj więcej >
Golden retriever i króliczki

Psy

Golden retriever adoptował zagubione króliczki. Zajął się nimi w najczulszy sposób

Czytaj więcej >
Jan Błachowicz

Psy

Jan Błachowicz o obowiązkach właścicieli zwierząt. Ma ważny apel do fanów

Czytaj więcej >
Screen z programu na żywo

Psy

Wpadka z pogodą w rosyjskiej telewizji. Golden retriever też chciał zostać prezenterem

Czytaj więcej >