Swiatzwierzat.pl Pozostałe Elon Musk ma krew na rękach. Eksperymenty na zwierzętach pochłonęły 1500 ofiar
BRENDAN SMIALOWSKI/AFP/East News, youtube/ CNET Highlights

Elon Musk ma krew na rękach. Eksperymenty na zwierzętach pochłonęły 1500 ofiar

6 grudnia 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Firma Neuralink, założona w 2016 roku przez Elona Muska, stała się podmiotem federalnego dochodzenia ws. potencjalnych naruszeń dobrostanu zwierząt. Organizacja, której założeniem jest opracowanie narzędzia pozwalającego na bezpośrednie połączenie naszego mózgu z komputerem, testuje swoją technologię na żywych zwierzętach. Dotychczas w eksperymentach miało zginąć ponad 1500 stworzeń.

Miliarder oraz człowiek roku magazynu Time w sposób bezkrytyczny przedstawia osiągnięcia swoich firm oraz inwestycje, jednak pewne kwestie z pewnością wolałby przemilczeć. Agencja prasowa Reuters powołuje się na jedno ze swoich źródłem, twierdząc, że pracownicy Neuralink mieli się skarżyć, że testy na zwierzętach są przeprowadzane w pośpiechu, co skutkuje licznymi błędami. W ich wyniku niepotrzebnie cierpią lub giną niewinne istoty. Podano, iż bilans ofiar przekroczył już 1500 istnień.

Elon Musk chce wszczepiać chipy w mózg

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych wziął pod lupę warunki pracy w Neuralink. Założeniem firmy biotechnologicznej, należącej do Elona Muska, jest wszczepianie specjalnych elektrod do mózgu, które mają pozwolić bezpośrednio odbierać sygnały z komputera i wysyłać je do tego urządzenia. W projekt zaangażowani są badacze na Uniwersytecie Kalifornijskim i Uniwersytecie Duke.

W pierwotnym zamyśle użytkownicy będą w stanie kontrolować urządzenia i wydawać im polecenia za pomocą myśli. Oprócz tego, według deklaracji miliardera, z przełomowej technologii mają skorzystać przede wszystkim osoby z niepełnosprawnościami, gdyż chip miałby posiadać także funkcję „przywracania wzroku” czy umożliwienia ruchu mięśni.

Firma Elona Muska do tej pory testowała swoje innowacje na zwierzętach, głównie makakach, a prezentacją wyników pochwaliła się już przeszło rok temu. Na filmie udostępnionym w sieci w 2021 roku możemy obserwować, jak małpa o imieniu Pager, któremu wszczepiono najnowszą wersję implantu, gra w grę komputerową. Urządzenie po bezprzewodowym połączeniu z interfejsem komputerowym sprawia, że makak steruje wirtualną paletką za pomocą swoich myśli.

Ponad 1500 zwierząt zginęło dla projektu Neuralink

Elon Musk ubiegał się o zgodę amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na rozpoczęcie badań klinicznych na ludziach, jednak w tym samym czasie do mediów zaczęły wyciekać doniesienia samych pracowników Neuralink, co wzburzyło organizacje walczące w obronie praw zwierząt.

Personel narzekał na nieprzestrzeganie standardów dobrostanu zwierząt oraz ciągły pośpiech, co prowadziło do licznych pomyłek, a w konsekwencji zgonów obiektów testowych. Śmierć zwierząt następowała często w wyniku samej operacji wszczepienia chipu oraz niedopasowania rozmiaru urządzenia do wielkości czaszki stworzenia.

Jak podaje portal "Cyberdefence24", jedna z organizacji pro-zwierzęcych pozwała Uniwersytet Kalifornijski w Davis za praktykowane metody pod zwierzchnictwem Muska. Placówka badawcza ma posiadać 371 zdjęć, które mają być dowodem na przeprowadzane eksperymenty, z czego 185 z nich ma przedstawiać śmierć małp, a 186 pokazywać, jak wycinano im otwory w czaszkach, by wszczepić elektrody w mózgu. W pozwie zarzuca się, że małpom nie zapewniono odpowiedniej opieki weterynaryjnej i że „niezatwierdzona substancja” znana jako BioGlue „zabijała małpy, niszcząc części ich mózgów”. Dodatkowo Komitet Lekarski ds. Odpowiedzialnej Medycyny – amerykańska organizacja non-profit, która opowiada się za alternatywami dla testów na zwierzętach – wysłała list do Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, prosząc o zbadanie "rażącego naruszenia ustawy o dobrostanie zwierząt związane z traktowaniem małp wykorzystywanych w inwazyjnych eksperymentach na mózgu". Zgodnie z dokumentami ze śledztwa, od 2018 roku w eksperymentach miało umrzeć około 1500 zwierząt, w tym ponad 280 owiec, świń i małp.

Firma zajmująca się implantami i urządzeniami medycznymi, której celem jest umożliwienie mózgom łączenia się i komunikowania z komputerami, przyznała, że ​​małpy zmarły w ramach swoich procedur testowych, ale zaprzecza zarzutom o okrucieństwo wobec zwierząt.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

źródło: businessinsider.com, cnn.com

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy