Swiatzwierzat.pl
Catkin/pixabay

pixabay/Catkin

Ekspert ostrzega. Wkrótce czeka nas plaga kleszczy

28 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Krupska

Udostępnij:

Wkrótce zaleje nas plaga kleszczy! Zdaniem eksperta szczególnie narażone jest miasto Wrocław i okolice. Wszystko przez dodatnią temperaturę na zewnątrz. Choć jeszcze tego nie widać, już za kilkanaście dni nie będziemy mogli się od nich opędzić.

- Kleszczy będzie jeszcze więcej niż zazwyczaj, a pojawią się wraz z pierwszym ociepleniem. I chociaż pewnie ich populacja na przestrzeni roku liczyć będzie tyle samo, to latem będzie ich więcej niż zazwyczaj - mówi portalowi gazeraworclawska.pl dr Jarosław Pacoń z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Należy uważać na kleszcze

Pierwsze osobniki mają pojawić się, gdy temperatura w ciągu dnia przekroczy 10 stopni Celsjusza, a w nocy nie będzie spadać poniżej 7 stopni. Prognozy na majówkę nie są zadowalające (kilka stopni i deszcz), jednak zaraz po niej kleszcze mogą zacząć się pojawiać!

Kleszcze już atakują nasze wychodzące zwierzaki, stąd nie powinniśmy zwlekać przed ich zabezpieczeniem. Tu sprawdzą się m.in. obroże czy krople przeciw kleszczom. Po każdym spacerze należy dokładnie obejrzeć zwierzaka. Może zdarzyć się sytuacja, że kleszcz zaczepi się o futro, jednak z powodu silnego środka nie wgryzie się w ciało zwierzaka. Należy go usunąć.

Mopik

Skrzywdzony kundelek boi się nawet własnego cienia. Ktoś zrobił z niego żywą tarczę

CZYTAJ DALEJ

- Natomiast jeżeli chodzi o ludzi, to kleszcze nam jeszcze nie dokuczają, nawet wtedy, gdy pójdziemy do lasu. Ale wystarczy, że prognoza pogody będzie lepsza, to prognozy na kleszcze będą coraz gorsze - dodaje ekspert.

Pacoń zwraca również uwagę na możliwość wystąpienia większej ilości kleszczy we Wrocławiu i okolicach. W woj. dolnośląskim jest zawsze kilka stopni cieplej niż w pozostałych regionach Polski.

Jak uchronić się przed kleszczem?

Jeśli kleszcz zaatakuje naszego zwierzaka należy go jak najszybciej wyjąć. Jeśli boimy się wykonać czynność samodzielnie, możemy zwrócić się z prośbą o pomoc weterynarza czy sąsiada. Ważne jest jednak, aby nie odkładać tej czynności w czasie.

Jak pozbyć się kleszcza samodzielnie?

  • [1] Złap kleszcza najbliżej skóry np. przez ręcznik papierowy, a następnie energicznym ruchem wykręć kleszcza

  • [2] Złap kleszcza pęsetką typu lasso (zakładasz pętelkę i zwalniasz przycisk), energicznym ruchem wykręć kleszcza

Wykręcając kleszcza należy uważać, aby nie urwać mu głowy, ponieważ może to zwiększyć ryzyko niebezpieczeństwa. Po zakończeniu czynności kleszcza należy spalić, wyrzucić do toalety, zatłuc (w papierze, aby nie roznosić zarazków). Należy pamiętać o zdezynfekowaniu miejsca wkłucia pasożyta.

Kleszcza nie można szarpać, próbować przypalić na ciele zwierzaka, traktować go np. lakierem do włosów. W ten sposób możemy skrzywdzić naszego pupila.

Pamiętaj, jeśli kleszcz znajduje się w trudno dostępnym dla Ciebie miejscu np. w uchu, przy genitaliach czy nosie od razu idź do weterynarza. Próbując samemu usunąć pasożyta możesz wyrządzić krzywdę.


Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!Podobne artykuły

niedźwiedź w Sapporo

Inne zwierzęta

Blady strach padł na Sapporo, gdy dziki niedźwiedź grasował po ulicach. Są ranni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Turyści rozjuszyli hipopotama. Nagranie z pościgu sprawia, że włos jeży się na głowie

Czytaj więcej >
koń i skater

Inne zwierzęta

Śmiały skater próbował wykonać trik na deskorolce kosztem konia, gorzko tego pożałował

Czytaj więcej >
Worki

Inne zwierzęta

Nietypowy przemyt. Przewoził 14 kg pijawek z Ukrainy

Czytaj więcej >
Paw

Inne zwierzęta

Paw siedział na parapecie w centrum Warszawy. Na miejscu interweniowały służby

Czytaj więcej >
Mały bóbr

Inne zwierzęta

Boberek pilnie potrzebuje pomocy. Został bez mamy, teraz jego życie zależy od człowieka

Czytaj więcej >