Swiatzwierzat.pl Pozostałe Ekspansja polskich żubrów w Europie zatrzymana? Trwa zażarty spór naukowców
Pixabay.com / Wikilmages, zdjęcie poglądowe

Ekspansja polskich żubrów w Europie zatrzymana? Trwa zażarty spór naukowców

24 marca 2022
Autor tekstu: Emil Hoff

Ponad setka żubrów z polski trafiła do Hiszpanii w ramach międzynarodowego projektu mającego na celu ratowanie tego ginącego gatunku. Andaluzja ma być dla tych zwierząt nowym, gościnnym domem. Niestety, odzywają się głosy przeciwne introdukowaniu, czyli sztucznemu wprowadzeniu żubrów na południu Europy.

Polskie żubry zostały przetransportowane do Andaluzji w końcu zeszłego roku i umieszczone w specjalnych zagrodach. Żyją w nich w stanie półwolnym, tzn. pod kontrolą opiekunów, ale z dużą dozą swobody.

Sprzeciw naukowców

Polskimi żubrami zajmują się naukowcy z European Bison Conservation Center of Spain, czyli hiszpańskiego oddziału Europejskiego Centrum Konserwacji Żubrów.

Niestety, hiszpańscy naukowcy z uniwersytetu w Oviedo przygotowali raport dla rządu i opinii publicznej, w której domagają się wstrzymania chowu polskich żubrów w Andaluzji. Argumenty przeciw polskim żubrom wymienił prof. Miguel Angel Simon w wywiadzie udzielonym gazecie "El Pais".

Na rzecz zaprzestania sprowadzania żubrów z Polski ma świadczyć - zdaniem prof. Simona - ich wpływ na andaluzyjski ekosystem. Żubry, jak argumentują hiszpańscy badacze, zadeptują nory królików, które z kolei stanowią przysmak również ginących rysiów iberyjskich. Warto dodać, że prof. Simon jest byłym dyrektorem programu ochrony iberyjskiego rysia.

Żubry mają także zmniejszać szanse na przetrwanie innych zwierząt, jak sarny czy jelenie, ponieważ wyjadają im pokarm. Pojedynczy żubr może jednego dnia zjeść nawet 30 kg trawy.

Naukowcy z uniwersytetu w Oviedo argumentują także w swoim raporcie, że żubry z gatunku, jaki sprowadzono z Polski - bisontus bonasus - nigdy nie żyły na Półwyspie Iberyjskim. To żubr stepowy - bison priscus - odmalowany został na ścianach jaskiń w Altamirze i to on wyginął ok. 12 tys. lat temu. Polskie żubry są więc w Andaluzji z gruntu obce.

Na rzecz wstrzymania sprowadzania żubrów z Polski padł też argument, że zwierzęta te są nieprzystosowane do klimatu śródziemnomorskiego i będą się w Hiszpanii męczyć, zwłaszcza teraz, gdy nadchodzi wyjątkowo upalne lato.

Żubry jednak z pożytkiem dla Hiszpanii?

Nie wszyscy jednak zgadzają się z prof. Simonem. Wielu badaczy i aktywistów z Polski i Hiszpanii wskazuje, że żubry mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa hiszpańskich lasów, ponieważ wyjadają niską roślinność, która latem może się zapalić.

Co więcej, żubry z polski mogą istotnie przyczynić się do rozwoju ruchu turystycznego i rozruszania lokalnej gospodarki.

Miejmy nadzieję, że spór między polskimi i hiszpańskimi naukowcami oraz urzędnikami zostanie zażegnany i polskie żubry utrzymają swój nowy dom w Hiszpanii. Obecnie żyje ich na świecie nieco ponad dwa i pół tysiąca . Andaluzja to szansa dla żubrów na stworzenie zupełnie nowej populacji. Hiszpanie szacują jej możliwą liczebność nawet na trzy tysiące sztuk.

Źródło: TVP Info

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Obserwuj nas w
autor
Emil Hoff

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek i artykułów (w prasie i sieci), influencer wołacza. Redaktor swiatzwierzat.pl. Team koty. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy