Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Dziwne zwierzęta. Poznaj najciekawsze zwierzęta świata
Zuzanna Siwek
Zuzanna Siwek 25.01.2019 13:37

Dziwne zwierzęta. Poznaj najciekawsze zwierzęta świata

yputube.com

Dziwne zwierzęta, które zamieszkują naszą planetę – ile z nich znasz? Ziemia zamieszkiwana jest przez setki naprawdę nietypowych zwierzaków, które wyglądem przypominają czasami bajkowe stworzenia. Poznaj najciekawsze zwierzęta świata!

Jak wiele wiesz o zwierzętach i ile gatunków jesteś w stanie wymienić? Życie przybiera najróżniejsze, często bardzo nietypowe formy, by dostosować się do otoczenia. W efekcie niektóre zwierzęta przypominają baśniowe stwory i aż ciężko uwierzyć w ich istnienie. O wielu z nich pewnie nawet nie słyszeliście. Zobacz najciekawsze dziwne zwierzęta!

Dziwne zwierzęta świata

Jelonkowiec błotny

Inaczej zwany sarenką wodną lub jelonkiem błotnym, naturalnie występuje w Chinach i Korei. To nietypowe zwierzę wyróżnia się interesującym wyglądem. Przypomina zwykłego jelonka, jednak wyróżniają go dwa długie, bo liczące około 8 cm, kły. Zwierzę nie wykorzystuje ich wcale do zdobywania pokarmu, lecz terytorium. Używa zębów do walki albo obrony. Przez swój nietypowy wygląd jest czasem jest nazywany jeleniem-wampirem! Jelonki zazwyczaj żyją samotnie lub w parach.

Rokselana

Rokselana to jedna z najciekawiej wyglądających małp świata. Słodka małpka często jest porównywana do ofiar nieudanych operacji plastycznych – naszym zdaniem zupełnie niesłusznie! Charakteryzująca się złocistym futerkiem rokselana występuje w górskich lasach Chin. Znakiem rozpoznawczym tego gatunku jest płaski nos o wydatnych nozdrzach, bezwłosa maska i intensywnie niebieska skóra na pyszczku. Małpki żyją w ogromnych stadach liczących od 200 do aż 600 osobników! Zimą jednak rozdzielają się w dużo mniejsze grupki liczące około 25 małp. Niestety, gatunek jest zagrożony wyginięciem przez wycinki lasów i usuwanie martwych drzew, na których rozwijają się porosty – czyli główny pokarm rokselan.

Watussi

Bydło stepowe Watussi może wcale nie wyróżnia się tak bardzo wyglądem, jednak na szczególną uwagę zasługuje rozmiar poroża tych zwierząt! Watussi wyglądem przypominające zwykłą rudą krowę mierzy około 170 cm w kłębie, zaś jego imponujące poroże dochodzi nawet do szerokości 160 centymetrów! Te interesująco wyglądające zwierzęta są hodowane w Afryce Wschodniej i służą ludziom głównie do dawania mleka.

Gwiazdonos

Te dziwne zwierzęta występują w Ameryce Północnej i wyglądają naprawdę niesamowicie. Charakteryzują się bardzo ciekawie zbudowanym pyszczkiem. Zwierzątko przypomina wyglądem kreta, jednak z bliska wygląda jak postać z innej planety! Jego nos składa się z 22 różowych, mięsistych wypustek, które kształtem przypominają gwiazdę. Nietypowy nos pełni funkcję organu zmysłowego i jest w ciągłym ruchu. Dzięki temu kret jest w stanie identyfikować obiekty w całkowitej ciemności i potrafi w ułamku sekund zadecydować, czy znaleziony pokarm nadaje się do zjedzenia. Zwierzątko mierzy jedynie około 20 centymetrów, ale uchodzi za najszybszego łowcę na Ziemi – znalezienie larwy lub robaka, stwierdzenie, czy nadaje się on do spożycia i połknięcie ofiary zajmuje mu tylko pół sekundy!

Lotokot malajski

To zwierzę wielkości małego, domowego kota wygląda naprawdę przedziwnie! Charakteryzuje je spory fałd skórny, który pozwala im przemieszczać się z drzewa na drzewo, a także ogromne, wyłupiaste oczy. Kolor futerka też jest niespotykany, lotokot jest pokryty sierścią w kolorze intensywnej, rudawej czerwieni nakrapianej bielą. Lotokoty występują w kilku rejonach Azji i są roślinożercami. Żywią się owocami i kwiatami i prowadzą nadrzewny tryb życia i są aktywne głównie w nocy. Te dziwne zwierzęta wyglądają naprawdę kosmicznie nie tylko ze względu na swój nietypowy wyraz pyszczka, ale także budowę całego ciała. Zwierzątka są bowiem nieduże – mają jedynie około 30-40 cm długości, więc ich ogromne oczy bardzo przykuwają uwagę.

Dziwne zwierzęta morskie

Japoński krab pacyficzny

Ten gigantyczny krab przypomina wyglądem stworzenie z horroru! Ponieważ jest wyjątkowo starym gatunkiem, jest zaliczany przez naukowców do żywych skamieniałości. Japoński krab to największy żyjący stawonóg na świecie. Rozpiętość jego 10 odnóży sięga od 3 do 4 metrów! Sam głowotułów zwierzęcia wcale nie jest duży, jednak przez swoje imponujące odnóża krab waży około 20 kilogramów. Można go spotkać głównie wiosną, wtedy bowiem wychodzi z głębin oceanu na brzeg, by złożyć jaja. Mimo przerażającego wyglądu mówi się, że ma łagodne i spokojne usposobienie.

Nietoperz morski

Po angielsku zwany czerwonoustym, nietoperz morski wyróżnia się nietypową budową ciała i właśnie intensywnie czerwonymi ustami. Nie wiadomo, dlaczego ta ryba została obdarzona tak rzucającym się w oczy kolorem ust. Oprócz tego wyróżnia ją także specjalny wabik na przynętę, umieszczony przed jej oczami oraz ciekawa budowa kończyn. Płetwy nietoperza przekształciły się w krótkie odnóża, dzięki którym zwierzę może swobodnie poruszać się po dnie oceanu. Występuje na Galapagos.

Jaskółka morska

Inaczej nazywana niebieskim smokiem, jaskółka cechuje się istnie bajkowym wyglądem. Te dziwne zwierzęta wyglądają niewinnie, a wręcz zachęcają do tego, by ich dotknąć. Nie należy jednak tego robić – mierząca zaledwie 3 cm jaskółka morska to jadowity morderca! Żywi się meduzami, które uprzednio truje, jad pozwala jej także bronić się przed przeciwnikami, czyli również ludźmi. Jaskółka należy do gatunku jadowitych morskich ślimaków i nawet delikatne dotknięcie powoduje wydzielenie trucizny.

Dziwne zwierzęta domowe

Ambystoma meksykańska

Częściej zwana axolotlem, ambystoma jest gatunkiem endemicznym, co znaczy, że występuje tylko na jednym, ograniczonym obszarze, w tym przypadku w Meksyku. Axolotl stał się w ostatnich latach popularnym zwierzakiem domowym. Te dziwne zwierzęta, wyglądem przypominające zabawki charakteryzują się płaską płetwą ogonową, małymi czarnymi oczkami i wiotkimi kruchymi kończynami, które mają zdolność odrastania! Axolotle występują w wielu różnych wariantach kolorystycznych. Większość życia spędzają pod wodą i jeśli umie się o nie odpowiednio zadbać, będą szczęśliwe mieszkając w dużym akwarium.

Jeżyk afrykański

Jakiś czas temu modne stało się trzymanie w domu jeżyków. Te słodkie zwierzątka podbijają serca wszystkich, którzy się z nimi zetkną. Jeżyki jak najbardziej nadają się do hodowania w domu, jednak należy pamiętać, że w domu można trzymać tylko konkretne ich odmiany. Nie należy brać do mieszkania jeża, którego spotkaliśmy w lesie – ten gatunek w Polsce jest objęty ochroną. Co innego jeż pigmejski lub jeż afrykański, które zakupione u odpowiedzialnego hodowcy mogą stać się oryginalnymi pupilami.

Pamiętaj o tym, że życie z jeżem wcale nie jest proste! Zwierzaki prowadzą nocny tryb życia, w związku z czym możesz być pewna, że w nocy będzie budzić cię jego tupanie. W dodatku jeże są z natury nieufne, będziesz więc musiała poświęcić trochę czasu, jeśli chcesz się z jeżykiem zaprzyjaźnić. Z odpowiednią wiedzą te dziwne zwierzęta domowe będą jednak idealnymi towarzyszami życia!

Mrówkojad

Własnego udomowionego mrówkojada miał sam Salvador Dali! Artystę często można było spotkać na ulicy z jego nietypowym zwierzęciem. Miniaturowe mrówkojady jakiś czas temu stały się dość popularnymi zwierzętami domowymi. Udomowiony mrówkojad jest wprawdzie wymagającym pupilem, ale jeśli jest się w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki, może być naprawdę kochanym mieszkańcem domu.

W naturalnych warunkach mrówkojady spędzają większość czasu wspinając się po drzewach. Potrzebują więc rozmaitych rurek czy gałęzi, jeśli trzymane są w domu. Te zwierzaki potrzebują także odpowiedniej diety – mają bardzo wymagające żołądki, do tego nie posiadają zębów. Mrówkojady cechują się podekscytowaną naturą i potrzebują wiele uwagi. Lubią się bawić i szybko uczą się reagować na imię. Nic dziwnego, że tak wiele osób marzy o zamieszkaniu z mrówkojadem! Jednak żeby móc legalnie hodować mrówkojada, trzeba najpierw spełnić określone warunki i uzyskać pozwolenie.

ZOBACZ DZIWNE ZWIERZĘTA ŚWIATA:

dziwne zwierzęta

Chiński jelonkowiec błotny cechuje się długimi, wystającymi kłami.

dziwne zwierzęta

Urocze małpki Rokselana żyją w ogromnych stadach, potrafią przemieszczać się w aż 600-osobowych grupach!

dziwne zwierzęta

Watussi to zwierzęta, które wyróżniają się gigantycznym i grubym porożem.

dziwne zwierzęta

Gwiazdonos może i wygląda przerażająco, ale jest nie zrobi człowiekowi krzywdy.

dziwne zwierzęta

Lotokot malajski wyróżnia się nie tylko wyjątkowym wyglądem, ale i ciekawym trybem życia.

dziwne zwierzęta

Gigantyczne japońskie kraby potrafią nieźle wystraszyć swoimi rozmiarami, ale cechują się łagodnym usposobieniem.

dziwne zwierzęta

Nie wiadomo do końca, dlaczego natura obdarzyła nietoperza morskiego tak intensywnie czerwonymi ustami.

dziwne zwierzęta

Jaskółka morska prezentuje się bardzo atrakcyjnie, jednak pod egzotycznym wyglądem kryje się prawdziwy zabójca!

dziwne zwierzęta

Axolotle meksykańskie zawsze wyglądają bardzo pogodnie.

dziwne zwierzęta

Jeżyki trzymane w domu są dobrymi pupilami, jeśli poświęcisz im odpowiednio dużo czasu.

dziwne zwierzęta

Salvador Dali ze swoim udomowionym mrówkojadem na spacerze ulicami Paryża, 1969.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Obsesja na punkcie kota. 8 oznak, że ją masz!
  2. Dlaczego kot wyrzuca żwirek z kuwety? Znamy przyczyny!
  3. Pseudohodowla. Co to takiego i dlaczego MUSIMY jej unikać