Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

Drentse patrijshond: pomocnik prac i towarzysz zabaw

26 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Drentse patrijshond to energiczny wyżeł o wielu łowieckich talentach. Jest też sympatycznym psem rodzinnym, garnącym się do ludzi i wszelkich figli. Chętnie bierze udział w zabawach i psich sportach. Czy drentse patrijshond to odpowiedni pies dla Ciebie?

Drentse patrijshond – historia rasy

Drentse patrijshond oznacza po holendersku „psa do polowania na kuropatwy z prowincji Drenthe”. To stara rasa, o korzeniach sięgających XVI w. Była swego czasu bardzo popularna w Holandii. Drentse patrijshondy nie były zwierzętami przeznaczonymi dla arystokracji, lecz uniwersalnymi pomocnikami myśliwych i farmerów. Polowały, pilnowały obejść, zabawiały dzieci, czasem nawet ciągnęły wózki z towarami i narzędziami. Przedstawienia tych psów znaleźć można np. na XVII-wiecznych obrazach holenderskich mistrzów.

Przez wieki holenderscy myśliwi często i chętnie używali do polowań psów na kuropatwy. Dążyli też do ich ulepszenia. Krzyżowali między sobą zwierzęta z różnych części kraju, otrzymując przeróżne mniej lub bardziej udane odmiany i warianty rasy. Uważa się, że w prowincji Drenthe zachował się stosunkowo najczystszy typ psa na kuropatwy i właśnie na nim oparto wzorzec rasy. W 1943 r. drentse patrijshond został uznany za osobną rasę przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI).

Drentse patrijshond to wyżeł, spokrewniony ze spanielami i seterami. Wyżły to psy myśliwskie, których zadanie najczęściej polega na płoszeniu i wskazywaniu zwierzyny. Wskazują, przyjmując specjalną pozę, tzw. stójkę. Pies w stójce przypomina strzałkę skierowaną wprost na kryjącą się w zaroślach ofiarę: ciało wyżła napręża się, ogon tworzy z grzbietem jedną linię, pysk wskazuje dokładnie, gdzie ukrywa się ofiara, często jedna z przednich łap zgina się w kolanie i unosi. Pies wskazuje zwierzynę, dopóki nie dopędzi go myśliwy, by ustrzelić zdobycz.

Wyżły wywodzą się z Półwyspu Iberyjskiego. Obecnie dzieli się je a dwie duże grupy: wyżły brytyjskie i kontynentalne. Drentse patrijshond to rasa holenderskich wyżłów kontynentalnych.

Drentse patrijshondy to psy pracujące na otwartym polu i w wodzie. Polują głównie na ptactwo – bażanty i kuropatwy, rzadziej na króliki. Są bardzo wytrzymałe i wszechstronnie utalentowane: potrafią tropić po wietrze i farbie, ścigać, płoszyć, głosić, wskazywać i aportować zwierzynę.

Drentse patrijshond to obecnie bardzo rzadka rasa, wykorzystywana głównie przez stale zmniejszające się grono holenderskich myśliwych. Kluby hodowców działają głównie w Holandii, ale też w Danii, Belgii, krajach skandynawskich i w Ameryce. Szacuje się, że obecnie żyje na świecie tylko ok. 5000 drentse patrijshondów.

Jak wygląda drentse patrijshond?

Drentse patrijshond to średnich rozmiarów wyżeł w typie spaniela. Osiąga 63 cm wysokości w kłębie i masę ok. 23 kg.

Drentse patrijshond: budowa ciała

Drentse patrijshond jest proporcjonalny i muskularny. Pies ma sporą głowę, kufę z łagodnie zaznaczonym stopem i niedużymi faflami. Oczy są nieduże, okrągłe, w odcieniach brązu. Uszy są średniej wielkości, szerokie i zwisające, porośnięte gęstym włosiem z frędzlami.

Drentse patrijshond ma mocny i sprężysty grzbiet, głęboką pierś, silne lędźwie, mocne kończyny ze sporymi stopami i sięgający stawu skokowego ogon, obficie owłosiony, zazwyczaj noszony nisko, ale w czasie pracy unoszony do poziomu. Im bliżej ofiary znajduje się pies, tym szybciej kręci młynka ogonem.

Drentse patrijshond: typ sierści

Sierść drentse patrijshonda jest średniej długości, gęsta, dwuwarstwowa. Na uszach, szyi i piersi psa tworzy frędzle, na łapach pióra, a na spodzie ogona wyraźną chorągiew, przez co wydaje się dłuższa niż jest w rzeczywistości. Zapewnia zwierzakowi dobrą ochronę przed zimnem i wilgocią, umożliwiając polowanie nawet w złej pogodzie.

Drentse patrijshond: umaszczenie

Umaszczenie drentse patrijshonda najczęściej jest dominująco białe ze znaczeniami w kolorze czarnym lub brązowym. Znaczenia powinny mieć formę dużych plam barwnych. Dopuszczalne jest jednolite siodło na grzebiecie, ale wyżej ceni się psy bez siodła.

Jaki charakter ma drentse patrijshond? Pan i rodzina

Drentse patrijshondy to bardzo towarzyskie psy, które uwielbiają ludzi i zabawę z nimi. Przywiązują się do swego pana i całej ludzkiej rodziny. Garną się do pieszczot i chętnie bawią się z dziećmi. Dlatego, choć nie są to klasyczne kanapowe pieszczochy, drentse patrijshondy nieźle sprawdzają się jako psy domowe.

Drentse patrijshondy to jednak przede wszystkim psy myśliwskie. Uwielbiają tropienie, a gonitwa za zającem czy ptakiem to ich żywioł i pasja. Drentse patrijshondy potrzebują mnóstwa ruchu na swobodzie. Nie nadają się do życia w mieście – najlepszy dla nich jest wiejski dom myśliwego z dużym podwórkiem.

Jaki charakter ma drentse patrijshond? Dzieci

Drentse patrijshondy wykazują dużo entuzjazmu do wszelkich zabaw i cierpliwość do dzieci, zwłaszcza takich, z którymi dorastały, i które zostały nauczone, jak należy obchodzić się z psem.

Dziecko powinno rozumieć, że pies to nie zabawka, tylko towarzysz zabaw, i choć lubi figle, to należy traktować go z szacunkiem i dobrze się z nim obchodzić. Psa nie należy ciągnąć za uszy ani ogon, popychać, dosiadać ani brać na siłę na ręce.

Zabawy drentse patrijshondów z dziećmi powinny być zawsze nadzorowane przez dorosłych, bo energiczny pies może niechcący np. przewrócić szkraba.

Jaki charakter ma drentse patrijshond? Inne zwierzęta

Odpowiednio zsocjalizowany drentse patrijshond dobrze dogaduje się z innymi psami.

Drentse patrijshond ma silny instynkt łowny, więc może rzucić się w pogoń np. za kotem, o czym trzeba szczególnie pamiętać, jeśli pies wyprowadzany jest na spacery po mieście. Drentse patrijshondy mogą dogadać się i z kotami, pod warunkiem jednak, że mają odpowiednio dużo czasu na zapoznanie się z nimi. Ich tolerancja ogranicza się jednak najczęściej tylko do zapoznanego kota domowego i nie obejmuje obcych zwierząt, które podejrzanie przypominają wyżłom lisy lub wiewiórki.

Jaki charakter ma drentse patrijshond? Obcy

Wobec obcych drentse patrijshond zachowuje się początkowo nieufnie, szybko jednak przekonuje się niemal do każdej napotkanej osoby czy zwierzaka. Czasem obszczeka obcego, równie często jednak wybiegnie mu na spotkanie, żeby się połasić. W oczywisty sposób nie nadaje się więc na psiego stróża, ale może służyć w charakterze żywego alarmu.

Drentse patrijshond na treningu

Drentse patrijshondy szybko się uczą i lubią podobać się swemu panu. Są pojętne, bywają jednak niezależne i uparte – czasem trzeba się postarać, by skłonić je do zwrócenia uwagi na trenera. Dlatego na samym początku procesu układania psa należy wpoić mu, że posłuszeństwo popłaca, prezentując system nagród. Kiedy pies pojmie tę podstawową zasadę, łatwo podda się wychowaniu.

Trening drentse patrijshonda, jak każdego psa myśliwskiego, wymaga staranności i cierpliwości – to od wychowania i prawidłowej socjalizacji szczeniaka zależy, na ile dorosły pies będzie posłuszny komendom i zdolny do zgodnego współżycia z innymi zwierzakami. Warto się postarać – odpowiednio wytrenowany drentse patrijshond to nieoceniony pomocnik myśliwego, niezmordowany tropiciel o dużej inteligencji i samodzielności, a do tego radosny towarzysz całej rodziny, uczestnik zabaw i wycieczek.

Drentse patrijshond: socjalizacja

Trening drentse patrijshonda powinien zacząć się wcześnie, gdy szczeniak nie ma jeszcze utrwalonych złych nawyków. Początkowe wychowanie powinno objąć nauczenie psa reagowania na własne imię i podstawowe komendy, zwłaszcza na przywołanie.

Należy nauczyć psa zasad dobrego współżycia z ludźmi i innymi zwierzętami, zaznajamiając go z różnymi sytuacjami i zachowaniami oraz przyzwyczajając do różnych dźwięków i zapachów.

Dobrze też przyzwyczaić psa od małego do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czesanie, trymowanie i strzyżenie, kąpanie, czyszczenie uszu i zębów, obcinanie pazurów, a także do chodzenia na smyczy i w kagańcu, zwłaszcza jeśli drentse patrijshond ma być wyprowadzany w mieście.

Im więcej sytuacji i zjawisk pozna szczeniak w okresie socjalizacji, tym lepiej będzie sobie z nimi radził jako dorosły pies. Umiejętność odpowiedniego reagowania na sytuacje, bodźce i komendy zapewnia psu dobre samopoczucie i niski poziom stresu w codziennym życiu.

Drentse patrijshond: metody treningowe

Trenując drentse patrijshonda, należy okazywać łagodne zdecydowanie i uzbroić się w cierpliwość. Pies powinien być nagradzany za każdym razem, gdy poprawnie wykona polecenie. Jeśli pies nie wykona polecenia, możesz go skarcić, ale nie podnoś głosu. Krzyk stresuje psa i zraża go do dalszego treningu.

Dobrze jest trenować psa w krótkich, urozmaiconych sesjach, tak by zwierzak nie znudził się wykonywaniem komend. Pokój przeznaczony na trening psa powinien być możliwie wolny od wszelkich czynników rozpraszających.

Jeśli nie masz czasu na samodzielne początkowe wychowanie drentse patrijshonda, możesz powierzyć go profesjonalnemu trenerowi lub oddać do psiego przedszkola, gdzie nauczy się niezbędnych umiejętności pod okiem fachowych opiekunów i będzie mógł socjalizować się z innymi psami.

Nie wolno zaniedbać solidnej socjalizacji i treningu psa. Bez nich zwierzęta stają się nieposłuszne i nieprzewidywalne. Trening to nie łamanie charakteru psa. Bez jasnych reguł i wzorców postępowania psy odczuwają stres i są nieszczęśliwe.

Drentse patrijshond: praca i sport

Po zakończeniu podstawowego treningu, można przystąpić do szkolenia psa do prac myśliwskich lub zawodów sportowych.

Nawet jeśli nie planujesz wystawiać go do żadnego konkursu, trening nowych umiejętności to dla drentse patrijshonda świetna zabawa i okazja do zażycia ruchu w towarzystwie opiekuna. Wyżeł, który nie poluje, musi mieć zapewnioną odpowiednią (czyli bardzo dużą) dawkę ćwiczeń i rozrywek.

Drentse patrijshondy dobrze radzą sobie w konkurencjach sportowych sprawdzających węch, takich jak tropienie i mantrailing. Nadmiar energii mogą rozładować, uprawiając np. canicross.

Drentse patrijshond na spacerze

Drentse patrijshond czuje się najlepiej na wsi, gdzie ma do dyspozycji ogródek przydomowy lub podwórko, a na spacery może wychodzić na łąki, do lasu czy nad potok. Psy te z zasady czują się lepiej na łonie natury niż w mieście.

Należy poświęcać drentse patrijshondowi odpowiednio dużo uwagi i dbać o to, by był wybiegany. Drentse patrijshond kocha długie spacery, szczególnie dalsze wyprawy na łąkę, do lasu czy nad jezioro – wszędzie tam, gdzie może swobodnie biegać, badać otoczenie i podążać za ciekawymi zapachami. Uwielbia zabawy węchowe, np. tropienie smakołyków, zabawek czy osób, a także aportowanie. Kocha wodę i nie przepuszcza okazji, by potaplać się w strumieniu czy jeziorku. Pies chętnie będzie też towarzyszył swemu panu w czasie joggingu lub na wycieczce rowerowej.

Drentse patrijshondy lubią eksplorować otoczenie, choć rzadko oddalają się od swego przewodnika. Mogą jednak stracić głowę, gdy złapią trop zwierzyny, i rzucić się w pogoń. Dlatego należy jak najszybciej nauczyć szczeniaka reagowania na komendę powrotu i zostawania w miejscu. W mieście drentse patrijshondy należy wyprowadzać na elastycznej smyczy, przytwierdzonej do szerokiej obroży lub dopasowanych szelek. Dobrze też założyć psu fizjologiczny kaganiec, który nie utrudnia ziajania. Wyprowadzając drentse patrijshonda, należy zachować czujność i gotowość do przywołania psa lub odciągnięcia go, jeśli rzuci się w pogoń za przyuważoną wiewiórką, ptakiem czy kotem sąsiadów.

Drentse patrijshond nieźle znosi upały, choć w wyjątkowo gorące dni dobrze jest raczej pozwolić mu odpoczywać w cieniu, a na spacer zabierać rano i wieczorem, kiedy jest chłodniej. Dwuwarstwowa sierść drentse patrijshonda zapewnia mu ochronę przed zimnem.

Drentse patrijshond sam w domu

Drentse patrijshond dobrze znosi czasowy brak towarzystwa ludzi, o ile wcześniej wybiegał się i wybawił. Znudzony i niewybiegany, pies może zacząć niszczyć otoczenie i głośno wyć. Pies może też podjąć próbę ucieczki, dlatego teren, po którym hasa drentse patrijshond, powinien być ogrodzony wysokim parkanem lub porządną, dobrze zamocowaną siatką.

By zapobiec wykształceniu się u psa lęku separacyjnego, należy przyzwyczajać go do spędzania kilku godzin w samotności już na etapie socjalizacji. Jeśli pies szczególnie źle znosi rozstania ze swoim panem, można złagodzić jego stres, pozostawiając mu do dyspozycji przed wyjściem ulubione zabawki, częstując smakołykiem, lub zostawiając włączony telewizor, tak by wydobywające się z odbiornika ludzkie głosy działały na pupila kojąco.

Jeśli drentse patrijshond przeżywa bardzo silny lęk separacyjny, należy zaprowadzić go do psiego behawiorysty, który pomoże zidentyfikować i zwalczyć przyczyny lęku u zwierzęcia.

Co je drentse patrijshond? Kupna karma

Drentse patrijshond powinien dostawać wysokiej jakości karmę dla aktywnych psów, bogatą w pełnowartościowe białka zwierzęce (mięso mięśniowe i podrobowe), z dodatkiem naturalnych olejów, warzyw i owoców.

Nie należy podawać psu karmy zawierającej konserwanty, barwniki, spulchniacze, słodziki, aromatyzery, wszelkiego rodzaju zboża i niezidentyfikowane „resztki zwierzęce”. Te resztki to najczęściej nie soczyste mięsiwo, które nie zmieściło się do innych puszek, tylko odpady – zmielone kopyta, wargi, wymiona itp. „specjały” – które bardzo obciążają układ trawienny psa.

Drentse patrijshond ma spory apetyt, a do tego przejawia skłonność do tycia. Dlatego należy bardzo starannie dobrać psu dietę i porcjowanie w zależności od jego płci, masy, wieku, stanu zdrowia i trybu życia. Pomoże Ci w tym weterynarz lub psi dietetyk. Dobrą praktyką jest podawanie polującemu psu jednego posiłku w ciągu dnia, najlepiej wieczorem, tak by rano był gotów do pracy bez przepełnionego żołądka.

Co je drentse patrijshond? Dieta BARF

Drentse patrijshond chętnie będzie się odżywiał surowizną. Podawaj mu świeże, surowe mięso (unikaj wieprzowiny, bo może zwierać pasożyty), ryby i oleje rybne, od czasu do czasu także surowe jajko, otręby, gotowany makaron lub ryż. Niektóre psy lubią owoce, np. jagody – wystarczą dwie jako dodatek do posiłku. Wiele psów lubi chrupać różnego rodzaju kości i kurze łapki, które dodatkowo ścierają im kamień nazębny.

Stosując dietę BARF trzeba pamiętać o suplementowaniu psu niektórych witamin i minerałów. Posłużą do tego specjalne preparaty, dostępne w sklepach zoologicznych.

Zdrowy drentse patrijshond

Drentse patrijshondy cieszą się dobrym zdrowiem. Zdarzają się, choć rzadko, przypadki dysplazji stawów biodrowych i łokciowych oraz choroby oczu – typowe dla psów tropiących mechaniczne urazy, odnoszone w czasie buszowania z nosem w krzakach, trawach, korzeniach i wszelkich zakamarkach. Rasa ma też predyspozycję do stopniowego zaniku siatkówki.

Drentse patrijshondy mogą cierpieć na dziedziczną stomatocytozę – chorobę atakującą czerwone krwinki i powodującą wytracenie przez nie sodu i potasu. Dobrzy hodowcy wykonują odpowiednie badania i wyłączają z rozrodu psy, u których wykryto chorobę. W ten sposób staje się ona coraz rzadszym problemem.

Jak u wszystkich psów z opadającymi uszami, u drentse patrijshondów występuje zwiększone ryzyko infekcji przewodów słuchowych, której można zapobiec poprzez odpowiednią higienę.

Każdy pies powinien przynajmniej raz w roku odwiedzać weterynarza na przegląd stanu zdrowia. Takie badanie powinno objąć pobranie psu krwi, osłuchanie serca i płuc, sprawdzenie stanu zębów, uszu i pazurów, konsultacje dotyczące diety. Dzięki takim kontrolnym wizytom można w porę wykryć różnego rodzaju choroby i dolegliwości, a wczesna diagnoza bardzo ułatwia leczenie.

Zadbany drentse patrijshond żyje przeciętnie od 12 do 14 lat.

Czysty drentse patrijshond: czesanie

Sierść drentse patrijshonda nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Trzeba ją jednak regularnie czesać z użyciem szczotki lub grzebienia z regulowanym rozstawem zębów. Pamiętaj, by wyczesać psu sierść na uszach i za uszami, w pachwinach i pod pachami – w tych miejscach szczególnie często tworzą się kołtuny.

Czysty drentse patrijshond: kąpanie

Drentse patrijshond rzadko wymaga kąpieli, z reguły wystarczy otrzepać go po spacerze lub przetrzeć wilgotnym ręcznikiem. Po powrocie z wyprawy do lasu lub polowania należy przejrzeć skórę psa (przynajmniej w okolicach uszu, ogona, pach i pachwin), by upewnić się, że nie ma w niej kleszczy.

Kiedy kąpiesz drentse patrijshonda, pamiętaj, by użyć specjalnego szamponu dla psów, który nie podrażnia skóry, nie wywołuje alergii i nie rozmiękcza sierści. Na dno wanny lub podłogę prysznica połóż ręcznik albo gumową matę, żeby pies nie ślizgał się w czasie kąpieli.

Po zakończeniu mycia dokładnie wysusz psa, bo mokra skóra i sierść to ulubione środowisko rozwoju dla grzybów i bakterii. Zwróć szczególną uwagę na dokładne wysuszenie wnętrz jego oklapłych uszu.

Czysty drentse patrijshond: uszy, oczy i nos

Szczególnej uwagi wymagają uszy drentse patrijshonda. Ich kanały słuchowe nie są należycie wentylowane, co może prowadzić do infekcji grzybicznych i bakteryjnych. Należy regularnie czyścić uszy drentse patrijshonda za pomocą wacika nasączonego specjalnym środkiem samoczyszczącym dla zwierząt.

W podobny sposób możesz w miarę potrzeby czyścić psu truflę nosa i kąciki oczu, jeśli zobaczysz w nich zabrudzenia lub zaschnięte łzy. Do czyszczenia kącików oczu psa najlepiej użyć szmatki nasączonej solami fizjologicznymi lub po prostu ciepłą wodą.

Czysty drentse patrijshond: zęby

Drentse patrijshondy powinny mieć regularnie czyszczone zęby za pomocą szczoteczki i pasty enzymatycznej. Warto też podawać im od czasu do czasu smakołyki dentystyczne. To różnego rodzaju kości, krokiety i gryzaki, które usuwają kamień nazębny, zapobiegają chorobom dziąseł i usuwają przykry zapach oddechu psa.

Czysty drentse patrijshond: pazury

Podobnie jak innym psom, drentse patrijshondom należy w miarę potrzeby przycinać pazury, bo zbyt długie utrudniają chodzenie i powodują ból. Na szczęście u psów bardzo aktywnych, takich jak drentse patrijshond, pazury najczęściej w wystarczającym stopniu ścierają się same w czasie chodzenia i biegania. Mimo to nie należy ich zaniedbywać – konieczne są regularne inspekcje.

Możesz obciąć psu pazury samodzielnie lub zaprowadzić go na obcięcie do weterynarza albo groomera. Pamiętaj, że należy obcinać tylko same koniuszki pazurów, bo pozostała ich część jest unerwiona i ukrwiona.

Dla kogo drentse patrijshond to idealny pies?

Drentse patrijshond to pies dla myśliwych lub bardzo aktywnych rodzin, które zdołają zaspokoić jego duże potrzeby ruchowe.

Jego przyjazna natura i stosunkowo łatwe poddawanie się szkoleniu sprawiają, że jest to pies nadający się dla początkujących przewodników, ale tylko pod warunkiem, że są oni gotowi poświęcić czas i energię na odpowiednie ułożenie pupila i zapewnianie mu mnóstwa ruchu.

Drentse patrijshond z dobrej hodowli

Drentse patrijshond, jak wszystkie rasowe psy, powinien pochodzić od doświadczonych, odpowiedzialnych hodowców. Profesjonalna hodowla gwarantuje, że psy były umiejętnie krzyżowane, przez co szczenięta nie są obciążone zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób genetycznych. Najlepiej, by hodowla była zarejestrowana w którejś z krajowych lub międzynarodowych organizacji kynologicznych.

Dobry hodowca dba o warunki bytowania swych psów, troszczy się o szczenięta w najwcześniejszym okresie ich życia i pilnuje, by psy przeszły wszystkie niezbędne badania, szczepienia i zabiegi odrobaczania.

Odpowiedzialny hodowca nie tylko będzie umiał odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania dotyczące rasy i opieki nad drentse patrijshondem, ale też sam zada Ci kilka pytań, by upewnić się, że będziesz umiał zaspokoić potrzeby psa.

Drentse patrijshond: dokumentacja

Rasowy drentse patrijshond musi posiadać dwa dokumenty:

  1. książeczkę zdrowia, odnotowującą szczepienia i zabiegi odrobaczenia, może także wszczepienie czipu (każda czynność medyczna musi być potwierdzona podpisem weterynarza i naklejką), oraz

  2. metrykę lub rodowód, który poświadcza, że szczeniak spełnia standard rasy, a więc może być w przyszłości wystawiany do zawodów i konkursów.

Ile kosztuje drentse patrijshond?

Rasowy drentse patrijshond z hodowli zarejestrowanej w FCI może kosztować nieco poniżej 1000 euro. Potomstwo rodziców czempionów oraz psy przeznaczone do dalszego rozrodu będą droższe, zaś te do użytku własnego bywają tańsze.

Nie sposób podać dokładnej ceny w złotówkach, bo psy te tylko sporadycznie pojawiają się w ofertach polskich hodowli. Kto chce polować z drentse patrijshondem, najczęściej musi zamówić szczeniaka zagranicą, odczekać swoje na miot i opłacić transport.

Miesięczny koszt utrzymania drentse patrijshonda wynosi ok. 150 zł.

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >