Swiatzwierzat.pl
Dog kanaryjski: wojownik z Psich Wysp

Pixabay.com

Dog kanaryjski: wojownik z Psich Wysp

15 Marca 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Dog kanaryjski to twardziel o dobrym sercu. Lubi bijatyki, ale też zabawy z dziećmi. To świetny pies stróżujący i oddany towarzysz rodziny, choć wymaga starannego ułożenia. Czy dog kanaryjski to pupil odpowiedni dla Ciebie? Dowiedz się, jaki jest i czego

Dog kanaryjski – historia rasy

Dog kanaryjski ma za przodków starożytną rasę dużych psów, o których wspominał rzymski historyk Pliniusz Starszy w I w. n. e. Od tych miejscowych psów – zwanych przez historyków rasy bardino majorero - wzięła się nazwa Wysp Kanaryjskich – Canariae Insulae oznacza po łacinie „Wyspy Psie”.

Koleje losów i hodowli bardino majorero, czyli rdzennych psów kanaryjskich, nie są dokładnie znane. Dopiero w XVI w. Wyspy Kanaryjskie skolonizowali Hiszpanie, przywożąc ze sobą własne psy – duże molosy bojowe, zwane perro de presa, używane do siania strachu wśród rdzennej ludności – ludu Guanchów. Psy hiszpańskie krzyżowały się z rdzennymi kanaryjskimi, tworząc nową rasę – perro canario. Te psy z kolei krzyżowały się w XIX w. z przywiezionymi na Wyspy przez osadników angielskich buldogami i mastifami. Efektem tych krzyżówek jest dog kanaryjski.

Dog kanaryjski, podobnie jak jego przodkowie przynajmniej od czasów kolonizacji hiszpańskiej, służył mieszkańcom Kanarów jako pies pasterski i stróżujący. Odważny i czujny, dog kanaryjski do dziś wykorzystywany jest na Wyspach do pilnowania stad przed drapieżnikami i domostw przed złodziejami.

Dog kanaryjski stopniowo tracił na popularności, aż w latach 70. XX w. grupa zapalonych hodowców hiszpańskich postawiła przywrócić światu tę unikalną rasę z Kanarów. W 1987 r. odnowione dogi kanaryjskie zadebiutowały na wystawie psów w Madrycie, a w 1989 r. rasa otrzymała swój pierwszy nowożytny standard. W latach 90. XX w. dog kanaryjski został uznany za jeden z oficjalnych symboli Wysp Kanaryjskich. Dwa psy figurują także w herbie Wysp, choć nie są to akurat przedstawiciele rasy dog kanaryjski – herb jest od niej starszy.

Rasę dog kanaryjski oficjalnie uznała – pod nazwą dogo canario - Międzynarodowa Federacja Kynologiczna, wstępnie w 2001, a w pełni w 2011 r. Część hodowców nie uznała zmian wprowadzonych przez FCI we wzorcu rasy ani jej nowej nazwy i nadal upiera się przy starej – perro de presa canario.

Aż do 1936 r. na terytoriach podległych Hiszpanii legalne było organizowanie walk psów, w których dog kanaryjski sprawdzał się szczególnie dobrze. Psy te hodowane więc były na wojowników agresywnych i odpornych na ból. Niektóre hodowle na Kanarach do dziś zajmują się wychowywaniem agresywnych dogów, wykorzystywanych do nielegalnych walk. Większość hodowców jednak od czasu zakazu walk zmieniła priorytety i dziś dog kanaryjski to najczęściej pies o zrównoważonym charakterze, przyjazny wobec znajomych osób, choć zawsze czujny i gotów zażarcie bronić swego pana i terytorium. Mimo dużej zmiany charakteru rasy w toku planowej hodowli, dog kanaryjski nadal uchodzi za twarde i trudne do ułożenia zwierzę. Zwierząt tych nie wolno sprzedawać np. w Australii i Nowej Zelandii. Dog kanaryjski wciągnięty też został na sporządzoną przez MSWiA listę ras psów uznawanych za agresywne.

Choć dog kanaryjski nie jest rasą bardzo popularną w Polsce, to jednak już od lat 90. XX w. działają krajowe hodowle tych psów, a polskie dogi mają duże osiągnięcia na międzynarodowych konkursach i wystawach.

Jak wygląda dog kanaryjski?

Dog kanaryjski to duży molos w typie mastifa. Osiąga 66 cm wysokości w kłębie i masę ok. 65 kg.

Dog kanaryjski: budowa ciała

Głowa doga kanaryjskiego jest masywna, ale proporcjonalna, z wyraźnym guzem potylicznym. Kufa jest dość krótka, lekko pomarszczona, z łagodnym stopem i faflami przy wargach. Oczy są nieduże, okrągłe, ciemnego koloru. Uszy są średniej wielkości, trójkątne, wysoko osadzone i oklapnięte, w przeszłości kopiowane. Wyraz pyska powinien być poważny i czujny.

Ciało doga kanaryjskiego jest muskularne, o mocnym kośćcu, grzbiet szeroki, pierś głęboka, zad nieco uniesiony, kończyny silne i sprężyste, dobrze kątowane, o łapach podobnych do kocich. Skóra na całym ciele jest gruba i dość luźna, zwłaszcza w okolicach szyi. Ogon jest średniej długości, zazwyczaj noszony nisko, w chwilach aktywności psa unoszony nieco nad grzbiet. Mimo dużej masy, dog kanaryjski porusza się szybko i zwinnie.

Dog kanaryjski: typ sierści

Sierść doga kanaryjskiego jest krótka, przylegająca, dość gruba, matowa, bez podszerstka.

Dog kanaryjski: umaszczenie

Umaszczenie doga kanaryjskiego może być płowe (w różnych odcieniach, od słomianego po ceglany i niemal pomarańczowy) albo pręgowane (w odcieniach od siwego przez różne warianty brązu po niemal zupełną czerń). Pies powinien mieć zawsze czarną maskę na pysku. Dopuszczalne są też białe znaczenia na piersi, brzuchu i w dolnych partiach łap.

Jaki charakter ma dog kanaryjski? Pan i rodzina

Mimo budzącego respekt wyglądu, dog kanaryjski to zazwyczaj spokojny zwierzak o zrównoważonym charakterze. Silnie przywiązuje się do swego pana, ale jest też niezależny, zwłaszcza przy pracy. Miewa swoje humory, ale łatwo daje się szkolić. Rodzinę traktuje jak swoje stado, o które się troszczy, a dom i najbliższą okolicę jako swój teren, którego broni. Lubi pieszczoty i do pewnego stopnia – zabawy.

Dog kanaryjski nie jest psem sportowym, ale potrzebuje sporo ruchu. Najlepiej czuje się na łonie przyrody, zwłaszcza na otwartej przestrzeni. Lubi spacerować po łące, polu lub lesie. Z racji swych rozmiarów i upodobania do dużych przestrzeni, które może patrolować, dog kanaryjski nie powinien – chociaż od biedy może - żyć w mieszkaniu. Lepszy dla niego będzie wiejski dom z dużym podwórkiem i ogrodem.

Jaki charakter ma dog kanaryjski? Dzieci

Dog kanaryjski lubi dzieci, zwłaszcza takie, które nauczono, jak należy obchodzić się z psem. Ma do nich dużo cierpliwości i lubi się z nimi pobawić – od czasu do czasu. Znudzony lub zirytowany, odejdzie na bok, ale nigdy nie zaatakuje dziecka.

Mimo to, zabawy dzieci z dogiem kanaryjskim muszą być zawsze nadzorowane przez dorosłych, bo duże zwierzę może niechcący np. przewrócić szkraba lub chlasnąć go boleśnie ogonem. Dogi kanaryjskie często zapominają o swojej masie i niechcący mogą w zabawie przewrócić nawet dorosłego.

Jaki charakter ma dog kanaryjski? Obcy

Dog kanaryjski jest z natury czujny i podejrzliwy wobec obcych. To znakomity stróż i obrońca, zarówno ludzi, dobytku, jak i terenu. O zbliżaniu się nieznajomych informuje donośnym, niskim, dudniącym szczekaniem. Jeśli uzna, że obcy stanowi zagrożenie dla jego pana lub rodziny, dog kanaryjski zaatakuje i odpędzi intruza. Nigdy jednak nie okazuje agresji bez potrzeby, umie ocenić poziom zagrożenia i uważnie obserwuje reakcje swego pana. Jeśli on wita gościa, to i dog kanaryjski opuści nieco gardę i zacznie odnosić się do nowo poznanej osoby z ciekawością, choć nigdy do końca nie porzuca chłodnego dystansu.

Poza swoim terenem charakter dog kanaryjski łagodnieje, pies staje się bardziej zrównoważony i mniej skłonny do okazywania wrogości obcym. Nigdy nie opuszczają go jednak naturalna odwaga i śmiałość.

To, jak dog kanaryjski odnosi się do obcych ludzi i zwierząt, zależy w dużej mierze od jego socjalizacji w młodym wieku. Nawet najdokładniejsza socjalizacja nie usunie jednak naturalnej u tych psów podejrzliwości wobec nieznajomych.

Jaki charakter ma dog kanaryjski? Inne zwierzęta

Dog kanaryjski nie jest z natury towarzyski i nie garnie się do innych zwierząt. Wobec psów bywa dominujący, co może generować konflikty, zwłaszcza z innymi samcami. Sam wprawdzie nie wszczyna bójek, ale chętnie bierze w nich udział, jeśli zostanie sprowokowany (a nie daje się długo prosić). Odpowiednia socjalizacja szczeniaka może w znacznej mierze usunąć jego wrodzoną skłonność do dominacji. Trzeba jednak zawsze zachowywać czujność, gdy dog kanaryjski poznaje nowe zwierzaki.

Dog kanaryjski nie ma instynktu łowickiego. Nie przeszkadza mu więc towarzystwo kotów, zwłaszcza takich, do których się przyzwyczaił.

Dog kanaryjski na treningu

Dog kanaryjski wymaga starannej socjalizacji i wczesnego treningu. Jest dość samodzielny, bywa nieco uparty, ale wystarczy przekonać go, że posłuszeństwo popłaca, a szybko podda się treningowi.

Jeśli nie masz czasu na samodzielne trenowanie doga kanaryjskiego, możesz powierzyć go profesjonalnemu trenerowi. Szczenięta dobrze jest też oddać do psiego przedszkola, gdzie nabędą ogłady i wszelkich psich umiejętności, a także będą socjalizować się z innymi czworonogami. Nie wolno zaniedbać wczesnego wychowania psa – takie zaniedbania fatalnie potem rzutują na całe dorosłe życie czworonoga. Zdziczały dog kanaryjski może przejawiać zachowania agresywne.

Dog kanaryjski na treningu: socjalizacja

Socjalizacja jest bardzo ważna u dogów kanaryjskich. To od niej zależy, czy czworonóg będzie zachowywał się spokojnie wobec obcych ludzi i zwierząt.

Początkowy trening powinien objąć nauczenie psa reagowania na własne imię i komendy. Trzeba wpoić dogowi kanaryjskiemu zasady dobrego współżycia z ludźmi i zwierzętami, także obcymi, poprzez zapoznawanie go z różnymi sytuacjami i zachowaniami. Socjalizacja szczeniaka jest bardzo ważna – uczy go poprawnych interakcji ze światem i jego mieszkańcami, co oszczędza mu sporo kłopotów w przyszłości.

Trzeba też wcześnie przyzwyczaić czworonoga do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czesanie, kąpanie, czyszczenie uszu i zębów, obcinanie pazurów, a także do chodzenia na smyczy i w kagańcu. Wczesne szkolenie to też dobry moment na przygotowanie doga kanaryjskiego do spędzania kilku godzin samotnie i na oduczenie go częstego szczekania, co może być niezbędne do utrzymania dobrych relacji z sąsiadami.

Dog kanaryjski na treningu: metody treningowe

Kluczem do udanego wychowania doga kanaryjskiego – i każdego innego psa - są cierpliwość i łagodna stanowczość. Komendy należy wydawać jasno i wyraźnie. Za każdym razem, gdy dog kanaryjski zareaguje zgodnie z oczekiwaniami, trzeba go nagrodzić. Kiedy coś pomyli lub się poleni, możesz go skarcić, ale nie podnoś głosu. Krzyk tylko zestresuje psa, który może się przez to zrazić do treningu w ogóle.

Dobrze jest trenować psa w krótkich, ale częstych sesjach i stosować urozmaicony program ćwiczeń. Monotonne powtarzanie jednej komendy nudzi zwierzaka, który przestaje się uczyć. Odpowiednio dobrany zestaw różnorodnych ćwiczeń będzie jednak zabawą zarówno dla psa, jak i jego pana.

Dog kanaryjski na treningu: sport i praca

Po zakończeniu podstawowego szkolenia, można zacząć uczyć doga kanaryjskiego sztuczek, oddać go na szkolenie do pracy (np. pasterskie, ale nie obronne, bo rozbudzanie agresji nie jest u niego wskazane) lub przygotować go do zawodów sportowych. Dogi kanaryjskie nie są może urodzonymi sportowcami, pamiętaj jednak, że trening to dla nich świetna zabawa i okazja do aktywnego spędzenia czasu ze swym panem – nawet jeśli ostatecznie nie masz zamiaru wystawiać psa do żadnych zawodów.

Szczenięta dogów kanaryjskich nie powinny zbytnio się przemęczać w okresie rośnięcia, czyli przez pierwsze 1-2 lata życia. Nadmierny wysiłek może doprowadzić do zaburzeń w rozwoju ich układu kostno-mięśniowego. Pamiętaj o tym, planując trening i zabawy z małym dogiem kanaryjskim. Szczeniak powinien być wybawiony, ale nie zmordowany. Jeśli sam zapomni się w zabawie, przerwij ją na kilka chwil, by pies odpoczął.

Dog kanaryjski na spacerze

Dog kanaryjski czuje się najlepiej na spacerze ze swoim panem, kiedy może się wybiegać, nawąchać i naszperać. Wybiegany pies jest spokojniejszy i mniej hałasuje. Dog kanaryjski chętnie pobiega po lesie czy łące, czasem pobawi się w aport, chowanego lub wyszukiwanie smakołyków.

W mieście dog kanaryjski powinien być wyprowadzany na długiej smyczy o mocnych karabińczykach, przymocowanej do szerokiej obroży lub dopasowanych szelek. Musi też nosić kaganiec fizjologiczny, który nie utrudnia ziajania. W ten sposób można zminimalizować ryzyko ewentualnej scysji między czworonogami. W mieście żyje wiele psów i nigdy nie wiadomo, na jakiego trafi Twój pupil.

Dog kanaryjski powinien być wyprowadzany przez osoby dorosłe i w dobrej formie, nigdy przez dzieci, którym silne zwierzę łatwo się wyrwie.

Dog kanaryjski jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne, nawet mimo braku podszerstka. Powinien jednak mieszkać w domu lub ocieplonej budzie. Musi mieć odpowiednio duże i miękkie legowisko, bo od leżenia na twardej podłodze mogą mu się porobić modzele na łapach.

Dog kanaryjski sam w domu

Dog kanaryjski dość dobrze znosi samotność, o ile wcześniej się wybiegał i ma jakieś zajęcie, np. podwórko do patrolowania. Można go też dodatkowo przyzwyczaić do spędzania kilku godzin samotnie na etapie wczesnego treningu. Tak przygotowany dog kanaryjski, nakarmiony i wybiegany, powinien znosić w miarę spokojnie Twoje wyjścia do pracy.

Co je dog kanaryjski? Kupna karma

Dog kanaryjski powinien dostawać wysokiej jakości karmę dla dużych psów. Nie ma sensu oszczędzać pieniędzy przy wyborze odpowiedniej karmy, bo to od pożywienia w głównej mierze zależy ogólny stan zdrowia psa. Psie jedzenie powinno zawierać przede wszystkim białko zwierzęce, do tego naturalne oleje, warzywa i owoce. Karma nie powinna mieć w składzie barwników, konserwantów, słodzików ani spulchniaczy.

Szczenięta doga kanaryjskiego muszą dostawać karmę przeznaczoną specjalnie dla rosnących psów dużych ras. Taka karma dostarcza im odpowiedniej ilości składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego wzrostu, który u tych psów przebiega dość gwałtownie. Zaniedbania żywieniowe na etapie wczesnego rozwoju psa mogą mieć bardzo poważne konsekwencje w całym jego dorosłym życiu.

Dog kanaryjski ma skłonność do tycia. Dlatego dieta i porcjowanie powinny być starannie dobrane do płci, masy, wieku, stanu zdrowia i trybu życia dog kanaryjski. W doborze odpowiedniej diety pomogą Ci psi dietetyk lub weterynarz.

Co je dog kanaryjski? Dieta BARF

Dog kanaryjski chętnie będzie żywił się surowizną w ramach tzw. diety BARF. Podawaj psu świeże mięso, ryby i oleje rybne, czasem jajko i jakiś owoc, jeśli lubi. Psy chętnie pałaszują kurze łapki, które mogą chrupać, i które dodatkowo zdejmują im kamień nazębny. Nie podawaj psu surowej wieprzowiny, bo może zawierać pasożyty.

Stosując dietę BARF, pamiętaj, by podawać dogowi kanaryjskiemu suplementy niektórych witamin i minerałów oraz kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Warto też podawać psu substancje chroniące stawy, jak glukozamina i chondroityna.

Co je dog kanaryjski? Skręt żołądka

Dog kanaryjski narażony jest na skręt żołądka. To bardzo poważna przypadłość, która bez interwencji chirurgicznej może szybko zabić psa.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skrętu, należy stosować się do kilku zasad.

Przede wszystkim trzeba pilnować, by pies odpoczywał mniej więcej przez godzinę przed posiłkiem i godzinę po nim.

Należy też dzielić mu jedzenie na mniejsze porcje, by nie jadł zbyt szybko i łapczywie, np. śniadanie może składać się z podawanych kolejno trzech mniejszych porcji, zamiast jednej dużej. Możesz spowolnić jedzenie u psa, podając mu karmę w misce interaktywnej, która odciąga uwagę pupila od pokarmu albo stosować matę węchową, w której poukrywane są smakołyki. W ten sposób czworonóg będzie jadł wolniej i mniej łapczywie.

Dog kanaryjski nie powinien też schodzić po schodach, bo to zwiększa ryzyko wystąpienia skrętu żołądka – w miarę możliwości należy raczej przewozić go windą.

Zdrowy dog kanaryjski

Dog kanaryjski ma żelazne zdrowie. Jak każdy ciężki pies, może jednak wykształcić dysplazję stawów biodrowych, rzadziej łokciowych, zdarzają się też przypadki zwichnięcia rzepki. Starsze zwierzęta miewają też czasem kataraktę w oczach.

Dog kanaryjski znajduje się też w grupie ryzyka wystąpienia skrętu żołądka.

Każdy dog kanaryjski powinien przynajmniej raz w roku odwiedzać weterynarza na ogólny przegląd stanu zdrowia. Takie badanie można wykonać przy okazji corocznych szczepień. Powinno objąć pobranie krwi, osłuch serca i płuc, sprawdzenie stanu zębów, oczu, uszu i pazurów. Kontrolne wizyty u weterynarza pozwalają wcześnie wykryć wszelkiego rodzaju choroby i dolegliwości, a wczesna diagnoza zawsze pomaga w skutecznym i szybkim leczeniu.

Zadbany dog kanaryjski żyje od 8 do 12 lat.

Czysty dog kanaryjski: czesanie

Dog kanaryjski jest łatwy w pielęgnacji. Wystarczy od czasu do czasu wyczesać mu sierść z pomocą miękkiej szczotki lub rękawicy z gumowymi wypustkami, zbierającymi martwe włosie. Zazwyczaj wystarczy czesać pupila dwa razy w tygodniu; dog kanaryjski linieje tylko nieznacznie. Jeśli pies pobrudzi się na spacerze, można przetrzeć go wilgotnym ręcznikiem.

Czysty dog kanaryjski: kąpanie

Kąpiele z reguły nie są konieczne, wystarczy kąpać doga kanaryjskiego raz na kwartał. Przed kąpielą połóż na dnie wanny lub podłodze prysznica ręcznik albo gumową matę, żeby pies się nie ślizgał. Do mycia sierści użyj specjalnego szamponu dla zwierząt, który nie powoduje reakcji alergicznych i nie rozmiękcza włosów. Po zakończeniu mycia dokładnie wysusz psa, bo w wilgotnej sierści i skórze szybko rozwijają się bakterie i grzyby. Pamiętaj, by wysuszyć także małżowiny uszne.

Czysty dog kanaryjski: uszy, oczy i nos

Należy regularnie czyścić psu uszy za pomocą wacika nasączonego specjalnym środkiem samoczyszczącym dla zwierząt. W ten sam sposób można przetrzeć dogowi kanaryjskiemu truflę nosową i kąciki oczu, jeśli zobaczysz w nich zanieczyszczenia lub zaschnięte łzy.

Należy także od czasu do czasu przemywać psu skórę w fałdkach na pysku, co zapobiegnie odparzeniom.

Po posiłku dobrze jest wytrzeć psu fafle, w których mogą zbierać się resztki jedzenia.

Czysty dog kanaryjski: pazury

Dorosłym dogom kanaryjskim należy obcinać zbyt długie pazury – możesz to zrobić samodzielnie lub zaprowadzić psa na obcięcie pazurów do weterynarza albo groomera. Jeśli pies biega na swobodzie, pazury w dużej mierze powinny mu się ścierać same, nie należy jednak zaniedbywać ich regularnej kontroli.

Czysty dog kanaryjski: zęby

Szczególną uwagę należy zwrócić na zęby doga kanaryjskiego. Wymagają regularnego mycia szczotką z pastą enzymatyczną.

Dobrym pomysłem jest też regularne podawanie psu smakołyków dentystycznych – specjalnych gryzaków, kości i krokietów, które ścierają kamień nazębny, zapobiegają chorobom dziąseł i usuwają nieprzyjemny zapach oddechu.

Dla kogo dog kanaryjski to idealny pies?

Dog kanaryjski to zwierzak przyjazny dla rodziny, inteligentny, dość łatwy w treningu i pielęgnacji. Dla obcych jednak może być potencjalnie niebezpieczny, dlatego wymaga starannego ułożenia. Nie nadaje się na psa dla początkujących przewodników. Wymaga doświadczonego opiekuna, który umie poskromić temperament tak dużych i silnych zwierząt.

Dog kanaryjski z dobrej hodowli

Dog kanaryjski powinien pochodzić z dobrej hodowli, której właściciel dba o zdrowie zwierząt i odpowiedzialnie je rozmnaża, tak by szczenięta nie były obciążone zwiększonym ryzykiem chorób genetycznych. Dobry hodowca dba o warunki bytowania swych psów, troszczy się o szczenięta w najwcześniejszym okresie ich życia i pilnuje, by psy przeszły wszystkie niezbędne badania, szczepienia i zabiegi odrobaczania. Najlepiej, by hodowla była zarejestrowana w którejś z krajowych lub międzynarodowych organizacji kynologicznych.

Opinie o hodowli można poczytać na forach internetowych, zawsze jednak dobrze jest odwiedzić wybranego hodowcę osobiście, by na własne oczy przekonać się, jak wyglądają szczenięta oferowane na sprzedaż. Odpowiedzialny hodowca nie tylko będzie umiał odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania dotyczące rasy i opieki nad dogiem kanaryjskim, ale też sam zada Ci kilka pytań, by upewnić się, że będziesz umiał zaspokoić potrzeby psa.

Dog kanaryjski: dokumentacja

Rasowy dog kanaryjski musi posiadać dwa dokumenty: książeczkę zdrowia, odnotowującą szczepienia i zabiegi odrobaczenia, może także wszczepienie czipu, oraz rodowód, który poświadcza, że szczeniak spełnia standard rasy, a więc może być w przyszłości wystawiany do zawodów i konkursów.

Dog kanaryjski – rasa agresywna

Chociaż dog kanaryjski ma obecnie dość zrównoważony charakter (dzięki umiejętnej hodowli), wymaga doświadczonego i konsekwentnego przewodnika. Jego odwaga i waleczne serce w połączeniu z burzliwą przeszłością sprawiają, że rasa uchodzi za trudną do prowadzenia i potencjalnie niebezpieczną.

Dog kanaryjski znajduje się sporządzonej przez polskie MSWiA liście ras uznawanych za agresywne. Status prawny takich zwierząt reguluje „Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne” z 28 kwietnia 2003 roku.

Ustawa o ochronie praw zwierząt stanowi, że aby posiadać lub hodować psa wymienionego w wykazie ras uznawanych za agresywne, należy uzyskać pozwolenie od władz gminy. Wniosek o pozwolenie powinien zawierać dane psa i opis miejsca jego bytowania. Do wniosku należy dołączyć kopie dokumentów: metryki psa, zaświadczeń o ukończonych szkoleniach i wyników testów psychicznych zwierzęcia. Złożenie wniosku kosztuje ok. 90 zł. Wniosek należy złożyć w odpowiednim urzędzie gminy w ciągu miesiąca od nabycia psa.

Każda gmina określa własne przepisy, regulujące sprawy związane np. z wyprowadzaniem psów należących do ras uznawanych za agresywne. Jeśli nie stanowią tego przepisy, rozsądek nakazuje, by duże i potencjalnie groźne molosy wyprowadzane były na porządnej smyczy i w kagańcu fizjologicznym, i tylko przez osoby dorosłe, którym pies łatwo się nie wyrwie.

Ile kosztuje dog kanaryjski?

Rasowy dog kanaryjski może kosztować ok. 3000 – 4000 zł. Szczenięta z rodziców czempionów lub przeznaczone do dalszego rozrodu są zawsze droższe, a te „na kolanka”, czyli do użytku domowego, bywają tańsze.

Miesięczne utrzymanie doga kanaryjskiego kosztuje ok. 200-300 zł.

Podobne artykuły

piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >
pies i robbie

Psy

Adoptowany chłopiec postanowił ocalić psy w podeszłym wieku. "Wiem, jak to jest być niekochanym”

Czytaj więcej >
Nagranie z monitoringu

Psy

Bezczelnie ukradł yorka, gdy właściciel był na zakupach. Wszystko uchwyciła kamera

Czytaj więcej >
Łatek

Psy

Starsi państwo poprosili o pomoc w transporcie pieska. Zgłosił się wicemarszałek Sejmu

Czytaj więcej >
Golden retriever i króliczki

Psy

Golden retriever adoptował zagubione króliczki. Zajął się nimi w najczulszy sposób

Czytaj więcej >
Jan Błachowicz

Psy

Jan Błachowicz o obowiązkach właścicieli zwierząt. Ma ważny apel do fanów

Czytaj więcej >