Źródło: swiatzwierzat.pl materiały własne

Długowłosy pasterz – owczarek francuski briard

1 Grudnia 2020

Choć jego pochodzenie nie jest do końca jasne, owczarek francuski briard, to dość stara rasa psów, która w swoich genach ma także krew barbetów, czyli przodków dzisiejszych pudli. Są wyjątkowo inteligentne i bardzo przywiązują się do swoich właścicieli.

O owczarku francuskim briard pierwszy raz na piśmie wspomniano w 1809 roku, choć wiadomo, że jego historia jest znacznie dłuższa. To typowe psy pasterskie, które swojego stada będą bronić za wszelką cenę. Choć potocznie nazywa się je psami francuskimi, tak naprawdę nie wiadomo, czy rzeczywiście rasa ta powstała w Europie, czy jest mieszanką starych psich genów z całego świata.

Jaki jest owczarek francuski briard?

Oficjalna nazwa rasy we Francji to Briard de Brie. Według hodowców, którzy badają geny rasy, prawdopodobnie owczarek francuski briard to skrzyżowanie starych psów francuskich i barbeta, który jest bezpośrednim przodkiem pudla. Świadczy o tym choćby okrywa włosowa niezwykle charakterystyczna dla tego psa.

Owczarek francuski briard osiąga 70 cm wysokości i waży do 40 kg. Jest bardzo muskularny, zwinny i proporcjonalny. Ma mocną długą głowę z dobrze zaznaczonym stopem. Oczy duże, owalne, uszy wyprostowane i wysoko osadzone. Tylne łapy z podwójną ostrogą, a ogon z fajką noszony nisko.

Wspomniana wcześniej okrywa włosowa – sucha, z kozią strukturą, z delikatnym podszerstkiem, lekko pofalowana, długa (ok. 7 cm), tworząca na głowie znak rozpoznawczy tej rasy – charakterystyczną brodę, wąsy i grzywę. Najczęściej występuje w kolorze czarnym, płowym, szarym lub niebieskim.

To psy typowo pasterskie, a więc idealnie sprawdzają się jako stróże. Nie trzeba ich do tego odpowiednio szkolić – jest to ich naturalny instynkt. Jednak już od szczeniaka owczarek francuski briard powinien być odpowiednio tresowany. Rasa ta odznacza się bardzo dużą inteligencją, zatem nie powinna być pozostawiona sama sobie.

Nie są to psy, które nadają się do trzymania w mieszkaniu. Uwielbiają otwarte przestrzenie, dlatego dobrym miejscem dla nich jest dom z ogrodem, gdzie będą mogły dać upust swojemu nadmiarowi energii.

Jak dbać o owczarka francuskiego briard?

Nie są to psy łatwe w utrzymaniu. Przede wszystkim należy go bardzo często czesać – codziennie, a najlepiej po każdym spacerze. Ze względu na długą, krętą sierść bardzo często dochodzi do jej skołtunienia, co w efekcie jest dla psa ogromnym dyskomfortem. Psa nie należy kąpać. Najlepiej robić to jak najrzadziej, nie częściej niż raz na pół roku.

W przypadku francuskich briardów ważna jest także dieta – te psy mają dużo energii, więc posiłki powinny być dobrze zbilansowane, najlepiej jeśli zgodnie ze sztuką BARF – wysokomięsne i bogate w najważniejsze składniki odżywcze.

Oprócz tego z psem należy minimum raz do roku odwiedzać gabinet weterynaryjny w celu wykonania badań kontrolnych i szczepień. To psy, które mają problem ze stawami oraz kręgosłupem.

Owczarek francuski briard to pies sportowiec – uwielbia być w ruchu, więc będzie nieszczęśliwy w małym mieszkaniu. Jest też dość silny, choć posłuszny, ale na spacery powinien wychodzić z dorosłym właścicielem.

Psy tej rasy gotowe są bronić swoich właścicieli za wszelką cenę, nawet jeśli nie do końca potrafią okazać swoje uczucia. Wymagają stałej stymulacji inteligencji – nauka sztuczek nagrodzona smakołykami odwróci ich uwagę od psot i szkód, jakie są wstanie wyrządzić.

Ta rasa doskonale odnajdzie się w domu rodzinnym, zwłaszcza jeśli dzieci nauczone są odpowiedniego szacunku dla zwierząt.

Następny artykuł