Swiatzwierzat.pl
pixabay/JACLOU-DL

pixabay/JACLOU-DL

Dlaczego pies kradnie przedmioty i nie chce ich oddać? To może być twoja wina

9 Listopada 2022

Autor tekstu:

Martyna Pałka

Wielokrotnie zdarza się, że nasze psy gryzą różne części należącej do nas garderoby, w tym zwłaszcza kapcie, skarpetki i buty. Za skłonność do kradzieży przedmiotów często odpowiada nieświadomy popełnianych błędów właściciel. Okazało się, że z pozoru destrukcyjne zachowanie jest podyktowane nie tylko naturalnym instynktem lub potrzebą masowania dziąseł, ale przede wszystkim nudą, stresem, tęsknotą, a nawet agresją.

Wracasz z pracy, a tam kapcie w strzępach? Pokąsane buty czy skarpetki to częsty widok, kiedy współlokatorem jest pies. Wielu z nas denerwuje się, gdy widz, jak zwierzak niszczy ich rzeczy czy kradnie przedmioty należące do domowników. W przypadku szczeniaka można za przewinienia można obwiniać młody wiek i chęć poznawania świata, jeżeli jednak mówimy o dorosłym zwierzaku, to niejednokrotnie nasze zachowanie wobec niego może mieć wpływ na to, aby pupil zaprzestał podkradania naszych rzeczy.

Pies kradnie różne rzeczy - jaki jest tego powód?

Na początku warto zaznaczyć, że każda z tych czynności - zarówno zabranie dziecku kanapki z otwartego plecaka, jak i przyniesienie pogryzionego kapcia, w którym chodzimy w domu, nie jest w żadnym wypadku złośliwością ze strony psa czy chęcią pokazania jego złości. Nasi pupile nie są do tego zdolni, ponieważ nie mają poczucia winy wynikającego z wyrządzonej krzywdy. Przyczyna jest prosta - zwierzęta nie są zdolne do odczuwania do takich emocji, dlatego też nie warto zakładać, że kradzież rzeczy jest aktem zemsty ze strony psa.

Jaki jest więc powód takiego zachowania? Po pierwsze, chodzi o naturalną potrzebę gryzienia, a zarazem remedium na wszelkie problemy i smutki. Psy kochają gryźć i w ten sposób się bawić. Jeżeli pupilowi brakuje zabawek i gryzaków, to swoją uwagę musi skupić na czymś innym i w tym przypadku najczęściej wybór pada albo na twarde buty, albo miękkie kapcie.

Nie mylą się jednak ci, którzy twierdzą, że gryzienie lub podbieranie naszych rzeczy jest formą wyrażenia swoich uczuć przez psa. Zwierzęta nie pokazują w ten sposób swojej złości, ale tęsknotę za właścicielem i wielką miłość do niego, której wyraz nie zawsze przypada człowiekowi do gustu. To właśnie w butach i skarpetkach jest najwięcej charakterystycznego dla nas zapachu, którego zwierzak potrzebuje, aby przypomnieć sobie o naszej osobie. Jeśli więc pracujesz dłużej lub poświęcasz swojemu psu mniej czasu i uwagi, może to tłumaczyć nagłe przestępcze zapędy psa. 

Koty walczą

Co zrobić, gdy koty się biją? Nigdy nie stosuj kar, znamy lepszy sposób

CZYTAJ DALEJ

Co zrobić, gdy pies zabiera i gryzie nasze rzeczy

Jak powinniśmy się zachować, jeśli widzimy, że nasz pupil spaceruje po domu z kapciem lub innym przedmiotem w pyszczku? Przede wszystkim nie warto na zwierzaka krzyczeć, ale podejść do sprawy na spokojnie i z wyrozumiałością. Każde zachowanie można wyćwiczyć i do tego należy również oddawanie skradzionych przedmiotów.

Warto jednak pamiętać, że zabierając psu z pyszczka naszą własność, powinniśmy dać mu coś w zamian, na przykład przekąskę albo jakąś zabawkę. Początkowo zwierzak może oddawać zabrane przedmioty bezinteresownie, jednak z czasem zacznie robić to niechętnie, a nawet nie uczyni tego bez zamiennika.

- Proszę sobie wyobrazić, jak my bylibyśmy sfrustrowani, gdyby ktoś nagle bez żadnego znanego nam powodu chciał nam nagle wyrwać 50 zł. Za nic nie chcielibyśmy oddać. Co innego, gdyby ktoś zaoferował nam w zamian 100 zł albo oddał nasze 50 zł po krótkiej chwili. Pies myśli podobnie - powiedziała w rozmowie z portalem "polki.pl" zoopsycholog i behawiorysta Justyna Marut.

Warto również wytłumaczyć pupilowi, dlaczego nie powinien się w taki sposób zachowywać i dlaczego dany przedmiot ma dla nas aż tak ogromną wartość. Dobrym pomysłem jest również zakup nowej zabawki, która skradnie uwagę pieska i sprawi, że zapomni o naszych kapciach i innych przedmiotach.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Tanya Kusova

Najdłużej żyjące zwierzęta domowe. Niektóre z nich mogą towarzyszyć nam nawet 20 lat

Wszyscy właściciele zwierząt domowych chcą, aby ich pupile towarzyszyły im jak najdłużej. Zastanawialiście się kiedyś, które stworzenia słyną z długowieczności i ile przeżyli rekordziści ze swoich gatunków? Przedstawiamy zestawienie najdłużej żyjących zwierzątek domowych. Niektóre pozycje mogą Was zaskoczyć!

Zobacz galerię >

Jak dobrze pamiętasz imiona zwierzaków z bajek? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10

Truteń, obżartuch i śpioch z "Pszczółki Mai" to...

źródło: polki.pl, kobieta.interia.pl

Tagi:

Martyna PałkaAutor

Optymistka z mnóstwem pomysłów i masą pozytywnej energii. Z wykształcenia absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z zaciekawieniem śledzę wszystkie wydarzenia na świecie i w mediach społecznościowych. Interesuję się psychologią, radiem, muzyką i zdrowym odżywianiem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: martynaa2112@gmail.com

Podobne artykuły

Psy

Jakie są najpopularniejsze imiona dla psów w 2022 roku?

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów z tendencją do tycia. Z łatwością mogą stać się grube

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego psy lubią drapanie po brzuchu? Zdradzamy powody

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów, które najczęściej gryzą dzieci. Najnowsze badania

Czytaj więcej >

Psy

Jak oduczyć psa niszczenia mebli? Garść prostych porad

Czytaj więcej >

Psy

Najczęstsze choroby u psów rasy chihuahua. Poradnik dla opiekuna

Czytaj więcej >