Swiatzwierzat.pl
Smutny pies canva PRo

fot. Darren Baker, canva.com

Dlaczego nie powinno się krzyczeć na psa?

4 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Czy zdarza ci się krzyczeć na swojego psa? Ta metoda "wychowawcza" dalej jest powszechnie stosowana, pomimo licznych ostrzeżeń specjalistów. Według badań czworonogi, które spotykają się z krzykiem i przemocą, są znacznie bardziej zestresowane i pesymistyczne.

Zwierzę, na które często krzyczymy, staje się z czasem bardziej markotne i negatywnie nastawione do otoczenia. Jest to wynik długotrwałego stresu, który znacząco odbija się na psychice czworonoga. Udowadniają to badania przeprowadzone przez ekspertów.

Efekt karcenia zwierząt

Naukowcy z Uniwersytetu Porto w Portugalii postanowili porównać efekty tresury opartej na systemie kar do tej z wykorzystaniem nagród. Grupę 50 psów z programu treningowego karcono przy pomocy krzyku, szarpania za smycz, a nawet przemocy fizycznej. Z drugiej strony obserwowano 42 psy ze szkoły szkoleniowej opartej na zabawie i nagrodach w postaci jedzenia. Całość nadzorował zespół badaczy, pod kontrolą Any Catariny Vieira.

Obie grupy były dokładnie nagrywane. Ponadto badacze tuż przed i po każdym treningu pobierali ślinę psów, by zbadać ich poziom stresu. Dość szybko zauważono pierwsze różnice między grupami.

Dlaczego nie powinno się krzyczeć na psa?

Psy, które spotykały się z krzykiem i innymi formami karcenia, zdradzały objawy stresu takie jak ziewanie czy oblizywanie warg. Ponadto ich poziom kortyzolu w organizmie ulegał znaczącemu zwiększeniu po każdym treningu. U drugiej grupy nie zaobserwowano takich zmian.

Naukowcy postanowili sprawdzić także, jak psy będą zachowywały się w obliczu nagrody. Okazało się, że karcone czworonogi podchodziły do miski pełnej łakoci znacznie wolniej niż te, które nie spotykały się z żadną przemocą.

- Szkolenie oparte na karceniu może wydawać się skuteczne, ale niesie za sobą długotrwałe negatywne konsekwencje. Tak trenowane psy żyją w ciągłym stresie – skwitował Marc Bekoff, biolog ewolucyjny z Uniwersytetu Colorado w Boulder, który przeanalizował przeprowadzone badania.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Niezwykli ludzie, którzy wyglądają jak koty. Internauci nie mogą się napatrzeć, zdjęcia obiegły świat

Brytyjski fotograf zachwycił świat swoim projektem porównującym ludzi do kotów. Artysta zestawił modeli z dumnymi zwierzętami o różnorodnych futrach, udowadniając przy tym, że wcale tak dużo ich od siebie nie różni. Wszystkie zdjęcia w poniższej galerii należą do Gerrarda Gethingsa i pochodzą z jego Instagrama gezgethings.

Zobacz galerię >

Jak dobrze znasz królestwo zwierząt? SPRAWDŹ!

Pytanie 1 z 9

Jaki gatunek małpy jest najbliższy człowiekowi?

Źródło: kochamyzwierzaki.pl

Tagi:

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Jak podać psu tabletkę? 5 sposobów, które powinien znać każdy psiarz

Czytaj więcej >

Psy

Rodzina niepokoi się guzem na brzuchu 13-letniej suczki. Ale to nie jedyne zmartwienie

Czytaj więcej >

Psy

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. W rumowisku ratownicy znaleźli małego psa

Czytaj więcej >

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >