Dlaczego nie powinno się krzyczeć na psa?
Czy zdarza ci się krzyczeć na swojego psa? Ta metoda "wychowawcza" dalej jest powszechnie stosowana, pomimo licznych ostrzeżeń specjalistów. Według badań czworonogi, które spotykają się z krzykiem i przemocą, są znacznie bardziej zestresowane i pesymistyczne.
Zwierzę, na które często krzyczymy, staje się z czasem bardziej markotne i negatywnie nastawione do otoczenia. Jest to wynik długotrwałego stresu, który znacząco odbija się na psychice czworonoga. Udowadniają to badania przeprowadzone przez ekspertów.
Efekt karcenia zwierząt
Naukowcy z Uniwersytetu Porto w Portugalii postanowili porównać efekty tresury opartej na systemie kar do tej z wykorzystaniem nagród. Grupę 50 psów z programu treningowego karcono przy pomocy krzyku, szarpania za smycz, a nawet przemocy fizycznej. Z drugiej strony obserwowano 42 psy ze szkoły szkoleniowej opartej na zabawie i nagrodach w postaci jedzenia. Całość nadzorował zespół badaczy, pod kontrolą Any Catariny Vieira. Obie grupy były dokładnie nagrywane. Ponadto badacze tuż przed i po każdym treningu pobierali ślinę psów, by zbadać ich poziom stresu. Dość szybko zauważono pierwsze różnice między grupami.
Dlaczego nie powinno się krzyczeć na psa?
Psy, które spotykały się z krzykiem i innymi formami karcenia, zdradzały objawy stresu takie jak ziewanie czy oblizywanie warg. Ponadto ich poziom kortyzolu w organizmie ulegał znaczącemu zwiększeniu po każdym treningu. U drugiej grupy nie zaobserwowano takich zmian.
Naukowcy postanowili sprawdzić także, jak psy będą zachowywały się w obliczu nagrody. Okazało się, że karcone czworonogi podchodziły do miski pełnej łakoci znacznie wolniej niż te, które nie spotykały się z żadną przemocą.
- Szkolenie oparte na karceniu może wydawać się skuteczne, ale niesie za sobą długotrwałe negatywne konsekwencje. Tak trenowane psy żyją w ciągłym stresie – skwitował Marc Bekoff, biolog ewolucyjny z Uniwersytetu Colorado w Boulder, który przeanalizował przeprowadzone badania.
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
Kupuj wygodnie i odbierz rabat na pierwsze zakupy od MiskaKarmy.pl. Kliknij!
Najlepsze karmy dla psa i kota, super promocje, bezpieczna dostawa. Sprawdź!
Ukraińscy żołnierze uratowali szczeniaka. Teraz strzeże bezpieczeństwa na pierwszej linii
Źródło: kochamyzwierzaki.pl