Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Dlaczego koty lubią się chować? Oto najczęstsze przyczyny
Adrianna Elbe
Adrianna Elbe 25.01.2019 11:35

Dlaczego koty lubią się chować? Oto najczęstsze przyczyny

kot
Photo by John Tuesday on Unsplash

Dlaczego koty lubią się chować? Próbują się przed nami skryć? A może jest to wyłącznie forma zabawy? Jak interpretować zachowanie naszego czworonożnego przyjaciela? Przyjrzyjmy się bliżej kociej naturze i najczęstszym przyczynom chowania się przez nasze mruczki.

Każdy właściciel kota zna ten schemat, gdy beztrosko bawi się ze swoim zwierzakiem, a po chwili okazuje się, że nagle go nie ma! Czy to już powód do paniki i gorączkowych poszukiwań w najbardziej skrytych zakątkach domu? Zdecydowanie nie. Przedstawiamy wam kilka powodów, dla których wasz pupil tak bardzo lubi przebywać w ukryciu. Dlaczego koty lubią się chować? Oto najczęstsze przyczyny!

Dlaczego koty lubią się chować?

1. Gdy zmęczenie bierze górę…

Koty, szczególnie te młode, słyną z wysokiej aktywności i potrzeby częstej rozrywki. Lubią bywać w miejscach, których sporo się dzieje. Zdarza się jednak, że nasze zwierzę ma dosyć wszechobecnych bodźców i potrzebuje chwili w ciszy i spokoju.

Ten sam schemat jest możliwy również w trakcie zabawy. Zwierzak może się przecież zmęczyć i uznać, że najwyższa pora na drzemkę. Wtedy właśnie może udać się w bezpieczne i przytulne dla siebie miejsce, w którym trudno go dostrzec.

2. Baczny obserwator

Koty to bardzo sprytne zwierzęta. Bardzo czujnie obserwują wszystko to, co dzieje się wokół. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, one wciąż czuwają i patrzą, co się w danym momencie dzieje. A przecież, aby pozostać niezauważonym, należy się naprawdę dobrze ukryć!

3. Obcy! Kryj się!

Niektóre koty słyną z nieśmiałości. Nie przepadają za obcymi osobami w domu i długo się do nich przyzwyczajają. Gdy tylko wyczują, że na ich teren wkroczył ktoś nowy, najprawdopodobniej czmychną do znanego i bezpiecznego zakątka domu.

Nie chcą się narażać na towarzystwo nowych i często głośnych osób. Ponadto, nie do końca wiedzą, jakie nieznane im osoby mogą mieć wobec nich plany! A co, jeśli któryś z gości to tak naprawdę weterynarz?! Zdecydowanie lepszym i bardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest się schować i nie dopuścić do konfrontacji.

4. Czas na łowy!

Nie zapominajmy, że koty to także, a raczej przede wszystkim, zwierzęta drapieżne. Uwielbiają polować na innych domowników lub przedmioty. A przecież podstawą udanych łowów jest odpowiednia kryjówka! Za kanapą, za drzwiami, a może pod łóżkiem? Twój kot doskonale wie, z którego punktu atak na ofiarę będzie najbardziej skuteczny!

5. Ciepło? Zimno?

Koty dosyć mocno odczuwają gwałtowne spadki lub wzrosty temperatur. Dobry azyl zimą może rozgrzać zmarzniętego zwierzaka, a latem ochłodzić jego niewielkie ciałko. Wprawdzie kocia sierść pomaga pupilowi utrzymać odpowiednią temperaturę, jednak po co sobie utrudniać życie, skoro można skorzystać z tak praktycznych kryjówek!

6. Poczucie bezpieczeństwa

Dlaczego koty lubią się chować? Koty słyną z tego, iż uwielbiają się skrywać w ciasnych i ciepłych miejscach. Z tego właśnie powodu kot w pudełku lub szafie nie powinien nikogo dziwić. Te czworonogi wprost uwielbiają miejsca, w których mogą się zakamuflować i poczuć bezpiecznie.

7. Forma zabawy

Tak jak małe dzieci, kociaki również uwielbiają się przed nami chować, wyłącznie dla zabawy. Dlaczego koty lubią się chować? Chcą tym samym wzbudzić zainteresowanie swojego właściciela i zachęcić do wspólnego spędzania czasu.

8. Problemy z przystosowaniem

Pupil, którego niedawno przyjęliśmy pod swój dach, również może mieć powód do tego, by często się chować. Prawdopodobnie będzie to związane z problemem zaaklimatyzowania się w nowym miejscu. Spokojnie. Mimo iż nie jest to dla właściciela przyjemny widok, schowane zwierzę próbuje się przyzwyczaić. Należy dać mu po prostu trochę czasu i nie przeszkadzać w odnalezieniu się w zupełnie nowym otoczeniu.

Koty to zwierzęta, które cechuje szereg specyficznych i często niezrozumiałych dla właścicieli zachowań. Kocie ucieczki w najbardziej oddalone kąty domu nie powinny być jednak dla nikogo większym zaskoczeniem. Każdy czasem potrzebuję chwili odpoczynku, by się zdrzemnąć lub odetchnąć od wszechobecnego gwaru. Czworonogi mają o tyle lepiej, iż, ze względu na swoje gabaryty, nie mają z tym większego problemu.

Zobacz zdjęcia kotów, które uwielbiają się chować!

Dlaczego koty lubią się chować

Koty uwielbiają się chować! Znajdując odpowiednie dla siebie, przytulne miejsce, czują się bezpiecznie.

Dlaczego koty lubią się chować

Skrywanie się naszego pupila może być również powiązane ze strachem przed obcymi ludźmi lub nowym miejscem, do którego nie zdążył się przyzwyczaić.

Dlaczego koty lubią się chować

Ukrywanie się to dla kotów również ogromna frajda. Często chowają się wyłącznie po to, by móc spokojnie namierzyć cel, a następnie na niego zapolować.

Dlaczego koty lubią się chować

Przebywanie w ciasnej przestrzeni to także kocia forma odpoczynku. To tam czują się bezpiecznie.

Dlaczego koty lubią się chować

Jeśli nasz pupil ukrywa się bardzo często i na długo, warto udać się z nim do weterynarza, by sprawdzić, czy nie jest to efekt choroby, z którą zmaga się nasz zwierzak.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Obsesja na punkcie kota. 8 oznak, że ją masz!
  2. Dlaczego kot wyrzuca żwirek z kuwety? Znamy przyczyny!
  3. Jak przygotować dom na przyjęcie kota? Stwórz dla niego bezpieczną przestrzeń
  4. Kamil Bednarek zmienił się nie do poznania! Zaskakująca przemiana