Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Jak wprowadzić drugiego kota do domu? 5 sposobów na adaptację nowego mruczka
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka 22.01.2019 16:33

Jak wprowadzić drugiego kota do domu? 5 sposobów na adaptację nowego mruczka

Jak wprowadzić drugiego kota do domu? 5 sposobów na adaptację nowego mruczka
fot. unsplash.com Nathalie Jolie

Jak wprowadzić drugiego kota do domu? Pragniesz zapewnić swojemu zwierzakowi towarzystwo oraz chcesz stworzyć prawdziwy dom jeszcze jednemu pieszczochowi. Obawiasz się jednak, że twój jedynak może nie zaakceptować kolejnego domownika. Co powinieneś zrobić? Przedstawiamy 5 sposobów na adaptację nowego mruczka!

Pojawienie się w domu jeszcze jednego zwierzaka zawsze stanowi wielkie przeżycie nie tylko dla opiekunów, ale przede wszystkim ich pupili. Koty postrzegają dom i podwórko w kategoriach swojego terytorium, którego zazdrośnie strzegą przed innymi intruzami. Dlatego możesz słusznie obawiać się, że między twoimi zwierzakami może dojść do scysji. Jak wprowadzić drugiego kota do domu tak, aby nikt na tym nie ucierpiał? To możliwe, pod warunkiem, że będziemy trzymać się kilku zasad. Proces adaptacyjny może rozciągnąć się nawet do dwóch tygodni, więc warto uzbroić się w cierpliwość. Pamiętaj, że na początku nie będzie łatwo!

Jak wprowadzić drugiego kota do domu?

1. Wybierz idealny moment

Nie każda chwila jest odpowiednia na pojawienie się w domu nowego mruczka. Im gorzej zwierzak czuje się w danym momencie, tym trudniej i z większą niechęcią zareaguje na pojawienie się intruza.

W przeciwieństwie do psów, które traktują domowników jak członków stada, koty nie przepadają za „konkurencją”, a pojawienie się innych osobników odbierają jako próbę zagarnięcia ich terytorium. Na pewno niejednokrotnie widziałeś albo słyszałeś bójki dziko żyjących osobników, które walczyły o teren z innymi przedstawicielami rasy. Dlatego postawienie przed sobą dwóch kotów „z marszu” na pewno doprowadzi do kłótni albo ucieczki przybysza w najdalszy kąt.

Kiedy adoptować nowego mruczka? Na pewno nie w okresie, gdy w waszym życiu doszło do poważnych zmian. Kiepskim pomysłem jest wprowadzanie drugiego kota w okresie przeprowadzki lub tuż po. Jeśli pierwszy zwierzak dopiero od niedawna zagościł w twoim domu, pozwól mu najpierw samemu do końca się zaadaptować, zanim wprowadzisz w jego życie brata lub siostrę. Choroba lub okres rekonwalescencji także wykluczają przyjęcie nowego kota.

2. Przygotuj kącik dla nowego domownika

Żeby zmniejszyć poczucie stresu i zagubienia nowego domownika, przygotuj mu spokojny kąt z dala od drugiego zwierzaka. Najlepiej ulokować go w zamykanym pokoju, niż na otwartej przestrzeni, gdzie koty będą mogły się widzieć nawzajem.

Na razie zwierzaki muszą się przyzwyczaić do myśli, że za drzwiami znajduje się inny kot. Nie powinny korzystać ze wspólnej kuwety: nawet zwierzaki, które darzą się sympatią, nie zawsze zgadzają się na współdzielenie! Urządź mu wygodne posłanie, pilnuj, by w pobliżu znajdowała się miska pełna wody i karmy.

Nie martw się, jeśli na początku wybierze skrytkę pod łóżkiem lub szafą – najwyraźniej potrzebuje czasu, by oswoić się z nową sytuacją. Kiedy nabierze zaufania, sam chętnie wyjdzie.

3. Przyzwyczajaj koty do ich zapachów

Po upływie kilku dni powinieneś pozwolić, by koty oswoiły się z obecnością nowego domownika. Równo obdarzaj pieszczotami oba mruczki i pozwalaj, by przyzwyczaiły się do swojego zapachu, którego będziesz nośnikiem.

Pamiętaj jednak, żeby nie zaniedbywać żadnego ze zwierzaków na rzecz drugiego, ponieważ mogą poczuć się zazdrosne i zagrożone. Koty powinny także raz na jakiś czas wymienić się zabawkami albo kocami czy poduszkami, na których śpią. Jeśli akurat twój pierwszy kot znajduje się poza domem, koniecznie pozwól drugiemu ze zwierzaków pozwiedzać nowe miejsce zamieszkania.

4. Nie spuszczaj oka ze swoich mruczków!

Kiedy uznasz, że nadeszła odpowiednia chwila – po upływie od kilku dni do tygodnia – możesz pozwolić zwierzakom na pierwsze spotkanie. Pamiętaj, że pod żadnym pozorem nie wolno ich wtedy zostawić sam na sam!

Nie powinieneś wtrącać się między zwierzaki, dopóki sytuacja naprawdę nie będzie wymagała interwencji. Ewentualnie, by zacieśnić relacje pupilów, zachęć je do wspólnej zabawy przy użyciu zabawek takich jak piórka albo piłeczki. Jeśli zauważysz, że zaczynają się zachowywać wobec siebie agresywnie, natychmiast je rozdziel. Nie rób tego gołymi rękami: inaczej narazisz się na zadrapania i ugryzienia. Do tego celu użyj koca albo kołdry, którą zarzucisz na jednego ze zwierzaków.

Nie przejmuj się, jeśli przez pierwsze spotkania koty będą miały trudności w zaakceptowaniu siebie nawzajem. Wiele zależy od… zapachu. Czasami osobnik zwyczajnie nie znosi feromonów wydzielanych przez innego zwierzaka, dlatego tak istotny poprzedni etap.

5. Pozwól kotu oswoić się z obecnością nowego domownika

Kiedy zwierzaki nie będą już okazywały niechęci, powinieneś zacząć stopniowo zbliżać je do siebie. Jak to zrobić?

Stopniowo przesuwaj posłanie i kuwetę twojego pupila do miejsca, gdzie znajduje się starszy zwierzak. W ten sposób zwierzak nauczy się, że nowy mruczek przebywa w domu dokładnie na tych samych prawach. Jeśli zauważysz, że kot jest wyraźnie zirytowany bliskością, odpuść na jakiś czas. Nie istnieje reguła, ile dokładnie zajmuje proces akceptowana się kotów: wiele zależy od ich charakterów i przyzwyczajeń. Powodzenia!

Jak wprowadzić drugiego kota do domu: te zwierzaki naprawdę potrafią żyć ze sobą w zgodzie!

jak wprowadzić drugiego kota do domu

Jak wprowadzić drugiego kota do domu? Musisz przestrzegać kilku zasad.

jak wprowadzić drugiego kota do domu

Musisz być obecny przy pierwszych spotkaniach twojego kota z nowym domownikiem.

Jak wprowadzić drugiego kota do domu

Kiedy starszego kota nie ma w domu, pozwól młodszemu osobnikowi swobodnie poruszać się po nowym miejscu zamieszkania.

Jak wprowadzić drugiego kota do domu
Jak wprowadzić drugiego kota do domu
fot. unsplash.com Bundo Kim

Pamiętaj, że cały proces adaptacyjny może potrwać nawet kilka tygodni!

ZOBACZ TEŻ:

  1. Ciekawostki o kotach. 10 rzeczy o mruczkach, o których nie miałeś pojęcia
  2. Czy kot może mieć ADHD? Zaskakujące wiadomości
  3. Koty są lepsze od psów? 8 dowodów, że to prawda