Dlaczego kot ziewa na twój widok? Chce ci w ten sposób przekazać ważną wiadomość
Dlaczego kot ziewa na Twój widok? Koty ziewają średnio raz na godzinę. Ich tryp życia składa się z okresów drzemki i aktywności. Jest duża szansa, że zwierzak ziewa na twój widok dlatego, że twoje pojawienie się go obudziło. W wielu wypadkach takie zachowanie może po prostu nie mieć żadnej wyraźnej przyczyny. Tak jak człowiek musi się raz na jakiś czas przeciągnąć, tak kotu zdarza się ziewnąć.
Dlaczego kot ziewa na Twój widok?
Winna temu jest biologia. By zrozumieć, czemu kot ziewa na widok opiekuna, powinniśmy przyjrzeć się bliżej samemu odruchowi ziewania. Jego podstawy są bardzo podobne dla większości gatunków ssaków.
Tutaj napotykamy pewien problem - naukowcom nie udało się ustalić wszystkich przyczyn ziewania. Choć rozumiemy generalne mechanizmy tego odruchu, niektóre jego aspekty wciąż pozostają zagadką.
Z pewnością możemy jednak stwierdzić, że ludzie to jedyne istoty, którym posługują się nim w celu okazania znudzenia. Dla reszty stworzeń to zachowanie jest ściśle powiązane ze snem, budzeniem się i zmęczeniem czy okresami wzmożonej aktywności.
Podczas ziewnięcia organizm przyjmuje więcej powietrza, a co za tym idzie więcej tlenu niż zazwyczaj. Zwiększa się ciśnienie krwi, dzięki czemu mózg jest lepiej natleniony. W teorii ziewnięcie powinno działać na nas jak łyk kawy.
Wiele osób, jak i zwierząt ziewa tuż po przebudzeniu, by pobudzić mózg do pracy i wesprzeć krążenie krwi. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, możemy stwierdzić, że większość mruczków wita nas ziewnięciem dlatego, że nasze pojawienie się wybudziło je z drzemki. G dy zwierzak wstał i chce z nami spędzić trochę czasu, ziewa, by się pobudzić.
Kocie ziewanie jest bardzo podobne do ludzkiego
Oczywiście to nie jedyne wytłumaczenie. Możliwe także, że pod Twoją nieobecność zwierzak był bardzo aktywny. Teraz zmęczony chce uciąć sobie drzemkę, jeśli jednak wychodzi Ci naprzeciw, prawdopodobnie bardziej zależy mu na powitaniu Cię w domu.
Czasem koty ziewają, by zwrócić na siebie uwagę. Jeśli siedzisz z pupilem na kanapie, a ten zaczyna ostentacyjnie ziewać, chce, byś czymś go zabawił. Ostrzega w ten sposób, że jeśli nie zapewnisz mu rozrywki, to pójdzie spać.
Ten aspekt kociego zachowania jest najbardziej podobny do ludzkiego ziewania, by okazać znudzenie. Nie bież tego jednak za bardzo do siebie. Mruczek nie chce Cię urazić.
W końcu, w niektórych przypadkach ziewanie może świadczyć o pewnych problemach zdrowotnych, takich jak kłopoty z zębami czy duszności. Jeśli powtarza się nadmiernie często, lub w zupełnie nieadekwatnych sytuacjach skontaktuj się z weterynarzem.
źródło: koty.pl