Swiatzwierzat.pl Koty Dlaczego kot sika na łóżko? Poznaj rozwiązanie problemu
unsplash/Ashley Anthony

Dlaczego kot sika na łóżko? Poznaj rozwiązanie problemu

24 marca 2022
Autor tekstu: Emil Hoff

Dlaczego kot sika na łóżko? Powody mogą być różne

Koty nie sikają na łóżko ani jakikolwiek inny mebel złośliwie. Miewają swoje humory, ale nie używają moczu w wojnie psychologicznej. Nie obsikują mieszkania dla złośliwej satysfakcji. Przeciwnie – czasem sikają na Twoje łóżko z miłości lub zazdrości.

Zasadniczo koty załatwiają się poza kuwetą tylko wtedy, gdy coś im doskwiera – fizycznie lub psychicznie – gdy z kuwetą jest coś nie tak, lub po prostu dlatego, że jeszcze nie nauczyły się, gdzie jest prawdziwa toaleta.

Dlaczego kot sika na łóżko? Kocięta dopiero uczą się toalety

Kotki nie powinny być zabierane od matki prędzej niż po upływie pierwszych dwunastu tygodni życia. W tym czasie kocięta przechodzą kurs bycia kotem – uczą się od mamy wszystkich kocich spraw.

Jedną z kluczowych gałęzi kociej wiedzy jest osobista higiena, w tym etykieta związana z załatwianiem potrzeb fizjologicznych. Koty uczą się od matki, że toaleta musi znajdować się z dala od legowiska oraz misek na jedzenie i wodę, najlepiej gdzieś, gdzie jest dużo pisku, żwiru albo trocin. Takie podłoże umożliwia kotu zakopanie swoich odchodów, co robi instynktownie i z upodobaniem.

W warunkach domowych oczywiście idealnym miejscem na załatwianie się jest dla kota jego kuweta. Małe kotki często instynktownie wybierają wygodną kuwetę na swoją toaletę i nie trzeba ich nawet uczyć korzystania ze żwirku. Gdy kocię po raz pierwszy skorzysta z kuwety, należy je pochwalić i nagrodzić smakołykiem.

Kot sika na łóżko: co zrobić, gdy kotek woli sypialnię od ubikacji?

Czasem mały kotek woli jednak załatwiać się gdzieś indziej niż w kuwecie. Może jeszcze jej nie odkrył, a może z jakichś powodów kuweta nie odpowiada pupilowi, który woli jakieś ustronne, ciepłe, suche, wolne od przeciągów i ludzkich kroków miejsce, najlepiej o miękkim podłożu. Takie, jak Twoje łóżko albo róg dywanu w salonie.

Jeśli kocię załatwi się nie tam, gdzie trzeba, nie wolno na nie krzyczeć. Lepiej przesadzić je do kuwety, by tam skończyło toaletę. Można też przenieść odchody kotka z dywanu do kuwety, by zwierzę po zapachu poznało, gdzie jest miejsce na kupę. Innym sposobem przyzwyczajenia małego kotka do kuwety jest ustawienie jej właśnie w miejscu, które sam wybrał, niech to będzie róg dywanu. Wtedy kot będzie załatwiał się już do kuwety, a nie na dywan, a my możemy stopniowo, dzień po dniu, przesuwać kuwetę w bardziej wygodne dla nas miejsce.

Możemy także użyć podstępu i w miejscu, gdzie kocię się załatwia, postawić miski z jedzeniem, lub tylko wysypać nieco karmy. Kot nigdy nie załatwi się w pobliżu swojego pokarmu i będzie musiał znaleźć sobie inne miejsce na toaletę – przy odrobinie szczęścia będzie to właśnie przygotowana dla niego kuweta. Możesz spryskać kuwetę specyfikiem przyciągającym koty, by zwiększyć zainteresowanie pupila tym przedmiotem, a także pokryć jego partyzancką toaletę na dywanie czy na łóżku sprayem odstraszającym te zwierzęta.

Kot sika na łóżko, bo nie ma odpowiedniej kuwety

Jedną z przyczyn tego, że kot sika poza kuwetą, może być to, że coś w samej kuwecie lub jej położeniu nie odpowiada zwierzęciu.

Koty bywają wybredne jeśli chodzi o lokalizację kuwety – zarówno te małe, które dopiero uczą się kociej toalety, jak i dorosłe zwierzęta, którym zmieniono model lub lokalizację ustępu. Należy znaleźć dla kuwety miejsce, które daje kotu spokój i poczucie bezpieczeństwa. Sama kuweta musi być zawsze czysta, a żwirek świeży. Każdy kot powinien mieć własną kuwetę – koty nie tolerują publicznych wychodków, a zapach cudzych odchodów skutecznie zraża je do korzystania ze wspólnych kuwet.

Kuweta dla kota nie może być za mała ani za duża, żwirek nie może być zbyt płytki ani zbyt głęboki (warstwa powinna mieć ok. 5 cm grubości). Niektóre zwierzaki nie lubią perfumowanych żwirków albo wolą inny rodzaj wypełniacza, np. drewniane trociny. Należy zorientować się, co odpowiada naszemu pupilowi, a potem zapewnić kotu odpowiednie warunki. Wtedy nie będzie miał powodu, by gardzić przygotowaną specjalnie dla niego kuwetą.

Obserwuj nas w
autor
Emil Hoff

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek i artykułów (w prasie i sieci), influencer wołacza. Redaktor swiatzwierzat.pl. Team koty. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy