Swiatzwierzat.pl Koty Dlaczego kot na mnie poluje? Wszystko, co musisz wiedzieć, by poradzić sobie z kocią agresją
unsplash.com/Aleksandr Gogolev

Dlaczego kot na mnie poluje? Wszystko, co musisz wiedzieć, by poradzić sobie z kocią agresją

26 grudnia 2020
Autor tekstu: Jakub Pasek

Dlaczego kot na mnie poluje? To pytanie zadaje sobie bardzo wielu właścicieli tych zwierząt. Zwykle pupil nie próbuje zrobić swojemu opiekunowi krzywdy. Takie sytuacje postrzega jako świetną zabawę. W wielu wypadkach mogą się one jednak skończyć bolesnymi zadrapaniami na kostkach, rękach czy nawet karku. Jeśli chcesz wyeliminować u kota takie zachowania, wiemy co robić.

Dlaczego kot na mnie poluje?

Powodem takich zachowań jest zazwyczaj brak innych rozrywek, lub chęć zwrócenia na siebie uwagi. Często, kot ledwie muśnie swojego właściciela łapkami i ucieka, w innych wypadkach potrafi wbić się pazurami w jego ubrania i nie chcieć puścić. O ile dla niego takie "polowanie" stanowi świetną rozrywkę u opiekuna może wywołać zawał serca, gdy nagle zostanie zaatakowany w nocy.

Zazwyczaj schemat łowów na właściciela wygląda w typowy sposób. Zwierzak obserwuje nas, po czym wybiera miejsce zasadzki. Chowa się za meblem lub zakrętem i spokojnie czeka, aż zbliżymy się na tyle, by mógł na nas skoczyć.

Jak wspomnieliśmy, główną przyczyną takich zachowań jest nuda. By uniknąć kocich zasadzek, zadbaj o to, by pupil miał możliwość spożytkowania swojej energii w zdrowszy sposób. Baw się z nim więcej, zainwestuj w nowe zabawki i drapaki lub załatw mu jakieś towarzystwo.

Możliwe są też inne powody, takie jak rozładowywanie stresu , dyskomfort, strach lub frustracja. Zwierzę może rzucić się na opiekuna, nawet jeśli to nie on wywołał u niego niepokój.

Czasem kocia agresja może być też efektem zaburzeń behawioralnych, neurologicznych lub choroby. Jeśli zachowanie pojawia się nagle, u mruczka, który wcześniej zachowywał się wzorowo, najlepiej będzie skonsultować się z weterynarzem lub behawiorystą.

Jak oduczyć kota takich zachowań?

Najgorsze co możemy zrobić to odpowiedzieć agresją. Choć taka metoda może okazać się skuteczna na krótką metę, pamiętaj, że pupil postrzega te zachowania jako zabawę i nie chce zrobić ci krzywdy. Jeśli ty zaatakujesz go w odpowiedzi, możesz naruszyć jego zaufanie do ciebie lub wkroczyć z nim na wojenną ścieżkę. Gdy między kotem a opiekunem pojawi się wrogość, ciężko będzie wrócić do przyjaznych stosunków.

Jeśli odpowiedziałeś już sobie na pytanie "dlaczego kot na mnie poluje?" i podjąłeś pewne kroki, by temu zaradzić, a mruczek dalej skacze na ciebie z pazurami, gdy tylko ma okazję, prawdopodobnie oznacza to, że przyzwyczaił się do takich zabaw.

By oduczyć go polowania na ciebie, bądź stanowczy i asertywny. Pokaż mu, że jego zachowanie jest niedopuszczalne. By zrozumiał, o co ci chodzi, mów głośno "nie" za każdym razem gdy to robi. Nie poświęcaj mu jednak wtedy zbyt wiele uwagi i nie wdawaj się w przepychanki. W skrajnych wypadkach możesz używać spryskiwacza z wodą, choć wielu behawiorystów odradza takie metody.

Źródło: koty.pl

Obserwuj nas w
autor
Jakub Pasek

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy