Dlaczego kot łysieje? Przyczyny i rozwiązania
Dlaczego kot łysieje? Możliwe przyczyny
Gubienie przez kota włosów to normalna sprawa. Koty pozostawiają nieco sierści wszędzie tam, gdzie choć przez chwilę pobędą. Każdy właściciel kota wie, że od czasu do czasu poduszki i kanapy trzeba odkłaczyć specjalną rolką do ubrań. Zawieszony w przedpokoju zimowy płaszcz także wymaga podobnego zabiegu, podobnie jak pozostawiony na łóżku sweter. Wiele kotów naturalnie linieje na wiosnę i jesień, wymieniając stare futerko na nowe. To także normalna kocia sprawa i każdy opiekun wie, że należy wtedy regularnie szczotkować pupila, by nie roznosił wypadających włosów po całym domu.
Niepokoić trzeba się wtedy, gdy sierść wychodzi z kota garściami np. w czasie czesania czy głaskania, w dodatku tylko w jednym rejonie ciała, gdzie nowe włosy nie odrastają. Utrata przez futro kota blasku, jego zmatowienie i zmierzwienie, znikanie włosów na głowie, brzuchu czy łapach oraz kompulsywne wylizywanie przez pupila niektórych miejsc na ciele to jednoznaczny sygnał: nasz kot łysieje.
Dlaczego tak się dzieje? Zdrowe koty nie łysieją nawet na starość, choć ich futerko może wtedy stracić dawny blask i puszystość. Stan kociego futra to lustro jego zdrowia. Łysienie zawsze oznacza, że kotu coś dolega i trzeba pokazać go weterynarzowi.
Dolegliwości powodujące łysienie mogą mieć charakter fizyczny (choroby) i psychiczny (stres).
Dlaczego kot łysieje? Problemy z kocim zdrowiem
Kot łysieje przeważnie wtedy, gdy z jakiegoś powodu gwałtownie i nadmiernie wylizuje swoje futerko. Jego szorstki język po prostu wyrywa włosy z łapek, boków czy ogona. Kot stosuje tego rodzaju agresywną toaletę, gdy w danym miejscu swędzi go skóra lub odczuwa ból.
Swędzenie wywołują u kota choroby skóry, alergie pokarmowe, infekcje o podłożu bakteryjnym lub grzybicznym i pasożyty. Ból może być spowodowany np. chorobami układu moczowego.
Dlaczego kot łysieje? Choroby dermatologiczne
Jeśli kot ma świąd wywołany chorobą, lizanie to jego sposób na podrapanie się, co przynosi mu chwilową tylko ulgę za cenę wyrywania włosów. Z kolei jeśli kota bolą np. stawy, lizanie to sposób na uspokojenie i – również chwilowe tylko – ukojenie bólu.
Zmiany na skórze mogą być wywołane u kota przez zaburzenia tarczycy i nadnerczy, łojotok, a także – przeważnie – alergie, pasożyty i grzyby.
Oznaką choroby są krosty, grudki i owrzodzenia na skórze kota. Możemy je dostrzec w pozbawionych włosów miejscach na ciele kota lub po uważnej inspekcji pupila. Wszelkie zmiany na kociej skórze to sygnał, że należy pokazać zwierzaka weterynarzowi.
Dlaczego kot łysieje? Alergie
Reakcje alergiczne u kotów często mają formę zapalenia skóry. Kotom najczęściej doskwierają alergie pokarmowe.
By wyleczyć kota z alergii pokarmowej, należy przenieść go na dietę eliminacyjną tzn. taką, która pozwala zidentyfikować, a potem wyeliminować z kociego jadłospisu alergeny. Koty najczęściej uczulone są na zboża zawarte często w karmach, i na źródła białka inne od mięsa, np. białko z kurzego jajka. Do eliminacji reakcji alergicznej u kota często prowadzi zmiana jego karmy na tzw. monobiałkową, tzn. zawierającą tylko jedno konkretne – mięsne – źródło białka.
Kot łysieje nie tylko przez uczulenie na składniki pokarmu. Kotom grozi też atopowe zapalenie skóry, czyli wrodzona gwałtowna reakcja alergiczna na dany alergen. Może być nim np. kurz lub pyłki kwiatów. Atopowe zapalenie skóry może też wywołać kontakt z jakimś lekiem w formie maści, z szamponem, z chemią gospodarczą, niektórymi roślinami lub nawet ugryzienie przez owada. Na atopowe zapalenie skóry zapadają najczęściej młode koty, do trzeciego roku życia.