Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Dlaczego kot budzi cię rano i w nocy? 5 najważniejszych powodów
Marta Kulik
Marta Kulik 03.08.2020 13:45

Dlaczego kot budzi cię rano i w nocy? 5 najważniejszych powodów

dlaczego kot budzi
fot. pexels.com/Teddy

Dlaczego kot budzi cię rano i w nocy? Nie możesz pozwolić sobie nawet na chwilę drzemki, bo twój zwierzak nie daje ci spokoju? A może chodzisz wiecznie niewyspany, ponieważ rano pupil miauczy i trąca się łapą dopóty, dopóki nie podniesiesz się z łóżka? Zastanawiasz się, dlaczego to robi? Oto 5 głównych powodów.

Koty towarzyszą nam od tysiącleci, a i tak nadal nie odkryliśmy ich wszystkich sekretów. Nawet wieloletni właściciele mruczków czasem nie zdają sobie sprawy, czemu ich zwierzak zachowuje się tak czy inaczej. Na przykład – dlaczego kot budzi ich ze snu? Nie wierz tym, którzy mówią, że kieruje nim wyłącznie złośliwość. Chociaż chodzi mu o zwrócenie na siebie uwagi, powody takiego postępowania mogą być naprawdę rozmaite. Oto 5 najczęstszych przypadków.

Dlaczego kot budzi cię ze snu? 5 głównych powodów

1. Z powodu głodu

Dlaczego kot budzi cię chwilę po tym, jak kładziesz się na godzinną drzemkę z pracy? Cóż, może po prostu skończyło mu się jedzenie albo woda i domaga się, żebyś czym prędzej uzupełnił braki w jego miskach.

Innym powodem może być przyzwyczajenie. Jeżeli do tej pory zaraz po powrocie częstowałeś swojego mruczka jakimś kocim smakołykiem, przyzwyczaił się do myśli, że zawsze będzie go otrzymywał. Dlatego skoro tak się nie stało, postanowił czym prędzej upomnieć się o należność. Jak temu zarazić? Po dłuższej nieobecności zawsze upewniaj się, czy pupil ma pełne miski i niczego mu nie brakuje.

2. Z powodu nudy

Jeśli nie zapewniasz swojemu mruczkowi odpowiedniej ilości zabawy i ruchu, będzie próbował wyładować nadmiar energii w inny sposób. Zaczyna wtedy głośno piszczeć i marudzić, niszczyć sprzęty, a także natarczywie domagać się uwagi.

Jeżeli akurat źle się czujesz albo potrzebujesz odespać ciężki dzień i nie jesteś w stanie pobawić się ze swoim zwierzakiem, powinieneś zorganizować mu rozrywkę bez twojego udziału. Może rozłóż na widoku zabawki, żeby wrócić jego uwagę? Inny sposób to zabawa w odkrywanie pochowanych smakołyków albo powieszenie na sznurku jakiegoś przedmiotu, który będzie próbował schwycić.

  1. Beata Tyszkiewicz ujawniła wysokość emerytury po 60 latach pracy. Pozostaje tylko załamać ręce
  2. Dziki pościg na plaży nudystów. Mężczyzna bez ubrań gonił za dzikiem, zwierzę ukradło mu torbę z drogą zawartością

3. Z powodu choroby

Wcześniej twój pupil spokojnie przesypiał całe noce, lecz od jakiegoś czasu jego zachowanie zmieniło się o 180 stopni? Gdy tylko zamkniesz oczy, od razu słyszysz mruczenie i nie rozumiesz, dlaczego kot budzi cię ze snu. Uważaj, bo powód może być bardzo poważny!

Zmiana zachowania jest szczególnie częsta u starszych zwierzaków, które zaczynają cierpieć na rozmaite dolegliwości zdrowotne. Ponieważ kot czuje się przy tobie bezpiecznie, kiedy zasypiasz, zaczyna się natychmiast stresować i robi wszystko, żebyś był przytomny. Przyczyną bywa również złe samopoczucie – mruczek domaga się od ciebie pomocy. Czym prędzej udajcie się do weterynarza!

4. Z powodu strachu

Niektóre koty wyjątkowo źle znoszą rozłąkę z opiekunem i domagają się jego uwagi nawet, kiedy kładzie się spać. Szczególnie jeśli niedawno przeszły jakąś chorobę, są zestresowane np. hałasami na zewnątrz albo niedawno miała miejsca przeprowadzka lub generalny remont i wciąż nie odzyskały poczucia bezpieczeństwa.

Jak pomóc swojemu mruczkowi wrócić do równowagi? Zastanów się poważnie nad przyczyną jego zdenerwowania. Jeśli to konieczne, zwróć się do behawiorysty, który pomoże ci stwierdzić, jaki czynnik wytrąca zwierzaka z równowagi. Gdy chodzi o zmiany w miejscu zamieszkania lub wystroju, spróbuj zająć uwagę kota czymś innym, np. wspólnymi rozrywkami czy nową zabawką.

5. Z powodu pozostawionego światła

Popularny mit głosi, że koty potrafią widzieć nawet w całkowitych ciemnościach. Bzdura! To prawda, że zwierzak lepiej radzi sobie w mroku niż jego opiekun, jednak bez przynajmniej małej wiązki światła staje się bezradny niczym dziecko.

Jeśli śpisz przy zapalonej lampce, nie wyłączasz komputera przed pójściem do łóżka lub zostawiasz światło na balkonie, szybko wzbudzisz tym zainteresowanie kota. Wtedy stanie się pobudzony i chętny do psot, a także zacznie się domagać, żebyś przyłączył się do jego zabawy. Dlatego, zanim kolejny raz położysz się do łóżka, lepiej upewnij się, że zgasiłeś wszystkie światła.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

dlaczego kot budzi

Dlaczego kot budzi cię ze snu? Być może jest po prostu głodny.

dlaczego kot budzi

Nawet niewielkie światło wystarczy, żeby kot zainteresował się jego źródłem i nabrał ochoty na zabawę.

dlaczego kot budzi

Czasami odczuwany przez kota stres jest tak silny, że boi się odstąpić właściciela nawet na krok.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Byli przekonani, że uratowali szczeniaczki labradora. Kiedy lekarz powiedział im, co to za zwierzęta, zaparło im dech w piersiach
  2. Lwiątko cierpiało ku uciesze turystów. Prezydent Putin interweniował osobiście
  3. Kamery nagrały wszystko. Lampart zaatakował spokojnie śpiącego psa
  4. Justyna Steczkowska obchodzi dziś urodziny. Trudno zgadnąć które, gwiazda w ogóle się nie starzeje
  5. Dantejskie sceny w Warszawie. 11 osób zatrzymano, policja wciąż działa
  6. Kot godzinami ukrywał się pod kołyską dziecka. Wyszedł dopiero, gdy wszyscy zasnęli. Wszystko nagrała kamera