Swiatzwierzat.pl Koty Dieta kota-cukrzyka: jak karmić chorego pupila?
Pixabay.com

Dieta kota-cukrzyka: jak karmić chorego pupila?

5 grudnia 2020
Autor tekstu: Emil Hoff

Dieta kota-cukrzyka: skąd bierze się cukrzyca?

Kot w naturze żywi się głównie mięsem swych ofiar. To z mięsa kot pobiera niemal wszystkie potrzebne substancje odżywcze i wodę – dlatego koty dość mało piją z miseczek, wolą wodę z pokarmu. Kot powinien dostawać posiłki dostarczające mu mniej więcej 55% białka, 35% tłuszczu i 8% węglowodanów. W procesie zwanym glukoneogenezą kot sam wytwarza dla siebie glukozę z białka zwierzęcego. Dlatego kot nie powinien przyjmować zbyt wielu węglowodanów ze źródeł innych niż białko. Glukoza we krwi jest następnie zamieniana w glikogen przez insulinę – hormon wytwarzany przez trzustkę. Glikogen wchłania się łatwo do komórek i odżywia je – to niezbędny do ich funkcjonowania cukier.

Kiedy jednak trzustka kota zaczyna szwankować lub pokarm zawiera zbyt wiele węglowodanów, insulina nie nadążą z zamianą glukozy w glikogen. We krwi zaczynają się odkładać toksyczne produkty przemiany glukozy – tzw. ciała ketonowe. Nadmiar glukozy jest więc pospiesznie wydalany z moczem lub odkłada się jako tłuszcz, zaś ogłupiały organizm zaczyna rozkładać własne białka i tłuszcze zamiast zalewającej go glukozy, którą uznał za w całości zbędną i niepotrzebną. Na horyzoncie pojawia się choroba – cukrzyca.

Dieta kota-cukrzyka: objawy choroby

Na cukrzycę narażone są koty starsze i otyłe, częściej kocury niż kotki.

Pierwszym objawem cukrzycy u kota jest najczęściej wzmożone pragnienie i wydalanie moczu. Ciało kota zaczyna słabnąć i chudnąć, choć on sam nierzadko je za dwóch. Z czasem kot staje się ospały – nic dziwnego, w końcu trawi własne tkanki. Organizm stopniowo się odwadnia, nerki i wątroba nabrzmiewają.

W czasie wizyty u weterynarza kotu z podejrzeniem cukrzycy powinna zostać zbadana zawartość fruktozaminy we krwi oraz mocz. Po analizie krzywej cukrowej kota podejmuje się leczenie. Zawsze obejmuje ono zmianę diety. Dodatkowo podaje się kotom doustnie lekarstwa stymulujące wytwarzanie insuliny, a nierzadko także trzeba im robić zastrzyki z tego hormonu.

Dieta kota-cukrzyka: kluczowe znaczenie dla wyzdrowienia

U kotów, u których cukrzycę wykryto wcześnie, zmiana diety ma kluczowe znaczenie. Na wczesnym etapie choroby podawanie leków i zastrzyków może jeszcze nie być konieczne. Odpowiednio skomponowana i konsekwentnie stosowana dieta może sama w sobie sprawić, że rozwój choroby zatrzyma się, a nawet cofnie i kot odzyska pełnię zdrowia.

Dieta kota-cukrzyka: co powinien jeść koci diabetyk?

Dieta kota cukrzyka musi mieć dwie cechy: po pierwsze bardzo mało węglowodanów, po drugie bardzo dużo białka zwierzęcego – to z niego kot wytworzy sobie potrzebną ilość glukozy.

Dieta kota-cukrzyka powinna składać się więc z pełnowartościowej, mokrej, wysokomięsnej karmy premium o odpowiednim stosunku mięsa do warzyw, owoców i suplementów witaminowych (95% do 5%) oraz o należycie zbalansowanej wartości odżywczej w porcji pokarmu (dużo białka – ponad 55%, mało węglowodanów – dobrze poniżej 8%). Istnieją specjalne karmy tzw. weterynaryjne, przeznaczone dla kotów chorych na cukrzycę. W doborze odpowiedniej karmy pomoże Ci weterynarz lub koci dietetyk.

Obserwuj nas w
autor
Emil Hoff

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek i artykułów (w prasie i sieci), influencer wołacza. Redaktor swiatzwierzat.pl. Team koty. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy