Swiatzwierzat.pl
Dieta kota-cukrzyka: jak karmić chorego pupila?

Pixabay.com

Dieta kota-cukrzyka: jak karmić chorego pupila?

5 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Cukrzyca to groźna choroba, zarówno u ludzi jak u zwierząt. Jak nie dopuścić do wykształcenia się cukrzycy u kota, jakie są objawy choroby u domowego pupila i jak powinna wyglądać dieta kota-cukrzyka? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poradniku po

Dieta kota-cukrzyka: skąd bierze się cukrzyca?

Kot w naturze żywi się głównie mięsem swych ofiar. To z mięsa kot pobiera niemal wszystkie potrzebne substancje odżywcze i wodę – dlatego koty dość mało piją z miseczek, wolą wodę z pokarmu. Kot powinien dostawać posiłki dostarczające mu mniej więcej 55% białka, 35% tłuszczu i 8% węglowodanów. W procesie zwanym glukoneogenezą kot sam wytwarza dla siebie glukozę z białka zwierzęcego. Dlatego kot nie powinien przyjmować zbyt wielu węglowodanów ze źródeł innych niż białko. Glukoza we krwi jest następnie zamieniana w glikogen przez insulinę – hormon wytwarzany przez trzustkę. Glikogen wchłania się łatwo do komórek i odżywia je – to niezbędny do ich funkcjonowania cukier.

Kiedy jednak trzustka kota zaczyna szwankować lub pokarm zawiera zbyt wiele węglowodanów, insulina nie nadążą z zamianą glukozy w glikogen. We krwi zaczynają się odkładać toksyczne produkty przemiany glukozy – tzw. ciała ketonowe. Nadmiar glukozy jest więc pospiesznie wydalany z moczem lub odkłada się jako tłuszcz, zaś ogłupiały organizm zaczyna rozkładać własne białka i tłuszcze zamiast zalewającej go glukozy, którą uznał za w całości zbędną i niepotrzebną. Na horyzoncie pojawia się choroba – cukrzyca.

Dieta kota-cukrzyka: objawy choroby

Na cukrzycę narażone są koty starsze i otyłe, częściej kocury niż kotki.

Pierwszym objawem cukrzycy u kota jest najczęściej wzmożone pragnienie i wydalanie moczu. Ciało kota zaczyna słabnąć i chudnąć, choć on sam nierzadko je za dwóch. Z czasem kot staje się ospały – nic dziwnego, w końcu trawi własne tkanki. Organizm stopniowo się odwadnia, nerki i wątroba nabrzmiewają.

W czasie wizyty u weterynarza kotu z podejrzeniem cukrzycy powinna zostać zbadana zawartość fruktozaminy we krwi oraz mocz. Po analizie krzywej cukrowej kota podejmuje się leczenie. Zawsze obejmuje ono zmianę diety. Dodatkowo podaje się kotom doustnie lekarstwa stymulujące wytwarzanie insuliny, a nierzadko także trzeba im robić zastrzyki z tego hormonu.

Dieta kota-cukrzyka: kluczowe znaczenie dla wyzdrowienia

U kotów, u których cukrzycę wykryto wcześnie, zmiana diety ma kluczowe znaczenie. Na wczesnym etapie choroby podawanie leków i zastrzyków może jeszcze nie być konieczne. Odpowiednio skomponowana i konsekwentnie stosowana dieta może sama w sobie sprawić, że rozwój choroby zatrzyma się, a nawet cofnie i kot odzyska pełnię zdrowia.

Dieta kota-cukrzyka: co powinien jeść koci diabetyk?

Dieta kota cukrzyka musi mieć dwie cechy: po pierwsze bardzo mało węglowodanów, po drugie bardzo dużo białka zwierzęcego – to z niego kot wytworzy sobie potrzebną ilość glukozy.

Dieta kota-cukrzyka powinna składać się więc z pełnowartościowej, mokrej, wysokomięsnej karmy premium o odpowiednim stosunku mięsa do warzyw, owoców i suplementów witaminowych (95% do 5%) oraz o należycie zbalansowanej wartości odżywczej w porcji pokarmu (dużo białka – ponad 55%, mało węglowodanów – dobrze poniżej 8%). Istnieją specjalne karmy tzw. weterynaryjne, przeznaczone dla kotów chorych na cukrzycę. W doborze odpowiedniej karmy pomoże Ci weterynarz lub koci dietetyk.

Dieta kota-cukrzyka: jaka karma ze sklepu?

Możesz też samodzielnie wybrać dla kota odpowiednią karmę, zwłaszcza jeśli zwierzak grymasi i nie smakuje mu ta weterynaryjna. Czytaj dokładnie etykiety i sprawdzaj skład każdej karmy. Producenci często zdają sobie sprawę z tego, że ich produkty zawierają zbyt wiele węglowodanów i nie podają tej informacji w składzie analitycznym (czyli dokładnym, procentowym) swojej karmy. Jeśli nie widzisz na etykiecie procentowego udziały węglowodanów, nie kupuj takiego pokarmu – nie nada się jak podstawa diety kota-cukrzyka. Możesz też samodzielnie obliczyć skład węglowodanów, po prostu sumując podane procenty i odejmując tę sumę od 100% – wynik to ukryta zawartość węglowodanów.

Nie kupuj karmy zawierającej konserwanty, barwniki, słodziki, spulchniacze aromatyzery, dodatki zbożowe i produkty pochodzenia zwierzęcego.

Mięso w karmie powinno być zarówno mięśniowe, jak i podrobowe (wątroby, serca, nerki, płuca itp.), musi też pochodzić z konkretnych części konkretnych zwierząt, najlepiej kilku. Dobra mieszanka mięsna zawiera wołowinę, cielęcinę, drób i ryby. Karma musi też zawierać owoce i warzywa, oleje rybne oraz suplementy witamin i minerałów. Bardzo ważna jest wysoka zawartość tauryny, kluczowego dla kociego zdrowia aminokwasu. Dla kota-cukrzyka ważny jest też chrom, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz substancje śluzotwórcze, które ułatwiają przyswajanie cukrów, zawarte np. w burakach albo roślinach z rodziny psyllium. Odpowiednie suplementy dla zwierząt można kupić w sklepach zoologicznych.

Dieta kota-cukrzyka: a może BARF?

Możesz też powoli przestawić swego kota-diabetyka na dietę BARF (czyli surowiznę, od ang. Biologically Appropriate Raw Food, czyli biologicznie dopasowane surowe jedzenie), wzbogaconą o psyllium, siemię lniane i z większą niż w zwykłych przepisach domieszką wody.

Wszystkiego o diecie BARF możesz dowiedzieć się z przewodnika opublikowanego na naszym portalu.

Dieta kota-cukrzyka: ile karmy i jak często?

Kot-cukrzyk powinien dostawać pięć niedużych posiłków w ciągu doby, o stałych porach. Najlepiej podawaj kotu porcje zgodne z opisem na opakowaniu karmy, łącznie 5% normalnej masy ciała kota na każdy dzień. Dobrze, by każda porcja karmy była paczkowana osobno. Pokarm podawaj kotu w czystej misce z porcelany lub szkła, lekko ciepły – wystaw go z lodówki na godzinę przed podaniem lub włóż torebkę do gorącej wody na kilka minut. Ciepła karma lepiej pachnie i smakuje kotu.

Nie dawaj kotu dostępu do suchej karmy, która jest bardzo bogata w węglowodany. Koniec z podjadaniem między posiłkami!

Jeśli Twój kot dostaje także zastrzyki z insuliny, każdy zastrzyk powinien być wykonany po posiłku. Nie wolno pominąć jedzenia po zastrzyku, bo kotu grozi wtedy hipoglikemia, która może nawet prowadzić do śmierci. Ważne też, by kot – każdy, nie tylko cukrzyk – miał stały i nieograniczony dostęp do świeżej wody pitnej.

Dieta kota-cukrzyka: jak przestawić kota na nową dietę?

Koty bywają wybredne i z reguły trudniej zmienić im pokarm niż np. psom. Dlatego nową dietę kota-cukrzyka należy wprowadzać stopniowo, powoli, obserwując reakcje zwierzaka. Zbyt szybkie przejście z dawnej karmy na nową może wywołać u kota np. biegunkę. Zmieniaj karmę etapami, stopniowo, początkowo dodając nowy pokarm do starego i każdego dnia nieco zwiększając jego udział w posiłkach, aż w końcu nowa karma całkiem wyprze starą.

Dieta kota-cukrzyka: a co z nadwagą?

Dieta-kota cukrzyka, nawet zoptymalizowana, może nie wystarczyć do pełnego wyzdrowienia. Jeśli kot ma nadwagę, trzeba ją zbić. Odpowiednia dieta to już połowa drogi do szczupłej kociej sylwetki. Drugą połową jest odpowiednia dzienna dawka ćwiczeń i zabaw. Kiedy Twój pupil wróci do sił dzięki odpowiednio dobranej diecie dla kota-cukrzyka, możesz zacząć regularnie się z nim bawić – nadwaga u kotów to często efekt zaniedbania przez opiekunów właśnie codziennej zabawy z kotem.

Koty z natury uwielbiają bawić się w symulowanie polowania – czaić się, a potem rzucać na różnego rodzaju wędki czy sznurki. Kochają też się wdrapywać i wskakiwać na wysokie miejsca, wspinać po wielopiętrowych drapakach, buszować w tunelach i kartonowych pudełkach. Wiele kotów lubi też aportować, przynajmniej w połowie – skaczą na rzucone prze pokój piłki czy maskotki, by je „upolować”.

Aktywność fizyczna nie tylko pomaga kotu zrzucić nadprogramowe kilogramy, co ułatwia walkę z cukrzycą, ale także jest mu niezbędna do szczęścia psychicznego i spełnienia w roli – udomowionego i okrutnie rozpieszczonego, ale jednak – drapieżnika.

Podobne artykuły

facebook/TOZ Opole

Koty

Właścicielka pseudohodowli przetrzymywała ponad 50 kotów. W końcu zostały interwencyjnie odebrane

Czytaj więcej >
OSP

Koty

Strażacy są u niej co miesiąc. Niezwykły problem mieszkanki Piątnicy

Czytaj więcej >

Koty

Makabryczne znalezisko w Wielkopolsce. Ktoś porzucił nowo narodzone kocięta przy placu zabaw

Czytaj więcej >
koty w ścianie

Koty

Dzień na budowie zmienił się w akcję ratunkową. Spod młota do burzenia sypały się... koty

Czytaj więcej >
Niezwykły mruczek

Koty

Romantyczny mruczek podbija serca internautów. Jest pokryty plamkami w nietypowym kształcie

Czytaj więcej >
Czemu kot macha ogonem? Możliwe znaczenia

Koty

Czemu kot macha ogonem? Możliwe znaczenia

Czytaj więcej >