Delfin zwyczajny: najliczniejszy, a nadal tajemniczy
Delfin zwyczajny to najbardziej liczny gatunek delfina. Nie garnie się jednak do ludzi tak, jak butlonos, i przez to skrywa nadal wiele tajemnic. Czy delfin zwyczajny rozpoznaje swoje imię? Czy można spotkać go w Bałtyku? Dowiedz się, jaki jest delfin zwyczajny!
Delfin zwyczajny: relacje z ludźmi
Delfin zwyczajny (delphinus delphis), zwany też długopyskim i pospolitym, to najczęściej spotykany przedstawiciel rodziny delfinowatych i członek infrarzędu waleni. Nie on jednak uchodzi w powszechnej wyobraźni za „archetypicznego delfina” - ten zaszczyt przypada delfinowi butlonosowi.
Delfiny zwyczajne znane były mieszkańcom wybrzeży Morza Śródziemnego od tysiącleci. Przedstawienia tych wdzięcznych zwierząt znaleźć można na malowidłach i mozaikach w ruinach domów i pałaców cywilizacji minojskiej na Krecie. Szacuje się, że dziś w Morzu Śródziemnym żyje ok. 20 tys. delfinów zwyczajnych.
Delfin zwyczajny, w przeciwieństwie do np. butlonosów, nie garnie się do ludzi. Zazwyczaj odpływa od nurków, co jest szczególnie dobrze widoczne u delfinów żyjących w niewoli. Nie przejawia agresji wobec ludzi, ale zawsze trzyma się na dystans.
Jak wygląda delfin zwyczajny?
Delfin zwyczajny to średnich rozmiarów morski ssak, nieco mniejszy od butlonosa. Osiąga ok. 200 cm długości i masę ok. 80-90 kg, przy czym samice są nieco mniejsze.
Delfiny zwyczajne mają smukłe ciała, długie dzioby, nieduże i lekko zagięte do tyłu płetwy grzbietowe. Ich grzbiety są czarne, a brzuchy białe, do tego delfiny zwyczajne mają jeszcze plamy barwne w kształcie klepsydry na obu bokach, które w zależności od podgatunku mogą być białe, szarawe, a nawet błękitne, kremowe lub żółtawe.
Delfin zwyczajny: obszar występowania
Delfin zwyczajny dzieli się na cztery podgatunki, z których każdy zamieszkuje nieco inny obszar Ziemi. Delfin zwyczajny zwyczajny (delphinus delphis delphis) zamieszkuje ciepłe regiony Atlantyku i Oceanu Spokojnego, zwłaszcza zachodnie wybrzeża Afryki, obu Ameryk i Australazji. Spotkać go można także w chłodniejszym Morzu Ochockim. To właśnie te delfiny najczęściej spotyka się na Morzu Śródziemnym, u wybrzeży Morza Północnego i wschodnich USA. Z rzadka zapuszczają się nawet na Bałtyk – widziano je kilka razy w Zatoce Gdańskiej. Istnieją dwie odmiany delfina podwójnie zwyczajnego: długo- i krótkopyska.
Delfin pontyjski (delphinus delphis ponticus) zamieszkuje Morze Czarne i Marmara.
Z kolei delfin arabski (delphinus delphis tropicalis) żyje w wodach tropikalnych Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku, zwłaszcza u wschodnich wybrzeży Afryki, Indii, Indochin i Południowych Chin. Spotkać go można w Morzu Czerwonym.
Delphinus delphis bairdii pływa w wodach północno-wschodniego Pacyfiku. Jego klasyfikacja nie jest jeszcze jednoznacznie ustalona, może to tylko jedna z populacji delfina podwójnie zwyczajnego.
Delfin zwyczajny: biotop
Delfin zwyczajny zamieszkuje przybrzeżne wody regionów tropikalnych i umiarkowanych. Lubi ciepło i chętnie pływa blisko powierzchni wody, grzejąc się w słońcu. Najczęściej delfina zwyczajnego spotyka się w wodach o temperaturze od 16 do 20 stopni Celsjusza.