Czy kot się poci? 15 sprawdzonych sposobów, jak pomóc kotu w upał
Czy kot się poci? Jak kot znosi wysokie temperatury? Mimo tego, że zwierzęta te są z natury ciepłolubne, to zbyt wysokie temperatury mogą im doskwierać. Kiedy termometry przekraczają 30 kresek, właściciele czworonogów zastanawiają się jak pomóc pupilowi w tym trudnym czasie.
Koty uwielbiają ciepło, dlatego tak często pchają się na kolana swojego pana, wylegują pod kołdrą lub kąpią się w promieniach słonecznych, ale nawet one męczą się podczas najgorętszych dni. W tym artykule dowiesz się, jak zadbać o kota w upalne dni, czy kot się poci i jak kot się chłodzi!
Czy kot się poci?
Czy kot się poci? Tak, kot się poci, ale w niedużych ilościach. Jego ciało jest praktycznie pozbawione gruczołów potowych, które występują tylko na łapach, na wargach i w okolicach podbródka. Nie zauważymy więc spływających po ciele kota kropli potu, ponieważ nie jest on do tego zdolny. Pocenie się najłatwiej zauważyć w sytuacjach stresujących jak wizyta u weterynarza. Jeśli chcesz sprawdzić, czy kotu jest gorąco, wystarczy złapać go za łapkę. Kot chłodzi się poprzez wylizywanie swojego ciała. Dzięki temu ciepło szybciej wyparowuje!
Kot i upały
Znamy już odpowiedź na to, czy kot się poci, więc jak schłodzić kota w upalne dni? Kilka sposobów, które przyniosą pupilowi szybką ulgę:
- włóż butelkę z zamrożoną wodą do legowiska — to szybki i łatwy sposób, który pozwoli kotu spokojnie zasnąć.
- dorzuć lód do miski z wodą — jeśli wiesz, że kota czeka samotny dzień w domu, wrzuć mu kostki lodu do miski. Jeśli Twój kot niechętnie pije, a z natury koty wcale nie lgną do miski z wodą, dorzuć mu do wody zamrożony bulion! Dzięki temu, że woda będzie miała dla kota ciekawy smak, częściej zajrzy on do miski i będzie odpowiednio nawodniony.
- postaw kocie legowisko na podwyższeniu — najlepiej na ażurowym stołku, żeby nie stykało się bezpośrednio z podłożem i było przewiewne. Dzięki temu, legowisko nie będzie się przegrzewało. Dobrym pomysłem jest podłożenie pod stołek butelki z zamrożoną wodą, której powietrze podziała jak naturalny wentylator.
Jak zadbać o kota w upalne dni?
- ostrzyż kota na lwa — charakterystyczna fryzura przyniesie ulgę w najgorętsze dni, szczególnie długowłosym kotom. Sierść powinna być zostawiona tylko na głowie, łapach i ogonie. Ten sposób jest kontrowersyjny, ale skuteczny. Właściciele białych kotów powinni być ostrożni w kwestii strzyżenia, ponieważ koty te mają wyjątkowo delikatną skórę, która jest szczególnie narażona na działanie promieni słonecznych.
- znajdź odpowiednie miejsce — najprostszym, ale bardzo skutecznym sposobem jest znalezienie odpowiedniego miejsca dla kota i postawienie wentylatora. Dobrze sprawdzą się pomieszczenia wyłożone płytkami, na których kot będzie mógł się rozłożyć i spokojnie się ochłodzić.
- włącz wentylator — to często wybierany sposób na ochłodę przez ludzi. Koty także go uwielbiają.
- zapewnij cień — zasłoń zasłony, a mieszkanie nie będzie się tak szybko nagrzewało.
- okryj go mokrą szmatką — mokry ręcznik spełni funkcję podobną do wylizywania sierści.
Jak schłodzić kota?
- kup kocią fontannę — stały dostęp do wody, który jest atrakcyjniejszy niż zwykła miska.
- częściej myj miski — pomoże to w zapobieganiu chorobom, które łatwo roznoszą się w wysokich temperaturach. Zdrowie Twojego kota nie będzie zagrożone.
- rozstaw miski z wodą — kilka misek z wodą w różnych miejscach zwiększy prawdopodobieństwo częstego nawadniania kota.
- zrezygnuj z zabaw — daj odpocząć kotu i nie zachęcaj go do wspólnych aktywności, które sprawią, że będzie mu jeszcze cieplej.
- zostaw go w domu — nie zmuszaj pupila do spacerów po osiedlu. Może się okazać, że w tym okresie nie ma na to siły i ochoty.
- transportuj z głową — jeśli szykuje się dłuższa podróż, nie zapomnij o odpowiednim przygotowaniu kota. Warto wrzucić do transportera mokry ręcznik, który podziała jak wentylator.
- pamiętaj o bezdomnych — jeśli w Twojej okolicy błąkają się bezpańskie koty, wystaw dla nich wodę lub wpuść na zacieniony balkon. Chociaż tak pomożesz im w ich ciężkim życiu.
Kot wymiotuje w upał?
Raczej nie, chyba że jest to wynik udaru cieplnego. Jeśli zauważysz dziwne zachowanie u swojego pupila — apatię, brak apetytu, problemy z widzeniem i równowagą, zianie lub nadmierne pobudzenie — skieruj się natychmiast do gabinetu lekarza weterynarii. Skutki przegrzania mogą być tragiczne dla Twojego kociego przyjaciela!
Zobacz zdjęcia:
Czy kot się poci? Tak, ale w bardzo niewielkich ilościach.
Koty lubią ciepło, ale czasem trzeba pomóc im się schłodzić.
Jak wasze koty znoszą upały?
ZOBACZ TEŻ:
- Kot nie chce zostawić martwego przyjaciela. Desperacko ściąga go z ulicy, jego zachowanie łamie serce
- Husky leżał na ulicy i pilnował ciała przyjaciela. Nie ruszył się z miejsca przez cały dzień
- Pinczer austriacki od A do Z. Wierny przyjaciel, który potrzebuje uwagi
- Mężczyzna skrzywdził suczkę. Potem porzucił ją na poboczu drogi
- Ten kot wygląda jak chodząca kulka lub chomik. Jest przeuroczy
Źródło: koty.pl, kocie-abc.pl, wittamina.pl, portalweterynaryjny.pl