Ile kosztuje czipowanie psa, gdzie je wykonać i co nam daje? Pakiet niezbędnych informacji
Czipowanie psa to ostatnimi czasy najpopularniejsza metoda identyfikacji zwierząt. Swoją sławę zawdzięcza wysokiej skuteczności w walce z bezdomnością psów. Jeżeli obawiasz się, że podczas spaceru zgubisz swojego pupila bądź ktoś go sobie przywłaszczy, czipowanie psa sprawi, że będziesz o niego spokojniejszy.
Wbrew pozorom, czipowanie psa nie jest zarezerwowane tylko dla ludzi zamożnych lub właścicieli psów rasowych. Utrata najlepszego przyjaciela, czy to podwórkowego kundelka, czy stałego bywalca wystaw psów, będzie bolesnym przeżyciem. W tym artykule dowiesz się, czym jest czipowanie psa, jak przebiega zabieg gdzie go wykonać, czy Twój pies może zostać zaczipowany i ile kosztuje czipowanie psa.
Czipowanie psa — co to jest? Co daje czipowanie psa?
Czipowanie psa to metoda znakowania zwierząt, która umożliwia szybką i skuteczną identyfikację zagubionego czworonoga. Na rynku istnieje wiele alternatywnych sposobów znakowania, między innymi obroże bądź szelki z adresem i numerem kontaktowym właściciela, jednak nie są one tak skuteczne, jak wszczepienie czipa. W trakcie ucieczki pies może zgubić obrożę lub rozerwać ją, a jeśli nasz pupil zostanie skradziony, może zostać szybko pozbawiony adresówki przez złodzieja. Oznaczanie swojego pupila poprzez czip jest sposobem pewnym na całe życie, ponieważ wszczepia się go pod skórę i nie da się go wyjąć.
Jak wygląda czipowanie psa?
Czipowanie psa to wszczepienie mikroskopijnego mikroprocesora wielkości ziarenka ryżu z 15 cyfrowym kodem identyfikacyjnym przypisanym do konkretnego psa. Na czym polega czipowanie psa? Za pomocą dużej strzykawki umieszcza się czip pod skórą zwierzęcia. Najczęściej na szyi bądź między łopatkami. Jest to zabieg bezpieczny i prawie bezbolesny — pies czuje ukłucie podobne do szczepienia. Obecnie wykonuje się czipy z materiałów, które nie powodują alergii i innych dolegliwości. Aby czip spełniał swoją funkcję, potrzebna jest jego rejestracja w bazie danych. Weterynarz przypisuje do indywidualnego kodu psa dane właściciela i rejestruje je w bazie.
W niektórych bazach rejestracja jest bezpłatna, a w innych koszt waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Największą z nich jest Ogólnopolska Baza Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji. Najlepiej jednak zapisać psa do wszystkich dostępnych baz danych. Dzięki temu istnieje największe prawdopodobieństwo odnalezienia czworonoga. Do odczytu czipu niezbędny jest specjalny skaner, w który wyposażone są gabinety weterynaryjne, schroniska i służby miejskie. Przykłada się go do skóry psa i sczytuje kod. Czasem nie jest to konieczne, ponieważ skaner działa nawet z kilku metrów.
Czipowanie psa — gdzie je wykonać?
Czipowanie jest zabiegiem szybkim i niezbyt skomplikowanym. Można wykonać go w gabinetach weterynaryjnych w mniejszych i dużych miastach. Zaczipować można każdego psa, bez względu na wiek — czipuje się zarówno szczenięta, jak i psy w podeszłym wieku.
Czipowanie psa — cena
Ile kosztuje czipowanie psa? Cena uzależniona jest od regionu, w którym wykonywany jest zabieg i waha się od 50 do 100 złotych. W bardziej prestiżowych gabinetach, w dużych miastach może ona przekroczyć 100 złotych. Należy doliczyć także koszt rejestracji czipa w bazach danych. Warto pamiętać, że jest to wydatek jednorazowy, który znacznie zwiększy szanse na odnalezienie pupila w przypadku zagubienia.
Czy czipowanie psa jest obowiązkowe?
Czipowanie psa jest nieobowiązkowe, jeżeli nie planujemy wyjazdu z kraju ze swoim czworonogiem. Jeśli jednak chcemy zabrać pupila w podróż, musimy wyrobić mu paszport, do którego wymagany jest piętnastocyfrowy kod czipu lub tatuaż, który jest alternatywną metodą znakowania. Uważa się, że czip jest bardziej humanitarnym sposobem identyfikacji, niż tatuaż, dlatego też jest bardziej popularny. Tatuaż po latach jest mniej czytelny. Czip może być odczytywany wielokrotnie i nie wpływa to na jego zużycie.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Czipowanie to popularna metoda znakowania w hodowlach psów.
Zabieg czipowania może być przeprowadzany w każdym wieku — u szczeniąt i dorosłych psów.
Znakowanie poprzez czip to gwarancja szybszej i sprawniejszej identyfikacji znalezionego czworonoga.
ZOBACZ TEŻ:
- Jak koty okazują miłość? 10 oznak, że twój kot bardzo cię kocha
- Pies dosłownie rozpłakał się na widok człowieka, błagał o pomoc. To, co się później stało rozrywa serce
- Dziecko na widok kota dostaje szału! Reakcja malucha jest bezcenna
- Wychudzony kot znaleziony na ulicy. Wyglądał strasznie, dziś nie będziecie mogli go poznać
- Kot z psem w domu. Jak sprawić, by się polubiły i żyły w zgodzie? Sprawdzone zasady