Swiatzwierzat.pl Koty Czemu kot śpi w kuwecie?
Pixabay.com

Czemu kot śpi w kuwecie?

24 marca 2022
Autor tekstu: Emil Hoff

Kot śpi w kuwecie: dziwaczne zachowanie mruczka

Jak wiadomo, koty to czyściochy i eleganciki. Swoje terytorium wyraźnie dzielą na strefy przeznaczone do różnych rzeczy. Kot gdzie indziej je, gdzie indziej pije, gdzie indziej śpi (najczęściej ma wiele ulubionych miejsc do spania), a już zupełnie gdzie indziej chodzi do toalety.

Kuweta najczęściej jest w głowie kota miejscem wyraźnie oddzielonym od reszty jego areału. To strefa nieczysta, choć bardzo potrzebna. Dlatego wszelkie zmiany kociego podejścia do kuwety i zachowań toaletowych, a zwłaszcza łączenie strefy toaletowej z innymi strefami, powinny być sygnałem dla opiekuna, że z kotem jest coś nie tak.

Co więc może sobie pomyśleć człowiek, gdy jego kot zaczyna spać we własnej kuwecie? Czy futrzakowi już do końca odbiło przez ten cały dobrobyt? Nie! Kot może spać w kuwecie z różnych przyczyn, zarówno o podłożu fizjologicznym, jak i psychologicznym.

Kot śpi w kuwecie: choroby układu moczowego

Kiedy człowiek popije rybę mlekiem, woli nie oddalać się od toalety. Podobnie jest z kotami. Gdy dotykają ich jakieś dolegliwości żołądkowe i mają biegunkę, chodzą do kuwety częściej niż zwykle i starają się od niej zbytnio nie oddalać. Utrzymanie terytorium w czystości to dla kotów sprawa honoru i dobrego samopoczucia, dlatego nie mogą sobie pozwolić na gubienie kup po kątach.

Czasem jednak kot cierpi na choroby układu moczowego, które wywołują u niego stałe parcie na pęcherz. Infekcje dróg moczowych, zapalenie pęcherza, nawet zaparcie mogą spowodować, że kot woli dla pewności posiedzieć w kuwecie o wiele dłużej niż zwykle. Może wtedy sprawiać wrażenie, że zamienił swoje luksusowe legowisko na żwirek.

Kocim chorobom najczęściej towarzyszy zestaw standardowych objawów. Należą do nich apatia i brak apetytu. Czasem koty cierpiące na dolegliwości dróg moczowych zaczynają załatwiać się poza kuwetą, bo zwykłe miejsce na toaletę zaczyna im się kojarzyć z bólem. Jeśli zaobserwujesz u swojego kota którykolwiek z tych objawów, zabierz go do weterynarza. Znaczy to bowiem, że kot poleguje w kuwecie najpewniej dlatego, że jest chory.

Kot śpi w kuwecie: ucieczka przed stresem

Inną przyczyną, dla której kot zaczął spędzać dużo czasu, a nawet sypiać we własnej kuwecie, może być silny stres. Jeśli kuweta jest kryta, stanowi dla kota przytulną, bezpieczną, pachnącą znajomo jaskinię, w której może się ukryć. Oczywiście, koty najczęściej znajdują sobie w mieszkaniu kilka kryjówek, ale kuweta zajmuje w ich sercach szczególne miejsce, więc zestresowany kot może woleć właśnie pachnący znajomo żwirek od kartonowego pudełka.

Koty to wrażliwe stworzenia i stresuje je wiele rzeczy. Przede wszystkim koty nie lubią zmian, zwłaszcza nagłych. Zmiana karmy, zmiana pór karmienia, przemeblowanie, goście, nowy zwierzak w domu, a już najgorsze – przeprowadzka. Wszystkie te zmiany mają na kota silny stresujący wpływ. Jeśli Twój kot zaczął pomieszkiwać w kuwecie np. po przeprowadzce lub w trakcie zmiany karmy na zdrowszą, być może przyczyną jego zachowania jest właśnie odczuwany stres. Ukrywanie się w krytej kuwecie to zachowanie dość częste u kotów świeżo adoptowanych, które przeżywają silny stres związany z rozpoczęciem życia w nowym miejscu.

Aby obniżyć poziom stresu u kota, należy zapewnić jego życiu stabilne ramy, unikać nagłych zmian i hałasu, a także regularnie się z nim bawić – koty lubią być w centrum uwagi swego opiekuna i zaniedbanie oraz nuda stresują je. Możesz też wetknąć do kontaktu dyfuzor z kocimi feromonami policzkowymi, które działają na kota uspokajająco. Niektóre zwierzaki lubią też słuchać muzyki klasycznej, pamiętaj tylko, by nie puszczać jej zbyt głośno, bo koci słuch jest bardzo czuły i zwierzaki nie lubią hałasów.

Kot śpi w kuwecie: zazdrość o toaletę

Zasadniczo każdy kot w domu powinien mieć własną kuwetę.

Kiedy w domu jest więcej niż jeden kot, a nowy zwierzak nie został odpowiednio zsocjalizowany ze starym, zwierzęta mogą zacząć rywalizować ze sobą o zasoby, nawet wtedy, gdy jedzenia, wody i kuwet jest pod dostatkiem. Zaniepokojony kot nie przelicza objętości toreb z karmą, tylko reaguje instynktownie. Instynkt może mu podpowiedzieć, że należy bronić jedzenia, miski z wodą i toalety przed rywalem – drugim kotem.

Zdarza się więc, że po sprowadzeniu do domu drugiego kota bez odpowiedniej socjalizacji obu zwierząt, stary kot (czasem też nowy) zaczyna strzec swoich sprzętów i przesiadywać w kuwecie, by dać znać intruzowi, że to wszystko jego.

Jeśli każdy kot ma swoją kuwetę, zachowanie zazdrosnego zwierzęcia powinno szybko minąć. Jeśli jednak Twój kot nie może pogodzić się z obecnością drugiego zwierzaka i uparcie nie opuszcza kuwety z obawy, że zostanie zajęta przez intruza, być może trzeba będzie skonsultować się z kocim behawiorystą, który podpowie, jak rozwiązać problem i złagodzić u kota poczucie zagrożenia.

Jeśli koty mają do dyspozycji tylko jedną kuwetę i kłócą się o nią, należy jak najszybciej dokupić drugą. Niemożność spokojnego skorzystania z toalety jest dla kotów bardzo stresująca, a silny stres może wywołać u nich zaparcia i poważniejsze jeszcze choroby. Niedostateczna liczba kuwet może sprawić, że przesiadywanie przez kota w żwirku okaże się najmniejszym problemem.

Obserwuj nas w
autor
Emil Hoff

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek i artykułów (w prasie i sieci), influencer wołacza. Redaktor swiatzwierzat.pl. Team koty. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy