Swiatzwierzat.pl
Cornish Rex – kot z falującym futerkiem

pixabay.com

Cornish Rex – kot z falującym futerkiem

14 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Cornish Rex ma wygląd nietypowego kota o egzotycznej urodzie. Zapewne zdziwi więc nas fakt, że jego przodkami są typowe dachowce.

Historia Cornish Rexa

Historia Cornish Rexa rozpoczęła się w Wielkiej Brytanii, a dokładnie w Kornwalii w miejscowości Bodmin Moor. Znamy nawet dokładną datę, która jak się potem okazało, dała początek nowej rasie. 21 lipca 1950 roku, szylkretowa domowa kotka o imieniu Serena należąca do Niny Ennismore powiła miot składający się z pięciu kociąt. O ile cztery z nich nie wyróżniały się niczym specjalnym, to piąte, rudo-białe kocię charakteryzowało się nietypową, kędzierzawą i falującą sierścią. Kiedy kot nieco podrósł, okazało się, że ma również smukłą budowę i dłuższe niż pozostałe koty z miotu uszy. Kotek otrzymał imię Kallibunker i stał się założycielem rasy Cornish Rex.

Kallibunker został następnie skojarzony z Sereną i w nowym miocie również przyszły na świat koty o cechach podobnych do wyżej opisanych. Chów wsobny był początkowo konieczny, ponieważ okazało się, że gen odpowiedzialny za wygląd Kallibunkera ma charakter recesywny i nietypowe cechy mogą szybko zaniknąć. Z każdym kolejnym skojarzeniem kotów rodziło się więcej kociąt o nowych, nietypowych cechach. Wkrótce w roli reproduktora Kallibunkera zastąpił jego potomek z pierwszego miotu o imieniu Poldhu. 

Cornish Rex – budowa populacji

Populacja była jednak wciąż zbyt mała i dlatego koty zaczęto kojarzyć z innymi rasami, między innymi z kotami syjamskimi, amerykańskim i brytyjskim krótkowłosym i kotem hawajskim (Havana Brown). W ten sposób chciano zapewnić różnorodność genetyczną i mocną, zdrową podstawę dla nowej rasy. Została ona ostatecznie nazwana Cornish Rex. Pierwszy człon w tej nazwie nawiązuje do Kornwalii, a drugi do królików rasy Rex, które charakteryzowały się podobnym do Cornishów, falującym futerkiem.

W 1956 roku w magazynie “Life” ukazał się artykuł na temat Cornish Rexa i wzbudził zainteresowanie nową rasą na całym świecie. Rok później do USA sprowadzono kotkę o imieniu Lamorna Cove, która była potomkiem Poldhu i sama była z nim w ciąży. Na miejscu powiła kolejne koty, które dały początek rasie Cornish Rex w Ameryce.

W 1967 roku Cornish Rex został oficjalnie uznany za nową rasę w Anglii, a w 1979 roku w USA.

Najważniejsze cechy wyglądu Cornish Rexa

Przez dziesięciolecia rozwoju Cornish Rex uzyskał swój obecny wygląd, którym przypomina egzotyczne koty o azjatyckim rodowodzie. Jego sylwetka jest wydłużona i smukła, ciało dosyć muskularne, choć sprawia wrażenie filigranowego. Wysokość cornish rexa zamyka się w przedziale 28-30 cm, a waga 3-4 kg u samic i 4-5 kg u samców. To zatem nieduży i lekki kot o delikatnym kośćcu, ale solidnej muskulaturze, który z wyglądu może nam przypominać charta.

Głowa jest raczej dłuższa niż szeroka, w kształcie klina z dobrze zarysowaną brodą. Od końcówki nosa do brody powinniśmy móc wytyczyć prostą linię. Kufa z wyraźną przerwą. Oczy są średniej wielkości, owalne i szeroko rozstawione. Ich kolor zależy od rodzaju umaszczenia. Bardzo charakterystyczną cechą Cornish Rexa są jego uszy. Są duże, wysoko osadzone, mają głęboko stożkowaty kształt i na zewnętrznych częściach nie są porośnięte sierścią. Określa się je mianem nietoperzowych. 

Szyja jest smukła i średniej długości. Klatka piersiowa jest dobrze wykształcona, grzbiet lekko wysklepiony. Ogon jest długi i cienki, zwęża się w kierunku końcówki. Jest porośnięty drobnymi, gęstymi włosami, które również na ogonie tworzą charakterystyczne dla sierści cornish rexa fale. Kończyny są długie i szczupłe, tylne nieco dłuższe od przednich. Stopy małe i owalne.

Umaszczenie cornish rexa może być dowolnego rodzaju i dowolnej barwy. 

Sierść jest krótka, bez twardych włosów okrywowych. Cienkie i miękkie włosy mają na końcach wyraźne uwypuklenie, które tworzy na sierści kota charakterystyczne dla tej rasy fale. W dotyku szata jest delikatna, przypomina właściwości aksamitu. Również wibrysy na pyszczku i brwiach kota są delikatnie skręcone. 

Charakter i aktywności Cornish Rexa

Cornish Rex ma wyjątkową, wręcz entuzjastyczną osobowość, to kot wybitnie ekstrawertyczny. Jest bardzo aktywny, wesoły i uwielbia się bawić. Jednocześnie to kot bardzo towarzyski, wymagający uwagi i lojalny wobec właściciela. Jest ceniony za swoją inteligencję, można bez problemu nauczyć go wielu prostych sztuczek. Warto zapewnić mu w otoczeniu interaktywne zabawki z ukrytymi smakołykami. 

To także kot skoczny, który lubi biegać, można się z nim bawić codziennie przy pomocy wędki. Codzienna aktywność jest bardzo ważna dla tej rasy, dzięki niej pozostanie w dobrej kondycji psychofizycznej.

Wspólne życie z Cornish Rexem

Cornish Rex to dobry wybór dla rodzin z dziećmi. Im więcej się dzieje wokół niego tym bardziej będzie zadowolony. Zdania co do tego, czy nadaje się dla starszej osoby są podzielone. Z jednej strony trzeba zapewnić mu codzienną dawkę intensywnej aktywności, co może być problematyczne, z drugiej w momentach wyciszenia szuka ludzkiego ciepła i dużo czasu spędza u boku człowieka, co powinno odpowiadać wiekowym właścicielom.

To kot, który bardzo dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami, zarówno z kotami i psami. Lubi się z nimi bawić i spać w ich towarzystwie, jednak nie powinniśmy zapominać o podstawach socjalizowania kota z innymi czworonogami. Jest też ufny w stosunku do obcych osób.

Cornish Rex lubi zwracać na siebie uwagę i ze względu na swą oryginalną urodę nie ma z tym problemu. Porównywany jest nie tylko do charta, ale i do whippeta. Dzięki nieco kosmicznemu wyglądowi bywa określany mianem kota, który przybył na Ziemię z przestrzeni kosmicznej.

Jest raczej typem domatora i nie ma skłonności do ucieczek, szczególnie kiedy na zewnątrz jest zimno. Pomimo tego, powinniśmy poczynić odpowiednie zabezpieczenia, aby nie wydostał się z mieszkania przypadkiem.

Jest dosyć gadatliwy i właśnie w ten sposób domaga się uwagi ze strony właściciela.

Pielęgnacja i zdrowie Cornish Rexa

Krótka sierść kota, która w zasadzie składa się z samego podszerstka nie wymaga specjalnej pielęgnacji, trzeba ją delikatnie szczotkować raz na tydzień lub przecierać sierść przy pomocy szmatki lub irchy. Linienie jest bardzo umiarkowane. Trzeba pamiętać o regularnym przycinaniu paznokci i czyszczeniu uszu i zębów. Dobrej jakości drapak będzie wspomagał naturalne zrzucanie martwego naskórka z pazurów.

Z typowych kocich chorób, cornish rex jest narażony na kardiomiopatię przerostową i postępujący zanik siatkówki. Za sprawą delikatnej sierści jest narażony na niskie temperatury i podatny na przeziębienie oraz na choroby skórne. 

W kwestii żywienia powinniśmy odpowiednio porcjować karmę, ponieważ cornish rex ma tendencję do obżerania się, choć ze względu na jego codzienną aktywność nie ma skłonności do nadwagi. Można podawać mu zarówno karmę suchą i mokrą o wysokich wartościach energetycznych. Może również posilać się dietą BARF, lecz jej skład powinniśmy skonsultować z weterynarzem. Miesięczny koszt utrzymania powinien zamknąć się w kwocie 120-150 zł.

Jeżeli myślimy o kupnie kota tej rasy, trzeba przygotować się na wydatek w granicach 2000-2500 złotych. Jest możliwość zakupu w Polsce.

W optymalnych warunkach, średnia długość życia cornish rexa wynosi od 12 do 15 lat.

Podobne artykuły

Pam Pam

Koty

Kot urodził się z niezwykle rzadką wadą. Przecieramy oczy ze zdumienia, prawdziwy unikat

Czytaj więcej >
kotek

Koty

Myśleli, że uratowali niewidomego kota. Prawda ich zaskoczyła

Czytaj więcej >
Zaniedbany kot

Koty

Schorowany, bezdomny kot zapukał do okna kobiety. Była jego jedynym ratunkiem

Czytaj więcej >
Ulla u weterynarza

Koty

Kotka dowiedziała się, że jest w ciąży. Jej reakcja jest bezcenna (WIDEO)

Czytaj więcej >
kot w oknie

Koty

Przestraszony kot nie wiedział, dlaczego został sam. Z pomocą przyszli policjanci

Czytaj więcej >
drzwi

Koty

Żona nakryła męża na nietypowej czynności z kotem. Wideo jest hitem w sieci

Czytaj więcej >