Swiatzwierzat.pl
Cocker spaniel amerykański: przyjazny piękniś

Pixabay.com

Cocker spaniel amerykański: przyjazny piękniś

11 Marca 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Cocker spaniel amerykański jest mniejszy od swego angielskiego krewniaka, ma efektowną sierść i niespożyty zapał do zabawy. Dobrze dogaduje się z każdym – nawet włamywaczem – i najchętniej nie odstępuje swej rodziny na krok. Czy cocker spaniel

Cocker spaniel amerykański – historia rasy

Cocker spaniel amerykański pochodzi od psów importowanych do USA z Wielkiej Brytanii.

Rasa cocker spaniel została wyhodowana w XIX w. w Anglii na potrzeby myśliwych, do wypłaszania ptactwa z szuwarów. Nazwa rasy wywodzi się od słowa woodcock, co po angielsku oznacza słonkę, czyli gatunek ptaka wodnego. Spaniel to zaś typ psa myśliwskiego, specjalizujący się w wystawianiu lub wypłaszaniu ptactwa. Spaniele znane były w Anglii już w średniowieczu, prawdopodobnie wywodzą się od psów sprowadzonych z Hiszpanii – espaigneul to po francusku „pies z Hiszpanii”.

W 1883 r. angielski Kennel Club uznał cocker spaniele za osobną rasę, inną od springer spaniela, czyli psa płoszącego starszego typu. W tym samym czasie pierwsze cocker spaniele eksportowano do USA, gdzie szybko zaczęły cieszyć się popularnością.

W 1902 r. cocker spanielom utworzono standard rasy. W USA jednak hodowcy dążyli do zmniejszenia psów, tak by nadawały się do polowania na małe ptaki. W efekcie odmiana amerykańska cocker spaniela zaczęła się różnić rozmiarem od angielskiej. W 1946 r. American Kennel Club uznał odmianę amerykańską cocker spanieli za osobną rasę, z czym hodowcy brytyjscy zgodzili się dopiero w latach 80. XX w. W 1952 r. cocker spaniel amerykański uznany został przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI).

Dziś cocker spaniele amerykańskie hoduje się w USA szczególnie dla walorów wystawowych, a mniej dla umiejętności pracy. To bardzo popularne psy, cenione za swe przyjazne usposobienie, inteligencję i efektowny wygląd. Cocker spaniele towarzyszyły m.in. prezydentom Nixonowi i Trumanowi, przez szereg lat plasowały się też na podium rankingów najpopularniejszych ras psów domowych w Ameryce.

Pierwszy cocker spaniel amerykański trafił do polski w 1977 r. Obecnie są to psy dość u nas rzadkie, ale możliwe do napotkania w czasie spaceru i nabycia z krajowej hodowli.

Jak wygląda cocker spaniel amerykański?

Cocker spaniel amerykański to nieduży spaniel w typie wyżłowatym. Osiąga 39 cm wysokości w kłębie i masę ok. 13 kg.

Cocker spaniel amerykański: budowa ciała

Cocker spaniel amerykański jest proporcjonalny i silny.

Pies ma kształtną, wysklepioną głowę, dość krótką (krótszą niż u angielskiego krewniaka) kufę, z wyraźnie zaznaczonym stopem i niewielkimi faflami przy wargach. Oczy są duże, w kształcie migdałów, w odcieniach brązu, o mądrym wyrazie. Łuki brwiowe są wyraźnie zaznaczone. Uszy są typowe dla spanieli – duże, długie, zwisające nisko, zawieszone nieco z tyłu głowy i porośnięte bardzo gęstym włosiem.

Cocker spaniel amerykański ma smukłą szyję, mocny i sprężysty grzbiet, głęboką pierś, silne lędźwie, mocne kończyny. Ogon jest średniej długości i obficie porośnięty sierścią, która na jego spodzie tworzy chorągiew. Obecnie kopiowanie ogonów psom jest nielegalne w większości krajów europejskich, ale czasem dopuszcza się wyjątki w przypadku psów faktycznie pracujących przy łowach (co jednak w przypadku głównie wystawowych cocker spanieli amerykańskich rzadko się zdarza).

Cocker spaniel amerykański: typ sierści

Sierść cocker spaniela amerykańskiego jest długa (dłuższa niż u odmiany angielskiej), dwuwarstwowa, gęsta i jedwabista, delikatnie falowana. Na uszach, piersi i brzuchu psa tworzy obfite frędzle, na łapach pióra, a na spodzie ogona chorągiew.

Cocker spaniel amerykański: umaszczenie

Umaszczenie cocker spaniela amerykańskiego może być bardzo zróżnicowane – od jednolitej czerni i bieli, przez żółć, aż do wariantów dwu- i trójkolorowych.

Jaki charakter ma cocker spaniel amerykański? Pan i rodzina

Cocker spaniele amerykańskie to sympatyczne, radosne, i towarzyskie psy, chętne tak samo do pracy jak i zabawy. Do każdego zajęcia podchodzą z entuzjazmem i energią.

Cocker spaniele amerykańskie przywiązują się do swego pana i całej rodziny. Garną się do pieszczot i źle znoszą osamotnienie. Lubią zabawy z dziećmi i po zapoznaniu tolerują koty. Nadają się więc dobrze na psy rodzinne.

Cocker spaniele amerykańskie potrzebują mnóstwa ruchu, stałego zajęcia i towarzystwa. Nie nadają się zbyt dobrze do życia w ciasnym mieszkaniu. Najlepiej czują się na wsi, gdzie mają do dyspozycji podwórko do biegania i ogród do kopania, a na spacery mogą chodzić na łąkę, do lasu i nad jezioro. Cocker spaniele amerykańskie uwielbiają pływać.

Jaki charakter ma cocker spaniel amerykański? Dzieci

Cocker spaniele amerykańskie przepadają za wszelkiego rodzaju zabawami i figlami, wykazują też dużo cierpliwość do dzieci, zwłaszcza takich, z którymi dorastały i które zostały nauczone, jak należy obchodzić się z psem. To doskonali towarzysze zabaw nawet dla małych dzieci.

Dziecko powinno rozumieć, że pies to nie zabawka, tylko towarzysz zabaw, a więc należy traktować go z szacunkiem i dobrze się z nim obchodzić. Psa nie należy ciągnąć za uszy ani ogon, popychać, dosiadać ani brać na siłę na ręce.

Zabawy cocker spanieli amerykańskich z dziećmi powinny być zawsze nadzorowane przez dorosłych, bo pies może niechcący np. przewrócić szkraba.

Jaki charakter ma cocker spaniel amerykański? Inne zwierzęta

Odpowiednio zsocjalizowany cocker spaniel amerykański to towarzyski zwierzak, który dobrze dogaduje się z innymi psami.

Cocker spaniel amerykański ma instynkt łowny, więc może rzucić się w pogoń np. za kotem, o czym trzeba szczególnie pamiętać, jeśli pies wyprowadzany jest na spacery po mieście. Cocker spaniele amerykańskie mogą dogadać się i z kotami, pod warunkiem jednak, że mają odpowiednio dużo czasu na zapoznanie się z nimi.

Jaki charakter ma cocker spaniel amerykański? Obcy

Wobec obcych cocker spaniel amerykański zachowuje się przyjaźnie. Może szczekać, by ostrzec przed zbliżaniem się nieznajomego, nigdy jednak nie atakuje i łatwo jest zdobyć jego zaufanie. Nie nadaje się więc na stróża ani psa obronnego.

Cocker spaniel amerykański na treningu

Cocker spaniel amerykański to inteligentny pies – plasuje się na dwudziestym miejscu na liście najinteligentniejszych psich ras Stanleya Corena. Cocker spaniele amerykańskie szybko się uczą i lubią podobać się ludziom, trenują więc dość chętnie i robią szybkie postępy. Bywają uparte, ale szybko dają się nakłonić do współpracy, o ile dostrzegą w niej korzyść dla siebie. Dlatego na samym początku procesu układania psa należy wpoić mu, że posłuszeństwo popłaca, prezentując system nagród. Kiedy pies pojmie tę podstawową zasadę, łatwo podda się wychowaniu.

Trening cocker spaniela amerykańskiego, jak każdego psa, wymaga staranności i cierpliwości – to od wychowania i prawidłowej socjalizacji szczeniaka zależy, na ile dorosły pies będzie posłuszny komendom i zdolny do zgodnego współżycia z innymi zwierzakami. Warto się postarać – odpowiednio wytrenowany cocker spaniel amerykański to nieoceniony pomocnik myśliwego, a do tego wierny towarzysz całej rodziny, uczestnik zabaw i efektowna ozdoba psich wystaw.

Cocker spaniel amerykański: socjalizacja

Trening cocker spaniela amerykańskiego powinien zacząć się wcześnie, gdy szczeniak nie ma jeszcze utrwalonych złych nawyków. Początkowe wychowanie powinno objąć nauczenie psa reagowania na własne imię i podstawowe komendy, zwłaszcza na przywołanie.

Należy nauczyć psa zasad dobrego współżycia z ludźmi i innymi zwierzętami, zaznajamiając go z różnymi sytuacjami i zachowaniami oraz przyzwyczajając do różnych dźwięków i zapachów.

Dobrze też przyzwyczaić psa od małego do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czesanie, strzyżenie, kąpanie, czyszczenie uszu i zębów, obcinanie pazurów, a także do chodzenia na smyczy i w kagańcu, zwłaszcza jeśli cocker spaniel amerykański ma być wyprowadzany w mieście.

Im więcej sytuacji i zjawisk pozna szczeniak w okresie socjalizacji, tym lepiej będzie sobie z nimi radził jako dorosły pies. Umiejętność odpowiedniego reagowania na sytuacje, bodźce i komendy zapewnia psu dobre samopoczucie i niski poziom stresu w codziennym życiu.

Cocker spaniel amerykański: metody treningowe

Trenując cocker spaniela amerykańskiego, należy okazywać łagodne zdecydowanie i uzbroić się w cierpliwość. Pies powinien być nagradzany za każdym razem, gdy poprawnie wykona polecenie. Jeśli pies nie wykona polecenia, możesz go skarcić, ale nie podnoś głosu. Krzyk stresuje psa i zraża go do dalszego treningu.

Dobrze jest trenować psa w krótkich, urozmaiconych sesjach, tak by zwierzak nie znudził się wykonywaniem komend. Pokój przeznaczony na trening psa powinien być możliwie wolny od wszelkich czynników rozpraszających.

Jeśli nie masz czasu na samodzielne początkowe wychowanie cocker spaniela amerykańskiego, możesz powierzyć go profesjonalnemu trenerowi lub oddać do psiego przedszkola, gdzie nauczy się niezbędnych umiejętności pod okiem fachowych opiekunów i będzie mógł socjalizować się z innymi psami.

Nie wolno zaniedbać solidnej socjalizacji i treningu psa. Bez nich zwierzęta stają się nieposłuszne i nieprzewidywalne. Trening to nie łamanie charakteru psa. Bez jasnych reguł i wzorców postępowania psy odczuwają stres i są nieszczęśliwe.

Cocker spaniel amerykański: praca i sport

Po zakończeniu podstawowego treningu, można przystąpić do szkolenia psa do prac myśliwskich lub zawodów sportowych.

Nawet jeśli nie planujesz wystawiać go do żadnego konkursu, trening nowych umiejętności to dla cocker spaniela amerykańskiego świetna zabawa i okazja do zażycia ruchu w towarzystwie opiekuna. Spaniel, który nie poluje, musi mieć zapewnioną odpowiednią (czyli bardzo dużą) dawkę ćwiczeń i rozrywek.

Cocker spaniele amerykańskie dobrze radzą sobie w konkurencjach sportowych sprawdzających węch, takich jak tropienie i mantrailing. Osiągają też dobre rezultaty w konkurencjach zręcznościowych, jak agility i flyball.

Cocker spaniel amerykański na spacerze

Cocker spaniel amerykański czuje się najlepiej na wsi, gdzie ma do dyspozycji ogródek przydomowy lub podwórko, a na spacery może wychodzić na łąki, do lasu czy nad potok. Psy te z zasady czują się lepiej na łonie natury niż w mieście.

Należy poświęcać cocker spanielowi amerykańskiemu odpowiednio dużo uwagi i dbać o to, by był wybiegany. Cocker spaniel amerykański kocha długie spacery, szczególnie dalsze wyprawy na łąkę, do lasu czy nad jezioro – wszędzie tam, gdzie może swobodnie biegać, badać otoczenie i podążać za ciekawymi zapachami. Uwielbia zabawy węchowe, np. tropienie smakołyków, zabawek czy osób, a także aportowanie. Kocha wodę i nie przepuszcza okazji, by potaplać się w strumieniu czy oczku wodnym. Pies chętnie będzie też towarzyszył swemu panu w czasie joggingu lub na wycieczce rowerowej.

Cocker spaniele amerykańskie lubią eksplorować otoczenie i często oddalają się od swego przewodnika. Mogą stracić głowę i rzucić się w pogoń, gdy złapią trop zwierzyny. Dlatego należy jak najszybciej nauczyć szczeniaka reagowania na komendę powrotu i zostawania w miejscu. W mieście cocker spaniele amerykańskie należy wyprowadzać na elastycznej smyczy, przytwierdzonej do szerokiej obroży lub dopasowanych szelek. Dobrze też założyć psu fizjologiczny kaganiec, który nie utrudnia ziajania. Wyprowadzając cocker spaniela amerykańskiego, należy zachować czujność i gotowość do przywołania psa lub odciągnięcia go, jeśli rzuci się w pogoń za przyuważoną wiewiórką, ptakiem czy kotem sąsiadów.

Cocker spaniel amerykański źle znosi upały, dlatego w gorące dni dobrze jest raczej pozwolić mu odpoczywać w cieniu, a na spacer zabierać rano i wieczorem, kiedy jest chłodniej. Sierść cocker spaniela amerykańskiego zapewnia mu za to dobrą ochronę przed zimnem.

Cocker spaniel amerykański sam w domu

Cocker spaniel amerykański to towarzyski pies, który nie znosi zostawać sam. Gdy uzna, że jest zaniedbywany, może stać się nachalny.

Cocker spaniel amerykański toleruje tylko czasowy brak towarzystwa ludzi, o ile wcześniej wybiegał się i wybawił. Znudzony i niewybiegany, pies może zacząć niszczyć otoczenie i głośno wyć. Pies może też podjąć próbę ucieczki, dlatego teren, po którym hasa cocker spaniel amerykański, powinien być ogrodzony wysokim parkanem lub porządną, dobrze zamocowaną siatką.

By zapobiec wykształceniu się u psa lęku separacyjnego, należy przyzwyczajać go do spędzania kilku godzin w samotności już na etapie socjalizacji. Jeśli pies szczególnie źle znosi rozstania ze swoim panem, można złagodzić jego stres, pozostawiając mu do dyspozycji przed wyjściem ulubione zabawki, częstując smakołykiem, lub zostawiając włączony telewizor, tak by wydobywające się z odbiornika ludzkie głosy działały na pupila kojąco.

Jeśli cocker spaniel amerykański przeżywa bardzo silny lęk separacyjny, należy zaprowadzić go do psiego behawiorysty, który pomoże zidentyfikować i zwalczyć przyczyny lęku u zwierzęcia.

Co je cocker spaniel amerykański? Kupna karma

Cocker spaniel amerykański powinien dostawać wysokiej jakości karmę dla aktywnych psów, bogatą w pełnowartościowe białka zwierzęce (mięso mięśniowe i podrobowe), z dodatkiem naturalnych olejów, warzyw i owoców. Dobrze, by karma była wzbogacona o substancje chroniące stawy, jak chondroityna i glukozamina.

Nie należy podawać psu karmy zawierającej konserwanty, barwniki, spulchniacze, słodziki, aromatyzery, wszelkiego rodzaju zboża i niezidentyfikowane „resztki zwierzęce”. Te resztki to najczęściej nie soczyste mięsiwo, które nie zmieściło się do innych puszek, tylko odpady - zmielone kopyta, wargi, wymiona i inne „specjały” - które bardzo obciążają układ trawienny psa.

Cocker spaniel amerykański ma spory apetyt, a do tego przejawia skłonność do tycia. Dlatego należy bardzo starannie dobrać psu dietę i porcjowanie w zależności od jego płci, masy, wieku, stanu zdrowia i trybu życia. Pomoże Ci w tym weterynarz lub psi dietetyk.

Pamiętaj, by po każdym posiłku skontrolować stan uszu cocker spaniela amerykańskiego – pałaszujący pies może przypadkiem utytłać je w karmie. W sklepach zoologicznych można kupić specjalne wąskie miski lub kołnierze, które zmniejszają ryzyko pobrudzenia lub zmoczenia uszu psa w czasie jedzenia.

Co je cocker spaniel amerykański? Dieta BARF

Cocker spaniel amerykański chętnie będzie się odżywiał surowizną. Podawaj mu świeże, surowe mięso (unikaj wieprzowiny, bo może zwierać pasożyty), ryby i oleje rybne, od czasu do czasu także surowe jajko, otręby, gotowany makaron lub ryż. Niektóre psy lubią owoce, np. jagody – wystarczą dwie jako dodatek do posiłku. Wiele psów lubi chrupać różnego rodzaju kości i kurze łapki, które dodatkowo ścierają im kamień nazębny.

Stosując dietę BARF trzeba pamiętać o suplementowaniu psu niektórych witamin i minerałów. Posłużą do tego specjalne preparaty, dostępne w sklepach zoologicznych.

Zdrowy cocker spaniel amerykański

Cocker spaniele amerykańskie cieszą się umiarkowanie dobrym zdrowiem. Mogą zapaść na szereg mniej lub bardziej typowych psich chorób. Zdarzają się wśród nich np. przypadki dysplazji stawów biodrowych i łokciowych, zwichnięcia rzepki oraz choroby oczu, w tym typowe dla psów tropiących mechaniczne urazy, a także zaćma i postępujący zanik siatkówki. Psy narażone są też na choroby serca, na czele z kardiomiopatią.

Jak u wszystkich psów z opadającymi uszami, u cocker spanieli amerykańskich występuje zwiększone ryzyko infekcji przewodów słuchowych, której można zapobiec poprzez odpowiednią higienę.

U cocker spaniela amerykańskiego może ­też wystąpić padaczka oraz - niezwykle rzadko ­- napad szału. Pies atakuje wtedy na oślep, wzrok ma jednak nieobecny. Napady te podobne są do ataków epilepsji. Wydaje się, że cocker spaniele o jednolitej, ciemnej maści są bardziej podatne na ataki agresji. Umiejętna hodowla prowadzi do znacznego obniżenia ryzyka wystąpienia u cocker spaniela amerykańskiego chorób o podłożu genetycznym, w tym napadów szału.

Cocker spaniele amerykańskie mają nieco skróconą kufę, przez co zdarza im się chrapać. Chrapnie samo w sobie nie jest chorobą i nie powoduje u psa dyskomfortu, a część właścicieli uważa je nawet za urocze.

Każdy pies powinien przynajmniej raz w roku odwiedzać weterynarza na przegląd stanu zdrowia. Takie badanie powinno objąć pobranie psu krwi, osłuchanie serca i płuc, sprawdzenie stanu zębów, uszu i pazurów, konsultacje dotyczące diety. Dzięki takim kontrolnym wizytom można w porę wykryć różnego rodzaju choroby i dolegliwości, a wczesna diagnoza bardzo ułatwia leczenie.

Zadbany cocker spaniel amerykański żyje przeciętnie ok. 10 lat.

Czysty cocker spaniel amerykański: czesanie

Sierść cocker spaniela amerykańskiego wymaga regularnej, choć niezbyt skomplikowanej pielęgnacji. Trzeba ją często czesać z użyciem szczotki w typie pudlówki lub grzebienia z regulowanym rozstawem zębów. Pamiętaj, by wyczesać psu sierść na uszach i za uszami, w pachwinach i pod pachami – w tych miejscach szczególnie często tworzą się kołtuny. Przed czesaniem dobrze jest spryskać włos okrywowy zwierzaka emulsją antystatyczną.

Mniej więcej raz na miesiąc lub dwa należy przystrzyc sierść cocker spaniela amerykańskiego. Psy wystawowe powinny przed konkursem odwiedzić profesjonalnego groomera, który odświeży ich sierść zgodnie z regulaminem imprezy.

Czysty cocker spaniel amerykański: kąpanie

Cocker spaniel amerykański rzadko wymaga kąpieli, z reguły wystarczy otrzepać go po spacerze lub przetrzeć wilgotnym ręcznikiem.

Po powrocie z wyprawy do lasu lub polowania należy przejrzeć skórę psa (przynajmniej w okolicach uszu, ogona, pach i pachwin), by upewnić się, że nie ma w niej kleszczy.

Jeśli pies pływał w jeziorze czy oczku wodnym, dobrze jest opłukać go w domu czystą letnią wodą, tak by usunąć z jego sierści sól i algi.

Kiedy już przeprowadzasz pełną kąpiel cocker spaniela amerykańskiego, pamiętaj, by użyć specjalnego szamponu dla psów długowłosych, który nie podrażnia skóry, nie wywołuje alergii i nie rozmiękcza sierści. Na dno wanny lub podłogę prysznica połóż ręcznik albo gumową matę, żeby pies nie ślizgał się w czasie kąpieli.

Po zakończeniu mycia dokładnie wysusz psa, bo mokra skóra i sierść to ulubione środowisko rozwoju dla grzybów i bakterii. Sierść cocker spaniela amerykańskiego należy najpierw delikatnie wyżąć w ręcznik, a potem wysuszyć suszarką. Zwróć szczególną uwagę na dokładne wysuszenie wnętrz jego oklapłych uszu.

Czysty cocker spaniel amerykański: uszy, oczy i nos

Szczególnej uwagi wymagają uszy cocker spaniela amerykańskiego. Ich kanały słuchowe nie są należycie wentylowane, co może prowadzić do infekcji grzybicznych i bakteryjnych. Należy regularnie czyścić uszy cocker spaniela amerykańskiego za pomocą wacika nasączonego specjalnym środkiem samoczyszczącym dla zwierząt.

W podobny sposób możesz w miarę potrzeby czyścić psu truflę nosa i kąciki oczu, jeśli zobaczysz w nich zabrudzenia lub zaschnięte łzy. Do czyszczenia kącików oczu psa najlepiej użyć szmatki nasączonej solami fizjologicznymi lub po prostu ciepłą wodą.

Czysty cocker spaniel amerykański: zęby

Cocker spaniele amerykańskie powinny mieć regularnie czyszczone zęby za pomocą szczoteczki i pasty enzymatycznej. Warto też podawać im od czasu do czasu smakołyki dentystyczne. To różnego rodzaju kości, krokiety i gryzaki, które usuwają kamień nazębny, zapobiegają chorobom dziąseł i usuwają przykry zapach oddechu psa.

Czysty cocker spaniel amerykański: pazury

Podobnie jak innym psom, cocker spanielom amerykańskim należy w miarę potrzeby przycinać pazury, bo zbyt długie utrudniają chodzenie i powodują ból. Na szczęście u psów aktywnych, takich jak cocker spaniel amerykański, pazury najczęściej w wystarczającym stopniu ścierają się same w czasie chodzenia i biegania. Mimo to nie należy ich zaniedbywać – konieczne są regularne inspekcje.

Możesz obciąć psu pazury samodzielnie lub zaprowadzić go na obcięcie do weterynarza albo groomera. Pamiętaj, że należy obcinać tylko same koniuszki pazurów, bo pozostała ich część jest unerwiona i ukrwiona.

Dla kogo cocker spaniel amerykański to idealny pies?

Cocker spaniel amerykański to pies dla aktywnych rodzin, które zdołają zaspokoić jego potrzeby towarzyskie i ruchowe.

Ponieważ cocker spaniel amerykański ma przyjazne usposobienie i stosunkowo łatwo poddaje się treningowi, nadaje się na pierwszego psa, ale tylko pod warunkiem, że właściciel jest w stanie zaspokoić jego potrzebę aktywności fizycznej i towarzystwa.

Cocker spaniel amerykański z dobrej hodowli

Cocker spaniel amerykański, jak wszystkie rasowe psy, powinien pochodzić od doświadczonych, odpowiedzialnych hodowców. Profesjonalna hodowla gwarantuje, że psy były umiejętnie krzyżowane, przez co szczenięta nie są obciążone zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób genetycznych. Najlepiej, by hodowla była zarejestrowana w którejś z krajowych lub międzynarodowych organizacji kynologicznych.

Dobry hodowca dba o warunki bytowania swych psów, troszczy się o szczenięta w najwcześniejszym okresie ich życia i pilnuje, by psy przeszły wszystkie niezbędne badania, szczepienia i zabiegi odrobaczania.

Odpowiedzialny hodowca nie tylko będzie umiał odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania dotyczące rasy i opieki nad cocker spanielem amerykańskim, ale też sam zada Ci ich kilka, by upewnić się, że będziesz umiał zaspokoić potrzeby psa.

Cocker spaniel amerykański: dokumentacja

Rasowy cocker spaniel amerykański musi posiadać dwa dokumenty:

  1. książeczkę zdrowia, odnotowującą szczepienia i zabiegi odrobaczenia, może także wszczepienie czipu (każda czynność medyczna musi być potwierdzona podpisem weterynarza i naklejką), oraz

  2. metrykę lub rodowód, poświadczające, że szczeniak spełnia standard rasy, a więc może być w przyszłości wystawiany do zawodów i konkursów.

Ile kosztuje cocker spaniel amerykański?

Rasowy cocker spaniel amerykański z hodowli zarejestrowanej w FCI może kosztować ok. 1500 do 3500 zł. Potomstwo rodziców czempionów oraz psy przeznaczone do dalszego rozrodu będą droższe.

Cocker spaniel amerykański to w Polsce rzadka rasa i szczenięta trzeba często sprowadzać z zagranicy, co wiąże się z koniecznością pokrycia kosztów transportu i dłuższym czekaniem na zwierzaka.

Miesięczny koszt utrzymania cocker spaniela amerykańskiego wynosi ok. 150 zł. Utrzymanie psów wystawowych może być nawet dwa razy droższe z uwagi na konieczność pielęgnowania ich sierści drogimi kosmetykami i częstszego odwiedzania fryzjera.

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >