Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Cocker spaniel amerykański: przyjazny piękniś
Emil Hoff
Emil Hoff 11.03.2021 01:00

Cocker spaniel amerykański: przyjazny piękniś

Cocker spaniel amerykański: przyjazny piękniś
Pixabay.com

Cocker spaniel amerykański – historia rasy

Cocker spaniel amerykański pochodzi od psów importowanych do USA z Wielkiej Brytanii.

Rasa cocker spaniel została wyhodowana w XIX w. w Anglii na potrzeby myśliwych, do wypłaszania ptactwa z szuwarów. Nazwa rasy wywodzi się od słowa woodcock, co po angielsku oznacza słonkę, czyli gatunek ptaka wodnego. Spaniel to zaś typ psa myśliwskiego, specjalizujący się w wystawianiu lub wypłaszaniu ptactwa. Spaniele znane były w Anglii już w średniowieczu, prawdopodobnie wywodzą się od psów sprowadzonych z Hiszpanii – espaigneul to po francusku „pies z Hiszpanii”.

W 1883 r. angielski Kennel Club uznał cocker spaniele za osobną rasę, inną od springer spaniela, czyli psa płoszącego starszego typu. W tym samym czasie pierwsze cocker spaniele eksportowano do USA, gdzie szybko zaczęły cieszyć się popularnością.

W 1902 r. cocker spanielom utworzono standard rasy. W USA jednak hodowcy dążyli do zmniejszenia psów, tak by nadawały się do polowania na małe ptaki. W efekcie odmiana amerykańska cocker spaniela zaczęła się różnić rozmiarem od angielskiej. W 1946 r. American Kennel Club uznał odmianę amerykańską cocker spanieli za osobną rasę, z czym hodowcy brytyjscy zgodzili się dopiero w latach 80. XX w. W 1952 r. cocker spaniel amerykański uznany został przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI).

Dziś cocker spaniele amerykańskie hoduje się w USA szczególnie dla walorów wystawowych, a mniej dla umiejętności pracy. To bardzo popularne psy, cenione za swe przyjazne usposobienie, inteligencję i efektowny wygląd. Cocker spaniele towarzyszyły m.in. prezydentom Nixonowi i Trumanowi, przez szereg lat plasowały się też na podium rankingów najpopularniejszych ras psów domowych w Ameryce.

Pierwszy cocker spaniel amerykański trafił do polski w 1977 r. Obecnie są to psy dość u nas rzadkie, ale możliwe do napotkania w czasie spaceru i nabycia z krajowej hodowli.

Jak wygląda cocker spaniel amerykański?

Cocker spaniel amerykański to nieduży spaniel w typie wyżłowatym. Osiąga 39 cm wysokości w kłębie i masę ok. 13 kg.

Cocker spaniel amerykański: budowa ciała

Cocker spaniel amerykański jest proporcjonalny i silny.

Pies ma kształtną, wysklepioną głowę, dość krótką (krótszą niż u angielskiego krewniaka) kufę, z wyraźnie zaznaczonym stopem i niewielkimi faflami przy wargach. Oczy są duże, w kształcie migdałów, w odcieniach brązu, o mądrym wyrazie. Łuki brwiowe są wyraźnie zaznaczone. Uszy są typowe dla spanieli – duże, długie, zwisające nisko, zawieszone nieco z tyłu głowy i porośnięte bardzo gęstym włosiem.

Cocker spaniel amerykański ma smukłą szyję, mocny i sprężysty grzbiet, głęboką pierś, silne lędźwie, mocne kończyny. Ogon jest średniej długości i obficie porośnięty sierścią, która na jego spodzie tworzy chorągiew. Obecnie kopiowanie ogonów psom jest nielegalne w większości krajów europejskich, ale czasem dopuszcza się wyjątki w przypadku psów faktycznie pracujących przy łowach (co jednak w przypadku głównie wystawowych cocker spanieli amerykańskich rzadko się zdarza).

Cocker spaniel amerykański: typ sierści

Sierść cocker spaniela amerykańskiego jest długa (dłuższa niż u odmiany angielskiej), dwuwarstwowa, gęsta i jedwabista, delikatnie falowana. Na uszach, piersi i brzuchu psa tworzy obfite frędzle, na łapach pióra, a na spodzie ogona chorągiew.

Tagi: Polska