Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Ciemna dziura na Pacyfiku jednym z najdziwniejszych miejsc na naszej planecie. Masowo giną tam zwierzęta
Redakcja swiatzwierzat.pl
Redakcja swiatzwierzat.pl 08.11.2022 13:44

Ciemna dziura na Pacyfiku jednym z najdziwniejszych miejsc na naszej planecie. Masowo giną tam zwierzęta

ciemna dziura
fot. Tunaru Dorin / Canva, Google Maps

"Czarna dziura" na środku Oceanu Spokojnego od lat intryguje miliony internautów na całym świecie. Zdjęciami satelitarnymi tego zjawiska pierwotnie zaczęli dzielić się użytkownicy portalu Reddit, niedługo później obiegły one zaś cały świat. Rozwiązanie zagadki jest prostsze, aniżeli można było się spodziewać, nie zmienia to jednak faktu, że tajemnicze miejsce stanowi śmiertelną pułapkę dla setek zwierząt.

Czym jest pacyficzna "czarna dziura"?

Tajemnicza "ciemna dziura", położona na wodach Oceanu Spokojnego, stała się powodem formułowania dziesiątek teorii spiskowych, od przypuszczeń dotyczących "celowego działania" po tezy o "tajnym miejscu" służb któregoś z państw.

Przypuszczenia internautów okazały się jednak błędne, prawda okazuje się bowiem przyziemna. Miejsce, o którym mowa zostało bowiem odkryte ponad 200 lat temu przez jednego z rosyjskich admirałów – wtedy też otrzymało swoją obecną nazwę, czyli Wostok (w ojczystym języku odkrywcy oznaczający "wschód"), jest zaś tylko... wyspą.

Znajdująca się obecnie w granicach administracyjnych Kiribati wyspa nie bez przyczyny przypomina jednak lwiej części komentujących "czarną dziurę". Jej powierzchnie szczelnie pokrywają bowiem rośliny, nadające całości niezwykle posępnego wyglądu. Co jednak najistotniejsze, porastające Wostok lasy stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla setek ptaków.

Śmiercionośny las na Oceanie Spokojnym

Pisonia, bo o tym gatunku mowa, należy do rodziny nocnicowatych, przez wielu jest zaś uznawana za "najbardziej śmiercionośną na świecie". Mimo że w normalnych okolicznościach nie zagraża człowiekowi, okazuje się początkiem końca dla setek ptaków, szczególnie w chwili, gdy, podobnie jak na Wostoku, tworzy gęsty i ciemny las.

Wytwarza ona bowiem lepiące strąki, które przyciągają owady, a co za tym idzie – wabią przelatujące w pobliżu ptaki, które przyklejają się do pokrytych lepką substancją drzew, co uniemożliwia im poruszanie, a w konsekwencji doprowadza do śmierci.

Pokrywający wyspę las nazywany jest tym samym "śmiercionośnym" nie tylko ze względu na śmiertelne zagrożenie, jakie stanowi dla ptaków, ale i kości oraz gnijące ciała zwierząt, przyklejone do drzew.

Warto wspomnieć także, że niebezpieczne dla ptaków rośliny nie porastają jedynie wysp na odległych krańcach świata. Równie groźne są bowiem tak pospolite jak: narcyz (swoim kolorem przyciągający między innymi domowe papugi), ostrokrzew (stanowiący popularną dekorację świąteczną), bluszcz (którego niektóre rodzaje mogą spowodować śmierć ptaków) czy... pietruszka (szczególnie niebezpieczna między innymi dla papug).

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt – Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Onet Podróże

Tagi: Świat
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?