Swiatzwierzat.pl
ciemna dziura

fot. Tunaru Dorin / Canva, Google Maps

Ciemna dziura na Pacyfiku jednym z najdziwniejszych miejsc na naszej planecie. Masowo giną tam zwierzęta

8 Listopada 2022

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

"Czarna dziura" na środku Oceanu Spokojnego od lat intryguje miliony internautów na całym świecie. Zdjęciami satelitarnymi tego zjawiska pierwotnie zaczęli dzielić się użytkownicy portalu Reddit, niedługo później obiegły one zaś cały świat. Rozwiązanie zagadki jest prostsze, aniżeli można było się spodziewać, nie zmienia to jednak faktu, że tajemnicze miejsce stanowi śmiertelną pułapkę dla setek zwierząt.

Czym jest pacyficzna "czarna dziura"?

Tajemnicza "ciemna dziura", położona na wodach Oceanu Spokojnego, stała się powodem formułowania dziesiątek teorii spiskowych, od przypuszczeń dotyczących "celowego działania" po tezy o "tajnym miejscu" służb któregoś z państw.

Przypuszczenia internautów okazały się jednak błędne, prawda okazuje się bowiem przyziemna. Miejsce, o którym mowa zostało bowiem odkryte ponad 200 lat temu przez jednego z rosyjskich admirałów – wtedy też otrzymało swoją obecną nazwę, czyli Wostok (w ojczystym języku odkrywcy oznaczający "wschód"), jest zaś tylko... wyspą.

Znajdująca się obecnie w granicach administracyjnych Kiribati wyspa nie bez przyczyny przypomina jednak lwiej części komentujących "czarną dziurę". Jej powierzchnie szczelnie pokrywają bowiem rośliny, nadające całości niezwykle posępnego wyglądu. Co jednak najistotniejsze, porastające Wostok lasy stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla setek ptaków.

kot

Świat oszalał na punkcie kotki z Polski. Ginette zdobyła tytuł najpiękniejszego kota na świecie

CZYTAJ DALEJ

Śmiercionośny las na Oceanie Spokojnym

Pisonia, bo o tym gatunku mowa, należy do rodziny nocnicowatych, przez wielu jest zaś uznawana za "najbardziej śmiercionośną na świecie". Mimo że w normalnych okolicznościach nie zagraża człowiekowi, okazuje się początkiem końca dla setek ptaków, szczególnie w chwili, gdy, podobnie jak na Wostoku, tworzy gęsty i ciemny las.

Wytwarza ona bowiem lepiące strąki, które przyciągają owady, a co za tym idzie – wabią przelatujące w pobliżu ptaki, które przyklejają się do pokrytych lepką substancją drzew, co uniemożliwia im poruszanie, a w konsekwencji doprowadza do śmierci.

Pokrywający wyspę las nazywany jest tym samym "śmiercionośnym" nie tylko ze względu na śmiertelne zagrożenie, jakie stanowi dla ptaków, ale i kości oraz gnijące ciała zwierząt, przyklejone do drzew.

Warto wspomnieć także, że niebezpieczne dla ptaków rośliny nie porastają jedynie wysp na odległych krańcach świata. Równie groźne są bowiem tak pospolite jak: narcyz (swoim kolorem przyciągający między innymi domowe papugi), ostrokrzew (stanowiący popularną dekorację świąteczną), bluszcz (którego niektóre rodzaje mogą spowodować śmierć ptaków) czy... pietruszka (szczególnie niebezpieczna między innymi dla papug).

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt – Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Ile wiesz o największych zwierzętach na świecie?

Pytanie 1 z 8

Największy gatunek pingwinów to:

TOP 10 najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Numer jeden zabija z zimną krwią

Najniebezpieczniejsze zwierzęta świata mogą wyglądać naprawdę niepozornie. Wręcz przeciwnie - mogą być małe, wyglądać uroczo bądź wcale nie uchodzić za drapieżniki. Przedstawiamy 10 najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie. (Fot. SGreys, canva.com)

Zobacz galerię >

Źródło: Onet Podróże

Tagi:

Redakcja swiatzwierzat.plAutor

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Pozostałe

Zwierzęta a przesądy. Czym możemy sprowadzić na siebie nieszczęście?

Czytaj więcej >
Europa bez futer, fot. screen z kampanii społecznej organizacji Otwarte Klatki

Pozostałe

Europa bez futer? To możliwe! Rusza zbiórka podpisów pod petycją

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >