Choroby serca u psa. Jakie objawy powinny cię zaniepokoić?

Choroby serca u psa stanowią 8-10% przypadków internistycznych — tak szacuje dr. nauk wet. Bohdan Kurski. Wiele ras ma predyspozycje do nabycia choroby serca lub genetycznie uwarunkowane problemy kardiologiczne. Choroby te mogą być śmiertelne, a ich przebieg gwałtowny.
Kiedy zacząć się obawiać? Jeśli Twój pies jest w grupie ryzyka i zachowuje się w określony sposób, natychmiast udaj się do specjalisty. W tym artykule znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób serca u psów, ich charakterystyki, przebiegu, objawów i leczenia, dzięki którym będziesz w stanie zareagować w odpowiednim momencie.
Choroby serca u psa — rokowania, grupa ryzyka
Jedną z częściej diagnozowanych chorób serca u psów jest kardiomiopatia rostrzeniowa (DCM), kiedy to zmniejsza się kurczliwość komory serca poprzez zmniejszenie elastyczności komórek budujących. Choroba ta występuje u dużych i olbrzymich ras w wieku 4-8 lat, najczęściej u samców.
Nie da się uchronić psa przed chorobą, ponieważ jest dziedziczna, więc jeśli rodzice szczeniaka chorowali, jest duże prawdopodobieństwo, że on też będzie obciążony w przyszłości. Po wykryciu choroby żyją od kilku miesięcy do 2 lat. W niektórych przypadkach choroba ma gwałtownym przebieg i zwierzę może żyć zaledwie 2-3 dni. Rasy z grupy ryzyka to:
- bokser
- bernardyn
- bulmastif
- dog niemiecki
- doberman
- chart afgański
- golden retriever
- nowofunland
- owczarek niemiecki
- sznaucer olbrzymi
- wilczarz irlandzki
Chorobą, która dotyka średnie i mniejsze rasy psów, jest endokardioza zastawki dwudzielnej. Polega na uszkodzeniu zastawki dwudzielnej, między lewą komorą i lewym przedsionkiem. Zapadają na nią przede wszystkim starsze zwierzęta, koło 12 roku życia, a choroba ta jest nabyta. Psy dobrze prowadzone mogą pożyć kilka lat. Rasy, które najczęściej chorują to:
- boston terrier
- cavalier king charles spaniel
- jamnik
- maltańczyk
- pudel
- sznaucer miniaturowy
- shih tzu
- yorkshire terrier
Wrodzoną wadą serca często diagnozowaną u szczeniąt jest zwężenie ujścia aorty (SAS). Objawia się ona zazwyczaj między 2-12 miesiącem życia. Szczenięta mogą być znacznie mniejsze i słabsze niż rodzeństwo. Choroba ta jest genetyczna i szczenię rodzi się z nią, ale widoczne komplikacje mogą pojawić się później.
Choroby serca u psa — objawy
Jak wyżej wspomniano, są rasy z grupy ryzyka, które powinny być aktywnie obserwowane. Ważna jest odpowiednia profilaktyka — okresowe badania serca u predysponowanych i kontrola przed pierwszym szczepieniem. Objawami DCM i endokardiozy zastawki dwudzielnej są:
- kaszel
- duszność
- zaburzenia oddychania
- apatia
- omdlenia
- obrzęk płuc
- nagła śmierć sercowa
- wodobrzusze (w DCM)
- utrata masy ciała
Choroba serca u psa — leczenie
Choroby serca u psa mogą wystąpić:
- w podeszłym wieku
- przy infekcjach np. borelioza, parwowirus
- nieprawidłowej diecie — prowadzącej do otyłości
- urazach — bezpośrednio mogą narazić serce
- rasie — predyspozycje do choroby u niektórych ras
- nadmiernym wysiłku fizycznym
Ważna jest szybka diagnostyka. Specjalista wykonuje badania kardiologiczne, ECHO serca, RTG, EKG i przeprowadza wywiad. Po rozpoznaniu planuje leczenie, które w niektórych przypadkach jest bardzo drogie — nawet do kilkuset złotych miesięcznie.
Przy niektórych chorobach obowiązuje specjalna dieta, bogata w potas, taurynę, karnitynę i z niskim poziomem sodu. Stosuje się leki na polepszenie pracy serca, dzięki którym lelum.pl/tag/może w miarę dobrze funkcjonować.
Jeśli jesteś posiadaczem rasy psa z grupy ryzyka, bądź zauważyłeś symptomy choroby serca u swojego pupila, udaj się do specjalisty, aby upewnić się, że Twojemu psu nic nie jest.
Zobacz zdjęcia:

Warto zwracać uwagę na sygnały, które wysyła nam pies.

Dzięki nim możemy szybko zareagować i uratować czworonoga.

Przecież każdy właściciel psa chce, żeby jego pies żył jak najdłużej i cieszył się każdym dniem.
ZOBACZ TEŻ:
- Rasy psów, które zmieniły się najbardziej w ciągu ostatnich 100 lat. Różnica jest kolosalna
- Kot nie chce zostawić martwego przyjaciela. Desperacko ściąga go z ulicy, jego zachowanie łamie serce
- Mężczyzna skrzywdził suczkę. Potem porzucił ją na poboczu drogi
- Husky leżał na ulicy i pilnował ciała przyjaciela. Nie ruszył się z miejsca przez cały dzień
- Pinczer austriacki od A do Z. Wierny przyjaciel, który potrzebuje uwagi
Źródło: johndog.pl, psy.pl, rabatseniora.pl, psy24.pl, cztery-lapy.pl











