Swiatzwierzat.pl
Chore stawy u psa: jak rozpoznać i zwalczyć chorobę?

Pixabay.com

Chore stawy u psa: jak rozpoznać i zwalczyć chorobę?

12 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Chore stawy u psa oznaczają ból i utrudnione poruszanie się. Dla naszego pupila to poważny problem i znaczące obniżenie jakości życia. Jak rozpoznać chore stawy u psa? Jak je leczyć? No i najważniejsze: jak skutecznie zapobiec przykremu problemowi,

Chore stawy u psa: czemu zwierzaki chorują?

Stawy to elementy o strategicznym znaczeniu, zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Zdrowe stawy umożliwiają normalne poruszanie się. Kiedy stawy dużo pracują, zużywają się, mogą ulec zwyrodnieniu i paść ofiarą szeregu różnych schorzeń i dolegliwości. Choroby stawów najczęściej są bolesne, co sprawia, że ich leczenie staje się priorytetem i media huczą od reklam leków, mających szybko uśmierzać ból.

Choroby stawów dotykają także psy. Są to ruchliwe stworzenia, do szczęścia potrzebują regularnych spacerów, ćwiczeń i zabaw. Nic dziwnego, że i psy mogą cierpieć na choroby stawów.

Chore stawy u psa: grupy ryzyka

Podobnie jak u ludzi, chore stawy najczęściej dolegają psom starszym i otyłym. U psów starszych głównym problemem jest zwyrodnienie stawów, spowodowane ich wieloletnią ciężką pracą, a więc po prostu zużyciem i odkształceniem. Z kolei u psów otyłych zwyrodnienie następuje przedwcześnie z powodu nadmiernej masy ciała, która zbyt obciąża stawy.

Stosunkowo częściej na choroby stawów zapadają psy duże, ponieważ ich układ kostno-mięśniowy musi znosić większe obciążenia niż w przypadku zwierząt należących do małych ras.

Chore stawy u psa: objawy

Podstawowym objawem chorób stawów jest ból. Problem w tym, że nie zawsze da się poznać po psie, że coś go boli. Niektóre zaczynają popiskiwać i skamleć, inne stają się niespokojne w legowisku, wiele psów w ogóle nie daje po sobie poznać, że coś im dolega. Kluczem do rozpoznania bólu stawów u psa jest więc uważna obserwacja. Trzeba zwracać uwagę nawet na niewielkie zmiany w zachowaniu psa.

Pies cierpiący z powodu bólu stawów często odrobinę zmienia sposób chodzenia i pozycję, w której najczęściej leży. Zaczyna okazywać opór przed wysiłkiem fizycznym, przestaje wskakiwać na kanapę, kolana czy opierać łapy na brzuchu swego pana w geście powitania, unika schodów. Przy zaawansowanej chorobie stawy psa mogą zrobić się nabrzmiałe, a zwierzę zacznie wykazywać wyraźną kulawiznę.

Jeśli zauważysz nietypowe zachowanie swojego psa, sugerujące, że zwierzę odczuwa ból przy poruszaniu, jak najszybciej zaprowadź go do weterynarza. Odpowiednia diagnoza umożliwi podjęcie skutecznego leczenia psa. U psów najczęściej stwierdza się jedno z trzech głównych schorzeń stawów: dysplazję, zwyrodnienie lub zapalenie.

Chore stawy u psa: dysplazja

Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych to choroba dziedziczna, dotykająca niektóre rasy psów, zarówno małe, jak i duże. Może ujawnić się już u szczeniąt lub rozwinąć u dorosłych zwierząt. Dobra wiadomość jest taka, że obecnie gen dysplazji łatwo jest wykryć. Psy z tym genem wyłączane są z hodowli, dzięki czemu zasięg dysplazji stawów u psów rasowych został znacząco obniżony.

Chore stawy u psa: zwyrodnienie

Być może nawet 20% psów cierpi na chorobę zwyrodnieniową stawów (artrozę). Dotyka ona szczególnie psy stare, otyłe i po urazach, których stawy są zużyte, przeciążone lub nie zregenerowały się w odpowiedni sposób. Choroba zwyrodnieniowa stawów powoduje u psa przewlekły ból.

Chore stawy u psa: zapalenie stawów

Zapalenie stawów u psa spowodowane może być przez infekcje i kilka chorób, np. odkleszczową boreliozę.

Przy zapaleniu stawów pies odczuwa silny ból na początku wysiłku, po chwili jednak objawy przechodzą i zwierzak rusza się niemal normalnie. Na zapalenie stawów chorują najczęściej stare psy. Chorobie sprzyjają zimno i wilgoć, a także zła dieta. Dlatego należy zadbać, by psi senior zawsze spał na miękkim legowisku i w cieple, a do jedzenia dostawał wysokiej jakości karmę dedykowaną specjalnie dla starszych zwierząt.

Chore stawy u psa: urazy

Nie tylko choroby mogą wywoływać u psa ból stawów, ale także wszelkiego rodzaju kontuzje, jak zwichnięcia, skręcenia, naderwania i nadwerężenia. Urazy kończyn i stawów mogą spotkać psy w każdym wieku, zwłaszcza te bardzo aktywne, biorące udział w psich zawodach sportowych lub polowaniach, a także ich przeciwieństwa – psy leniwe i otyłe, nienawykłe do ruchu.

Uraz powoduje najczęściej gwałtowny ból, zlokalizowany ściśle w obrębie uszkodzonego stawu. Rozpoznanie urazu nie jest więc trudne i opiekun powinien jak najszybciej zabrać kontuzjowanego psa do weterynarza.

Chore stawy u psa: leki i terapie

Chore stawy u psa leczy się albo farmakologicznie, albo operacyjnie, w zależności od natury i zaawansowania choroby.

Przykładowo, ból stawów u psa uśmierza się doraźnie za pomocą różnego rodzaju środków znieczulających. Zapalenie stawów można wyleczyć lekami przeciwzapalnymi lub antybiotykami. Często też podaje się psom tabletki z glukozaminą, chondrotropiną oraz denosyl, czasem leki steroidowe. Jednak w przypadku dysplazji lub zwyrodnienia stawów u psa konieczna może okazać się operacja (czyli artrotomia lub mniej inwazyjna atroskopia), a po niej rehabilitacja pod okiem psiego fizjoterapeuty.

Stawy psów leczy się m.in. z wykorzystaniem terapii wodnej (bieżnia wodna), magnetoterapii i laseroterapii. Terapie te usuwają stany zapalne, przynosząc psu ulgę, oraz zatrzymują, a niekiedy cofają rozwój choroby stawów. Ortopeda może zalecić psu wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń, jak powolny bieg czy pływanie, które pomagają budować masę mięśniową i utrzymywać dobrą kondycję, a zarazem nie są obciążające dla stawów.

Chore stawy u psa: wygoda i ciepło

Leczeniu chorych stawów u psa zawsze towarzyszy wprowadzenie odpowiedniej diety i zapewnienie psu odpowiednich warunków życia.

Psy cierpiące na choroby stawów powinny unikać zimna i wilgoci. Dobrze jest też sprawić pupilowi specjalne ortopedyczne legowisko z pianki, które zapewni mu maksimum wygody i odciąży stawy poprzez odpowiednie rozłożenie masy ciała. Legowisko powinno stać w ciepłym i zacisznym miejscu, z dala od przeciągów. Zimą pies z chorymi stawami powinien być wyprowadzany w specjalnym ocieplającym ubranku, kubraczku lub kapie.

Psom z zaawansowanymi chorobami stawów należy ułatwić poruszanie się po domu, np. montując rampy przy stopniach, tak by pupil nie nadwerężał się za bardzo, wchodząc po schodach. Dużym psom dobrze jest stawiać miski z karmą i wodą na podwyższeniu, by nie musiały się schylać i kulić przy jedzeniu.

Leczenie chorych stawów u psa nigdy nie jest łatwe ani szybkie. Po stwierdzeniu choroby stawów należy nastawić się na to, że pełne dojście naszego pupila do zdrowia może mu zająć nawet kilka lat, a do tego nie ma gwarancji, że pies faktycznie odzyska pełną sprawność. Dlatego od leczenia chorych stawów u psa o wiele lepsza jest profilaktyka.

Chore stawy u psa: profilaktyka

Najlepsza profilaktyką chorób stawów u psów jest dbanie o odpowiednią dietę i ruch naszych pupili.

Psy powinny dostawać wysokiej jakości zbalansowaną karmę, zawierającą m. in. witaminy C i E, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz selen i mangan. Dobre sklepy zoologiczne pełne są odpowiednio dobranych suplementów dla psów aktywnych, które dają dobrą ochronę ich stawom.

Pies musi też codziennie zażywać odpowiedniej dawki ćwiczeń na spacerze. Dzięki temu nasz pupil nie utyje, a jego stawy nie zużyją się przedwcześnie.

Duże psy powinny dostawać karmę uzupełnioną o substancje chroniące stawy, jak kwas hialuronowy, glukozamina i chondroityna. Należy też szczególnie uważać, by nie przeciążać szczeniąt dużych ras zbyt intensywną zabawą i pracą. Takie przeciążenie może bowiem spowodować zaburzenia w rozwoju ich układu kostno-mięśniowego i doprowadzić do szybkie zwyrodnienia lub zużycia się stawów.

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >