Swiatzwierzat.pl
Chesapeake bay retriever - pływający pies aporter z Zatoki Chesapeake w USA

pixabay.com

Chesapeake Bay retriever - pływający pies aporter z Zatoki Chesapeake w USA

15 Marca 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Chesapeake Bay retriever jest największym psem z grupy retrieverów. Kiedyś wytrawny pies myśliwski, współcześnie pełni nie tylko rolę psa do towarzystwa, ale spełnia się również w dogoterapii i jako pies przewodnik dla osób niewidomych.

Historia Chesapeake Bay retrievera

Historyczne przekazy z początku XIX wieku opisują początki Chesapeake Bay retrievera jako niezwykle dramatyczne. Jego rasa pochodzi od dwóch psów uratowanych po katastrofie statku przy brzegach stanu Maryland w 1807 roku. Samiec Sailor i suczka Canton (nazwana od nazwy statku) należały najprawdopodobniej do rasy Nowofundland, bądź nieistniejących już psów wodnych Świętego Jana. Nie jest udokumentowane, czy Sailor i Canton rozmnażały się między sobą czy po prostu nowa rasa powstała w wyniku krzyżówek tej dwójki z irlandzkimi spanielami dowodnymi i psami gończymi w typie coonhounda z Zatoki Chesapeake, ale to właśnie te dwa psy uważa się za przodków rasy Chesapeake Bay retriever.

W XIX wieku psy zrodzone z krzyżówek z ocalałą z katastrofy dwójką były przez dziesięciolecia szkolone do polowania na ptactwo wodne w najbardziej niesprzyjających warunkach pogodowych oraz wodnych. Potrafiły przedzierać się przez lód i stawiać czoła silnym wiatrom i przypływom, w czym pomagała im dwuwarstwowa sierść idealnie przystosowana do surowych, mroźnych warunków Zatoki Chesapeake. 

Już w 1878 roku Chesapeake Bay retriever  został uznany przez amerykański Kennel Club za jedną z pierwszych ras psów nie tylko wśród retrieverów. Retriever ten, nazywany pieszczotliwie chessie, jest stale popularny w swojej ojczyźnie i nieco mniej znany poza nią. W 1964 roku został uznany za oficjalną rasę psa stanu Maryland. Wśród jego właścicieli byli między innymi prezydent USA Theodore Roosevelt, senator John McCain i zmarły tragicznie aktor z serii filmów “Szybcy i Wściekli”, Paul Walker. W Polsce jest to rasa mało znana, choć działają w naszych kraju nieliczne hodowle, w których możemy kupić Chesapeake Bay retrievera.

Najważniejsze cechy wyglądu Chesapeake Bay retrievera

Według klasyfikacji FCI Chesapeake Bay retriever należy do grupy 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne i sekcji 1 - aportery. To mocny, silnie zbudowany pies średniej wielkości, który z wyglądu przypomina labradora retrievera. Jego wysokość w kłębie wynosi 53-61 cm dla suki i 58-66 cm dla psów, a waga odpowiednio 25 - 32 kg i 29,5 - 36,5 kg. 

Czaszka Chesapeake Bay retrievera jest szeroka i okrągła, stop umiarkowany. Kufa mniej więcej tej samej długości co czaszka, zwężająca się, ale nie spiczasta. Oczy są średniej wielkości, szeroko rozstawione o barwie żółtawej i bursztynowej. Są również przejrzyste i nadają psu inteligentnego wyrazu. Uszy osadzone wysoko są małe w stosunku do głowy i luźno z niej zwisają.

Tułów jest średniej długości, nie powinien być krępy. Grzbiet jest krótki, zwarty i mocny, klatka piersiowa głęboka i szeroka. Zad znajduje się na tej samej wysokości co kłąb lub nieco wyżej. Kończyny są średniej długości, proste i muskularne. Łapy są zajęcze z błoną pławną między dobrze zaokrąglonymi, zwartymi palcami. Ogon jest średniej długości, prosty lub nieznacznie wygięty. Nie może być ani zawinięty, ani skręcony.

Szata i umaszczenie Chesapeake Bay retrievera

Preferowane jest jednolite umaszczenie Chesapeake Bay retrievera, które powinno być jak najbardziej zbliżone do jego naturalnego otoczenia. Najczęściej spotykane są wszelkie odcienie brązu lub kolor suchej trawy, przy czym żaden z nich nie jest preferowany. Dopuszczalne są białe znaczenia w postaci niewielkiej plamki na klatce piersiowej, brzuchu i na palcach łap. 

Sierść retrivera powinna być odporna na wodę w takim samym stopniu jak upierzenie kaczek. Po wyjściu psa z wody i otrzepaniu się sierść nie powinna być mokra, jedynie nieznacznie wilgotna. Na jej dwuwarstwową budowę składa się gruby i krótki włos okrywowy oraz wełnisty, obfity i delikatny podszerstek, które wspólnie tworzą nieprzemakalną osłonę. 

Charakter i aktywności Chesapeake Bay retrievera

Chesapeake Bay retriever to bystry i inteligentny pies o wesołym usposobieniu. Ma także czuły i opiekuńczy charakter, jednocześnie jest odważny, chętny do pracy i czujny. Największe zamiłowanie ma do wody i, jeśli tylko funkcjonuje jako pies do towarzystwa, powinien być jak najczęściej zabierany podczas spacerów w okolice zbiorników wodnych, w których może spożytkować swoją aktywność. Podczas długich i aktywnych spacerów można z nim również ćwiczyć aportowanie, a także takie formy kynologicznych sportów jak agility, obedience i sportowe tropienie.  

Szkolenie Chesapeake Bay retrievera

Chesapeake Bay retriever to pies podatny na szkolenie i chętny do pracy, choć czasami bywa uparty. Najlepiej, jeśli przewodnikiem podczas szkolenia jest jego właściciel, któremu ufa najbardziej i chętniej wykonuje przy nim polecenia. Szkolenie powinno rozpocząć się w młodym wieku psa i oprócz wykonywania ćwiczeń powinien być socjalizowany obcymi psami, wobec których bywa agresywny w dorosłym wieku. Podczas treningu powinniśmy posługiwać się metodami pozytywnego wzmocnienia oraz wykazać się cierpliwością i konsekwencją, szczególnie jeśli pies będzie odmawiał wykonania polecenia, bądź będzie je wykonywał na swoje sposoby. Największą uwagę trzeba poświęcić nauce komendy przywołania, która przyda się, jeśli pies zawędruje zbyt daleko w pogoni za uciekającą zwierzyną lub przyrządem do aportowania.

Wspólne życie z Chesapeake Bay retrieverem

Retrievery kojarzą się zazwyczaj z przyjacielskimi i niezbyt wymagającymi w wychowaniu psami, co jest błędem i jeśli pies trafi na niedoświadczonego właściciela, dla obu stron może to nie skończyć się najlepiej. Właściciel Chesapeake Bay retrievera powinien mieć doświadczenie w wychowaniu psów i móc podołać jego wymaganiom na codzienną aktywność. Przy spełnieniu tych założeń retriever rzeczywiście jest przyjacielskim i czułym towarzyszem całej rodziny, który jest do niej niezwykle przywiązany i uwielbia wspólne zabawy. 

Lepiej będzie funkcjonował w domu z ogrodem, choć jest w stanie przystosować się do warunków panujących w zwykłym mieszkaniu. Trzeba wziąć pod uwagę, że jego potrzeba aktywności może być powodem działań niszczycielskich, kiedy zostaje sam w domu. Podczas naszej nieobecności powinien wcześniej wybiegać się na spacerze i mieć w otoczeniu wystarczającą ilość bodźców, żeby się nie nudził.

Chesapeake Bay retriever posiada nieco instynktu obronnego i do obcych osób z początku podchodzi z dystansem, który jednak szybko zostaje przełamany przy bliższym kontakcie. Może z dużym powodzeniem pełnić rolę stróża, choć nie można powiedzieć, że ma odstraszającą naturę.

Na zewnątrz w interakcji z innymi psami zachowuje się poprawnie, o ile był wcześniej z nimi socjalizowany. Może pod jednym dachem mieszkać zarówno z psem i kotem, o ile również w tym przypadku będzie przestrzegana zasada wczesnej socjalizacji.

Podróżowanie może być w pewnym stopniu kłopotliwe, zarówno ze względu na rozmiary psa i jego rezerwę wobec obcych osób. Jednak w miarę podróży pies powinien stopniowo oswoić się z nowym, nieznanym wcześniej otoczeniem.

Pielęgnacja i zdrowie Chesapeake Bay retrievera

Nieprzemakalna sierść Chesapeake Bay retrievera nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Linienie jest umiarkowane i wystarczy wyszczotkować psa raz na tydzień lub dwa. Jego oleisty podszerstek można przecierać wilgotną szmatką lub ręcznikiem w okresach, kiedy pies długo nie ma kontaktu z wodą. Należy też regularnie kontrolować stan jego uszu i oczu, szczególnie po intensywnych spacerach, podczas których miał kontakt z wodą.

To pies, który z natury jest zdrowy i odporny. Z chorób, które mu zagrażają, należy wymienić dysplazję stawu biodrowego i choroby oczu w rodzaju postępującego zaniku siatkówki. 

W kwestii żywienia to pies mało wybredny. Można go karmić zarówno karmą wysokiej jakości w postaci suchej lub mokrej, jak i posiłkami przygotowanymi w domu. Chesapeake Bay retriever należy do łakomych czworonogów, więc pożywienie powinno być odpowiednio porcjowane, a dieta zbilansowana. Najlepiej jest podawać mu dwa posiłki dziennie, lżejszy rano, obfitszy wieczorem. Miesięczny koszt utrzymania to około 150 zł.

W Polsce możemy kupić psa tej rasy. W zależności od hodowli i rodowodu jego cena waha się w granicach 2500 - 3000 złotych.

W optymalnych warunkach średnia długość życia Chesapeake Bay retrievera wynosi od 10 do 12 lat.

undefinedundefined

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >
Pies w Poznaniu

Psy

Pies biegał po skrzyżowaniu w samym centrum miasta. Służby nie miały litości dla właściciela

Czytaj więcej >