Swiatzwierzat.pl
kot chausie

fot. pixabay.com

Chausie – domowy kot błotny

1 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Dominika Stańczyk

Udostępnij:

Chausie to wyjątkowo duże, wyglądające niezwykle dziko koty domowe. Rasa ta, to hybryda – popularnego kota domowego i występującego w Azji i Afryce kota błotnego. Ich inteligencja i uroda idą ze sobą w parze!

Pierwsze wzmianki o kocie podobnym do kota błotnistego, żyjącego w zgodzie z ludźmi mamy ze starożytności! To właśnie w odkrytych przez archeologów piramidach widać kocie podobizny, które świadczą o tym, że ta dzika rasa zamieszkiwała dość rozległy teren. Obecnie ten dziki kot stroni od ludzkich siedlisk, ale stworzona przez ludzi hybryda z kotem domowym – Chausie, chętnie spędzi czas ze swoim ludzkim opiekunem.

Historia i charakterystyka kota Chausie

Chausie to typowa hybryda kota domowego z kotem błotnym, który żyje w azjatyckiej dżungli. Pierwsza udana próba miała miejsce w latach 60 i 70 ubiegłego wieku, ale dopiero od 2001 roku koty te mogą być przedstawiane jako rasa.

To duże koty ważące nawet 11 kg i mierzące 50 cm wzrostu. Są też jednymi z najdroższych na świecie – ich cena to nawet 20 000 zł! Ma podłużne ciało, ale to jeden z nielicznych kotów, u którego nie widać potężnej muskulatury. Mimo to, to bardzo skoczny kot co zawdzięcza mocnym tylnym łapom i grubemu ogonowi, który jest nieco krótszy niż jego ciało. Głowa jest średniej wielkości, ale ma wyraźne, wysokie kości policzkowe. Uzupełniają ją owalne oczy w kolorze złotym lub żółtym, z jasną obwódką.

Ma długie i szerokie uszy, muskularną szyję. Charakterystycznego wyglądu dopełnia jego sierść – gęsta, krótka i bardzo przylegająca do ciała. Występuje w trzech odmianach barwnych – srebrnej, brązowej i czarnej, ze znaczeniem Tabby na pysku i ogonie.

Jaki jest kot Chausie?

Chausie to koty bardzo towarzyskie. Wręcz wymagają od swojego właściciela poświęcenia uwagi. Są bardzo energiczne i żywiołowe – nie znoszą nudy, dlatego najlepiej będą się czuły z towarzyszem u swego boku.

Wymagają dość intensywnej zabawy, szczególnie jeśli będą miały okazję do stymulacji swojej inteligencji. Najlepiej sprawdzą się maty węchowe, wędki oraz lasery – to koty, które muszą być wybawione, w innym wypadku szukają własnego sposobu na rozładowanie energii, co nie zawsze spodoba się właścicielowi.

Ponieważ jest to hybryda kota domowego z kotem dzikim, Chaussie uwielbia wysokie drapaki i półki niemalże pod samym sufitem, skąd ma możliwość obserwować cały dom. Jeśli decydujemy się na adopcję tego kota powinniśmy zapewnić mu własny pokój zabaw oraz tunele i przeszkody rozmieszczone na różnych wysokościach pomieszczenia.

Jak dbać o kota Chausie?

Chausie nie są kotami specjalnie wymagającymi. Ich sierść jest krótka i nie linieje nadmiernie, aczkolwiek tak jak i inne koty należy go czesać przynajmniej raz w tygodniu.

To koty zdrowe, choć nie pozbawione chorób genetycznych. Do najczęstszych schorzeń należy anemia, dlatego raz do roku powinniśmy wykonać szczegółowe badania, które pozwolą na ocenę stanu zdrowia kota. Oprócz tego warto badać wzrok, ponieważ Chausie cierpi na zanik rogówki, co prowadzi do całkowitej ślepoty.

Ponieważ są to koty energiczne i jeszcze odrobinę zdziczałe, należy zadbać o ich odpowiednią dietę. Powinna opierać się na zasadach BARF, a w przypadku Chausie warto postawić na nieco większe kawałki niż w przypadku popularnych kotów domowych.

Chausie – kot nie dla wszystkich

Choć chausie są wyjątkowo przyjaźnie nastawione do ludzi i uwielbiają spędzać czas z człowiekiem, to nie są to koty dla wszystkich. Idealnie sprawdzą się w domu z dziećmi, jeśli te są nauczone szacunku do zwierząt.

Adoptując Chausie trzeba wziąć pod uwagę, że to hybryda z kotem dzikim, dla którego ruch to podstawa. To niezwykle temperamentne zwierzę, choć i niezwykle piękne.

Podobne artykuły

Koty

Kamera uchwyciła przezabawną scenę zazdrości. Mruczek nie pozwala kobiecie zawołać drugiego kota

Czytaj więcej >
facebook/TOZ Opole

Koty

Właścicielka pseudohodowli przetrzymywała ponad 50 kotów. W końcu zostały interwencyjnie odebrane

Czytaj więcej >
OSP

Koty

Strażacy są u niej co miesiąc. Niezwykły problem mieszkanki Piątnicy

Czytaj więcej >

Koty

Makabryczne znalezisko w Wielkopolsce. Ktoś porzucił nowo narodzone kocięta przy placu zabaw

Czytaj więcej >
koty w ścianie

Koty

Dzień na budowie zmienił się w akcję ratunkową. Spod młota do burzenia sypały się... koty

Czytaj więcej >
Niezwykły mruczek

Koty

Romantyczny mruczek podbija serca internautów. Jest pokryty plamkami w nietypowym kształcie

Czytaj więcej >