Swiatzwierzat.pl
Chart węgierski – pies, który przybył z Uralu

https://pixabay.com

Chart węgierski – pies, który przybył z Uralu

1 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Bartosz Simiński

Udostępnij:

Również Węgrzy mogą pochwalić się swoją lokalną rasą charta, który nazywa się po prostu chartem węgierskim. Te aktywne i wytrzymałe zwierzęta dobrze znoszą chłodniejszy klimat. Łatwo dogadują się z człowiekiem, ale potrafią też wykorzystywa

Historia i pochodzenie rasy

Chart węgierski to rasa bardzo stara, jak wile innych odmian chartów. Prawdopodobnie pojawił się na terytorium Węgier w drugiej połowie dziewiątego wieku, gdzie przywędrował z migrującymi z Uralu Madziarami. Lud ten osiedlił się w Kotlinie Panońskiej, gdzie jednak zetknęły się z żyjącymi w okolicy ludami celtyckimi, posiadającymi własne, chociaż też jeszcze słabo ukształtowane, rasy psów. Istotne w kształtowaniu się charta węgierskiego były silne i długotrwałe wpływy Turcji, która w szesnastym i siedemnastym wieku sprawowała kontrolę nad terytorium Węgier.  Rasa ta była wykorzystywana przede wszystkim do polowań na dziką zwierzynę, głównie na kopytne ssaki – sarny i jelenie. W razie potrzeby chart węgierski był też psem stróżującym i pilnował ludzkich osad przed dzikimi drapieżnikami, w tym wilkami.

Przez długie lata rasa ta występowała we właściwie niezmienionej formie, dochodziło jedynie do sporadycznych krzyżówek chartów z innymi rasami, aczkolwiek nie było to zjawisko zachodzące na masową skalę. Istotna zmiana w genotypie charta węgierskiego nastąpiła jednak w wieku dziewiętnastym gdy pod wpływem mody na nowe krzyżówki, zmieszano charta węgierskiego z angielskim greyhoundem. Rasa zyskała na wytrzymałości, zmniejszyła się jednak szybkość jej biegu. Stara wersja rasy właściwie zaniknęła chociaż do dnia dzisiejszego są podejmowane próby odtworzenia oryginalnej wersji rasy.

Chart węgierski – wygląd i pielęgnacja.

To zdecydowanie duże psy, które osiągają wysokość w kłębie do 70 centymetrów u samców i do 67 centymetrów u samic. Waga zdrowego dorosłego zwierzęcia powinna oscylować w granicach 27-32 kilogramów dla samców i 22-26 kilogramów dla samic. Duża dysproporcja pomiędzy wagą i wzrostem wynika z atletycznej budowy sylwetki i niezbyt masywnych kości. Chart węgierski ma wytrzymałą, ale niezbyt obfitą muskulaturę. Grzbiet jest lekko wysklepiony, opadający w stronę zada. Ogon dosyć długi, opadający lekko zagięty do góry na końcu. Oczy okrągłe, szeroko rozstawione, najczęściej brązowe lub niemal czarne. Uszy krótkie, odgięte do tyłu, opadające. Sierść gęsta, dwuwarstwowa z podszerstkiem. Dobrze okrywa skórę. Włos okrywowy dosyć miękki w dotyku, krótki na całym ciele. Umaszczenie występuje właściwie we wszystkich kolorach. Najczęściej barwa jest jednolita z ewentualnymi lekkim zaznaczeniami. Występują też psy wyraźnie wielobarwne. Pielęgnacja sierści jest prosta i szybka – regularne czesanie jest jedynym wymaganym zabiegiem.

Zdrowie i potencjalne choroby

Chart węgierski żyje przeciętnie 12-14 lat i cieszy się stosunkowo dobrym zdrowiem. Raczej brak specyficznych chorób, które byłyby wyjątkowe dla tej rasy.

Chart węgierski – przede wszystkim pies użytkowy

Są to psy o bardzo dużej inteligencji. Szybko pojmują to, czego chce je nauczyć właściciel. Tresowanie nie powinno sprawiać jakiś wyjątkowych trudności o ile będziemy konsekwentni i nie ulegniemy na początku układania psa jego sztuczkom. Charty węgierskie są bardzo przyjacielskie i lubią okazywać uczucia, ale jeżeli pies nauczy się, że pewnymi zachowaniami może łatwo osiągać pewne pożądane przez niego cele, zacznie grać na naszych emocjach. Tu także indywidualista, który potrzebuje przestrzeni i który lubi mieć własne zdanie. Z psami tymi nie idziemy na układy. Raz ulegniemy, a będziemy nieustannie wykorzystywany, niejednokrotni metodą „smutnych oczu”.

Podobnie jak inne charty, chart węgierski potrzebuje się wybiegać. Ma silny instynkt łowiecki i chętnie goni za dziką zwierzyną. Należy go od najmłodszego wieku socjalizować – przyzwyczajać do towarzystwa ludzi i zwierząt. Kotów jednak nie polubi, będzie je gonił. Wobec dzieci ma łagodne i spokojne usposobienie, ale prawdopodobnie nie będzie okazywał im jakiegoś większego zainteresowania. Nie nada się szczególnie do mieszkania z małymi dziećmi, które dopiero uczą się obcowania ze zwierzętami – łatwo mogą do siebie zarazić charta węgierskiego i potem trudno będzie odbudować te kontakty, zwierzę zwyczajnie zacznie unikać uciążliwego domownika.

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >