Swiatzwierzat.pl
Chart afrykański szybki jak błyskawica chart znad Sahary

pixabay.com

Chart afrykański - szybki jak błyskawica chart znad Sahary

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Chart afrykański to z wyglądu elegancki i dystyngowany pies z charakterystyczną, smukłą sylwetką. W ruchu zamienia się w prawdziwego demona szybkości i był niegdyś wykorzystywany w macierzystej Afryce do polowania na gazele, zające i inne szybkie zwierzęt

Historia charta afrykańskiego

Psy w typie charta afrykańskiego były znane w rejonach pustyni Sahary już w czasach starożytnych, na co dowodem są przedstawiające je malowidła naskalne. Towarzyszyły przez stulecia plemionom koczowniczym, które zostały zmuszone przez ciężkie warunki pustynne do przeniesienia się na bardziej gościnne, półpustynne tereny regionu Sahel na południowych obrzeżach pustyni. Plemiona takie jak Tuaregowie czy Fulani osiadły w dolinie Azawakh, od której zresztą bierze się współczesna nazwa psa tej rasy. Charta afrykańskiego często określanego również mianem psa Tuaregów, natomiast samo plemię nazywało go - oska. 

W Azawakh koczownicy znaleźli bardziej korzystne warunki dla łowiectwa i hodowli, w których czynnie pomagał chart afrykański, wykorzystywany przez nomadów zarówno jako pies stróżujący, jak i myśliwski. Z biegiem czasu wartość i szacunek dla Azawakh rosły wśród plemion do tego stopnia, że pies miał wstęp do namiotów, stanowił ważną część posagu i był cennym podarunkiem. 

Jest powszechny wśród afrykańskich ludów koczowniczych do dnia dzisiejszego i w swej macierzystej Afryce żyje w takich samych warunkach jak przed setkami lat. Nikt nie dba tam o kolor jego umaszczenia tak istotnego dla europejskich hodowców, którzy sprowadzili charta afrykańskiego do Europy pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, po czym rasa natychmiast zdobyła wielu wielbicieli. 

W regionie Sahel nadal obowiązuje naturalna selekcja, natomiast w Europie i USA, a także na północy Afryki wśród Beduinów, obowiązuje świadomy dobór hodowlany, w którym dba się o czystość rasy. Jednak w ogólnym zarysie chart afrykański hodowany poza swoim naturalnym środowiskiem na południe od Sahary zaczął tracić cechy charakterystyczne dla rasy. Zwrócili na to uwagę Amerykanie, którzy u siebie zmienili wzorzec i zaczęli pracować nad tym, żeby chart afrykański występujący poza Afryką oddawał obraz psa oryginalnego typu z jego macierzystego lądu.

Najważniejsze cechy wyglądu charta afrykańskiego

Według klasyfikacji FCI chart afrykański należy do grupy 10 - Charty i sekcji 3 - charty krótkowłose. Bardzo duże wrażenie robi jego wysokość i niezwykła, smukła sylwetka, na której, pod cienką skórą, rysują się wyraźnie kościec i muskulatura. Całą swoją budową sprawia wrażenie eleganckiego i dystyngowanego psa - taki też bywa w życiu na co dzień. Szczególnie pięknie wygląda w ruchu, kiedy wydaje się, że jest dosłownie zawieszony nad ziemią. Jego wysokość w kłębie wynosi 60-70 cm dla suk i 64-74 cm dla psów, a waga odpowiednio 15-20 kg i 20-25 kg. 

Głowa jest długa, szczupła i sucha i sprawia wrażenie wyrzeźbionej. Czaszka jest prawie płaska i wydłużona, stop ledwie zaznaczony. Kufa jest długa i prosta, zwęża się w kierunku czarnego lub ciemnobrązowego nosa. Oczy mają kształt migdałów, są duże i lekko skośne, ich barwa może być ciemna lub bursztynowa. Powieki są obrysowane na czarno lub ciemnobrązowo. Uszy są szerokie u podstawy i wysoko osadzone, trójkątne z zaokrąglonymi końcówkami. Są cienkie i opadają ściśle przylegając do policzków.

Grzbiet jest prosty z linią wznoszącą się nieznacznie w stronę kłębu, lędźwie krótkie i suche, zad opadający, klatka piersiowa głęboka, sięgająca prawie do łokcia. Kończyny są długie, szczupłe i suche, idealnie postawione, łapy zaokrąglone z twardymi i mocnymi opuszkami i dobrze wysklepionymi palcami. Ogon jest nisko osadzony, długi i cienki, zwężający się ku końcówce. Jest noszony nisko z lekko zakręcająca się końcówką.

Szata i umaszczenie charta afrykańskiego

Umaszczenie charta afgańskiego jest płowe, z odcieniami od jasnopiaskowego do ciemnopłowego. Umaszczenie może być pręgowane lub nie, przy czym pręgi powinny być jednolicie czarne, bez odcieni. Białe znaczenia są dopuszczalne pod warunkiem, że są ograniczone do minimum. Mogą pojawić się na klatce piersiowej, łapach lub końcówce ogona.

Na szatę charta afrykańskiego składa się krótki i delikatny włos, natomiast brzuch psa jest nieowłosiony.

Charakter i aktywności charta afrykańskiego

Chart afgański ma charakter, który kojarzy się z jego wyglądem. To pies zdystansowany wobec otoczenia, czuły i łagodny jedynie dla tych członków rodziny, których akceptuje. Często uznaje zhierarchizowany model rodziny i podporządkowuje się tylko jednej osobie, której pozostaje wierny.

To także pies żywy, czujny i zwinny, który w roli psa do towarzystwa najlepiej sprawdzi się u boku osoby czynnie uprawiającej sport. Na co dzień potrzebuje długich spacerów, podczas których będzie mógł długo i swobodnie biegać. Można z nim uprawiać szybkie biegi lub umożliwić mu branie udziału w coursingu i innych rodzajach sportowych wyścigów psów.

Szkolenie charta afrykańskiego

Chart afrykański to pies, który bardzo sobie ceni swoją niezależność i szkolenie go należy do wymagających. Treningi i socjalizację psa należy rozpocząć od jak najmłodszych lat, żeby nie zdążył nabrać złych nawyków. Przewodnik musi balansować między łagodnością i stanowczością, często też wiele zależy od charakteru poszczególnego chartów, wśród których znajdziemy osobniki łagodne i bardzo ostre, trudne w ułożeniu. Pies musi nabrać do opiekuna zaufania, ten zaś musi wspomagać się metodami pozytywnego wzmocnienia, żeby osiągać kolejne cele treningowe. Chart afrykański jest dużym wyzwaniem jeśli chodzi o szkolenie, ale przy sile woli i cierpliwości przewodnika można osiągnąć z nim dobre wyniki.

Wspólne życie z chartem afrykańskim

Chart afrykański to pies wymagający w wychowaniu i z całą pewnością nie nadaje się na pierwszego czworonoga w rodzinie, a tym bardziej dla starszej osoby. Jego właściciel powinien mieć doświadczenie w wychowaniu psów i pewną tolerancję dla wrodzonej niezależności charta. Nie jest też dobrym towarzyszem dla dzieci, które raczej nie znajdą w nim dobrego partnera do zabawy.

To pies, który lepiej będzie funkcjonował w domu z ogrodem i najlepiej w cieplejszym klimacie. Mieszkanie w bloku z pewnością nie jest dla niego. Pozostawiony sam powinien zachowywać się spokojnie, jednak wcześniej powinien mieć możliwość spożytkowania energii poprzez wybieganie się na spacerze. 

W stosunku do obcych osób odnosi się z dużą rezerwą i może pełnić rolę stróża domostwa. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że może być agresywny, dlatego powinno się go socjalizować z mniej znanymi mu osobami od jak najmłodszych lat.

Na zewnątrz w interakcjach z innymi psami raczej nie sprawia problemów, jednak czasem potrafi okazać swoją niezależność i dominację. Podczas spacerów nad chartem afrykańskim może wziąć górę jego silny instynkt myśliwski, dlatego od małego trzeba z nim ćwiczyć komendę przywołania licząc się z tym, że nie zawsze ona zadziała. Pod jednym dachem mieszkanie z innym psem raczej nie sprawia dla niego problemów, natomiast z kotem już tak - może traktować mruczka jako potencjalną ofiarę.

Podróżowanie z tym dużym psem, który jest nieufny w stosunku do obcych, może być bardzo kłopotliwe, zwłaszcza że często wzbudza wśród pasażerów emocje swoim niecodziennym wyglądem.

Pielęgnacja i zdrowie charta afrykańskiego

Pielęgnacja sierści charta afrykańskiego jest mało wymagająca, wystarczy czesać go co jakiś czas, niekoniecznie raz na tydzień, nieco częściej w okresach linienia. Należy pamiętać o regularnym kontrolowaniu jego uszu, które są podatne na infekcje.

To zdrowy i odporny pies, którego rzadko dotykają popularne psie schorzenia, o ile żyje w określonych warunkach klimatycznych. To, na co warto zwrócić uwagę, to jego mała odporność na niskie temperatury, marznie nawet wtedy, kiedy termometr dopiero zbliża się do poziomu zera stopni. Zimy w naszym kraju mogą być dla niego wyjątkowo trudne.

W kwestii żywienia mimo dystyngowanego wyglądu nie jest wybredny - kiedyś dostawał przecież obozowe resztki. Niemniej przy jego wzroście i aktywności powinien otrzymywać zbilansowaną karmę wysokiej jakości, bądź posiłki na bazie mięsa, warzyw i ryżu. Dieta BARF powinna być skonsultowana z weterynarzem. Miesięczny koszt utrzymania wynosi około 200 zł.

W Polsce to bardzo mało znana rasa, niemniej możemy już w naszym kraju kupić charta afrykańskiego. W zależności od rodowodu i hodowli jego cena waha się w granicach od 2500 do 4000 złotych.

W optymalnych warunkach średnia długość życia charta afrykańskiego wynosi od 12 do 15 lat.

undefinedundefined

Tagi:

Polska

Tomasz MiecznikowskiAutor

Tomasz Miecznikowski

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >

Psy

Szybki test na spostrzegawczość. Ile psów widzisz na zdjęciu? Nie tak łatwo odpowiedzieć poprawnie

Czytaj więcej >

Psy

Młoda suczka zakopana żywcem pod Krakowem? Odnaleziono ją podczas robót koparką

Czytaj więcej >

Psy

Nowe przepisy dotyczące zwierząt wkrótce wejdą w życie. Będą spore zmiany

Czytaj więcej >

Psy

Ranny pies czeka pośrodku drogi na śmierć. A kierowcy? Wstrząsające nagranie

Czytaj więcej >
Szczeniak atakuje pitbulla, fot. YouTube/ViralHog

Psy

Szczeniak bez wytchnienia atakuje pitbulla. Na jego miejscu każdy straciłby cierpliwość

Czytaj więcej >