Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Bulterier. Pies o groźnym wyglądzie i wielkim sercu
Adrianna Elbe
Adrianna Elbe 15.02.2019 11:35

Bulterier. Pies o groźnym wyglądzie i wielkim sercu

Bulterier
Fot. instagram.com @bullterrierduke

Bulterier to jedna z ras terierów typu pit bull. Wbrew powszechnej opinii, zwierzęta te wcale nie są tak niebezpieczne, jak wielu uważa. Jest to pies o groźnym wyglądzie i wielkim sercu. Są jednak kwestie, o których warto wiedzieć. Czym charakteryzuje się ta rasa psa?

Ten czworonóg często przykuwa uwagę ze względu na swój oryginalny, nieszablonowy wygląd pyszczka i budowę ciała. Jest to świetny towarzysz każdego człowieka. Przedstawiamy najważniejsze informacje, dotyczące tego zwierzęcia!

Bulterier — wygląd

Bulteriera charakteryzuje grubokościstość i atletyczna budowa. Najwięcej kontrowersji wzbudza jednak nietypowy rozmiar i rozkład oczu. Są one trójkątne, bardzo wąskie i ustawione skośne. Kolejną interesującą cechą jest fakt, iż głowa zwierzęcia jest całkowicie pozbawiona przełomu czołowo-nosowego.

Przeciwnicy czworonoga twierdzą, że jego wygląd odstrasza i jest nienaturalny. Inni cenią jego niezwykłą urodę, dodając, że nie sposób go pomylić z inną rasą psa.

Bulterier umaszczenie

Bulterier posiada krótką i bardzo twardą sierść. Występuje kilka odmian umaszczenia tego pupila. U psów białych może pojawić się ciemniejsza pigmentacja i charakterystyczne łatki, które bynajmniej nie są traktowane jako wada. Pozostałe okazy charakteryzują mieszane kolory, przy czym brązowe, szare lub czarne barwy zdecydowanie dominują nad bielą. A charakter? Czy zwierzę faktycznie bywa niebezpieczne?

Bulterier — charakter

Niestety, zamysł twórców tej rasy był dosyć brutalny. Początkowym przeznaczeniem tego zwierzęcia był udział w walkach. Wspomniana budowa ciała miała być więc jego największym atrybutem. W niektórych środowiskach przez długi czas panowała moda na groźne psy, które wśród innych miały wzbudzać szacunek.

Warunek tej rasy był jednak jeden — zwierzę nie może być agresywne wobec ludzi. Abstrahując od wspomnianego założenia, bulteriery wciąż siały niepokój nawet u największych wielbicieli czworonogów.

Na przestrzeni lat zwierzęta te trafiały w niewłaściwe ręce próżnych hodowców, wykorzystujących je do udziału w nielegalnych walkach. Z tego powodu pies zyskał łatkę psa mordercy.

Czy bulterier jest agresywny?

Na szczęście walki psów to w większości już przeszłość. Na chwilę obecną rasa ta daleko odbiega od swoich przodków i instynktów, jakimi się kierowały.

To, czy pies będzie agresywny, zależy od właściciela i jego zamiarów. Jeśli zaangażuje się w wychowanie swojego podopiecznego i przez lata będzie go odpowiednio prowadził, zwierzę nie będzie miało wiele wspólnego z modelem agresywnego bulteriera.

Jest to rasa niezwykle inteligentna, która szybko się uczy. Niestety, jak to bywa w przypadku wielu czworonogów, bywa niezwykle uparta i rzadko daje za wygraną. Tu kluczowa okazuje się cierpliwość osoby, która nadzoruje zwierzę.

Bulterier – szczeniaki

Każda, kto decyduje się na zakup lub adopcję szczeniaka tej rasy, powinien przywiązać ogromną wagę do tego, skąd pochodzi czworonóg.

Niezależnie od wieku, bulterier wychowywany w stresujących i złych warunkach, w przyszłości może przyjąć bardzo wrogie nastawienie wobec innych osób lub psów. Szczenię, które od małego traktowane jest w sposób odpowiedni, wyrośnie na przyjacielskiego, pełnego energii i rozważnego pupila.

Bulterier miniaturowy

Bulterierem miniaturowym określa się ten sam gatunek psa znacznie mniejszych rozmiarów. Populacja tej rasy jest dosyć niewielka, a sam jej model pochodzi z 2011 roku.

Różnica między klasycznym, dużym bulterierem a miniaturowym dotyczy nie tylko wyglądu, ale także charakteru. Bulterier miniaturowy wykazuje się znacznie większymi pokładami energii.

Jest on przyjaźnie nastawiony do ludzi, jednak ma mniejszą tolerancję w stosunku do innych zwierząt. Występują w kolorze białym lub charakterystycznie pręgowanym.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Bulterier

Bulterier to rasa psa, należąca do rasa zakwalifikowana do terierów w typie pit bull.

Bulterier

Choć przez lata ten czworonóg był postrzegany jako niebezpieczny, z biegiem czasu podejście to diametralnie się zmieniło.

Bulterier

Jest to zwierzę niezwykle oddane i przywiązane do swojego właściciela. Nie wykazuje agresji bez powodu.

Bulterier

Ogromną rolę w życiu zwierzaka odgrywa jego pan. To on, biorąc pod dach psa powinien zadbać o jego odpowiednie wychowanie.

Bulterier

Bulterier miniaturowy to znacznie mniejsza odmiana wspomnianej rasy. Jest to zwierzę żywiołowe, lecz dosyć nieufne w stosunku do innych pupili.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Psy podobne do właścicieli. Zdjęcia, które rozbawią do łez
  2. Chart afgański. Piękna i bardzo rzadka rasa psów, którą warto poznać
  3. Bichon frise, to kochane psiaki z cudownym charakterem