Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Psy agresywne: Nie rasa, a inne czynniki wywołują agresję
Agnieszka Kruk
Agnieszka Kruk 19.12.2018 11:30

Psy agresywne: Nie rasa, a inne czynniki wywołują agresję

psy agresywne
Fot.pexels.com

Psy agresywne są pożądane przez niektórych właścicieli. Zwłaszcza gdy ich głównym zadaniem jest pilnowanie posesji. Tacy właściciele często decydują się na rasy, które agresję mają we krwi. Czy aby na pewno? Czy psia agresja wynika tylko i wyłącznie z genetyki? A może inne czynniki mają wpływ na agresję u psa? Wszystkiego dowiecie się z niniejszego artykułu.

Psy agresywne swoją agresję zawdzięczają…właścicielom. Nie bez powodu mówi się, jaki właściciel, taki pies. Co, jeżeli wzięliśmy psa ze schroniska? Pamiętaj, że mimo jego przyzwyczajeń, można nauczyć go posłuszeństwa. Dlaczego psy są agresywne? Gdzie popełniliśmy błąd? Sprawdź, co wywołuje agresję u psa.

Psy agresywne

Agresywne zwierzaki mają swoje wady i zalety. Właściciele z reguły chcą posiadać takiego zwierzaka, żeby bronił ich posesji. Niekiedy wybierają psy o dużych rozmiarach, licząc na to, że godnie będą bronić ich majątku. Prawda jest taka, że tylko nieliczne rasy są agresywne. Większość czworonogów, a szczególnie tych dużych, to przyjazne stworzenia, które są idealne dla rodzin z dziećmi. Do tych ras w szczególności będzie należał golden retriver i labrador.

Jeżeli zadajesz sobie pytanie,czy psy labradory są agresywne? Wiedz, że bardzo rzadko. Co ciekawe, owczarek niemiecki, także nie będzie skłonny bronić naszego podwórka. Wyjątkiem będzie sytuacja, kiedy będzie miał wady charakteru — do nich należy właśnie agresja. Psa we wczesnej fazie życia, można wyuczyć pewnych komend i zachowań, jednak jeżeli naprawdę chcesz, aby twój przyszły pies, był buntowniczy, zakup rasę, która ma to we krwi.

Jakie psy są najbardziej agresywne?

Niektóre rasy nie będą przychylne, do nauczenia ich tolerancji i miłych zachowań, nawet wobec domowników. Nie bez powodu powstała lista psów, uznawanych za agresywne. Wykaz jedenastu ras psów agresywnych powstał na mocy ustawy o ochronie zwierząt. Ich charaktery są na tyle silne, że potrzebujemy specjalnego pozwolenia na prowadzenie hodowli, a nawet utrzymywanie psa. Warto zauważyć, że sami także powinniśmy realnie ocenić, czy jesteśmy w stanie posiadać takiego psa. Trzeba wziąć pod uwagę swoje możliwości, cechy charakteru, członków rodziny i otoczenie. Jeżeli wokół ciebie, mieszkają sąsiedzi, którzy mają małe dzieci, także powinieneś poważnie zastanowić się na tym, czy posiadanie agresywnego z natury psa będzie bezpieczne dla innych. Nie raz słyszy się historię o tym, że pies zrobił poważną krzywdę dziecku.

Dlaczego psy są agresywne?

Prawdą jest, że nie tylko rasa świadczy o tym, że pies jest agresywny. Oczywiście ma to wpływ na jego charakter, jednak nie w pierwszej kolejności. Psy można wyuczyć pewnych zachowań i go załagodzić lub wręcz odwrotnie. Niektóre małe rasy, potrafią nie dać się dotknąć lub ugryźć człowieka. Nie bez powodu mówi się, jaki pies, taki właściciel. To, czy jesteśmy konsekwentni i jak go wychowamy, będzie miało wpływ na jego późniejsze zachowanie. Dlaczego psy są agresywne i co ma na to wpływ?

Mówi się, że im młodszy właściciel psa, tym jego agresja może być większa. Możemy wywnioskować, że osoby starsze mają już doświadczenie w wychowaniu dziecka, dlatego wiedzą jak postępować ze zwierzakiem. Prawdą jest również to, że osoby młodsze, nie zawsze są trwali we własnych obowiązkach, a chęć posiadania psa jest niekiedy silniejsza. Osoby młode, niemające jeszcze rodziny, większość swojego czasu spędzają w pracy, przez co nie mają czasu opiekować się pupilem, a co za tym idzie, zadbać o jego wychowanie.Kiedy psy przejawiają więcej agresji?

Metody wychowawcze

Niektóre metody wychowawcze, także mogą wzbudzać agresje wobec psów. Najwięcej agresji wśród zwierząt budzi szkolenie metodą awersyjną, czyli taką, która opiera się na wywoływanie strachu lub bólu. W konsekwencji pies czuje stres i podporządkuje się właścicielowi. Nie działa to jednak długo, a metody wychowania zawodzą, zwłaszcza w momencie, kiedy pies staje się coraz bardziej agresywny.

Rozpieszczanie psa

Właściciele nie muszą być agresywni, żeby pies nabył takie cechy charakteru. Częstym błędem ze strony dorosłych jest to, że pozwalają swojemu pupilowi na wszystko. Chodzi tu głównie o podgryzanie ludzi i mebli we wczesnym stadium życia. Pies zaczyna się przyzwyczajać, smakołyki zaczyna traktować jak nagrody za swoje złe zachowanie, aż w końcu przejmuje władzę nad właścicielami — nie daje się wziąć na ręce, rozrabia i warczy, kiedy pojawia się jedzenie.

Jego zmysły

Pies agresywny dla obcych? Pamiętaj, że pies czuje ludzką energię. Potrafi rozpoznać człowieka, który jest agresywny, potrafi też rozpoznać kogoś, kto jest czuły. Zawsze odpowiednio na to zareaguje. Niekiedy jego zmysły takie jak węch, może wyczuć od drugiego człowieka inne zwierze lub przyjmowane substancje, na które zareaguje szczekaniem.

Spacery na smyczy

Często możemy zauważyć, że pies wśród domowników nie wykazuje żadnych oznak agresji, a podczas spacerów zaczyna się wyrywać i szczekać. Szczególnie w momentach, kiedy zobaczy innego, niezaprzyjaźnionego psa. Dlaczego psy na smyczy są agresywne?Cały sęk leży w tym, że pies wie, że ma ograniczone ruchy i pole manewru. Jeżeli widzi, że zbliża się nieprzyjaciel, ale czuje również, że nie będzie mógł pokazać swoich możliwości, zaczyna szczekać i reaguje agresją. Ma to na celu pokazanie, że to on dominuje na danym terenie. Inną przyczyną jest również to, że pies nie tylko czuje, że ma ograniczone ruchy, ale także to, że zaraz za nim, znajduje się jego właściciel. W obecności swojego pana czuje, że ma wsparcie i może liczyć na pomoc. Staje się jeszcze bardziej odważny i chętniej emanuje swój silny charakter.

Jak temu zaradzić?Jeżeli martwi cię to, że twój pupil reaguje agresją, możesz nie tylko co go tego oduczyć, ale zmienić jego nastawienie. Daj mu swobodę ruchu, puszczaj go na wolnym terenie. W takich sytuacjach nie będzie czuł, że ma za sobą obrońcę. Pozwalaj mu obwąchiwać się z innymi psami i nie okazuj strachu na przykład poprzez napiętą smycz. Pies doskonale odczuwa emocje ludzi, będzie wiedział, że czujesz się niepewny, może próbować ratować cię z opresji, właśnie poprzez agresję do przeciwnika. Sam powinieneś ocenić, w jakim stopniu twój pies ma skłonności do atakowania innych psów. Jeżeli zauważysz, że nie ma wyjątków, nie powinieneś narażać innych czworonogów na utratę zdrowia. Jeżeli chcesz temu zaradzić, udaj się do behawiorysty, a przez okres spacerów, zawsze trzymaj go na smyczy. Jeżeli widzisz w pobliżu wolno puszczonego psa, postaraj się ominąć go łukiem.

Czy psy ze schroniska są agresywne?

Nie można w ten sposób myśleć o psach ze schroniska. Ludzie często boją się wziąć pupila z takiego miejsca, błędnie myśląc, że będzie agresywny. Mimo że nie nie zawsze można w takich miejscach trafić na szczeniaka, którego od postaw będzie można wychować, to nie zmienia to faktu, że nie znajdzie się tam spokojny i przyjazny pies. Psy w schronisku wymagają czułości i opieki, nie bez powodu cieszą się na widok wolontariuszy i ludzi, którzy przychodzą po nowego pupila. Oczywiście, zdarza się, że pies w schronisku może być agresywny, jednak należy pamiętać, że wynika to z jego poprzednich doświadczeń, a nie tego, że tym schronisku się znajduje. Należy pamiętać, że i psy agresywne można nauczyć posłuszeństwa, wystarczy trochę cierpliwości.

Dlaczego psy stają się agresywne?

Psy agresywne nie rodzą się nimi. Najczęstszą przyczyną jest ich złe traktowanie, przez poprzedniego właściciela. Należy tu wymienić między innymi złe warunki, brud, brak dostępu do wody i jedzenia, czy pseudo hodowle. Taktyka obronną psa, który żyje w okropnych warunkach, a później zostaje zabrany do schroniska, może być agresja.

Oddanie psa do schroniska często wynika z jego agresji w stosunku do innych domowników. Prawdą jest jednak, że agresywne zachowanie psa nie pojawia się znikąd. Jeżeli właściciel krzyczał lub bił psa, ten w końcu go ugryzł. Widząc, że na chwile miał spokój, zaczął to częściej praktykować. W takich momentach pojawia się agresja psa wobec właściciela. W konsekwencji właściciele nie potrafią sobie z nim poradzić i oddają w inne ręce. Pamiętajmy, że nie wszystkie psy w schronisku trafiły tam, właśnie z tego powodu. Jest to tylko i wyłącznie jeden z przykładów, dlaczego może budzić się w nich agresja.

Jak oduczyć psa agresywnego zachowania?

Psy agresywne mogą sprawić właścicielowi dużo problemów. Jak oduczyć go takiego zachowania? Nie jest to łatwe, zwłaszcza kiedy pies poczuł, że to on jest na górze hierarchii. Jeżeli pozwoliłeś na to, aby on w swojej głowie myślał, że jest najważniejszy w rodzinie, niestety, ale będzie dominował i nie zwracał uwagi na twoje komendy.Psy agresywne ciężko oduczyć ich przyzwyczajeń. Co więc należy zrobić, aby załagodzić jego charakter? Jak wytresować psa agresywnego?Poniżej przedstawimy ci kilka rzeczy, które powinieneś wykonać, jeżeli jednak twój pies ma już swoje lata i przyzwyczajenia, których nie chce zmieniać, jedynym rozwiązaniem będzie wizyta u behawiorysty.

  1. Pracuj nad dominacją. Pokazuj swojemu psu, że to ty tu rządzisz. Pamiętaj, aby nie robić tego w sposób agresywny, bo odwdzięczy się tym samym i możesz mieć naprawdę spory problem.
  2. Ucz go podstawowych komend, takich jak waruj, do nogi. Jeżeli zacznie się słuchać i traktować jako swojego przewodnika, niejednokrotnie odpuści innym zwierzętom lub ludziom. Będzie wiedział, że w pierwszej kolejności ma wykonywać twoje polecenia.
  3. Jeżeli jest agresywny tylko w niektórych sytuacjach, znajdź źródło problemu. Być może okaże się, że ktoś z twoich bliskich, kiedyś mu podpadł.

Psy agresywne rasy

Oprócz błędów właścicieli w wychowaniu psa, niektóre rasy mają w genach swój silny charakter i predyspozycje rasowe do bycia agresywnym. Jak wspominałyśmy, istnieje wykaz — są kategoryzowane jako psy agresywne. Zalicza się do nich 11 ras. Które psy są z natury agresywne?

Amerykański Pitbulterier

Wszystko za sprawą ‚gameness’ – czyli wrodzonej cechy, która wzbudza w nim chęć wygranej i niereagowanie na silny ból podczas walki. Jego ciało jest mocno umięśniony, ale też inteligentny, dlatego można nauczyć go prostych komend.

Dog Amerykański

Są to psy agresywne, które bronią swojego terytorium i właściciela. Do wychowania go potrzebny jest pan o bardzo silnym charakterze. Często wdaje się w bójki z innymi psami.

Dog Argentyński

Ma łowiecki instynkt i przez swoją umięśnioną sylwetkę, nazywany psem sportowym. Można zapanować nad jego charakterem, jeżeli jego pan, od początku będzie pokazywał hierarchę, bo pies ten bardzo lubi dominować.

Tosa Inu

Jest bardzo czujny, świetnie nadaje się do obrony terenu. Jego instynkty w nocy są jeszcze bardziej wrażliwe. Jest oddany właścicielowi i zawsze będzie go bronił. Historia tej rasy czasów, kiedy był wystawiany na walki psów, dlatego bywa agresywny, widząc inne zwierze.

Owczarek Kaukaski

Jest uznawany za świetnego stróża człowieka. Lubi jednak dominować, w pierwszej kolejności trzeba nauczyć go posłuszeństwa, a całkowicie odda się właścicielowi.

Rottweiler

Jak każdy z powyższych psów, ten także ma skłonności do dominacji. Ma silny temperament, szybko się przywiązuje i broni swoich rzeczy, terenu i właściciela.

Akbash Dog

Posiada silny instynkt terytorialny, dlatego na swoim terenie toleruje rodzinę i dzieci, jednak kiedy zbliża się nieprzyjaciel, potrafi być nieprzewidywalny.

Anatolian Karabash

Te psy są bardzo wysokie, bez problemu mogą przewrócić człowieka. Są niezależne i niekiedy nie słuchają się swojego pana. Silnie bronią swojego terenu. Obcy ludzie są dla nich wrogami.

Moskiewski Stróżujący

Łatwo jest go sprowokować, podejmuje wtedy silną walkę. Broni swojego terenu, lubi dominować i akceptuje wyłącznie swojego właściciela/przewodnika i jego bliskich.

Buldog amerykański

Zaliczany w rankingu: psy agresywne. Jego silny charakter, wykorzystuje się do stawiania psa w roli obrońcy terenu, w szczególności pastwisk i farm.

Gdzie zgłosić agresywne psy?

Nie zawsze właściciel będzie miał kontrolę nad swoim zwierzakiem, zwłaszcza tym, który jest agresywny. Jeżeli taki ucieknie, a ty zobaczysz zagrożenie, powinieneś powiadomić policję lub straż miejską. Podejmą oni odpowiednie kroki i zawiadomią lekarza weterynarii, który działa na zlecenie miasta.

Psy agresywne: Podsumowanie

Agresja psa w dużej mierze wynika ze sposobu jego wychowania i przyzwyczajeń właściciela. Jeżeli ten na niego krzyczy i próbuje nauczyć komend za pomocą metody awersyjnej, w zwierzaku budzi się stres, który łagodzi za pomocą agresji. Zbyt miłe traktowanie psa, a dokładnie pozwalanie mu na wszystko, przyczyni się do jego późniejszych przyzwyczajeń. Jeżeli zastanawiasz się nad psem ze schroniska, powinieneś wiedzieć, że nie wszystkie są agresywne. Psa można oduczyć złego zachowania, jeżeli jednak porady się nie sprawdzą, należy wybrać się do behawiorysty. Nie zawsze właściciel będzie miał wpływ na charakter psa, bo istnieją psy rasy agresywnej.

ZOBACZ GALERIĘ:

Psy agresywne

Istnieje wykaz, który przedstawia 11 ras agresywnych psów. Mają one w genach obronę własnego terytorium.

Psy agresywne

Psy ze schroniska nie muszą być agresywne. Często potrzebują miłości a akceptacji drugiego człowieka. Wynagrodzą mu to tym samym.

Psy agresywne

Agresja psów może wynikać z wychowania, które jest oparte na stresowaniu zwierzaka.

Psy agresywne

Psa należy uczyć od małego. Trzeba mu pokazywać, kto jest dominatorem i uczyć komend.

Psy agresywne

Każdy pies, nawet pudel może być agresywny. Jeżeli będziesz mu pozwalała na wszystko, w pewnym okresie swojego życia, przestanie się ciebie słuchać.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Magda Gessler i Weronika Rosati prowadzą instagramową wojnę. O co poszło?
  2. Kłótnie w związku o byle co. Świadczą o kilku rzeczach
  3. Które psy żyją najdłużej? Najdłużej żyjące rasy