Swiatzwierzat.pl
Braque du Bourbonnais - wyżeł z krótkim ogonem z francuskiej Burbonii

pixabay.com

Braque du Bourbonnais - wyżeł z krótkim ogonem z francuskiej Burbonii

4 Marca 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Braque du Bourbonnais, czyli inaczej wyżeł burboński, to wszechstronny pies myśliwski, który, tak jak wiele innych wyżłów kontynentalnych, pochodzi z Francji. Jego charakterystyczną cechą jest obok jasnej, nakrapianej maści krótki, szczątkowy ogon.

Historia Braque du Bourbonnais

Braque du Bourbonnais to wyżeł znany w kraju nad Loarą od stuleci, który szczególnie w dwudziestym wieku doświadczył wielu losowych perturbacji. Pierwsze historyczne wzmianki na temat tej rasy pojawiły się już w 1598 roku. W opracowaniu “Historia Naturalna” Alvorandiego nadmieniono, że to “pies wprawny w polowaniu na przepiórki”. Opisywany był jako towarzysz myśliwego o zdrowym i swojskim wyglądzie, białej szacie nakrapianej brązowymi lub płowymi cętkami i z krótkim ogonem. Jego nazwa, podobnie tak jak nazwy innych francuskich wyżłów odnosi się do regionu Francji, z którego się wywodził, czyli Burbonii.

Przez wieki były to popularne psy myśliwskie, hodowane w królewskich hodowlach. W XIX wieku rasa przeżywała swój rozkwit, jednak kolejne stulecie całkiem zmieniło sytuację wyżła burbońskiego. Pierwsza wojna przetrzebiła populację, jednak hodowcy pracowali nad jej odbudową i w 1925 roku powstał Klub Braque du Bourbonnais, który miał przywrócić rasie świetność. W 1930 roku powstał wzorzec, który już wtedy za bardzo skupiał się na utrzymaniu charakterystycznych cech wyglądu psa. 

Druga wojna światowa sprawiła, że rasa ponownie znalazła się na granicy wyginięcia. Ponadto surowe wymagania dotyczące wzorca sprawiły, że hodowcy stracili zainteresowanie Braque du Bourbonnais i w efekcie między 1963 i 1973 rokiem nie zarejestrowano ani jednego psa we Francuskiej Księdze Rodowodowej. Ta sytuacja już wcześniej, w 1970 roku wzbudziła zaniepokojenie Michaela Comte, który wraz z grupą hodowców zaczął starania o przetrwanie rasy. Dzięki jego zabiegom w 1982 ponownie założono Klub Braque du Bourbonnais. 

Braque du Bourbonnais - nowy wzorzec

W 1985 można było mówić o pełnym odrodzeniu rasy, a w 1991 roku w FCI zapisano nowy wzorzec, w którym wymagania co do wyglądu nie były już tak restrykcyjne i skupiono się bardziej na cechach użytkowych wyżła, zgodnych z jego myśliwskim instynktem. Według nich wyżeł burboński posiada nadzwyczajną łatwość adaptacji do różnorakich zadań w najbardziej zmiennym terenie i sprawdza się jako pies wystawiający zwierzynę i aporter. Od momentu publikacji nowego wzorca rasa Braque du Bourbonnais utrzymuje stabilny rozwój, choć znana jest przede wszystkim we Francji

Najważniejsze cechy wyglądu Braque du Bourbonnais

Według klasyfikacji FCI Braque du Bourbonnais należy do grupy 7 - wyżły i sekcji 1 - wyżły kontynentalne. To pies średniej wielkości, proporcjonalnie zbudowany i z solidną muskulaturą, która daje wrażenie dużej siły, a sama sylwetka jest elegancka i szlachetna. Wysokość w kłębie wynosi 48-55 cm dla suk i 51-57 dla psów, a waga odpowiednio 16-22 kg i 18-25 kg. 

Czaszka jest zaokrąglona, stop lekko zaznaczony. Kufa jest szeroka przy podstawie i ścięta w kształcie stożka, fafle z górną wargą przesłaniająca dolną. Kolor nosa zależy od odcienia umaszczenia. Oczy są duże i mają orzechowy lub ciemnobursztynowy kolor. Spojrzenie jak u innych wyżłów jest szczere, łagodne i zarazem inteligentne. Uszy są osadzone na poziomie oczu lub ponad nimi i swobodnie zwisają wzdłuż policzków.

Grzbiet jest prosty i dobrze związany, lędźwie krótkie, szerokie i umięśnione, zad zaokrąglony i lekko ścięty, klatka piersiowa długa, głęboka i obszerna. Kończyny proste, muskularne, o dobrym kośćcu, łapy zwarte z jędrnymi opuszkami. Ogon nisko osadzony, długości najwyżej 15 cm, często w szczątkowej postaci lub może wystąpić jego brak.

Szata i umaszczenie Braque du Bourbonnais

Umaszczenie Braque du Bourbonnais może być orzechowe z zauważalnym nakrapianiem, które daje efekt bladoliliowego koloru lub płowe nakrapiane z efektem w postaci odcienia brzoskwiniowego. Dopuszczalne są plamy na głowie. 

Szata jest krótka, gęsta i lekko szorstka. Włos może być nieco dłuższy na grzbiecie psa.

Charakter i aktywności Braque du Bourbonnais

Braque du Bourbonnais to wyżeł, który w roli psa pracującego jest inteligentny, wytrwały, opanowany i czujny, natomiast w domu, w roli psa do towarzystwa, jest łagodny, czuły i spokojny. Jest oddanym przyjacielem dla całej rodziny, delikatny w obcowaniu z dziećmi. Jeżeli nie funkcjonuje jako pies pracujący, trzeba mu zapewnić w ciągu dnia odpowiednią dawkę ruchu. Spacery powinny być długie i urozmaicone. Można z nim uprawiać różne formy kynologicznych rozrywek, od prostej zabawy w aportowanie, przez canicross i sportowe tropienie.

Szkolenie Braque du Bourbonnais

Jak każdy pies myśliwski, także Braque du Bourbonnais może wykazywać pewną dozę niezależności i samodzielności, co skutkuje tym, że bywa uparty. Jednak jego chęć współpracy z człowiekiem jest na tyle silna, że szkolenie powinno przebiegać bez większych zakłóceń. Powinniśmy zacząć je od jak najwcześniejszych lat psa i stosować metody pozytywnego wzmocnienia przy nauce podstawowych komend. Wyżły nie znoszą metody twardej ręki i przy agresywnym przewodniku mogą odmówić współpracy.

Wspólne życie z Braque du Bourbonnais

Braque du Bourbonnais to czuły przyjaciel rodziny, który jednak nie powinien spędzać całych dni na kanapie i wymaga aktywnego właściciela. Przy swoim spokojnym usposobieniu mógłby być psem dla starszej osoby, ale jego masa i potrzeba ruchu mogą być w tej kwestii poważną przeszkodą. 

Najlepiej będzie się czuł w wiejskim środowisku w domu z ogrodem, do życia w mieście musiałby być przyzwyczajany od najmłodszych lat, a zostawianie go samego w mieszkaniu byłoby dla niego rodzajem kary, mógłby wtedy niszczyć przedmioty.

W kontakcie z obcymi osobami jest zazwyczaj przyjaźnie nastawiony, jednak potrafi wyczuć złe intencje i wtedy będzie się czuł w obowiązku zareagować i chronić swoich bliskich. Teoretycznie może zatem pełnić rolę stróża, choć nie jest to zadanie, w którym będzie specjalistą.

Na zewnątrz w interakcjach z innymi psami nie jest problematyczny i lubi bezpośrednie kontakty z innymi czworonogami. Podczas spaceru może bez zapowiedzi wyruszyć za świeżym tropem i będziemy musieli wtedy użyć komendy przywołania. Pod jednym dachem powinien dogadać się zarówno z innym psem, jak i kotem, jeżeli w przypadku tego drugiego będzie przeprowadzona socjalizacja od jak najmłodszych lat psa.

Podróże mogą być kłopotliwe ze względu na rozmiary psa, jednak Braque du Bourbonnais powinien podczas nich zachowywać się spokojnie.

Pielęgnacja i zdrowie Braque du Bourbonnais

Pielęgnacja sierści Braque du Bourbonnais nie jest wymagająca. Wystarczy szczotkować ją raz na tydzień, aby zachowała dobry stan i połysk. Trzeba też regularnie sprawdzać stan uszu psa, szczególnie po polowaniu, ponieważ są podatne na uszkodzenia i infekcje.

Braque du Bourbonnais to zdrowy i wytrzymały pies, który nie jest szczególnie narażony na popularne psie schorzenia. Problem dysplazji jest eliminowany na poziomie hodowli. Mogą mu jedynie grozić choroby oczu, takie jak entropium lub problemy dermatologiczne w postaci pęcherzowego oddzielania się naskórka.

W kwestii żywienia nie jest wybredny, można mu podawać karmę wysokiej jakości z odpowiednio dobranymi składnikami, które odpowiadają stopniowi aktywności psa. Może być sucha i mokra, mogą to być również posiłki przygotowane w domu na bazie mięsa, warzyw i ryżu lub kaszy. Przed polowaniem ostatni posiłek wyżeł powinien jeść wieczorem poprzedniego dnia. Miesięczny koszt utrzymania to 150-200 zł.

Braque du Bourbonnais nie jest dostępny w Polsce. W zagranicznych hodowlach jego cena to około 900-1000 euro.

W optymalnych warunkach średnia długość życia Braque du Bourbonnais wynosi od 11 do 13 lat.

undefinedundefined

Podobne artykuły

piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >
pies i robbie

Psy

Adoptowany chłopiec postanowił ocalić psy w podeszłym wieku. "Wiem, jak to jest być niekochanym”

Czytaj więcej >
Nagranie z monitoringu

Psy

Bezczelnie ukradł yorka, gdy właściciel był na zakupach. Wszystko uchwyciła kamera

Czytaj więcej >
Łatek

Psy

Starsi państwo poprosili o pomoc w transporcie pieska. Zgłosił się wicemarszałek Sejmu

Czytaj więcej >
Golden retriever i króliczki

Psy

Golden retriever adoptował zagubione króliczki. Zajął się nimi w najczulszy sposób

Czytaj więcej >
Jan Błachowicz

Psy

Jan Błachowicz o obowiązkach właścicieli zwierząt. Ma ważny apel do fanów

Czytaj więcej >