Swiatzwierzat.pl
Braque de l’Ariège - jasno nakrapiany wyżeł z francuskiej Oksytanii

pixabay.com

Braque de l’Ariège - jasno nakrapiany wyżeł z francuskiej Oksytanii

3 Marca 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Braque de l’Ariège to mało znany wyżeł typu kontynentalnego pochodzący z południowej Francji z departamentu Ariège w Oksytanii. Stolicą Oksytanii jest Tuluza i dlatego Braque de l’Ariège nazywany jest również wyżłem z Tulu

Historia Braque de l’Ariège

Wyżły z Ariège mają we Francji długą, myśliwską tradycję. Braque de l’Ariège wywodzi się od wyżłów francuskich, które krzyżowano w XIX wieku z wyżłami z południa, głównie z wyżłem hiszpańskim z Burgos i wyżłem włoskim krótkowłosym (bracco italiano). To właśnie od tych dwóch ras Braque de l’Ariège wziął sylwetkę określaną jako bracco i jasne umaszczenie. 

Braque de l’Ariège należy do psów wystawiających i wykorzystywany był głównie do polowań na ptactwo, szczególnie na kuropatwy, ale też na zające. Braque de l’Ariège charakteryzuje się zwinnością i lekkością w poruszaniu. 

Jego populacja nigdy nie była liczna, zdarzało się, że na jednego psa tej rasy przypadało nawet kilku myśliwych. Braque de l’Ariège zdołał przeżyć niemal cały dwudziesty wiek, będąc niejednokrotnie na granicy wyginięcia i ten stan postanowiła zmienić w 1990 roku grupa hodowców, która chciała uchronić rasę przed wymarciem. Na jej czele stał Alain Deteix, którego działaniom należy zawdzięczać stopniowe odrodzenie Braque de l’Ariège. Obecnie to wciąż mało znana rasa, ale jej populacja utrzymywana jest na stabilnym poziomie. Braque de l’Ariège można spotkać również w innych krajach poza Francją. W Polsce mamy jedną hodowlę, w której ofercie są psy rasy Braque de l’Ariège.

Najważniejsze cechy wyglądu Braque de l’Ariège

Według klasyfikacji FCI Braque de l’Ariège należy do grupy 7 - Wyżły i sekcji 1 - wyżły kontynentalne. To pies w typie kontynentalnym o mocnej budowie, jednak nie sprawiający wrażenia ciężkości. Jego proporcjonalna sylwetka razem z nakrapianą szatą tworzą elegancki i szlachetny wygląd Braque de l’Ariège. Wysokość w kłębie zamyka się w przedziale 56-65 cm dla suk i 60-67 cm dla psów, waga między 25 i 30 kilogramów.

Głowa Braque de l’Ariège jest długa, kanciasta i wąska na wysokości łuków jarzmowych. Mózgoczaszka jest delikatnie zaokrąglona, stop lekko zaznaczony. Kufa jest długa i prosta, nos może być różowy, czerwonawy, cielisty lub jasnobrązowy w zależności od umaszczenia i nigdy czarny. Fafle są delikatne i dobrze przylegające. Oczy są dobrze osadzone i owalne, mogą mieć kolor brązowy lub ciemnobursztynowy. Spojrzenie Braque de l’Ariège, tak jak u innych wyżłów jest szczere i spokojne. Uszy osadzone na wysokości oczu lub poniżej są delikatne, długie i pofalowane.

Grzbiet jest prosty i długi, jednocześnie zwarty i muskularny, lędźwie lekko wypukłe, zad lekko spadzisty, klatka piersiowa szeroka i głęboka. Kończyny proste, mocne i muskularne, łapy zwarte, prawie okrągłe, dobrze wysklepione z również dobrze rozwiniętymi opuszkami. Ogon jest osadzony wysoko, mocny u nasady i zwężający się stopniowo do końcówki. Noszony jest poziomo, nigdy powyżej linii grzbietu. Zazwyczaj był kopiowany do czterech dziesiątych naturalnej długości.

Szata i umaszczenie Braque de l’Ariège

Umaszczenie Braque de l’Ariège najczęściej jest bladopomarańczowopłowe, także brązowe z nakrapianiem w postaci płowych plamek lub w postaci brązowego dereszu. Zdarzają się również osobniki o maści białej, nakrapianej płowymi lub brązowymi plamami.

Szata Braque de l’Ariège jest krótka, gęsta i przylegająca i powinna się błyszczeć. Na głowie i uszach włos jest delikatniejszy.

Charakter i aktywności Braque de l’Ariège

Braque de l’Ariège to przede wszystkim pies pracujący, który jest posłuszny, łatwy w szkoleniu i wykorzystywany praktycznie do każdego typu polowania. Jako towarzysz człowieka jest czuły i łagodny, dobrze współpracuje z dziećmi, najlepiej jednak ze starszymi. Jeżeli nie jest pracującym psem, powinien mieć w ciągu dnia zapewnioną dużą dawkę ruchu. Konieczne będą długie spacery, podczas których pies będzie mógł spożytkować energię. Poza tym dla psychofizycznego rozwoju można uprawiać z nim rozrywki kynologiczne, od prostej zabawy w aportowanie do bardziej zaawansowanego sportowego tropienia. 

Szkolenie Braque de l’Ariège

To inteligentny, posłuszny, ale jednocześnie bardzo wrażliwy pies. Jak każdy pies myśliwski może wykazywać pewną dozę niezależności i być uparty, ale przy konsekwentnym i cierpliwym przewodniku, który będzie używał metod pozytywnego wzmocnienia, szkolenie powinno polegać na rozwijaniu jego wrodzonych umiejętności. W żadnym wypadku nie można przy wyżle z Ariège stosować agresywnych metod, ponieważ będą miały one odwrotny skutek, powodując zamknięcie się psa w sobie i urazy psychiczne.

Wspólne życie z Braque de l’Ariège

Braque de l’Ariège to łagodny i czuły pies, który potrzebuje aktywnego właściciela, ponieważ tylko taki zapewni mu wystarczającą dawkę ruchu na co dzień. Lubi dzieci, ale nie do końca nadaje się na pierwszego psa w rodzinie, ponieważ jego wychowanie wymaga pewnej wiedzy na temat psów i konsekwencji w praktyce. Nadaje się na psa dla starszej osoby, choćby ze względu na przyjazne, spokojne usposobienie, jednak musiałaby być ona wyjątkowo aktywna, aby sprostać wymaganiom ruchowym Braque de l’Ariège

Chociaż jest w stanie przystosować się do życia w mieście, lepsze dla niego będzie wiejskie środowisko i dom z odpowiednio zabezpieczonym ogrodem, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że, żyjąc w polskim klimacie, może źle znosić niskie temperatury. Pozostawiony w domu sam nie będzie dobrze znosił nieobecności właściciela i może niszczyć przedmioty. Jeśli nieobecność jest nieunikniona, musi być przyzwyczajany do tego stanu od jak najmłodszych lat.

To pies, który, w przeciwieństwie do innych wyżłów, bywa nieufny wobec obcych osób, jednak nie jest typem stróża. Niemniej, kiedy wyczuje zagrożenie, na pewno powiadomi nas o tym fakcie szczekaniem. 

Na zewnątrz nie sprawia problemów w interakcjach z innymi psami. Podczas spaceru potrafi jednak wybrać się na samotną wycieczkę kierowany silnym, myśliwskim instynktem. Wspólne życie z innym psem pod jednym dachem jest jak najbardziej wskazane, natomiast z kotem powinien być socjalizowany od najmłodszych lat, inaczej może potraktować go jako potencjalną ofiarę. 

Podróżowanie może być kłopotliwe, ze względu na dość pokaźne rozmiary wyżła i sporą dozę rezerwy wobec obcych mu osób.

Pielęgnacja i zdrowie Braque de l’Ariège

Pielęgnacja krótkiej sierści Braque de l’Ariège nie jest wymagająca. Wystarczy regularne szczotkowanie, najlepiej raz w tygodniu. Być może po powrocie z polowania potrzebna będzie też kąpiel. Trzeba też regularnie sprawdzać stanu uszu i uzębienia psa oraz przycinać pazury.

Braque de l’Ariège jest zdrowym i odpornym psem, nie są znane schorzenia, które zagrażałyby mu w dużym stopniu. Może być narażony na skręt żołądka i nadwagę. Nie służą mu niskie temperatury. 

W kwestii żywienia nie jest wybredny. Z uwagi na możliwość skrętu żołądka karmę trzeba odpowiednio porcjować i nie podawać jej ani tuż przed aktywnością, ani tuż po niej. Może jeść wysokiej jakość karmę suchą lub mokrą z dużą dawką kalorii, a także domowe posiłki na bazie mięsa, warzyw i ryżu. Miesięczny koszt utrzymania to około 200 zł. 

Psa tej rasy można kupić w Polsce, jednak oczekiwanie na szczeniaka może być długie. Cena za psa z rodowodem to około 3000-3500 złotych.

W optymalnych warunkach średnia długość życia Braque de l’Ariège wynosi od 11 do 13 lat.

Podobne artykuły

piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >
pies i robbie

Psy

Adoptowany chłopiec postanowił ocalić psy w podeszłym wieku. "Wiem, jak to jest być niekochanym”

Czytaj więcej >
Nagranie z monitoringu

Psy

Bezczelnie ukradł yorka, gdy właściciel był na zakupach. Wszystko uchwyciła kamera

Czytaj więcej >
Łatek

Psy

Starsi państwo poprosili o pomoc w transporcie pieska. Zgłosił się wicemarszałek Sejmu

Czytaj więcej >
Golden retriever i króliczki

Psy

Golden retriever adoptował zagubione króliczki. Zajął się nimi w najczulszy sposób

Czytaj więcej >
Jan Błachowicz

Psy

Jan Błachowicz o obowiązkach właścicieli zwierząt. Ma ważny apel do fanów

Czytaj więcej >