Swiatzwierzat.pl
Braque d’Auvergne - nakrapiany wyżeł z francuskiej Owernii

pixabay.com

Braque d’Auvergne - nakrapiany wyżeł z francuskiej Owerni

3 Marca 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Braque d’Auvergne to francuski wyżeł, jeden z wielu, które wywodzą się z kraju nad Loarą. Nie należy jednak do wiekowych ras, jego znana badaczom historia rozpoczęła się dopiero w XIX wieku.

Historia Braque d’Auvergne

Wyżły w zachodniej Europie były psami popularnymi od wieków. Do XVI wieku nie rozgraniczano psów gończych od wyżłów, jednak wraz ze wzrostem popularności polowań wśród wyższych stanów, zaczęto dbać o rozwój poszczególnych ras. Do czasów Rewolucji Francuskiej wyżły były psami, z którymi polować mogła jedynie szlachta i arystokracja. Po tym historycznym wydarzeniu wiele hodowli wyżłów zostało rozwiązanych. 

Braque d’Auvergne to przypadek o tyle ciekawy, że jego pochodzenie nie jest dokładnie znane. Najczęściej przytaczana hipoteza dotyczy jego związków z Zakonem Kawalerów Maltańskich. Po rozwiązaniu zakonu przez Napoleona Bonaparte w 1798 roku wielu jego członków przeniosło się do centralnej Francji, przywożąc ze sobą nakrapiane wyżły, które dały początek rasie Braque d’Auvergne. Według innych hipotez, Braque d’Auvergne pochodzi od wyżłów francuskich, które rozmnażały się między sobą przez stulecia w tym regionie, a ostateczny wygląd uzyskały po domieszce krwi angielskiego pointera.

Nazwa Braque d’Auvergne pochodzi od regionu Owerni, historycznej krainy, której dużą część zajmuje wulkaniczny Masyw Centralny. Z tego względu Braque d’Auvergne określa się również mianem wyżła owernijskiego lub po prostu owerniaka. W Owerni spotykało się te psy głównie w dzisiejszym departamencie Cantal. Służyły jako szybkie i zwinne psy myśliwskie o doskonałym węchu i mogły polować nawet na najtrudniejszym terenie. Współcześnie wykorzystuje się je do wystawiania i aportowania w polowaniach na bekasy i drobną zwierzynę.

Przez cały XIX wiek populacja Braque d’Auvergne systematycznie się zwiększała, jednak w dwudziestym wieku obie wojny bardzo przetrzebiły populację tych psów. Miłośnicy rasy odtworzyli ją w latach pięćdziesiątych i od tego czasu wyżeł z Owerni jest znany nie tylko we Francji, ale także w Kanadzie i USA. Do Polski pierwsze Braque d’Auvergne trafiły dopiero w dwudziestym pierwszym wieku i obecnie istnieje w naszym kraju jedna hodowla z tymi psami.

Najważniejsze cechy wyglądu Braque d’Auvergne

Według klasyfikacji FCI Braque d’Auvergne należy do grupy 7 - wyżły i sekcji 1 - wyżły kontynentalne. To krzepki i mocny pies średniej wielkości o eleganckiej sylwetce, którą można wpisać w kwadrat. Elegancja ujawnia się również podczas ruchu, w którym Braque d’Auvergne jest wyjątkowo lekki mimo krzepkiej budowy z silnego kośćca. Pomaga mu ona w pokonywaniu bardzo dużych odległości i utrzymywaniu aktywności praktycznie przez cały dzień podczas polowania. Jego wysokość w kłębie wynosi 53-59 cm dla suk i 57-63 dla psów, waga pomiędzy 22 i 25 kg. 

Głowa jest proporcjonalna do reszty ciała, widziana z góry ma owalny kształt. Stop jest umiarkowanie zaznaczony, kufa prosta, o takiej samej długości jak czaszka, nos zawsze czarny. Oczy są dość duże, koloru ciemno orzechowego z dobrze pigmentowanymi powiekami. Jak u wielu wyżłów, spojrzenie Braque d’Auvergne jest szczere i spokojne. Uszy są osadzone z tyłu głowy, miękkie i aksamitne w dotyku, nieznacznie obrócone do zewnątrz i z zaokrągloną końcówką. 

Grzbiet jest prosty z napiętą linią, lędźwie szerokie i nieznacznie wypukłe, zad ścięty, klatka piersiowa i głęboka. Kończyny są proste, silne i dobrze umięśnione, tylne dobrze kątowane. Ogon osadzony dość wysoko, cylindryczny i niezbyt cienki, powinien być noszony poziomo.

Szata i umaszczenie Braque d’Auvergne

Umaszczenie Braque d’Auvergne jest czarne z białymi znaczeniami o różnym natężeniu, może być dropiate, czyli cętkowane, lub dereszowate z jednolicie przesianym czarnym i białym włosem, tworzące wrażenie szarego koloru. Na głowie umaszczenie powinno być czarne z białą strzałką rozszerzającą się na głowę, ewentualnie na boki kufy. 

Szata Braque d’Auvergne jest krótka i miękka, z niezbyt cienkiego, lśniącego włosa.

Charakter i aktywności Braque d’Auvergne

Braque d’Auvergne jest nie tylko doskonałym psem myśliwskim, ale także łagodnym i czułym psem do towarzystwa. Jest posłuszny i inteligentny, dobrze przystosowuje się do życia rodzinnego. 

Jest hodowany głównie na psa myśliwskiego i wówczas jego aktywności wiążą się przede wszystkim z jego użytkowością. W roli psa do towarzystwa jest w stanie przystosować się do życia w warunkach miejskich, ale w zamian trzeba mu zapewnić w ciągu dnia dużą dawkę ruchu i podczas spacerów uprawiać różne formy kynologicznych rozrywek, od prostej zabawy w aportowanie, po sportowe tropienie.

Szkolenie Braque d’Auvergne

Braque d’Auvergne to inteligentny, posłuszny, ale jednocześnie bardzo wrażliwy pies. Jak każdy pies myśliwski może wykazywać pewną dozę niezależności i być uparty, ale przy konsekwentnym i cierpliwym przewodniku, który będzie używał metod pozytywnego wzmocnienia, szkolenie powinno przebiegać bez problemów. Trening polega na rozwijaniu jego wrodzonych umiejętności. W żadnym wypadku nie można przy Braque d’Auvergne stosować agresywnych metod, które z reguły przy wyżłach mają odwrotny skutek - powodują zamknięcie się psa w sobie i urazy psychiczne.

Wspólne życie z Braque d’Auvergne

Braque d’Auvergne to łagodny, rodzinny pies, który potrzebuje aktywnego właściciela, zapewniającego mu wystarczającą dawkę ruchu na co dzień. Lubi dzieci, ale nie do końca nadaje się na pierwszego psa w rodzinie, ponieważ jego wychowanie wymaga pewnej wiedzy i konsekwencji w praktyce. Przy jego spokojnym usposobieniu może się wydawać, że nadaje się na psa dla starszej osoby, jednak musiałaby być ona wyjątkowo aktywna, aby sprostać wymaganiom ruchowym Braque d’Auvergne.

Mimo że jest w stanie przystosować się do życia w mieście, lepsze dla niego będzie wiejskie środowisko i dom z odpowiednio zabezpieczonym ogrodem. Pozostawiony w domu sam nie będzie dobrze znosił nieobecności właściciela. Jeśli jest to nieuniknione, musi być przyzwyczajany do tego stanu od jak najmłodszych lat.

To pies, który jest ufny wobec obcych osób i raczej nie nadaje się do roli stróża. Jeśli jednak wyczuje jakiekolwiek zagrożenie wobec jego ludzkiej rodziny, potrafi przyjąć groźną postawę i szczekać.

Na zewnątrz nie sprawia problemów w interakcjach z innymi psami. Podczas spaceru potrafi jednak wybrać się na samotną wycieczkę kierowany silnym, myśliwskim instynktem. Wspólne życie z innym psem pod jednym dachem nie jest dla niego problematyczne, natomiast z kotem powinien być socjalizowany od najmłodszych lat, inaczej może potraktować go jako potencjalną ofiarę. 

Podróżowanie może być kłopotliwe, ze względu na dość solidne rozmiary Braque d’Auvergne, jednak przy właściwej organizacji powinno przebiegać bez przeszkód. W środkach komunikacji miejskiej Braque d’Auvergne zachowuje się spokojnie i wzbudza pozytywne reakcje innych pasażerów.

Pielęgnacja i zdrowie Braque d’Auvergne

Pielęgnacja sierści psa tej rasy jest mało wymagająca. Wystarczy szczotkować go raz na tydzień. Linienie jest umiarkowane. Należy również regularnie sprawdzać stan jego uszu, szczególnie po okresach intensywnej aktywności. 

Braque d’Auvergne należy do zdrowych i odpornych ras psów. Przypadki dysplazji stawu biodrowego są eliminowane na poziomie hodowli. Jest natomiast narażony na takie schorzenia jak zapalenie uszu i skręt żołądka. Ma też skłonności do nadwagi.

W kwestii żywienia nie jest wybredny, jednak z uwagi na możliwość skrętu żołądka karmę trzeba odpowiednio porcjować i nie podawać jej ani tuż przed, ani tuż po okresach aktywności. Może jeść wysokiej jakość karmę suchą lub mokrą z dużą dawką wartości energetycznych, a także domowe posiłki na bazie mięsa, warzyw i ryżu. Miesięczny koszt utrzymania to około 150-200 zł. 

W Polsce działa jedna hodowla Braque d’Auvergne. Cena waha się w granicach 3000-3500 złotych, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że na szczeniaka możemy dłużej poczekać. 

W optymalnych warunkach średnia długość życia Braque d’Auvergne wynosi od 11 do 13 lat.

undefinedundefinedundefined

Podobne artykuły

facebook/Samuel Flores

Psy

Pies strzegł swojego umierającego przyjaciela. Pozostał u jego boku do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
robaki u psa

Psy

Zabezpiecz swojego psa (i siebie) przed robakami!

Czytaj więcej >
Pies porzucony w worku

Psy

Wrzucił psa do worka i obciążył gruzem. Seryjny oprawca zwierząt pilnie poszukiwany

Czytaj więcej >
Potrącony pies

Psy

Kierowca śmiertelnie potrącił psa i uciekł z miejsca zdarzenia. Czy odpowie za swoje czyny?

Czytaj więcej >
diesel śmierć

Psy

Diesel zachorował na raka. Właściciel towarzyszył mu do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >